nina0074
03.08.09,20:01
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom stravných lístkov.Účtujem firmu, ktorá si zo mzdy strháva za výdaj stravných lístkov, zistila som, že oni si tie stravné lístky vôbec nevydávajú, teda sa neuskutočnuje ich nákup a robí sa to ako keby fiktívne,upozornila som ich na mínusoví stav SL v účtovníctve a chýbajúce stravné lístky dokúpia(jedná o firmu, kde je konateľom jeden pán a zamestnancom jeho žena).
Chcela by som poprosiť o radu, či je podľa zákona možné, aby si stravné lístky nevydávali(keďže to robia fiktívne), alebo je iný spôsob ako to vyriešiť bez toho, aby museli nakupovať stravné lístky????
Ďakujem dopredu veľmi pekne za odoveď
Paula
03.08.09,18:20
Čudesná situácia, akoby som naberala vodu z prázdneho vedra. Ak chce zamestnávateľ dodržať zákon a manželka - zamestnankyňa o SL nemá záujem,potom nech uzatvoria zmluvu so spoločnosťou, predávajúcou SL a žiadne nekupujú.
K nároku konateľa na SL:

Ak je konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným zamestnancom spoločnosti (je v pracovnom pomere resp. po prerokovaní so zástupcami zamestnancov je rozšírený okruh osôb, ktorým je zamestnávateľ povinný poskytnúť stravovanie na pracovisku o zamestnancov napr. na dohody a pod.) a ak sú splnené podmienky definované § 152 Zákonníka práce, v tomto prípade je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravovanie aj konateľovi. Ak zamestnávateľ počas pracovnej zmeny prispeje zamestnancovi na stravovanie v rozmedzí stanoveného limitu podľa Zákonníka práce, zaúčtovaný náklad je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4. zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
majoneza
04.08.09,04:40
Podla mna, mozu pisat, ze ako zamestnanci nechcu stravenky, ale potom stratia danovu vyhodu.

Keby bolo mozne mat tu vyhodu a neplatit tie obrovske poplatky, male firmy do 10 zamestnancov by nikdy neobjednali listky, pretoze vzdy by dohodli inak.
nina0074
04.08.09,05:47
Ďakujem pekne za odpovede.
Mám to chápať tak, že má zamestnávateľ alebo zamestnanec uzavrieť dohodu, že nechcú odoberať stravné lístky?
Takže je v súlade so zákonom možné, že si SL nemusia vydávať?
Tweety
04.08.09,05:52
Ďakujem pekne za odpovede.
Mám to chápať tak, že má zamestnávateľ alebo zamestnanec uzavrieť dohodu, že nechcú odoberať stravné lístky?
Takže je v súlade so zákonom možné, že si SL nemusia vydávať?
Aj keby uzavreli takú dohodu, bude neplatná, pretože zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv.
mirrom
04.08.09,06:09
Aj keby uzavreli takú dohodu, bude neplatná, pretože zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv.

podla zakona je zamestnavatel povinny zabezpecit stravovanie podla stanovenych podmienok asi v poradi - vo vlastnej jedalni - u inej osoby - gastrolistky -financny prispevok. podmienky su presne stanovene v ZP.
to je jedna stranka. druha stranka je, ze zamestnanec nie je povinny to vyuzit. kazdy moze mat svoje dovody.
Zamestnavatel si teda svoju povinnost splni tym, ze ponukne zamestnancom niektoru moznost (v jedalni na pracovisku alebo v jeho blizkosti aby sa to dalo stihnut v primeranom prestavkovom case) alebo poskytne gastrolistky alebo len vo vynimocnych pripadoch financ. kompenzaciu.
teda napr. ak firma poskytuje stravovanie v jedalni ale cast zamestnancov to nevyuziva, nie je to ziadne porusenie predpisov(tak isto keby aj niekto z normalne nepochopitelnych pricin odmietal gastrolistky). povinnost bola splnena a netreba urcite uzatvarat ziadne ine dohody.
nina0074
04.08.09,06:12
Takže sa s tým nedá asi nič robiť.Naďalej bude musieť zamestnávateľ nakupovať a vydávať stravné lístky.
Mám to tak chápať?
mirrom
04.08.09,06:15
Takže sa s tým nedá asi nič robiť.Naďalej bude musieť zamestnávateľ nakupovať a vydávať stravné lístky.
Mám to tak chápať?
ak ich zamestnanci (aj keby len jeden zo sto ) chcu tak ano - pre toho 1neho
ak ich odmietaju tak nie (na tapetovanie je to drahy a neesteticky material)
nina0074
04.08.09,06:25
Takže stačí ak jeho žena(jediná zamestnankiňa) povie, že nechce stravné lístky, tak ich zamestnávateľ nemusí vydať?
A potom ajtak nemá zamestnávateľ povinnosť to neako finančne odraziť v mzde ako príspevok na stravu??
mirrom
04.08.09,06:40
v postate ano. odhliadnuc od rodinnych vztahov, ak zamestnavatel povie z-covi tu mas zabezpeceny obed, je uz na nom ako a kolko krat to vyuzije. ak ma z-tel napr. zmluvu s jedalnou, zamestnanec pride do nej v mesiaci 0-1 - 3-...-15-...20krat tak premetom zuctovania bude len odobrany pocet obedov, zvysok je pre zamestnanca nenavratne stratou a pre podnikatela ziskom
v pripade vl.rodiny je ale divne, ze si moze zenu zivit za firemne peniaze a ona to nechce. no ale to je o inom

