juho11
08.08.05,08:07
dostala som 30.06.05 faktúru od dodávatela za nákup materiálu. Teraz 30.07.05 mi poslal čiastočný dobropis. Kto mi z Vás poradí, ako to u mňa zaúčtovať?
Zatiaľ ďakujem.
Zita5
08.08.05,06:16
Doplň o aké účto sa jedná : JÚ , PÚ ???
juho11
08.08.05,06:17
ide o Podvojné účto.
juho11
08.08.05,07:00
prosíííímmm je to dôležité.
Jara
08.08.05,07:08
Neviem aký máš problém, ale nákup materiálu 112 al. 501 podľa toho či účtuješ A, al.B spôsobom účtovania zásob oproti 321. Dobropis to isté ale mínusom.
Zita5
08.08.05,07:09
dostala som 30.06.05 faktúru od dodávatela za nákup materiálu. Teraz 30.07.05 mi poslal čiastočný dobropis. Kto mi z Vás poradí, ako to u mňa zaúčtovať?
Zatiaľ ďakujem.

Já účtujem v JÚ .

Ale bez ohľadu na to či to je JÚ , alebo PÚ dobropis musíš zapísať do došlých faktúr mínusovým znamienkom . V DPH sa Ti to premietne plusom , pokiaľ si plátcom DPH .

Čo sa týka účtovania , musíš počkať na poraďákov , ktorý účtujú v PÚ .
nika.sum
08.08.05,08:25
Ahojte poradaci, teraz som si prezerala rady ohladne dobropisov a docitala som sa este v tych starsich ze pojem Dobropis v hlavicke dokladu sa uz nedava. Riesi sa to potom len minusom vo fakture? Ak som vystavila fakturu na sumu 30000 a zistila som ze faktura mala byt vystavena na sumu 10000. Mozem vystavit minusovu fakturu na 30000, s odvolanim sa na omyl a nasledne vystavit novu fakturu na 10000? Prvykrat mam vystavit dobropis, tak naozaj potrebujem radu. Dakujem
Zita5
08.08.05,09:49
Ahojte poradaci, teraz som si prezerala rady ohladne dobropisov a docitala som sa este v tych starsich ze pojem Dobropis v hlavicke dokladu sa uz nedava. Riesi sa to potom len minusom vo fakture? Ak som vystavila fakturu na sumu 30000 a zistila som ze faktura mala byt vystavena na sumu 10000. Mozem vystavit minusovu fakturu na 30000, s odvolanim sa na omyl a nasledne vystavit novu fakturu na 10000? Prvykrat mam vystavit dobropis, tak naozaj potrebujem radu. DakujemNo to je dosť veľký omyl. Ak je to čerstvý dátum , tak by som to pozdržala a vyžiadala späť od odberateľa , s tým , že fa by som prerobila komplet so zachovaním čísla faktúry .
Ak sa to už nedá , tak vystaviť dobropis s mínusovou hodnotou a v prípade uhradenia pohľadávky dobropisovanú sumu vrátiť odberateľovi späť na účet .
nika.sum
08.08.05,19:45
No to je dosť veľký omyl. Ak je to čerstvý dátum , tak by som to pozdržala a vyžiadala späť od odberateľa , s tým , že fa by som prerobila komplet so zachovaním čísla faktúry .
Ak sa to už nedá , tak vystaviť dobropis s mínusovou hodnotou a v prípade uhradenia pohľadávky dobropisovanú sumu vrátiť odberateľovi späť na účet . Ja viem ze je to dost velky omyl, ale stalo sa, sice nie mne, ale ja to musim riesit. Bohuzial fa je z konca juna, takze patri do DPH 2.stvrtroka. Uhrada bola vo vyske spravnej faktury. Ja by som to riesila tou minusovou fa a vystavenim novej so spravnou sumou a preuctovanim uhrady.
durisovad
08.08.05,20:00
A preco nemozes vystavit dobropis na 20.000? Ja by som to riesila tak. Ak ti zaplatili plnu sumu 30.000, tak by som im 20.000 vratila.
liba2
08.08.05,20:33
Ja viem ze je to dost velky omyl, ale stalo sa, sice nie mne, ale ja to musim riesit. Bohuzial fa je z konca juna, takze patri do DPH 2.stvrtroka. Uhrada bola vo vyske spravnej faktury. Ja by som to riesila tou minusovou fa a vystavenim novej so spravnou sumou a preuctovanim uhrady.Ja tomu rozumiem tak, že odberateľ uhradil len takú sumu akú mal uhradiť, teda 10 tis. Sk. Preto som súhlasila v príspevku urobiť storno faktúru na pôvodných 30 tis. Sk a novú faktúru na správnych 10 tis. Sk. A to z toho dôvodu, že im vlastne nič nedobropisuje, len robí opravu sumy fa z dôvodu preklepu.
nika.sum
09.08.05,04:55
Ja tomu rozumiem tak, že odberateľ uhradil len takú sumu akú mal uhradiť, teda 10 tis. Sk. Preto som súhlasila v príspevku urobiť storno faktúru na pôvodných 30 tis. Sk a novú faktúru na správnych 10 tis. Sk. A to z toho dôvodu, že im vlastne nič nedobropisuje, len robí opravu sumy fa z dôvodu preklepu.
Ale co s DPH, ak urobim len opravu, nebudem musiet podat dodatocne danove priznanie? Faktura bola totiz vystavena 30.6. a dodavatel je platcom DPH. Ak by neslo o DPH tiez by som to riesila len stornom.
liba2
09.08.05,06:45
Ale co s DPH, ak urobim len opravu, nebudem musiet podat dodatocne danove priznanie? Faktura bola totiz vystavena 30.6. a dodavatel je platcom DPH. Ak by neslo o DPH tiez by som to riesila len stornom.§25 zák.o DPH:
ods.1 písm. b): Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby... sa opraví pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti.
ods.3: Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daň. priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotoví doklad o oprave základu dane.
(účinnosť od 1.1.2005).
Teda podľa dátumu vystavenia storno fa a novej fa dáš do daň. priznania.
nika.sum
09.08.05,07:26
Dakujem Libusa, velmi si mi pomohla.
Jana Acsová
09.08.05,08:44
Ešte trochu sa pripletiem do tejto debaty, aj keď je už uzatvorená. Iba "krátkehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif zhrnutie":

