zanetka68
03.08.09,08:19
Dobrý deň,
minulý týždeň mi doniesla zamestnankyňa na HPP rozhodnutie SP o priznaní starobného dôchodku od 16.1.2009. Chcela by som poradiť, ako nastaviť výpočet mzdy a odvodov od tohto dátumu v MRP vo Windows. Pokiaľ sa nemýlim, je zmena v SP pri žiadaní odvodov odvedených bez právneho nároku späť na základe žiadosti nie prostredníctvom mínusovej položky vo výkaze. Rozumiem tomu správne, že budem robiť dodatočné výkazy SP od 1-6/09 a v MRP vrátené poistné dodaním? Ak áno, ako v MRP to zrealizovať? Ďakujem veľmi pekne vopred za skorú odpoveď.
veronikasad
03.08.09,07:15
Dobrý deň,
minulý týždeň mi doniesla zamestnankyňa na HPP rozhodnutie SP o priznaní starobného dôchodku od 16.1.2009. Chcela by som poradiť, ako nastaviť výpočet mzdy a odvodov od tohto dátumu v MRP vo Windows. Pokiaľ sa nemýlim, je zmena v SP pri žiadaní odvodov odvedených bez právneho nároku späť na základe žiadosti nie prostredníctvom mínusovej položky vo výkaze. Rozumiem tomu správne, že budem robiť dodatočné výkazy SP od 1-6/09 a v MRP vrátené poistné dodaním? Ak áno, ako v MRP to zrealizovať? Ďakujem veľmi pekne vopred za skorú odpoveď.
v MRP nerobím, ale nie je to tak ako píšeš.

pozri :

http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatelia--neprehliadnite--informacia-o-zmene-postupu-pri-vykazovani-vymeriavacieho-zakladu-a-poistneho-na-socialne-poistenie-vo-vykaze-poistneho-na-socialne-poistenie-a-prispevkov-/1755s24827c?
zanetka68
03.08.09,07:36
Keby si bola konkrétnejšia, pomohlo by mi to. Musím dnes odovzdať mzdy zamestnancov a mám veľmi málo času. Prepáč. Ďakujem za pochopenie.
veronikasad
03.08.09,07:38
Keby si bola konkrétnejšia, pomohlo by mi to. Musím dnes odovzdať mzdy zamestnancov a mám veľmi málo času. Prepáč. Ďakujem za pochopenie.
prečítala si si usmernenie zo SP ?

Opravný výkazpoistného a príspevkov zamestnávateľ predkladá príslušnej pobočke iba v prípadoch omylu pri vypisovaní výkazu, napríklad

