martinapb
03.08.09,13:53
Od septembra nastupujem na obchodnu akademiu ako ucitelka. Rozmyslam, ako ponat prvu hodinu. Nechcela by som studentom hned prednasat latku, skor spravit taku zoznamovaciu hodinu. Ako ale vyplnit cas na celu vyucovaciu hodinu? Ak mate nejake zaujimave tipy, ktore by dokazali zaujat pubertakov, tak sem s nimi. Viem, ze prvy dojem spravi vela :)
Blankake
03.08.09,13:07
Ja by som sa stručne predstavila, vysvetlila prípadne svoje zásady, čo nestrpím a naopak, čo tolerujem.
A potom by sa možno mohli predstaviť žiaci po jednom, povedať niečo o sebe (tu budú určite sršať humorom :D), prečo si vybrali túto školu... prípadne zážitky z prázdnin...
alaya1
03.08.09,13:21
myslim, ze by bolo vhodne predstavit im aj tvoj predmet, obsah uciva daneho predmetu v rocniku
legolas
03.08.09,18:12
...na prvej hodine aj tak nebudeš ihneď vysvetľovať novú látku, naprv ich oboznámiš s učivom v školskom roku, ak si nová učiteľka tak povieš niečo o sebe, potom Ti povedia niečo o sebe žiaci a nestihneš sa pomaly ani popýtať a skončí hodina :):)
misomiso
03.08.09,18:15
nejake zaujimave tipy, ktore by dokazali zaujat pubertakov,

Nove typy mobilnych telefonov, nejake tie motorky, pre baby nove treny z kozmetiky, nejaky vulgarny vtip...
garter
03.08.09,18:20
Ja mám za sebou jeden školský rok na OA. Z vlastnej skúsenosti /ročnej/ môžem povedať, že v každej triede vládne iný duch, podľa toho aké je zloženie triedy a či už predmet poznajú, ktorý Ty budeš učiť. Ja som mala tretiakov - účtovníctvo - tí, už vedeli čo účtovníctvo je, tam sa mi prvej hodine predstavili a povedali, aké mali známky z účta a chcela som vedieť aký vzťah k účtovníctvu majú, ďalej som im dala inštrukcie čo majú nosiť pravidelne na hodinu účta, druháci tí malí účto prvý krát - či že oni o tom nemali o tom predstavu, len toľko, že je to ťažký a maturitný predmet, tam som nadviazala na medzipredmetové vzťahy s podnikovou ekonomikou + inštrukcie čo si majú priniesť na budúcu hodinu.
Vo všebecnosti by som povedala, že každá hodina by sa mala začať tým, že povieš čo je na pláne + vždy tému napíš aj na tabuľu,/resp. predtým skontroluješ DÚ/, ideš k jadru, v závere zadáš domácu, a povieš čo sa bude robiť na ďalšej hodine.
Ty budeš aké predmety učiť?
martinapb
04.08.09,12:17
Budem učiť cvičenia z účtovníctva štvrtákov, bankovníctvo, danovú sústavu, hospodárske výpočty a štatistiku a tiež angličtinu pre začiatočníkov. Takže to chce pripraviť si niečo pre každú triedu, lebo sú to aj odlišné ročníky. Začneme tým zoznamením a potom to asi bude chcieť improvizáciu...ako si písala, v každej triede určite vládne iná atmosféra, tak to prispôsobím tomu, ako to bude prebiehať.
Jedna učiteľka ma upozornila, že im treba dať hneď na prvej hodine najavo svoju autoritu, tak premýšľam nad tým, ako ich upozorniť na to, že budem vyžadovať vzájomné rešpektovanie...nechcem im tam zase hneď na prvej hodine začať prednášať o tom, čo nestrpím a podobne, ale na druhej strane chcem, aby ma brali vážne.
Muška
04.08.09,18:14
,/resp. predtým skontroluješ DÚ/,

