Vera
08.08.05,09:15
Ahojte, kamarátka je v skúšobnej dobe (zmluvu ma na dobu neurčitú) a otehotnela. Ešte to zamestnávateľovi neoznámila. Má zamestnávateľ právo ju prepustiť???
Nie som mzdárka, takže ohľadom vecí v tejto oblasti potrebujem poradiť.
Ďakujem veľmi :-)
janka37
08.08.05,07:20
Neviem, ako v skúšobnej dobe, ale podľa zákona zamestnávateľ nemôže prepustiť tehotnú zamestnankyňu. Ale pozor - môže ju prepustiť, ak nevie o tom, že je tehotná. Takže kým mu to ona písomne neoznámi, zamestnávateľ sa to môže dozvedieť z "druhej ruky" (napr. od nejakej "prajnej" kolegyne) a úplne zákonne ju prepustiť.
Ešte jej ostáva veľa do konca skúšobnej doby? Ak nie, hneď po jej skončení by to mala zamestnávateľovi písomne oznámiť.
Vera
08.08.05,07:21
Práve ako to počítam, tak ona tam už nastúpila ako tehotná. Nástup mala 5.8. + 3 mesiace skúšobnej doby ...
Chobot
08.08.05,07:28
V rámci skúsobnej doby s nou môze ukoncit prac. pomer. Ochranná doba sa vztahuje len na výpoved.

Ak to teda neoznámi vo firme pocas skúsobnej doby, bude sa na nu vztahovat ochranná doba. Musí vsak hned po skoncení skúsobnej doby oznámit skutocnost, ze je tehotná písomne, inak z pracovnoprávneho hladiska nie je povazovaná za tehotnú. Ak by napr. zamestnávatel vytusil (na základe oblecenia, nevolnosti, rastúceho bruska), ze je tehotná a dal by jej výpoved skôr, nez by ona oznámila písomne, ze je tehotná, výpoved by bola platná. Písomné oznámenie musí byt podlozené lekárskym potvrdením.
janka37
08.08.05,07:33
Uff, takže do konca skúšobnej doby to už bude zjavné... :)

Práve čítam v §64 ods.1 písm.b) Zákonníka práce, že zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to, keď je zamestnankyňa tehotná. Nikde v zákonníku práce nie je uvedená výnimka z tohto ustanovenia v súvislosti so skúšobnou dobou.
Ale nechcem Ti poradiť nesprávne, možno je tam nejaký háčik, keďže v skúšobnej dobe môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu... Snáď sa ozve niekto, kto s tým už má reálnu skúsenosť.
Vera
08.08.05,07:34
TO CHOBOT :
Takže odporúčate radšej to zamlčať a vyjsť s tým na svetlo až po skončení skúšobnej doby?? Nemôže jej potom robiť zamestnávateľ problémy, že to úmyselne zamlčala??
Vera
08.08.05,07:35
Uff, takže do konca skúšobnej doby to už bude zjavné... :)

Práve čítam v §64 ods.1 písm.b) Zákonníka práce, že zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to, keď je zamestnankyňa tehotná. Nikde v zákonníku práce nie je uvedená výnimka z tohto ustanovenia v súvislosti so skúšobnou dobou.
Ale nechcem Ti poradiť nesprávne, možno je tam nejaký háčik, keďže v skúšobnej dobe môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu... Snáď sa ozve niekto, kto s tým už má reálnu skúsenosť.
No veď to som sa dočítala aj ja...a neviem ako jej správne poradiť. Dúfam, že tu nájdem od poraďákov pomocnú ruku :-(
Chobot
08.08.05,07:50
Presne v tom je ten hácik, ze zamestnávatel nesmie dat VÝPOVED v ochrannej dobe. Môze vsak ukoncit PP v skúsobnej dobe, môze skoncit PP dohodou, dokonca môze dat výpoved z dôvodu zániku firmy a výpoved z dôvodu vázneho porusenia pracovnej disciplíny.

