Anna Karásková
03.08.09,09:02
Dobry den
organizacia vyplatila zamestnancom v hotovosti tantiemy.
Treba ich dat do vyplatnej pasky ?
Ake odvody a dan platia ?
Dakujem
Anna Karásková
06.08.09,09:49
Prosim, vie niekto odpoved ?
Jana Motyčková
06.08.09,11:08
Tantiémy sú odmeny členom predstavenstva alebo dozornej rady zo zisku akciovej spoločnosti.
Ak išlo naozaj o tantiemy, tie sa nemôžu vyplacať bežným zamestnancom - z takýchto sa neplatí nič, ani daň, do výplatnej pásky sa dávať nemusía.

Ak sa "bežným" zamestnancom vyplácali odmeny zo zisku (nie je to tantiéma) , tak tie sa zdaňujú a platí sa z nich zdravotné poistenie, musia byť vo výplatnej páske.
zena
02.01.12,12:02
Prečítala som viacero tém, no neviem si dať rady. Na základe valného zhromaždenia budú vyplatené tantiemy členom predstavenstva a členom dozornej rady, ktorí nie sú zamestnancami spoločnosti a nemajú podiel na základnom imaní spoločnosti.
Podľa mňa aj naďalej sa v takomto prípade daň neplatí. Zdravotné odvody až v roku 2013 kde si bude platiť FO sama za seba. A čo SP? A dá sa aj v tomto roku vyplatiť napriamo, alebo treba cez výplatnú pásku?
Vedel by mi niekto poradiť? Bola by som Vám nesmierne vďačná.
Jana Motyčková
03.01.12,09:31
SP sa z takýchto odmien platí, čiže vstupujú do VZ zamestnanca, ktorý nemá účasť na základnom imaní spoločnosti - treba to robiť cez výplatnú pásku.
zena
03.01.12,11:39
Velmi pekne dakujem za odpoved, len pisete vstupuju do VZ zamestnanca. Nie su zamestnancami len clenovia dozornej rady. Takato otazka bola zadana aj na inom fore - poradca podnikatela a tam odpovedali ze: Vyplatene tantiemy clenom predstavenstva nie su VZ na socialne a zdravotne poistenie (nemusia sa prihlasovat a nemusia sa vyplacat cez vyplatne pasky) tak uz naozaj neviem. Ale zrejme dam na vasu radu.
Jana Motyčková
03.01.12,14:16
Za zamestnanca na účely SP je považovaný každý, kto má právy vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti. Člen predstavenstva a člen dozornej rady je takýto právny vzťah. Iba ak by mali nejakú zmluvu, rozhodnutie, kde by bolo uvedené, že vykonávajú túto činnosť bez nároku na odmenu, alebo že sú odmeňovaní výlučne zo zisku, len v takom prípade nie sú na účely SP považovaní za zamestnancov - a v takom prípade z odmeny zo zisku sa poistné do SP neplatí.
Ak takúto zmluvu, rozhodnutie nemajú, potom ich bolo potrebné prihlásiť do SP ako zamestnancov a aj z odmeny zo zisku sa poistné do SP platí.
zena
03.01.12,15:28
Ano presne tu je ten problem...nepovazuju to za prijem zo ZČ a vedia si to osetrit zmluvou, takze som velmi rada ze som to spravne pochopila. Takze neplatia dan,SP ani ZP takze to nemusi ist ani cez vyplatne pasky.
Meni sa nieco ak mam jediny pripad taky, ze je to presne ta ista odmena zo zisku, len clen predstavenstva je nas zamestanac a ma podiel na zakladnom imani? Vtedy ma zamestnavatel ake povinnosti voci SP,ZP, DR.

PS: ste velmi mila pani Motyckova, ze mi pomahate a nesmierne si to cenim.
Jana Motyčková
04.01.12,07:50
Len pre poriadok, nie je podstatné, či to považujú za príjem zo závislej činnosti. Podstatné je či majú zmluvu, že sú odmeňovaní výlučne zo zisku, a samozrejme inú odmenu ako zo zisku nedostávajú (a nie sú prihlásení v SP ako zamestnanci z právneho vzťahu člena dozornej rady). Potom to nemusí isť cez výplatné pásky.
V tom prípade clen predstavenstva + zamestnanec + podiel na základnom imaní je rozdiel iba v tom, že z podielu zo zisku SP neplatí automaticky - nemusí mať zmluvu.
zena
04.01.12,09:11
Este raz velka vdaka, velmi ste mi pomohli
Mila123
04.01.12,09:12
a ZP máš doriešenú?
zena
04.01.12,09:18
v oboch pripadoch spolocnost ZP neplati. A myslim ze potom v zuctovani za rok 2012 budu platit az v roku 2013, alebo neplatia ani oni?
Mila123
04.01.12,09:33
pokiaľ ja viem, podiely na zisku (príjem z dividend) vyplatené či už zamestnancovi, spoločníkovi a pod....pre ZP a za rok 2011 platí....VZ pre odvod poistného z dividend je príjem, príjem, kt. v rozhodujúcom obd. (kal. rok) presiahne sumu min, základu (339,89 € za rok 2012)
ak je príjem vyšší, VZ bude ponížený o sumu min, VZ....