Ps : ak nie je krasna vila co zije zo vzduchu a z kvapocok rosy
mzdarka renca
04.08.09,07:03
V každom prípade, ak zamestnanec odpracuje denne viac ako 4 hod., tak za-ľ je povinný poskytnúť jedno teplé jedlo.
nina0074
04.08.09,07:07
No ale čo v tom prípade, že oni nemajú zabezpečenú stravu v žiadnej jedálni?
Firma nieje finančne na tom až tak dobre, preto sa ma pýtali na možnosť, či sa dá vyriešiť problém so stravnými lístkami iným spôsobom.
liba2
04.08.09,07:12
V každom prípade, ak zamestnanec odpracuje denne viac ako 4 hod., tak za-ľ je povinný poskytnúť jedno teplé jedlo.§152 ZP: z-eľ je povinný zabezpečiť.... (nie poskytnúť, to je rozdiel).
Xanti
04.08.09,07:12
Mám otázku.
Nemôže zamestnávateľ vyplácať len diety? Teda, že zamestnanci si spravia cestovné príkazy. Je to zabezpečenie stravy, či tak to to nejde? :confused:
mirrom
04.08.09,07:13
No ale čo v tom prípade, že oni nemajú zabezpečenú stravu v žiadnej jedálni?
Firma nieje finančne na tom až tak dobre, preto sa ma pýtali na možnosť, či sa dá vyriešiť problém so stravnými lístkami iným spôsobom.
nezabezpecenie = porusenie zákonov
zabezpecenie ale nevyuzitie zo strany z-nca = neporusenie zákonov
zabezpecenie aj vyuzivanie = ideal
liba2
04.08.09,07:16
No ale čo v tom prípade, že oni nemajú zabezpečenú stravu v žiadnej jedálni?
Firma nieje finančne na tom až tak dobre, preto sa ma pýtali na možnosť, či sa dá vyriešiť problém so stravnými lístkami iným spôsobom.
Stačí, ak zamestnanci písomne prehlásia, že nemajú záujem o stravné lístky. Potom netreba SL nakupovať.
liba2
04.08.09,07:18
Mám otázku.
Nemôže zamestnávateľ vyplácať len diety? Teda, že zamestnanci si spravia cestovné príkazy. Je to zabezpečenie stravy, či tak to to nejde? :confused:Diéty - teda stravné podľa zákona o cestovných náhradách - je zase niečo iné. Pokiaľ z-nec bol na pracovnej ceste má nárok na stravné podľa cit. zákona, avšak to nie je zabezpečenie stravy v zmysle zákonníka práce.
nina0074
04.08.09,07:19
Tak teda teraz som trochu popletená, teda čo im mám vlastne povedať???Musia alebo nemusia?
liba2
04.08.09,07:21
Tak teda teraz som trochu popletená, teda čo im mám vlastne povedať???Musia alebo nemusia?
Stačí, ak zamestnanci písomne prehlásia, že nemajú záujem o stravné lístky. Potom netreba SL nakupovať.
Avšak treba usporiadať to fiktívne vydávanie neexistujúcich SL.
Xanti
04.08.09,07:21
Diéty - teda stravné podľa zákona o cestovných náhradách - je zase niečo iné. Pokiaľ z-nec bol na pracovnej ceste má nárok na stravné podľa cit. zákona, avšak to nie je zabezpečenie stravy v zmysle zákonníka práce. No áno, ale ked zamestnávateľ vyplatí diety nemusí kupovať stravný lístok od spoločnosti, kt. ich predáva. Lebo zamestnanec má nárok len na diety, alebo len na stravné lístky.
nina0074
04.08.09,07:22
Stačí, ak zamestnanci písomne prehlásia, že nemajú záujem o stravné lístky. Potom netreba SL nakupovať.