Otázka, ci to zamlcat alebo nie, to sa musí rozhodnút ona. Jednoznacne by to bolo nesieriózne, ak by to povedala az po skúsobnej dobe. Zálezí od toho, ako vychádza so zamestnávatelom. Ak dobre a je predpoklad, ze ju naozaj chcú, lepsie je povedat to. Ak je presvedcená, ze oznámením by ju prepustili a chce len získat tých pár mesiacov do odchodu na materskú, tak nech je ticho. Tazké je poradit, ked nepoznám okolnosti a pomery vo firme.
Bionda
08.08.05,07:51
Keď to vezmem objektívne, no nie je to ktovie čo, ak vezmete nádejnú pracovníčku, ktorý vám nepovie, že je tehotná a po skúšobnej dobe vám oznámi, že je už v pokročilom stave tehotenstva je to obyčajné svinstvo a zas ste tam kde ste byť nechceli... bez pracovníčky.
kedysi sa nastupovalo do zamestnania s tým, že som prišla s potvrdením od lekára, že nie som tehotná... (jasné teraz by to bola čistá diskriminácia).
Súhlasím s Chobotom, v skúšobnej dobe môžu ukončiť pracovný pomer .
Vera
08.08.05,07:56
Ono to nie je bohviečo, pokiaľ viem, je to práca barmanky. Ja osobne by som asi radšej odišla sama, prečo riskovať zdravie dieťaťa v zafajčenom bare??? Ale to je jej vec...

Ďakujem všetkým veľmi pekne za pomoc :)
Olgica
08.08.05,09:26
Zamestnávateľ si má v prvom rade vypítať potvrdenie od lekára pred nástupom do zamestnania (u žien aj od gynekológa). Ale inak je to tak ako píše chobot.
Origos
08.08.05,09:33
Ahoj!
Podľa mňa v skúšobnej dobe si obe strany môžu rozviazať pracovnú zmluvu bez udania dôvodu.
Vera
08.08.05,09:55
No, ja som menila robotu niekoľko krát a ani raz si nepýtali potvrdenie od lekára, či som tehotná, akurát sa ma pýtali, či sa nechcem vydať, alebo sa nechystám mať deti...ale potvrdenie?? Neviem ani o nikom v okolí, že by si ho pýtali...
Zita4
08.08.05,10:03
Zamestnávateľ si má v prvom rade vypítať potvrdenie od lekára pred nástupom do zamestnania (u žien aj od gynekológa). Ale inak je to tak ako píše chobot.Toto v žiadnom prípade zamestnávateľ nesmie urobiť!! Bola by to diskriminácia. Niekedy za totality neprijímali tehotné ženy. Dnes môže pýtať zamestnávateľ potvrdenie od lekára, len keď to vyžaduje povaha práce.
eav77
08.08.05,10:39
Tak to mam otazky:
Vyzaduje povaha prace barmanky potvrdenie od lekara? Moze tehotna pracovat v zafajcenom prostredi? Par barmaniek poznam - a od tretieho mesiaca su PN (a neboli na rizikovom). Nebolo by pre tu pani lepsie ostat doma s neobmedzenymi vychadzkami, ako dychat dym z cigariet a odhanat opitych chlapov? Ja by som to na jej mieste brala :)
Bionda
08.08.05,10:54
Keď to vezmem objektívne, no nie je to ktovie čo, ak vezmete nádejnú pracovníčku, ktorý vám nepovie, že je tehotná a po skúšobnej dobe vám oznámi, že je už v pokročilom stave tehotenstva je to obyčajné svinstvo a zas ste tam kde ste byť nechceli... bez pracovníčky.
kedysi sa nastupovalo do zamestnania s tým, že som prišla s potvrdením od lekára, že nie som tehotná... (jasné teraz by to bola čistá diskriminácia).
Súhlasím s Chobotom, v skúšobnej dobe môžu ukončiť pracovný pomer .Ako som už bola napísala, pracovné miesto barmanky by mohlo byť kvalifikované ako miesto ktoré sa vyznačuje dobrým zdravotným stavom.. napr. len stojí a chodí, práca v noci, a pod. určite by potom uvedené prac. miesto vyžadovalo potvrdenie o vyhovujúcom zdravotnom stave .
Zita4
08.08.05,10:54
Tak to mam otazky:
Vyzaduje povaha prace barmanky potvrdenie od lekara? Moze tehotna pracovat v zafajcenom prostredi? Par barmaniek poznam - a od tretieho mesiaca su PN (a neboli na rizikovom). Nebolo by pre tu pani lepsie ostat doma s neobmedzenymi vychadzkami, ako dychat dym z cigariet a odhanat opitych chlapov? Ja by som to na jej mieste brala :)No, ja by som sa tehotná v zafajčenom prostredí určite nezdržiavala, nie ešte aby som tam pracovala. :mad:
Chobot
08.08.05,10:58
Doplním len Zitu4, ze § 41 ods. 6 ZP explicitne zakazuje zamestnávatelovi zistovat od fyzickej osoby informácie o tehotenstve.