aj zamestnancom, kt. sa takýto príjem vypláca zdravotné poistenie porieši príslušná ZP
zena
04.01.12,09:53
Ak tomu dobre rozumiem ty hovoris o dividendach my sa bavime o tantiemoch. Neviem ci nepisem hlupost, ale podla mna je v tomto pripade rozdiel. Tantiema - finančná
odmena členov predstavenstva obchodnej spoločnosti vyplácaná z čistého zisku. Ak je tato "odmena" osetrena zmluvou ako pise pani Motyckova, potom mi z toho vychadza ze ZP sa neplati. Nepojde ani cez vyplatne pasky. Ak ma vsak niekto iny nazor rada si necham poradit. (tiez som len clovek a niekedy nasim zakonodarcom nerozumiem :)
Mila123
04.01.12,10:13
o tom istom píšeme .....ZP chce 10% na poistenie.....

(bola som na školení ,ktoré prednášala RNDr. Janka Motyčková, pri odpovedi som nakukla do materiálov zo školenia)

- pod dividendou pre ZP sa rozumie
1/ podiel na zisku vyplácaný obch. spoločnosťou alebo družstvom, určeného osobám, kt. sa podieľajú na ZI alebo členom štat. a dozorných orgánov , aj keď sú zamestnancami tejto spoločnosti
2/ tichý spoločník (nepatrí tu podiel na výsledku podnikania TS VOS)
3/ vyrovnávací podiel, podiel na likv. zostatku
4/podiel na zisku spoločníka vos a komplementára komanditnej spoločnosti(nepatrí tu podiel spoločníka vos a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likv. spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo vos alebo pri zániku účasti kompl. kom. spol. )
5/ podiel na zisku vyplatený obch. spoloč. al družstvom zamestnancovi bez účasti na ZI....
Jana Motyčková
04.01.12,13:34
Dividenda na účely zdravotného poistenia je definovaná v zákone o zdravotnom poistení odvolávkou na §3 ods.2 písm. c) zákona o dani z príjmu.
Zamestnávateľ z toho ZP nezráža - teda nemusí to ísť cez výplatnú pásku. Ale sami z toho zaplatia poistné v rzzp.
inges
29.05.12,05:31
Konateľ,spoločník,ktorý je vo vlastnej firme zamestnanec, má účasť na základnom imaní a bol mu vyplatený podiel na zisku v roku 2011 za rok 2010 má mať tiež zmluvu o tom, že nepoberá odmenu za konateľstvo alebo nemusí byť takouto zmluvou ošetrený? Nemusí to ísť cez výplatnú pásku, stačí cez bankový účet alebo pokladňu. Na ZP pôjde sám a sám zaplatí poistné s podielu na zisku vyplateného za rok 2011. Ďakujem.
Mila123
29.05.12,07:59
Konateľ,spoločník,ktorý je vo vlastnej firme zamestnanec, má účasť na základnom imaní a bol mu vyplatený podiel na zisku v roku 2011 za rok 2010 má mať tiež zmluvu o tom, že nepoberá odmenu za konateľstvo alebo nemusí byť takouto zmluvou ošetrený? Nemusí to ísť cez výplatnú pásku, stačí cez bankový účet alebo pokladňu. Na ZP pôjde sám a sám zaplatí poistné s podielu na zisku vyplateného za rok 2011. Ďakujem.
nič neriešiš.....zmeny a ZP sa týka podielu na zisku až za rok 2011 (vyplatené v roku 2012 a neskôr).....
inges
29.05.12,13:46
Mila123 ďakujem:)
Benko
14.03.13,08:19
Prosím vás, v čom je zmena pre DP za príjem z tantiém člena dozornej rady za rok 2012?
Mám potvrdenie o zdaniteľnom príjme ako pri závislej činnosti. Tak teraz neviem, či to uviesť pod §5 alebo pod §8.