Tak ale zamestnávateľ im nemá potom inak zabespečiť stravné?
liba2
04.08.09,07:22
No áno, ale ked zamestnávateľ vyplatí diety nemusí kupovať stravný lístok od spoločnosti, kt. ich predáva. Lebo zamestnanec má nárok len na diety, alebo len na stravné lístky.ešte raz: na dieéty má nárok ak bol na pracovnej ceste, a to podľa časových pásiem.
Xanti
04.08.09,07:24
ešte raz: na dieéty má nárok ak bol na pracovnej ceste, a to podľa časových pásiem.ano ja viem, a ak si tú pracovnú cestu vytvorí? viem už zachádzam pridaleko. Ale nie je to spôsob ako dať zamestnancovi stravné?
liba2
04.08.09,07:25
Tak ale zamestnávateľ im nemá potom inak zabespečiť stravné?nina, pýtaš sa stále dokola :D
zamestnávateľ im môže ponúknuť napr. možnosť nákupu gastrolístkov (veď doteraz im ich "akože" vydával - to treba ešte usporiadať)
zamestnanci môžu poďakovať a neprijať...
tým si zamestnávateľ splnil svoju povinnosť.
liba2
04.08.09,07:26
ano ja viem, a ak si tú pracovnú cestu vytvorí? viem už zachádzam pridaleko. Ale nie je to spôsob ako dať zamestnancovi stravné?... už sme mimo etikety porady ;).
... a čo v dňoch keď neboli na pracovnej ceste ? a odpracovali viac ako 4 hod. práce...
Xanti
04.08.09,07:26
nina, pýtaš sa stále dokola :D
zamestnávateľ im môže ponúknuť napr. možnosť nákupu gastrolístkov (veď doteraz im ich "akože" vydával - to treba ešte usporiadať)
zamestnanci môžu poďakovať a neprijať...
tým si zamestnávateľ splnil svoju povinnosť. A ešte pripomeniem, nemôže im sťahovať z miezd vydané stravné lístky. Ked ich nevydal. :D
nina0074
04.08.09,07:28
Stačí, ak zamestnanci písomne prehlásia, že nemajú záujem o stravné lístky. Potom netreba SL nakupovať.


nina, pýtaš sa stále dokola :D
zamestnávateľ im môže ponúknuť napr. možnosť nákupu gastrolístkov (veď doteraz im ich "akože" vydával - to treba ešte usporiadať)
zamestnanci môžu poďakovať a neprijať...
tým si zamestnávateľ splnil svoju povinnosť.

Aha tak teraz chápem, len ma zmýlili tie predošle odpovede
Tak som sa s nimi dohodla, že chýbajúce lístky dokúpia.
Naozaj díki za radu:)
liba2
04.08.09,07:28
A ešte pripomeniem, nemôže im sťahovať z miezd vydané stravné lístky. Ked ich nevydal. :D
... len neviem prečo cituješ mňa ? :D
Xanti
04.08.09,07:30
... len neviem prečo cituješ mňa ? :D Liba2 ja som len chcela doplniť tvoju super odpoved, s ktorou som súhlasila, a ty si citovala zadávateľku témy. :D:D:D:D
nina0074
04.08.09,07:31
A ešte pripomeniem, nemôže im sťahovať z miezd vydané stravné lístky. Ked ich nevydal. :D
No ale vidíš, pokojne sa im to strhávalo, ja som len pred nedávnom dostala túto firmu na účtovanie a pred tým to nikto neriešil.
Xanti
04.08.09,07:35
No ale vidíš, pokojne sa im to strhávalo, ja som len pred nedávnom dostala túto firmu na účtovanie a pred tým to nikto neriešil.Ak Ti napíšu odmietnutie SL, tak nesmieš strhávať. Nezabudni na to. :D Preto som to napísala, lebo toto si nikto zdá sa nevšimol. :eek:
nina0074
04.08.09,07:39
Ak Ti napíšu odmietnutie SL, tak nesmieš strhávať. Nezabudni na to. :D Preto som to napísala, lebo toto si nikto zdá sa nevšimol. :eek:

Však to už viem, že sa to potom nemá strhávať,ale to už robia mzdárky na základe podkladov čo im firma pošle.
Ešte raz dík
Paula
04.08.09,07:41
Však to už viem, že sa to potom nemá strhávať,ale to už robia mzdárky na základe podkladov čo im firma pošle.
Ešte raz dík


Chcela by som vidieť podklad pre tie mzdárky, na ktorom sú vlastnoručné podpisy o prevzatí neexistujúcich SL dňa.....;)
nina0074
04.08.09,07:49
Chcela by som vidieť podklad pre tie mzdárky, na ktorom sú vlastnoručné podpisy o prevzatí neexistujúcich SL dňa.....;)

Chii.:):D
No najprv som si myslela, že nám asi chýba neaká Fa za nákup SL, lebo tiež som rozmýšľala, že ako môžu vydávať keď nemajú SL, ale keď mi to objasnili, tiež som zostala udivená, ale hádam, že to dám neak do poriadku na základe toho čo tu bolo citované
mzdarka renca
04.08.09,08:09
§152 ZP: z-eľ je povinný zabezpečiť.... (nie poskytnúť, to je rozdiel).