Co sa týka zdravotného potvrdenia, tiez o tom pojednáva ZP §41 ods. 2, ktorý hovorí, ze : "Ak sa na výkon práce vyzaduje zdravotná spôsobilost na prácu, alebo psychická spôsobilost na prácu alebo iný predpoklad podla osobitného zákona,..." - dôlezité je tam to slovné spojenie "podla osobitného zákona". Cize nie zamestnávatel si urcuje, ci bude vyzadovat potvrdenie, ale môze ho vyzadovat, len ked je to vyslovene v zákone uvedené.

Rukolapným príkladom sú vodici z povolania, ktorí musia mat okrem vodicského preukazu aj pravidelné lekárske prehliadky podla osobitného zákona (je to vyhláska ministerstva zdravotníctva 164/1997). Neviem o tom, ze by nejaký predpis stanovoval, ze na výkon barmanky treba lekárske potvrdenie.
Jara
08.08.05,11:07
No ľudkovia tak to už snáď je neskutočné. Aj ten podnikateľ je chudák keď ju 5.8. zamestnal a 8.8. zistí že je tehotná alebo o mesiac. Myslím, že je to neserikozne na ďalšiu spoluprácu a tiež práca barmanky pre tehotnú ženu. No asi ho chce využiť, pretože asi by inak nebrala materskú. Je to trošku nefer. Asi by lepšie urobila, keby bola k nemu otvorená. Aj on sa potrebuje zariadiť. No a mohli sa aj dohodnúť na nejakom inom ľudskom riešení a nie takto podvodne...
Zita5
08.08.05,11:08
Doplním len Zitu4, ze § 41 ods. 6 ZP explicitne zakazuje zamestnávatelovi zistovat od fyzickej osoby informácie o tehotenstve.
Co sa týka zdravotného potvrdenia, tiez o tom pojednáva ZP §41 ods. 2, ktorý hovorí, ze : "Ak sa na výkon práce vyzaduje zdravotná spôsobilost na prácu, alebo psychická spôsobilost na prácu alebo iný predpoklad podla osobitného zákona,..." - dôlezité je tam to slovné spojenie "podla osobitného zákona". Cize nie zamestnávatel si urcuje, ci bude vyzadovat potvrdenie, ale môze ho vyzadovat, len ked je to vyslovene v zákone uvedené.

Rukolapným príkladom sú vodici z povolania, ktorí musia mat okrem vodicského preukazu aj pravidelné lekárske prehliadky podla osobitného zákona (je to vyhláska ministerstva zdravotníctva 164/1997). Neviem o tom, ze by nejaký predpis stanovoval, ze na výkon barmanky treba lekárske potvrdenie.
Nechcem Vám nejakým spôsobom odkláňať debatu , ale mávam kontrolu z inšpektorátu BP a stále mi pripomína inšpektor o vstupnej zdravotnej prehliadke nového zamestnanca . A pri tých čo sme nemali sme museli doplniť .

Veď podľa mňa ak zamestnanec neprejde takouto prehliadkou , tak si za to zodpovedá zamestnávateľ . Kde zákon ukladá , že do pracovného pomeru musím prijať aj tehotnú ženu ? Ak ju ako zamestnávateľ pošlem okrem iného aj na gynekologické vyšetrenie tak je to protizákonné ? Som ako zamestnávateľ povinná znášať to , že zatají tehotenstvo ?
Jara
08.08.05,11:18
Myslím, že spravidla to býva tak, že nádejný pracovník ide na lekársku prehliadku za svojim lekárom tedqa praktický lekár pre dospelých a ten sa mrkne o aké povolanie ide, pomerá tlak a opýta sa či nebolí hrdlo a napíše, schopná vykonávať prácu... atď. Prečo by malo zamestnávateľa zaujímať aké všetky vyšetrenia absolvoval pracovník pri nástupe a prečo by musel absolvovať aj gyn. prehliadku. Veď tehotenstvo choroba neni. Iné je, ale že je to neseriózne takto nastúpiť do zamestnania...
Zita5
08.08.05,11:23
Veď tehotenstvo choroba neni. Iné je, ale že je to neseriózne takto nastúpiť do zamestnania...
S tým čo necitujem súhlasím , ale ako si zamestnávateľ poradí práveže s tou neserióznosťou pri nástupe do zamestnania ?
Jara
08.08.05,11:36
Nijako. Zákon ho nechráni nijako... Aj to je chyba v zákone... Každá minca má dve strany.
Len jedno neviem pochopiť ako môže ďalej pokračovať takýto vzťah, keď je to podvod a ako môže ešte brať taký zamestnanec peniaze a mať kľudný spánok...