V prípade, že dochádza k oprave faktúry z Vami uvádzaných dôvodov, nie je to presne aplikovateľné na § 25 ZDPH, nakoľko nedochádza k čiastočnému zrušeniu dodávky, či zmene ceny. Došlo k chybe a fakturovaná bola čiastka, ktorá nebola predmetom dodávky, teda zdaniteľné plnenie bolo nesprávne vyčíslené z iných dôvodov, ako sa týkajú opravy základu dane podľa § 25. Riešila by to však iba korešpondencia medzi zainteresovanými subjektami a v tom prípade by podľa môjho názoru pripadalo do úvahy dodatočné daňové priznanie.

Ak sa to však naaplikuje na § 25 (opäť opakujem, ak nie je korešpondencia, nie je dôkaz a teda ani vysvetlenie opravy základu dane) je potrebné dôvod opravy na faktúre uviesť - najschodnejšie je pravdepodobne čiastočné zrušenie dodávky. V tom prípade sú dve možnosti:
1. dobropis celej faktúry a následne nová fakturácia (tento prípad by však mohol byť problematický na dátumy a ani ho nedoporučujem - skúste vymyslieť dátum zdaniteľného plnenia novofakturovanej dodávky iný ako dátum pôvodného plnenia, čo by mohlo dôjsť k zvýšeniu daňovej povinnosti v mesiaci jún, pričom dobropis má riešené zdaňovacie obdobie dátumom vystavenia. Mohlo by byť problematické vysvetliť, čo sa stalo a ako to reálne prebiehalo, aj keď nevravím, že by to nebolo možné. Ale načo sa škrabať cez celú hlavu, keď stačí za uchom?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif).
2. dobropis k rozdielu pôvodného a skutočne realizovaného plnenia - doporučujem toto riešenie, nakoľko tu je jasné, že rozdiel medzi pôvodným ZD a opraveným ZD a DPH sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane (§ 25 ods. 3 ZDPH).
Z naznačeného vyplýva (a z môjho pohľadu by som aplikovala práve toto riešenie) jednoznačnejší postup z druhého riešenia.

3. Pre úplnosť uvediem ešte jedno riešenie, ktoré je naznačené aj v úvode: "storno faktúry" - ale to by pripadalo do úvahy, keby existovala spomínaná korešpondencia a odberateľ by namietal k faktúre neexistujúce plnenie (potrebné podrobne uviesť v rámci záznamovej povinnosti).