Libuška, ja viem, len som to písala v električke cez mobil:D:D:D
liba2
04.08.09,08:15
Libuška, ja viem, len som to písala v električke cez mobil:D:D:D:D:D:D ja som vedela že ty to vieš, bol to odkaz pre ninu :D
miriza
28.05.10,06:50
Ja mám zase opačný prípad, firma nakupovala stravné lístky ale nedávala ich zamestnancom ale si ich konatelia rozdávali medzi sebou brávali si po 20 ks mesačne niekedy aj viac, vôbec nie podľa odpracovaných dní. Na konci roku majú na účte 213 zostatok 1462,50 EUR čiže v tej hodnote majú byť ešte lístky ale tie už dááávno nie sú. Zamestnancom by som dala spätne podpísať odmietnutie, ale čo z počiatočným stavom na tomto účte keď nemám lístky. :(
liba2
28.05.10,09:14
Ja mám zase opačný prípad, firma nakupovala stravné lístky ale nedávala ich zamestnancom ale si ich konatelia rozdávali medzi sebou brávali si po 20 ks mesačne niekedy aj viac, vôbec nie podľa odpracovaných dní. Na konci roku majú na účte 213 zostatok 1462,50 EUR čiže v tej hodnote majú byť ešte lístky ale tie už dááávno nie sú. Zamestnancom by som dala spätne podpísať odmietnutie, ale čo z počiatočným stavom na tomto účte keď nemám lístky. :(
Ty si hmotne zodpovedná za tieto lístky? ak nie, máš zato, že SL sú u toho kto ich spravuje.
Niekto vo firme je zodpovedný za vykonávanie inventarizácie; ty by si mala požadovať Invent. zápis.
Vykonaním inventúry sa zistí schodok na ceninách, na základe zápisu zaúčtuješ ako pohľadávku voči tomu, kto je hmot. zodpovedný 335 al. 365/213; resp. 569/213 čo bude nedaňový náklad.
Xanti
28.05.10,09:17
Ja mám zase opačný prípad, firma nakupovala stravné lístky ale nedávala ich zamestnancom tak toto je sila, fakticky ale si ich konatelia rozdávali medzi sebou brávali si po 20 ks mesačne niekedy aj viac, vôbec nie podľa odpracovaných dní. Na konci roku majú na účte 213 zostatok 1462,50 EUR čiže v tej hodnote majú byť ešte lístky ale tie už dááávno nie sú. Zamestnancom by som dala spätne podpísať odmietnutie ja by som nepodpísala a pekne upovedomila IP. , ale čo z počiatočným stavom na tomto účte keď nemám lístky. :(
mimotemy som smutná.
liba2
28.05.10,09:28
Ja mám zase opačný prípad, firma nakupovala stravné lístky ale nedávala ich zamestnancom ale si ich konatelia rozdávali medzi sebou brávali si po 20 ks mesačne niekedy aj viac, vôbec nie podľa odpracovaných dní. Na konci roku majú na účte 213 zostatok 1462,50 EUR čiže v tej hodnote majú byť ešte lístky ale tie už dááávno nie sú. Zamestnancom by som dala spätne podpísať odmietnutie, ale čo z počiatočným stavom na tomto účte keď nemám lístky. :(
Miriza, a to prečo? Ja - ako ekonómka - by som nevyvíjala žiadnu iniciatívu, len to čo potrebujem k účtovníctvu, t.j. výsledok inventúry.
Zamestnanci sú ukrátení a ešte to majú aj spätne podpísať ?
miriza
28.05.10,09:29
Za lístky som zodpovedná až od 1.5.2010 nakoľko som tu nastúpila a mám to dať do poriadku :). Nakúpili 300 lístkov s tým, že doplatia aj za mesiace 1-4 2010 nakoľko to už chcú mať v poriadku. Mali externých účtovníkov, tak sa to zrejme domotalo.
liba2
28.05.10,09:34
Za lístky som zodpovedná až od 1.5.2010 nakoľko som tu nastúpila a mám to dať do poriadku :). Nakúpili 300 lístkov s tým, že doplatia aj za mesiace 1-4 2010 nakoľko to už chcú mať v poriadku. Mali externých účtovníkov, tak sa to zrejme domotalo.
Podľa toho čo si uviedla v prvom zadaní, to nie je vôbec o externých účtovníkoch ale o chamtivosti konateľov.