vykáže omylom údaje z iného rozhodujúceho obdobia,
prehodí číslice
vynechá údaje
uvedie nesprávne rodné číslo zamestnanca
vykáže poistné z nesprávne určeného nižšieho vymeriavacieho základu.
zanetka68
03.08.09,07:49
Áno, prečítala. OK, máš pravdu. Zaujíma ma, ako to vyriešim vo výplatnej páske zamestnankyne a kedy? Ale to už mi asi poradí niekto, kto pracuje s programom MRP? Alebo poradíš aj Ty? Zatiaľ vďaka. ;)
veronikasad
03.08.09,07:52
Áno, prečítala. OK, máš pravdu. Zaujíma ma, ako to vyriešim vo výplatnej páske zamestnankyne a kedy? Ale to už mi asi poradí niekto, kto pracuje s programom MRP? Alebo poradíš aj Ty? Zatiaľ vďaka. ;)
poslala som ti SS
zanetka68
03.08.09,08:26
Ďakujem Veronike. Chcela by som ešte radu od niekoho, kto má skúsenosti, ako zadefinovať starobného dôchodcu v MRP. Pokúšala som sa v pracovnom pomere o ukončenie platnosti údajov k 30.6. a zmeny na starobný dôchodok od 1.7. Zmazalo mi to však údaje o mzde, .....atď. Je iná možnosť??? Vďaka všetkým za pomoc. :-)
lenkak
03.08.09,12:21
urob cez históriu, v pracovnom pomere nastav platnosť údajov od do.
drobeceva
04.08.09,06:21
Včera mi doniesl z-c výmer o priznaní predčasného SD od 1.4.2009. Vieme, že po nom nemôže mať mes.výkaz mínusové hodnoty, ale treba vypísať Žiadosť o vrátenie poistného na soc.poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Zase byrokracia. Pýtam sa, čo sa stane, ak to neurobím? Teraz máme prakticky za z-ca a z-ľa preplatok na SP. Pri kontrole sa to dá vykompenzovať v prípade nejakého nie zámerného nedoplatku? Či sú to už filozofické úvahy? Dá za to SP sankciu?
drobeceva
04.08.09,07:41
Včera mi doniesl z-c výmer o priznaní predčasného SD od 1.4.2009. Vieme, že po nom nemôže mať mes.výkaz mínusové hodnoty, ale treba vypísať Žiadosť o vrátenie poistného na soc.poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Zase byrokracia. Pýtam sa, čo sa stane, ak to neurobím? Teraz máme prakticky za z-ca a z-ľa preplatok na SP. Pri kontrole sa to dá vykompenzovať v prípade nejakého nie zámerného nedoplatku? Či sú to už filozofické úvahy? Dá za to SP sankciu?
Keďže sa mi nedostalo odpovede, pustila som sa do toho. Jeden mesiac mám vypísaný, ďalšie 2 má čakajú. No poviem Vám, na nervy. A keď tak dôjde spätne dôchodok napr. po pol roku - tak sa opíšeme.
veronikasad
04.08.09,07:43
Keďže sa mi nedostalo odpovede, pustila som sa do toho. Jeden mesiac mám vypísaný, ďalšie 2 má čakajú. No poviem Vám, na nervy. A keď tak dôjde spätne dôchodok napr. po pol roku - tak sa opíšeme.
čo vypisuješ ?
drobeceva
04.08.09,07:44
ak som dobre pochopila, tak žiadosti o vrátenie poistného, či nie? akým spôsobom to mám urobiť
veronikasad
04.08.09,07:45
ak som dobre pochopila, tak žiadosti o vrátenie poistného, či nie? akým spôsobom to mám urobiť
myslela som že robíš opravné výkazy...
Žiadosť treba písať za každý mesiac samostatne ? /nemám s tým zatial skúsenosť/
Tamila
04.08.09,07:45
Včera mi doniesl z-c výmer o priznaní predčasného SD od 1.4.2009. Vieme, že po nom nemôže mať mes.výkaz mínusové hodnoty, ale treba vypísať Žiadosť o vrátenie poistného na soc.poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Zase byrokracia. Pýtam sa, čo sa stane, ak to neurobím? Teraz máme prakticky za z-ca a z-ľa preplatok na SP. Pri kontrole sa to dá vykompenzovať v prípade nejakého nie zámerného nedoplatku? Či sú to už filozofické úvahy? Dá za to SP sankciu?
Nemala som taký prípad, ale veľmi by ma to tiež zaujímalo
drobeceva
04.08.09,07:48
myslela som že robíš opravné výkazy...
Žiadosť treba písať za každý mesiac samostatne ? /nemám s tým zatial skúsenosť/
Ja som zatiaľ tiež nemala taký prípad. Ale veď v tej žiadosti, čo robím sú údaje, ktoré nahrádzajú opravné výkazy. Mám tam obdobie, pôvodné údaj, nové údaje.
Prosím, kto ste to robili, skúste poradiť, lebo píšem tu ako čínsky žandár a ešte musím dávať pozor, aby som sa nepomýlila.
Veronika, z toho mi vyplýva, že tak musím ísť mesiac po mesiaci /odkedy bolo priznané, dokedy mi to nedoručil/
zanetka68
13.08.09,07:57
Tiež práve idem vypisovať žiadosť o vrátenie poistného a je to vážne na porazenie. Za každý mesiac extra za konkrétneho zamestnanca a potom do ďalšej tabulky za všetkých zamestnancov. :mad: Toto nie je normálne, keď to všetko majú v SP. To ma čaká takto vypísať 6 mesiacov a to ešte na 6 samostatných žiadostí, pretože sa to nedá skopírovať, aby boli všetky mesiace v jednej žiadosti. Chcela by som sa opýtať, ako vypísať, v mojom prípade, január, keď kolegyňa má priznaný dôchodok od 16.1.? ELDP som vypisovala na alikvótnu časť januára. Logicky mi vychádza, že by som mala žiadať poistné iba od 16.-31.1. Alebo nie? Vďaka za každú informáciu a radu.
zanetka68
11.11.09,11:00
Iba doplňujem, že je správne za január vyplniť iba alikvótnu časť odvodov. Už mi SP vrátila peniaze na účet firmy, tak som pracovníčke sumu odvodov bez právneho dôvodu odvedených dala do výplaty a iba odviedla z tejto sumy daň.

Dúfam, že niekomu pomôžem. :-)
zuzana
03.10.13,18:30
Ako sa to dá urobiť v MRP mzdy?