andreawww
03.08.09,18:27
Som SZČO, ale fakturujem iba jednej spolocnosti (skoro ako zamestnanec - akurát bez tých výhod:-). Teraz idem robit este pre inu spolocnost taky bočný projekt. Dali mi na výber - fakturovať ako živnostníčka alebo na dohodu. Čo by bolo pre mňa výhodnejšie?:confused:
veronikasad
03.08.09,16:35
Som SZČO, ale fakturujem iba jednej spolocnosti (skoro ako zamestnanec - akurát bez tých výhod:-). Teraz idem robit este pre inu spolocnost taky bočný projekt. Dali mi na výber - fakturovať ako živnostníčka alebo na dohodu. Čo by bolo pre mňa výhodnejšie?:confused:
závisí od výšky príjmu u "hlavného zamestnávateľa".

Dohoda : výhoda - nevstupuje do vymer. základu pre platenie odvodov, nevýhoda - zdaňuje sa 19% celá výška odmeny

Fakturácia ako živnostník : výhoda - môžeš si uplatniť 40 % paušál, ak nevedieš účtovníctvo, nevýhoda - vstupuje do vymer. základu pre platenie odvodov do SP a ZP
andreawww
03.08.09,16:43
Odratávam si 40 % paušálne výdavky, a čo sa týka výšky príjmu - nič moc - taký "platík", ale možno by si mohla dať nejaké limity podľa čoho by som zhodnotila svoj príjem ako "pod psa"
veronikasad
03.08.09,16:47
tak potom bude pre teba výhodnejšia fakturácia na živnosť, z ktorej si odpočítaš 40 % paušál. Odvody vyššie ako z minima budú len v prípade ak tvoj základ dane = zisk presiahne 24-násobok minimálnej mesačnej mzdy.
Predpokladám, že si povinným platitelom odvodov do SP a nestrážiš si limit ako neplatiť odvody.
andreawww
03.08.09,17:32
Zatial platim dobrovolne odvody do SP (lebo este len od minuleho roka mam ziv. list). Ale kvoli tym odvodom si to hodim do kalkulacky.