rusyn
03.08.09,10:45
Chcem sa poradiť. SZČO. Potrebujem zaučtovať množstvo bločkov v poľských zlotých. Ako postupovať. Ako to zaúčtovať v pokladni a PD. Začiatočník.
Vrelá vďaka za radu.
macula
03.08.09,09:24
Najskôr si vytvor valutovú pokladňu PLN, potom ak máš doklad o výmene eur na polské zloté, tak vložíš do pokladne zloté cez priebežné položky- výber eur-PP, vklad PLN-PP. A potom podľa bločkov výdaj z valutovej pokladne
rusyn
05.08.09,09:30
Len ešte neviem dve veci:
1. keď´nemám doklad o zmene penazí, môžem použiť denný kurz?
2. ako to rozúčtujem v peňažnom denníku, ako dám nakup za zloté do výdavkov?
Začiatočník.
Vďaka
abcd.kates
07.08.09,12:03
Len ešte neviem dve veci:
1. keď´nemám doklad o zmene penazí, môžem použiť denný kurz?
2. ako to rozúčtujem v peňažnom denníku, ako dám nakup za zloté do výdavkov?
Začiatočník.
Vďaka

Podľa mňa by si mohla kľudne účtovať len jednou pokladňe a to EUR. Veď sme v JÚ. Aspoň ja by som to tak robila. Dátumom výdaja k zahraničnému bločku priložiť kurz z NB a normálne prerátať na eur.
Alebo sa mýlim? Ak máte iný názor, rada sa poučím.
macula
07.08.09,12:52
Len ešte neviem dve veci:
1. keď´nemám doklad o zmene penazí, môžem použiť denný kurz?
2. ako to rozúčtujem v peňažnom denníku, ako dám nakup za zloté do výdavkov?
Začiatočník.
Vďaka

Keď nemáš doklad o zámene môžeš dať osobný vklad podnikateľa PLN, ktorý prerátaš kurzom ECB (deň predchádzajúci účtovnému prípadu).
Potom v PD účtuješ o výdavkoch v PLN z valutovej pokladne a prerátaš na EUR kurzom ECB( vždy používaš kurz z predchádzajúceho dňa t.j., ak na bločku máš dátum 4.8.2009, ty použiješ kurz z 3.8.2009)
macula
07.08.09,12:57
Podľa mňa by si mohla kľudne účtovať len jednou pokladňe a to EUR. Veď sme v JÚ. Aspoň ja by som to tak robila. Dátumom výdaja k zahraničnému bločku priložiť kurz z NB a normálne prerátať na eur.
Alebo sa mýlim? Ak máte iný názor, rada sa poučím.

Je potrebné viesť valutovú pokladňu, pretože len takto sa zistí stav valút na pokladni a na konci roka sa rátajú kurzové rozdiely.
Marianna01
07.08.09,13:15
Len ešte neviem dve veci:
1. keď´nemám doklad o zmene penazí, môžem použiť denný kurz?
2. ako to rozúčtujem v peňažnom denníku, ako dám nakup za zloté do výdavkov?
Začiatočník.
Vďaka

1. - súhlasím s vyššie uvedenými príspevkami - vklad podnikateľa PLN - príjem neovpl. ZD
2. nákup zlotých: A. výdaj EUR z euro pokladne v sume nákupu, B. príjem PLN do pokladne zlotých v sume nákupu, C. prípadné poplatky v euro pokladni - výdavky ovpl. ZD, prípad A a B sú priebežné položky - t.j. neovplyvňujú ZD