mimotemy
Kurňa, Terka, doteraz Teba kontroloval DÚ a fčuleky Ty??? :eek:....sa máš ;)
garter
04.08.09,18:24
Budem učiť cvičenia z účtovníctva štvrtákov, bankovníctvo, danovú sústavu, hospodárske výpočty a štatistiku a tiež angličtinu pre začiatočníkov. Takže to chce pripraviť si niečo pre každú triedu, lebo sú to aj odlišné ročníky. Začneme tým zoznamením a potom to asi bude chcieť improvizáciu...ako si písala, v každej triede určite vládne iná atmosféra, tak to prispôsobím tomu, ako to bude prebiehať.
Jedna učiteľka ma upozornila, že im treba dať hneď na prvej hodine najavo svoju autoritu, tak premýšľam nad tým, ako ich upozorniť na to, že budem vyžadovať vzájomné rešpektovanie...nechcem im tam zase hneď na prvej hodine začať prednášať o tom, čo nestrpím a podobne, ale na druhej strane chcem, aby ma brali vážne.
Ďakujem pekne, dobre široký rozstrel Ti dali, budeš mať čo robiť aby si zvládla prípravy, pripadá mi to ako novej dali zaplatáť všetky diery čo tam mali. U nás hospodárske výpočty môže učiť len kvalifikovaný matematikár, cvičenia z UCT budem učiť aj ja, tak to si potom môžem vymienať zadania, na to sa priprav, z knih veľmi čerpať nemôžeš, tak si veľa príkladov musíš vymyslieť sama, na cvičeniach ja planujem súvislé príklady, štvrtáci by ich mali zvládnuť. Doporučujem Ti prečítať si knihu od Tureka, Didaktika - vydaná v r. 2008. Ja by som to upozorňovanie na začiatku nerobila, mne to pripadá ako gestapo štýl, nakoniec obsahom prvej triednickej hodiny je okrem iného čítanie školského poriadku, a tam majú určené mantinely. Samozrejme po hlave si skákať nenechám, postupne po kvapkách im dať pravidlá, a potom samozrejme ich dohliadať aby sa dodržiavali, ale Tvojím bičom sú len známky - len známkami hodnotíš vedomosti, na to pozor, nie správanie, ak sa nevedia správať na to sú zapisy v triednej knihe. Ale na to si myslím, že prídeš aj ty sama časom, aký štýl bude pre Teba najlepší.
garter
04.08.09,18:30
mimotemy
Kurňa, Terka, doteraz Teba kontroloval DÚ a fčuleky Ty??? :eek:....sa máš ;)

Muška my to máme podelené, ;) DÚ kontroluje mňa :mee: a ja kontrolujem DÚ :D.
jaros5
05.08.09,06:45
....... Jedna učiteľka ma upozornila, že im treba dať hneď na prvej hodine najavo svoju autoritu, tak premýšľam nad tým, ako ich upozorniť na to, že budem vyžadovať vzájomné rešpektovanie...nechcem im tam zase hneď na prvej hodine začať prednášať o tom, čo nestrpím a podobne, ale na druhej strane chcem, aby ma brali vážne.

Autorita sa nedá dať najavo, buď ju máš, alebo ju nemáš;). Získaš ju svojou odbornosťou, prístupom, ...bla bla bla, ale veľmi ľahko ju môžeš aj stratiť. Byť prirodzenou autoritou pre študentov, žiakov je túžbou každého pedagóga.

Z vlastnej skúsenosti ti môžem poradiť, aby si jasne od začiatku stanovila pravidlá - mantinely, vzťah učiteľ - študent založila na partnerstve, kde je však vždy jasná pozícia učiteľ a pozícia študent. Nikdy nehraj divadlo, "puberťáci" ťa veľmi ľahko odhalia:---. Buď vždy sama sebou, kolegov si vypočuj, nechaj si poradiť, ale vždy to musí byť tvoje rozhodnutie - hlavne smerom k tvojim študentom;

Ak začínaš 1x učiť, mala by si mať určenú uvádzajúcu učiteľku, ktorá ti v prvom roku uvádzania do praxe bude pomáhať a aj kontrolovať tvoju prácu;