My to neporiešime...
Vera
08.08.05,11:38
No, ona to ako podvod nemyslí, proste chce vedieť na čom je ... a ja som jej povedala to isté ako ostatné ženy tu. Nech to radšej nechá, lebo ešte náhodou bude mať choré dieťa, nič jej nestojí za to (ani peniaze, ani materská, ani robota) aby sa jej narodilo nebodaj choručké. Je to mladá kočka, ktorá doteraz ani poriadne nerobila, takže to nebude mať ľahké..

ale ešte raz ďakujem všetkym za príspevky..
Zita5
08.08.05,11:49
No, ona to ako podvod nemyslí, proste chce vedieť na čom je ... a ja som jej povedala to isté ako ostatné ženy tu. Nech to radšej nechá, lebo ešte náhodou bude mať choré dieťa, nič jej nestojí za to (ani peniaze, ani materská, ani robota) aby sa jej narodilo nebodaj choručké. Je to mladá kočka, ktorá doteraz ani poriadne nerobila, takže to nebude mať ľahké..

ale ešte raz ďakujem všetkym za príspevky..
Vera odhliadnúc od toho , že je to Tvoja známa , neželám jej zle , len práve pri tejto téme som sa pozastavila vlastne nad tým , že ako to je snami ženami pri nástupe do zamestnania a čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa .

Takže já jej držím palce aby v poriadku porodila , a aby to bolo hlavne zdravučké . To, že to bude mať ťažké , nie je sama .;)
Vera
08.08.05,11:52
Ja viem, že to nemyslíte zle, ja som jej povedala to isté, čo tu prispievali ostatní...takže mám s vami plný súhlas, len som si nebola istá, čo ju čaká.

Ja ked som nastupovala do práce, teda pri vstupnom pohovore so šéfom som si tiež vypočula otázky typu, či sa chcem vydávať, mať deti a tak...povedala som že nie, ale kedy sa mu môžem zaručiť, že to nezmením?? Otehotnieť môžem hocikedy...stať sa môže :D hocičo
eav77
08.08.05,11:58
No, ja by som sa tehotná v zafajčenom prostredí určite nezdržiavala, nie ešte aby som tam pracovala. :mad:

Ja som to tiež tak myslela. Cele tehotenstvo by som bola doma a hladkala si bruško. Ved po materskej bude makat az do dochodku...
A sef by to mal vediet hned po tatovi, aby mal cas niekoho si najst.Predsa neurobi taku sprostost, ze jej da okamzitu vypoved, ved kto by mu tam pracoval? ale mohol by zdvihnut aspon na chvilu plat - aby bola vyssia materska :)

moj nazor
bepo
08.08.05,17:01
A keď pracuje s potravinami tak náhodou nepotrebuje zdravotný preukaz ktorého súčasťou je zdravotná prehliadka?
Marvinka
28.05.08,07:34
Som v skusobnej dobe a mam zmluvu na dobu určitú,Zamestnávatel bol písomne oboznámený o mojom stave.skusobna doba mi končí o 14 dní.Mám ist za lekarom a pýtat si od neho marodku?alebo mam čakat,či ma dovtedy neprepustia?






Marvinka
Tweety
28.05.08,07:36
Som v skusobnej dobe a mam zmluvu na dobu určitú,Zamestnávatel bol písomne oboznámený o mojom stave.Do skusobnej doby mi trvá 14 dní.Mám ist za lekarom a pýtat si od neho marodku?
A prečo marodku? ak nemáš zdravotný problém, tak nevidím dôvod. Prečo ju chceš? PP môže predsa v skúšobnej dobe skončiť aj počas tzv. maródky.