LMartina
03.08.09,12:57
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Svokra sa so svojim manželom rozviedla v roku 1993.Podala si žiadosť o zrušenie práva spoločného nájmu a pridelenie práva len jej,čiže zostala výlučnou nájomkyňou a členkou družstva len ona,navrhovateľka.Súd ďalej rozhodol,že odporca je povinný byt vypratať do 15dní od zabezpečenia primeraného náhradného bytu.Svokor býva u svojej matky v rodinnom dome.Svokra medzitým byt od družstva odkúpila a na liste vlastníctva je od roku 2002 odkúpením len ona.Svokor minulý týždeň poslal list svokre,kde ju žiada,aby mu umožnila prístup do bytu a vyplatila mu sumu z predaja bytu,svokra sa ho zatiaľ nechystá predať.Požaduje sumu 650.000v prepočte v Skk,čo je asi 1/4trhovej ceny bytu,tiež píše,že náhradné ubytovanie nežiada.Ďalej píše, že mu má do piatich dní odpovedať.Tie uplynuli cez víkend,list bol poslaný doporučene.Moja otázka je,či celá táto situácia už nie je premlčaná,nakoľko si doteraz náhradné ubytovanie ani vyplatenie nežiadal a či je svokra povinná mu odpovedať.
Obidvaja sú invalidní dôchodcovia a v čase rozvodu dostala svokra do starostlivosti dve neplnoleté deti.

Veľmi pekne ďakujem za odpvoeď.
martina
Flinstone
03.08.09,11:10
Podľa mňa tým, že sa odsťahoval k mame a spokojne tam býval 15 rokov, je dostatočne preukázané, že náhradné ubytovanie nepotreboval. On dobrovoľne vypratal byt, čo sa dá považovať za to, že sa vzdal práva na primeraný náhradný byt. Vaša svokra odkupovala byt ako výlučný nájomca a tak je aj výlučným vlastníkom bytu.
Z právneho hľadiska nemôže mať žiadne finančné nároky.
Premlčacia lehota v podobných prípadoch je 3 roky.
LMartina
03.08.09,11:40
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ešte by som chcela vedieť, čo v právnom slovníku znamená vypratanie z bytu.
Ďalšia vec je, že svokor si na povodnom byte po celých 15 rokov ponechal trvalé bydlisko, ktoré mu až teraz dala svokra zrušiť.
Dá sa teda byt považovať za vyprataný aj v takomto prípade?
Môže na základe Trv.B svokor prehlasovať, že byt doposiaľ nevypratal ?
Vopred ďakujem za odpovede.
Flinstone
03.08.09,18:25
trvalý pobyt je administratívna záležitosť. Nezakladá nijaké vlastnícke práva ani právo na bývanie na danej adrese. On sa preukázateľne pred 15 rokmi odsťahoval, tým sa vzdal akýchkoľvek užívacích práv bez potreby zabezpečenia náhradného bývania. Teraz už danú vec nezmení a nieje mu potrebné vyplácať ani cent.
Mária27
03.08.09,19:23
Ak je zrušené právo spoločného nájmu družstevného bytu rozvedených manželov a určené, kto z nich bude ako nájomca a člen družstva byt užívať, zaniká spoločné členstvo rozvedených manželov v bytovom družstve. Členský podiel v družstve sa ako pôvodné spoločné majetkové právo manželov stáva vo vzťahu k družstvu majetkovým právom len jedného z manželov.
Pokiaľ v tomto prípade do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva k zrušeniu práva spoločného nájmu družstevného bytu rodičov došlo ale k vyporiadaniu členského podielu v rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva nedošlo, jeho vyporiadanie spadá pod režim ust. § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka ako tzv. ostatné majetkové právo manželov, ktoré je spoločné.
Toto právo sa potom vyporiadava podľa zásad pre vyporiadanie podielového spoluvlastníctva v § 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka, nie pri použití § 150 Občianskeho zákonníka.

Keď sa teda mama stala podľa právoplatného rozsudku súdu jedinou nájomníčkou predmetného družstevného bytu a tým výlučnou členkou bytového družstva, je dané právo otca na vyporiadanie celkovej hodnoty členského podielu podľa zásad uvedených v § 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka (podielové spoluvlastníctvo) so záväzným východiskom, že podiely účastníkov sú rovnaké. Otec má právo na 1/2 trhovej hodnoty bytu. Nejde o záväzkový vzťah, k premlčaniu nedošlo.