A ešte jedna praktická rada - pripravuj si vyučovacie hodiny, vyučovacie bloky vždy tak, aby boli zaujímavé pre študentov - veľkú pomoc nájdeš na http://anon.modernyucitel.net/Stranky/Welcome.aspx
martinapb
05.08.09,18:58
Samozrejme s tebou plne súhlasím, autorita sa nedá dať najavo jednorázovým spôsobom alebo úkonom, je to dlhodobý proces, počas ktorého ju získavaš a zároveň neustále udržiavaš. Dúfam, že sa mi to podarí, budem sa o to snažiť. Inak ďakujem za tip na zaujímavý blog, určite si ho pozriem.
jaros5
06.08.09,11:01
Držím palce a hlavne sa nedaj nikým a ničím znechutiť. :)
KATA50
06.08.09,14:02
Keďže je to úvodná vyučovacia hodina, obidve strany sú plné očakávania. Ja by som po vzájomnom predstavení jasne predložila svoje požiadavky na predmet. Učebnice, poznámkové zošity - ich úprava a zapisovanie do nich, prípadne iné vyučovacie potreby, ktoré od študentov vyžaduješ. Spôsob vzájomnej komunikácie, včasný príchod na vyučovaciu hodinu, spôsob ako si napravia " zabudnuté "domáce úlohy , moje nároky na vedomosti, odpovede, aktivitu študentov a pod. *Najdôležitejšie pravidlo : nevyhrážať sa tým, čo vôbec v budúcnosti neskontroluješ a nebudeš požadovať.
Želám veľa úspechov. *Katarína
martinapb
07.08.09,07:57
Pre garter: Presne aj ja mám z toho taký pocit - nahádzali mi tam všetko, čo im tam ostalo. A to mi ešte chceli dať ďalšie dva predmety - jeden dokonca Cvičnú firmu, čo som teda odmietla, lebo si nemyslím, že to je až také jednoduché, lebo tento predmet je dosť komplexný a na to si ešte netrúfam. Chcem sa ťa spýtať, čo vy preberáte na tých cvičeniach z účt., zaujíma ma 4. ročník, lebo ja to budem učiť len štvrtákov. Požičala som si aj nejaké knihy (ktoré som si musela sama vypýtať, aby som vôbec vedela, čo sa tam učí), lebo zatiaľ mi nikto nedal nejaké súvislejšie informácie a akási jednodňová porada bude až na konci augusta. Asi bude na tej škole trochu bordel.
bv_alexandra
07.08.09,08:21
Pre garter: Presne aj ja mám z toho taký pocit - nahádzali mi tam všetko, čo im tam ostalo. A to mi ešte chceli dať ďalšie dva predmety - jeden dokonca Cvičnú firmu, čo som teda odmietla, lebo si nemyslím, že to je až také jednoduché, lebo tento predmet je dosť komplexný a na to si ešte netrúfam. Chcem sa ťa spýtať, čo vy preberáte na tých cvičeniach z účt., zaujíma ma 4. ročník, lebo ja to budem učiť len štvrtákov. Požičala som si aj nejaké knihy (ktoré som si musela sama vypýtať, aby som vôbec vedela, čo sa tam učí), lebo zatiaľ mi nikto nedal nejaké súvislejšie informácie a akási jednodňová porada bude až na konci augusta. Asi bude na tej škole trochu bordel.
Veľmi výborná kniha na príklady je z vydavateľstva IURA. Ja som sa na základe nich doma pripravovala na maturitné skúšky a jednu z týchto knižiek si nakoniec okopčila aj moja profesorka. Sú tam príklady aj s riešeniami.
http://obchod.iura.sk/obchod/ekonomicka-literatura/stredoskolske-ucebnice/riesene-a-neriesene-priklady-z-uctovnictva-pre-maturantov.html
http://obchod.iura.sk/obchod/ekonomicka-literatura/vysokoskolske-ucebnice/uctovnictvo.nadobudanie-zrucnosti-z-podvojneho-uctovnictva.html
http://www.eplanet.sk/kniha/uctovnictvo-b-ucebny-text-anna-slosarova/
:);)
martinapb
07.08.09,08:28
Ďakujem za tip Nika. Práve som rozmýšľala nad nejakou knižkou. :)
Marsyl
07.08.09,12:53
A nevedeli by ste poradiť nejaké novšie materiály z účtovníctva, vydané v roku 2009?