Predsa ešte jedno doplnenie:
Zvážiť aj ďalší postup so zreteľom na to, ako sa pri účtovaní faktúry správal odberateľ. Bolo by zaujímavé zistiť, či k plneniu pristúpil ako k prijatému (keď uhradil iba 10 tis. a nie celú čiastku) a uplatnil si odpočítanie DPH z celej faktúry. V tom prípade by bolo opäť, a to pre obe strany, najprijateľnejšie druhé riešenie.
liba2
09.08.05,09:07
AVO prosím ťa, keď si sa už rozpísala, ako by si riešila tento prípad z mojej praxe:
Konateľ neznalý zákona o DPH vystavil faktúru na 2 prístroje a poslal odberateľovi. Ústny dohovor bol, že tovar si môžu prevziať až po jeho zaplatení. Odberateľ ale dodnes nezaplatil a konateľa "vodí za nos" s odkazom, že uhradí o 3 týždne, a o 10 dní a blabla...Fa bola vystavená 31.3.05, plnenie sa neuskutočnilo, úhrada neprišla. Na moju radu, kým to bolo "horúce", konateľ nestornoval fa a je v učto dodnes. Teraz by to chcel stornovať.
No a môj problém je podobný. Čo s tým urobiť?
Preto som reagovala s tým § 25, lebo vlastne tesne predtým som hľadala postup pre tento prípad:
Vystaviť storno-fa s dátumom aug.05 a deň zdaniteľného plnenia bude 31.03.05 ? opraviť DPH marec ? ale ako to zdôvodniť pred DÚ? alebo deň vystavenia v auguste=deň zdanit.pl. a podľa § 25 zahrnúť do daň. priznania v auguste? Aký je tvoj názor?
Jana Acsová
09.08.05,09:30
Zdanila si dodávku 03/2005?
liba2
09.08.05,09:45
Zdanila si dodávku 03/2005?Fa je riadne v evidencii DPH v marci aj v daň.priznaní. Ja som totiž vtedy ani netušila čo sa stalo. Až keď pohľadávka dlho trčala ako neuhradená, som sa na to opýtala, ale to už bol máj-jún.
Jana Acsová
09.08.05,09:47
Vystaviť storno-fa s dátumom aug.05 a deň zdaniteľného plnenia bude 31.03.05 ? opraviť DPH marec ? ale ako to zdôvodniť pred DÚ? alebo deň vystavenia v auguste=deň zdanit.pl. a podľa § 25 zahrnúť do daň. priznania v auguste? Aký je tvoj názor?Ak si DPH odviedla 03/2005, vystavila by som dobropis z dôvodu zrušenia (alebo neprevzatia) dodávky podľa § 25 ods. 1 písm. a) - oprava základu dane v deň vystavenia dobropisu.
Podľa môjho názoru sem sa § 25 dá napasovať. Tu sa nejedná o preklep. K plneniu reálne malo dôjsť vo fakturovanom rozsahu. Pred DÚ by som argumentovala práve zrušením plnenia (bolo by dobré si k tomu vypracovať korešpondenciu - minimálne pri zaslaní dobropisu odberateľovi).
Je to všetko hra na slovíčka, len je potrebné dopredu vedieť, čo a kde hovoriť.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
liba2
09.08.05,09:53
AVO ďakujem, tak som uvažovala aj ja. Len tá korešpondencia nie je, lebo on komunikoval len telef. Ale dobrý nápad napísať sprievodný list k dobropisu (bude to storno fa - to som už konzultovala aj v Krose), kde sa aspoň naznačí priebeh tejto story.
Zápasila som s tým doteraz sama, teraz som istejšia. Ešte raz ďak.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
09.08.05,09:59
AVO ďakujem, tak som uvažovala aj ja. Len tá korešpondencia nie je, lebo on komunikoval len telef. Ale dobrý nápad napísať sprievodný list k dobropisu (bude to storno fa - to som už konzultovala aj v Krose), kde sa aspoň naznačí priebeh tejto story.
Zápasila som s tým doteraz sama, teraz som istejšia. Ešte raz ďak.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifPozor Libi.
Ja neuvádzam storno faktúry, ale opravu základu dane podľa § 25 a to je dobropis a to z dôvodu zrušenia dodávky. A ten sprievodný list by mohol mať text:

V prílohe Vám zasielame dobropis, k plneniu zo dńa xy, nakoľko došlo z Vašej strany k zrušeniu dodávky v plnom rozsahu.

Uvedené dávame na vedomie a pá, páhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
liba2
09.08.05,10:07
Pozor Libi.
Ja neuvádzam storno faktúry, ale opravu základu dane podľa § 25 a to je dobropis a to z dôvodu zrušenia dodávky. A ten sprievodný list by mohol mať text:

V prílohe Vám zasielame dobropis, k plneniu zo dńa xy, nakoľko došlo z Vašej strany k zrušeniu dodávky v plnom rozsahu.