Pozri napr. Rozsudok Okresného súdu Liptovský Mikuláš z 19.9.2008, zn. 5C/7/2005
Flinstone
04.08.09,04:08
Tu to nebude tak jednoznačné... k nadobudnutiu bytu do osobného vlastníctva došlo až po rozvode. V čase spoločného manželstva sa jednalo o nájomný byt, čiže ako taký nebol spoločným majetkom. Podiel v bytovom družstve by sa mohol považovať za spoločný, čo rozhodne nebude taká suma ako požaduje.
Mária27: ak by si vedela prilepiť link na ten rozsudok, aby som ho mohol preštudovať.
Mária27
04.08.09,04:54
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_sudr/jaspiw_maxi_sudr_fr0.htm

daj obnovenie, vľavo súdne rozhodnutia, napíš spisovú značku (alebo iný vyhľadávací údaj)
LMartina
04.08.09,05:33
ďakujem za odpovede a pomoc
m
LMartina
02.03.10,12:50
chcela by som sa opýtať ešte k spomínanému prípadu,aj keď po viacerých mesiacoch.svokra byt darovala,čiže už nie je vlastníčkou bytu.ako od nej môže teraz svokor požadovať polovicu.z čoho?ďakujem za odpoveď
elli
02.03.10,13:09
5C/7/2005 mi najst nevie - 2006 - 2008 ano, ale danu causu ani podla predmetu... je cislo konania urcite spravne?
hena22
02.03.10,13:20
chcela by som sa opýtať ešte k spomínanému prípadu,aj keď po viacerých mesiacoch.svokra byt darovala,čiže už nie je vlastníčkou bytu.ako od nej môže teraz svokor požadovať polovicu.z čoho?ďakujem za odpoveď

Upresni ešte, či mali vysporiadane aj BSM alebo len členstvo v družstve.
LMartina
02.03.10,13:45
Maria 27 to nižšie popísala,

daj obnovenie, vľavo súdne rozhodnutia, napíš spisovú značku (alebo iný vyhľadávací údaj)

keď s tým bola svokra za právnikom, ten jej povedal, že tým, že si svokor na to nenárokoval, je to premlčané.otázne je, čo s tým teraz, keď je to darované.dík
LMartina
02.03.10,14:10
cize najskor rozvod,mala mu zabezpecit nahradne byvanie, sam odisiel,potom si odkupila byt a stala sa vylucnou vlastnickou.na nic si za cele tie roky nenarokoval,stale hovoril,ze jej a detom nechal byt.
hena22
02.03.10,17:46
zabudni už na chvíľu na ten byt a napíš či prebehlo súdne vysporiadanie BSM alebo aspoň úradne overená dohoda či bola. BSM je všetok spoločný majetok, peniaze, nábytok, auto, aj ten nešťastný členský podiel. AK bolo BSM vysporiadané, nie je už čo riešiť. Ak nebolo, nastupujú právnici a môžu posudzovať, či je to premlčané alebo nie.
Mária27
02.03.10,19:43
chcela by som sa opýtať ešte k spomínanému prípadu,aj keď po viacerých mesiacoch.svokra byt darovala,čiže už nie je vlastníčkou bytu.ako od nej môže teraz svokor požadovať polovicu.z čoho?ďakujem za odpoveď

Elli má pravdu, ten Rozsudok Okresného súdu Liptovský Mikuláš z 19.9.2008, zn. 5C/7/2005 už na JASPI nie je. Ja ho mám vo worde, ale to neviem sem priložiť.:confused: Ale pekne je to vysvetlené aj v uznesení Ústavného súdu SR II. ÚS 155/08-17 na stránke
http://www.concourt.sk/rozhod.do?urlpage=dokument&id_spisu=172371&slovo=II. ÚS 155/08-17

Ak bol celý členský podiel v BSM, vyplatiť by mu mala 1/2 z jeho hodnoty v čase, keď bol zrušený spoločný nájom, teda v roku 1993. Vtedy mohol mať ten podiel hodnotu 300 tisíc Sk. To by sa dalo zistiť na družstve.
LMartina
03.03.10,17:28
ano,sudne vysporiadanie BSM prebehlo pred 13rokmi,kedy bola urcena za vylucnu najomnicku svokra a tiez bola sudom urcena za jedinu clenku druzstva.svokor sa mal do 15dni odstahovat z bytu,ak mu bude zabezpecene primerane nahradne byvanie.sam odisiel k svojej mame,u ktorej byva doteraz.nezaniklo mu teda pravo na bytovu nahradu?jedine,co by sa dalo nanovo riesit je clenstvo v druzstve,nie?a este je jedna otazka,mozu sa pripadne komplikacie nejako dotknut tych, v prospech koho bol byt darovany?dakujem
Mária27
04.03.10,18:20
ano,sudne vysporiadanie BSM prebehlo pred 13rokmi,kedy bola urcena za vylucnu najomnicku svokra a tiez bola sudom urcena za jedinu clenku druzstva.svokor sa mal do 15dni odstahovat z bytu,ak mu bude zabezpecene primerane nahradne byvanie.sam odisiel k svojej mame,u ktorej byva doteraz.nezaniklo mu teda pravo na bytovu nahradu?jedine,co by sa dalo nanovo riesit je clenstvo v druzstve,nie?a este je jedna otazka,mozu sa pripadne komplikacie nejako dotknut tych, v prospech koho bol byt darovany?dakujem


Pred 13 rokmi neprebehlo vysporiadanie BSM, iba bol zrušený spoločný nájom. Keby sa bolo vtedy riešilo aj BSM, bol by dostal polovicu trhovej hodnoty družstevného bytu, čo bola podstane menšia suma ako dnes.

Premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckeho. Keďže sa manželia do troch rokov majetkovo nevyporiadali, stali sa spoluvlastníkmi členského podielu v družstve, každý 1/2 (§ 149 ods. 4 v súvislosti s § 141 a 142 obč.z. primerané). Spoluvlastníkmi sú dodnes. Každý spoluvlastník má právo aj na úžitky a prírastky veci. To platí aj o majetkových právach - preto "primerané".

Ak sa chce teda bývalý manžel dohodnúť na vyrovnaní podielu, navyše na nižšej sume ako 1/2, malo by sa s ním rokovať - lepšie ako súd, vyhral by ho. Premlčané to nie je, aj ked uplynulo 10 rokov od rozhodnutia súdu o zrušení spoločného nájmu. Po vyporiadaní podielu sa môže zrušiť jeho nárok na náhradný byt. Na vlastníctvo bytu toto všetko nemá vplyv, ide len o členský podiel družstevného bytu, ktorý má hodnotu bytu.

Pozri k tomu toto rozhodnutie Ústavného súdu - bolo to po 3 rokoch.

http://www.concourt.sk/rozhod.do?urlpage=dokument&id_spisu=323364&slovo=družstevný byt
LMartina
05.03.10,08:54
ďakujem za odpoveď
Mária27
22.03.10,20:25
No, ale našla som judikát, ktorý ti môže pomôcť. Najvyšší súd ČR v 22 Cdo 3930/2007 potvrdil rozsudky okresného a krajského súdu, že majetkové právo na vyporiadanie polovice členského podielu sa premlčuje v trojročnej dobe:

Nejvyšší soud v rozsudku z 31. 3. 2004, sp. zn. 22 Cdo 590/2003, uveřejněným pod C 2527 v Souboru civilních rozhodnutí Nejvyššího soudu, vydávaného nakladatelstvím C. H. Beck (dále „Soubor rozhodnutí“) uvedl, že „pokud po zrušení práva společného nájmu družstevního bytu podle § 705 odst. 2 věty druhé ObčZ nedojde mezi rozvedenými manžely k vypořádání hodnoty členského podílu ve stavebním bytovém družstvu, náležející do jejich bezpodílového spoluvlastnictví, dohodou ani rozhodnutím soudu k návrhu podanému ve lhůtě tří let od zániku manželství, může se manžel, který se nestal členem družstva, po uplynutí této lhůty, domáhat na druhém manželovi, aby mu vyplatil polovinu hodnoty členského podílu. Toto právo se v uvedeném případě promlčuje v obecné lhůtě tří let, která počne běžet od okamžiku, kdy nastaly účinky domněnky vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů podle § 149 odst. 4 ObčZ“.

http://www.nsoud.cz/rozhod.php?action=read&id=43108&searchstr=%E8lensk%FD+pod%EDl

http://www.nsoud.cz/rozhod.php?action=read&id=17872&searchstr=22+Cdo+590%2F2003
LMartina
23.03.10,08:26
este raz vdaka,ze si si dala namahu a nasla aj nove info
Mária27
23.03.10,11:50
este raz vdaka,ze si si dala namahu a nasla aj nove info

