sisa 7
03.08.09,07:53
Ahojte! Máme uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Ako výplatný termín sme určili 5 deň následujúceho mesiaca. Takže keď mal dohodár odpracované dáke hodiny v júly, teraz musím do 5.8. odviesť odvody do soc. poistovne a aj daň?
A ešte otázočka: dohodárovi vychádza odmena - 164,31€ : 4 950,-Sk.
Pri danej odmene si nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť, alebo áno? A ako je to s daňou a daňovým bonusom?
Ďakujem vopred
Tweety
03.08.09,05:58
Ahojte! Máme uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Ako výplatný termín sme určili 5 deň následujúceho mesiaca. Takže keď mal dohodár odpracované dáke hodiny v júly, teraz musím do 5.8. odviesť odvody do soc. poistovne a aj daň?
A ešte otázočka: dohodárovi vychádza odmena - 164,31€ : 4 950,-Sk.
Pri danej odmene si nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť, alebo áno? A ako je to s daňou a daňovým bonusom?
Ďakujem vopred
Ak je výplatný termín 5.8., odvody odvádzaš týmto dátumom, daň do 5 dní od vyplatenia miezd. Môžeš mu uplatniť NČ( samozrejme, ak má podpísané vyhlásenie, v ktorom si NČ uplatňuje), aj DB môže mať, ak splňa podmienky na jeho nárok.
sisa 7
03.08.09,06:04
Vyhlásenie podpísané máme. Čiže pri odmene 164,31€ si uplatní nezdaniteľnú časť a daň bude 0?
A aké podmienky musí mať na DB?
Tweety
03.08.09,06:15
Vyhlásenie podpísané máme. Čiže pri odmene 164,31€ si uplatní nezdaniteľnú časť a daň bude 0?
A aké podmienky musí mať na DB?
No prvá vec je, že musí mať vyživované dieťa, musí doložiť RL,(do skončeni povinnej školskej dochádzky) alebo potvrdenie o návšteve školy, a druhá je, čo teraz splňa,výška mesačného príjmu.
sisa 7
03.08.09,06:30
A pri danej odmene mu zamestnávatel vyplatí zo svojho ten DB a potom si ho vyžiada z daňového úradu? Čiže 164,31€ + DB?
Som s toho troška popletená.
A pri 0 dani sa aj teraz musí niečo poslať na DÚ, alebo stačí iba kvartálny prehlad?
VERONIKA6
03.08.09,06:38
A pri danej odmene mu zamestnávatel vyplatí zo svojho ten DB a potom si ho vyžiada z daňového úradu? Čiže 164,31€ + DB?
Som s toho troška popletená.
A pri 0 dani sa aj teraz musí niečo poslať na DÚ, alebo stačí iba kvartálny prehlad?
Zamestnávateľ zasiela kvartálny prehľad.
sisa 7
03.08.09,15:11
Ešte mi prosím Vás vysvetlite ten DB.
Ozaj, keď idem uhradiť do soc. poisťovne odvody za dohodárov, tak musím každého zvlášť odviesť, alebo ich môžem spočítať a uhradiť celkovú sumu?
mzdarka renca
03.08.09,15:15
Ešte mi prosím Vás vysvetlite ten DB.
Ozaj, keď idem uhradiť do soc. poisťovne odvody za dohodárov, tak musím každého zvlášť odviesť, alebo ich môžem spočítať a uhradiť celkovú sumu?

Odvody do SP posielaš spolu....... musíš vyplniť Mesačný výkaz poistného a príspevkov+prílohu
sisa 7
03.08.09,15:28
A ako to je, keď odmena dohodárovi vychádza 164,31€, máme podpísané vyhlásenie a má dve školopovinné deti?
mzdarka renca
03.08.09,15:31
A ako to je, keď odmena dohodárovi vychádza 164,31€, máme podpísané vyhlásenie a má dve školopovinné deti?

ak si uplatňuje DB na deti, tak na každé k čistej mzde pripočítaš DB
sisa 7
03.08.09,15:57
Aha: Takže v mojom prípade daň vychádza 0 a zamestnávateľ mu vyplatí k odmene DB a ten si bude žiadať o vrátenie z DÚ pri ročnom zúčtovaní?
Sabadka
03.08.09,16:13
Aha: Takže v mojom prípade daň vychádza 0 a zamestnávateľ mu vyplatí k odmene DB a ten si bude žiadať o vrátenie z DÚ pri ročnom zúčtovaní?

Máš dve možnosti buď si o výšku DB krátiš preddavkovú daň, alebo na konci štvrťroku pri vyplnení prehľadu požiadaš o vrátenie DB.
sisa 7
03.08.09,16:27
Keď vyplácam odmenu vo výške 164,31€, uplatním nezdaniteľnú časť, tak nemám žiadnu daň, nie? Usmernite ma prosím, lebo som v tom nováčik.Ďakujem
Sabadka
03.08.09,16:33
Keď vyplácam odmenu vo výške 164,31€, uplatním nezdaniteľnú časť, tak nemám žiadnu daň, nie? Usmernite ma prosím, lebo som v tom nováčik.Ďakujem

Nie, nemáš žiadnu daň v tomto prípade, ak by si však mala aj zamestnancov na HPP a tam by ti vyšla preddavková daň, tak z tej zrazíš DB a o to menej odvedieš, ak nemáš takých zamestnancov tak na konci štvrťroka si budeš žiadať vrátiť DB. Máš to v štvrťročnom prehľade, ktorý odovzdávaš na daňový úrad. Tam je kolonka, kde vyčísliš sumu DB vyplatenú z prostriedkov zamestnávateľa a posledná kolonka je žiadosť o vrátenie DB. Daňový úrad ti pošle vyčíslenú sumu na účet.
abel
03.08.09,16:35
Máš dve možnosti buď si o výšku DB krátiš preddavkovú daň, alebo na konci štvrťroku pri vyplnení prehľadu požiadaš o vrátenie DB.
Ja len upresním, že o vyplatený bonus si môžeš znížiť nielen preddavkovú, ale aj zrážkovú daň.
Sabadka
03.08.09,16:40
Ja len upresním, že o vyplatený bonus si môžeš znížiť nielen preddavkovú, ale aj zrážkovú daň.

Súhlasím, len ona písala, že zrážková jej nevychádza žiadna.
sisa 7
03.08.09,16:40
No takéto vysvetlenie som potrebovala! Ešte sa isto budem pítať, ale už tomu aspoň dačo rozumiem. Si skrátka super SABI!:o Dík!
Sabadka
03.08.09,16:49
No takéto vysvetlenie som potrebovala! Ešte sa isto budem pítať, ale už tomu aspoň dačo rozumiem. Si skrátka super SABI!:o Dík!

Nemáš za čo a v pohode sa pýtaj, aj ja sa pýtam keď nie som si istá. Sú tu véééééééľmi šikovné ženičky.