Uvedené dávame na vedomie a pá, páhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifO.K. pochopila som rozdiel. ďak.
Jana Acsová
09.08.05,11:05
Otázka:

Dodávateľ mi dodal fa za nákup čistiacich prostriedkov. Teraz mi prišiel dobropis nie na celú čiastku. Neviem ako to zaučtujem a potom to spárujem, aby mi vyšla správna suma, ktorú budem davať uhradiť.
1 fd som zaúčtovala takto: 50102/32100 a 34370/32100
dobropis : neviem či je dobre: ako 1 fd 50102/32100 /len s minusovou sumou/.
A teraz mám problém to spárovať.

http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
Odpoveď:
Postačuje jednostranný zápočet podľa § 580 a 581 Občianskeho zákonníka. V JÚ zaznamenať v knihe DF v PÚ 321100/321100 - spravidla cez spojovací účet.
Účtovanie je v poriadku (iba v prípade dobropisu zrejme účtuješ aj o -343).
zk24
14.11.11,07:48
Ahojte.

Poradíte mi prosím Vás. Dodávame služby do iného ČŠ. V auguste sme vystavili FA na sumu napríklad 1,000 €. Teraz konateľ zistil, že suma nie je správna a mala byť na sumu 800 €. Potrebujem preto dobropisovať sumu 200 €. Táto faktúra nám nevstupuje do DP DPH ale do súhrnného výkazu. Faktúra nebola doposiaľ uhradená.

Je možné vystaviť dobropis na sumu -200€ s dátumom dodania novembrovým, alebo musím dodržať dátum dodania a daňovej povinnosti augustový a podať dodatočný SV?

Ďakujem.
zk24
14.11.11,12:58
posúvam...
tweedle
14.11.11,13:03
podľa môjho názoru ak išlo o chybnú fakturáciu (iba zlá suma )tak by mal byť augustový dátum, ak by napr. vracali tovar alebo boli s niečím nespokojní, tak by som to riešila s novembrovým,
zk24
14.11.11,13:07
podľa môjho názoru ak išlo o chybnú fakturáciu (iba zlá suma )tak by mal byť augustový dátum, ak by napr. vracali tovar alebo boli s niečím nespokojní, tak by som to riešila s novembrovým,

Takže spravím dobropis na sumu -200 €.
Dátum vyhotovenia: 14/11/2011
Dátum daň.povinnosti: 31/08/2011
Dátum splatnosti: 31/08/2011?

V tomto prípade pre nás to znamená dodatočný SV a pre prijímateľa služby dodatočné DP DPH (keďže vykonával samozdanenie)?
zk24
14.11.11,16:45
posúvam....
tweedle
14.11.11,17:12
v tvojom prípade určite musíte podať dodatočný SV kedže ide o vyšlú faktúru,,ale čo sa týka prijímateľa? nemôže si to uplatniť aj teraz kedže ide z jeho strany došlú faktúru? (ale priznám sa, že v problematike služieb sa veľmi nevyznám)
zk24
14.11.11,17:16
v tvojom prípade určite musíte podať dodatočný SV kedže ide o vyšlú faktúru,,ale čo sa týka prijímateľa? nemôže si to uplatniť aj teraz kedže ide z jeho strany došlú faktúru? (ale priznám sa, že v problematike služieb sa veľmi nevyznám)

No... uplatniť odpočet by si mohol, ale keďže robí samozdanenie, tak má aj daňovú povinnosť, a keď tam bude dátum daň.povinnosti augustový, tak neviem či to môže dať do novembra...*

Keby sa našiel ešte niekto kto poradí, tak uvítam....
tweedle
14.11.11,17:17
ja by som podala v oboch prípadoch dodatočné SV a DP, nič sa tým nepokazí,,,
mondes
14.12.11,19:56
Ahojte.

Poradíte mi prosím Vás. Dodávame služby do iného ČŠ. V auguste sme vystavili FA na sumu napríklad 1,000 €. Teraz konateľ zistil, že suma nie je správna a mala byť na sumu 800 €. Potrebujem preto dobropisovať sumu 200 €. Táto faktúra nám nevstupuje do DP DPH ale do súhrnného výkazu. Faktúra nebola doposiaľ uhradená.

Je možné vystaviť dobropis na sumu -200€ s dátumom dodania novembrovým, alebo musím dodržať dátum dodania a daňovej povinnosti augustový a podať dodatočný SV?

Ďakujem.
Prosím Vás, vysvetlite mi zvýraznenú vetu? Ak som plátcom DPH, tak prečo tá faktúra nevstupuje do DP k DPH? Nerozumiem tomu. A ak by bolo možné, tak aj nejaký §, ktorého sa to týka. Ďakujem moc.