Musela som pohľadať všetko, čo sa dalo, lebo som s hrôzou zistila, že by som mohla dopadnúť rovnako aj ja! :mee:
LMartina
23.03.10,16:04
prajem dobré poriešenie
Ivenka
13.08.12,06:02
Ahojte, vidím tu dobré rady len nie celkom si to viem poskladať na svoj prípad resp.známej ale budem písať vo svojej osobe.
S manželom sme mali 3-iz.družstevný byt. Po 5 rokoch sme sa rozviedli a ja som ostala bývať s deťmi v byte - dnes su už dospelé. BSM sme vysporiadané nemali. Následne sa ex-manžel oženil, má 2 maloleté deti a následne zomrel.
Zaujímalo by ma či zanikol jeho podiel v družstve resp.kto každý bude dediť podiel a či som povinná vyplatiť dedičský podiel z trhovej ceny ? A čo s mojim podielom?
Ďakujem za pomoc.
Xanti
13.08.12,06:12
Ahojte, vidím tu dobré rady len nie celkom si to viem poskladať na svoj prípad resp.známej ale budem písať vo svojej osobe.
S manželom sme mali 3-iz.družstevný byt. Po 5 rokoch sme sa rozviedli a ja som ostala bývať s deťmi v byte - dnes su už dospelé. BSM sme vysporiadané nemali. Následne sa ex-manžel oženil, má 2 maloleté deti a následne zomrel.
Zaujímalo by ma či zanikol jeho podiel v družstve resp.kto každý bude dediť podiel a či som povinná vyplatiť dedičský podiel z trhovej ceny ? A čo s mojim podielom?
Ďakujem za pomoc.
Ak má podiel na družstevnom byte tak dediť budú
2 deti z prvého manželstva, 2 deti z druhého manželstva a druhá manželka, tj. spolu 5 dedičov.
Podiel tvojej známej zostane nedotknutý.
Ako ťažko sa radí takto všeobecne, ked nevieme kto bol členom družstva, či boli obaja alebo len ona, alebo len on.
Ivenka
13.08.12,06:25
Vďaka za odpovede. Členmi boli obaja, čiže z manželovej polovice budu dediť 4 deti a druhá manželka ?
A dediť budú resp. musí vyplatiť z trhovej ceny ?
Xanti
13.08.12,06:35
Vďaka za odpovede. Členmi boli obaja, čiže z manželovej polovice budu dediť 4 deti a druhá manželka ?
A dediť budú resp. musí vyplatiť z trhovej ceny ?
Ano bude spolu 5 dedičov, a vyplatenie v trhovej hodnote podielu.
A z druhého manželstva nemal nejaký majetok v BSM? Trebars byt, lebo z toho by zase kamarátkine deti tie 2 z prvého manželstva dedili. Netreba ani na to zabudnúť.
Ivenka
13.08.12,06:41
Si poklad, to ešte ju na to upozorním. Takže asi teraz je na to vhodná doba keďže nehnuteľnosti troška zišli cenovo dole.
A neexistuje niečo také ako premlčaná lehota keď nebolo BSM vysporiadané napr.do 3 rokov? Troška ma tu niekde zmiatli takéto odpovede o premlčaní.
Xanti
13.08.12,06:51
Si poklad, to ešte ju na to upozorním. Takže asi teraz je na to vhodná doba keďže nehnuteľnosti troška zišli cenovo dole.
A neexistuje niečo také ako premlčaná lehota keď nebolo BSM vysporiadané napr.do 3 rokov? Troška ma tu niekde zmiatli takéto odpovede o premlčaní.No o tom neviem, že by sa dalo premlčať. Po troch rokoch sa BSM vyporiada technicky samé do podielov ( obrazne povedané ).
No treba upozorniť aj na ostatný majetok, detto autá úspory čo mohol získať počas druhého manželstva.
Ivenka
13.08.12,06:57
Ďakujem pekne, tento výraz som potrebovala vedieť, že sa to vysporiadavá technicky samé do podielov.
Xanti
13.08.12,07:00
Ďakujem pekne, tento výraz som potrebovala vedieť, že sa to vysporiadavá technicky samé do podielov.
No to je skôr pri bytoch v osobnom vlastníctve. Treba zistiť na družstve či tam bol ako podielnik zapísaný, družstevné byty sú trošku iné ale tiež sa vypláca v reálnej trhovej hodnote právo bývať.
Mária27
24.08.12,23:03
Ahojte, vidím tu dobré rady len nie celkom si to viem poskladať na svoj prípad resp.známej ale budem písať vo svojej osobe.
S manželom sme mali 3-iz.družstevný byt. Po 5 rokoch sme sa rozviedli a ja som ostala bývať s deťmi v byte - dnes su už dospelé. BSM sme vysporiadané nemali. Následne sa ex-manžel oženil, má 2 maloleté deti a následne zomrel.
Zaujímalo by ma či zanikol jeho podiel v družstve resp.kto každý bude dediť podiel a či som povinná vyplatiť dedičský podiel z trhovej ceny ? A čo s mojim podielom?
Ďakujem za pomoc.


Je to zaujímavý prípad. Neboli ste síce manželia, ale stále ste boli spoloční nájomcovia. Po jeho smrti by si mala zostať jedinou nájomníčkou. Skús to vyriešiť najskôr s družstvom, ako ti radí Xanti. Nájom aj členský podiel by mal patriť iba tebe, ale súd ho môže ohodnotiť a zahrnúť do dedičstva.
Pozri obchodný a občiansky zákonník:


§ 232

(1) Členstvo fyzickej osoby zaniká smrťou. Dedič členských práv a povinností poručiteľa môže požiadať družstvo o členstvo.

§ 707

(1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.

(2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.
(3) Ak zomrie jeden zo spoločných nájomcov, prechádza jeho právo na ostatných spoločných nájomcov.