Kolenčík
03.08.09,20:12
Poraďte, či sa v tomto období počas vegetácie má, alebo nemá strihať vňať napr. mrkvy a petržlenu. Názory sa rozchádzajú, jedni tvrdia áno, iní nie. Aké máte skúsenosti. Ďakujem.
wagner
03.08.09,18:37
Neviem na čo chceš strihať vňať. Ja som nikdy vňať z mrkvy a petržlenu nestrihala. Iba keď som ju vyberala zo zeme. To som ešte nepočula. A k čomu by to malo byť akože dobré?
Kolenčík
03.08.09,18:47
Že vraj potom rastie do koreňa a nie do vňate a vňať je poliahnutá na zemi a bude pravdepodobne hniť.
wagner
03.08.09,18:59
Že vraj potom rastie do koreňa a nie do vňate a vňať je poliahnutá na zemi a bude pravdepodobne hniť.
To sa mne nestáva. Vňať je stále rovná, mrkva je už pekná. Za chvíľu ju budem vyberať, lebo moja bola sadená skoro.
Bionda
03.08.09,19:15
:D závisí na odrode :D - tiež nerobím s vňaťou nič. Mám odrodu Jitka a som veľmi spokojná, dokonca ani nepraská - len je to skorá karotka :)
alla66
03.08.09,19:22
To sa mne nestáva. Vňať je stále rovná, mrkva je už pekná. Za chvíľu ju budem vyberať, lebo moja bola sadená skoro.
Trošku zamrníkujemmimotemy...známkou dozrievania cibule je zaschýnanie vňate v kŕčiku, postupné žltnutie a klesanie listov k zemi a zaťahovanie krčka cibule.
Cibuľu susedia väčšinou zberali v druhej polovici júla....už je august...ja mám cibuľu peknú, zelenú, stojí mi...je podľa povier daný termín vybratia cibule zo zeme? Viem, ak sa berie skoro zo zeme, začne hniť:mee:
Bionda
03.08.09,19:26
:D to je dobre, že u vás doma ešte stojí :D ...
O tej cibuli súhlasím- nechcela som pridať súhlas, aby nevyznel, že súhlasím, že si mimo :D:D:D
petmar
03.08.09,23:56
Pokiaľ viem, vňať sa odoberá zo zeleru, z okrajov, aby maľ riadnu buľvu. Aj z rebarbory....aj z cibule, môže sa zjesť či do varenia...... ale skús aj z mrkvy, nič sa jej pre to nestane. Nestrihal by som, radšej opatrne odlomiť.
ZEvina
04.08.09,06:13
Pokiaľ viem, vňať sa odoberá zo zeleru, z okrajov, aby maľ riadnu buľvu. Aj z rebarbory....aj z cibule, môže sa zjesť či do varenia...... ale skús aj z mrkvy, nič sa jej pre to nestane. Nestrihal by som, radšej opatrne odlomiť.

Súhlasím s petmar. Zo zeleru aj z petržlenu pravidelne odlamujem bočné listy a suším ich do vegety. A z mrkvy tiež otrhávam uschýnajúce bočné listy, ktoré sa začnú "váľať" po zemi, aby nezačali hniť a tým nepoškodili mrkvu. Neviem, či to ovplyvňuje aj rast, ale mrkvu, petržlen aj zeler mám každý rok pekné.
tutiola
04.08.09,06:17
Ja som to už robila nie preto ako píšeš, že bude rásť viac do koreňa, ale preto že vyzerala taká šedá. U nás vravia, že je to plieseň. Po zrezaní vňať znovu narástla a keď som zeleninu vyberala, tak petržel mál krásnu, zdravú, zelenu farbu listov a mohla som ho použiť ako po iné roky do zavárania. Nemám pivnicu a takto mi to vyhovuje najviac a je dobrá aj pre študentov na internát.Tento rok je vňať pekná zelená a teda nezrezávam. Ak je čiastočne pováľaná, skús otrhať okrajové listky tak ako u zeleru. Ani u neho neotrhávam lístky zbytočne, ale ak potrebujem do varenia. Môj názor je ten, že ak vňať zrežeš, tak koreň rastie menej, lebo musí "energiu" vložiť do obnový lístov.
wagner
04.08.09,10:21
Trošku zamrníkujemmimotemy...známkou dozrievania cibule je zaschýnanie vňate v kŕčiku, postupné žltnutie a klesanie listov k zemi a zaťahovanie krčka cibule.
Cibuľu susedia väčšinou zberali v druhej polovici júla....už je august...ja mám cibuľu peknú, zelenú, stojí mi...je podľa povier daný termín vybratia cibule zo zeme? Viem, ak sa berie skoro zo zeme, začne hniť:mee:
Cibuľa by sa mala zberať vtedy, keď je poľahnutá jedna tretina vňate, lebo potom začne znovu koreň prerastať. Ja som cibuľu sadila niekedy v marci a primerane k tomu som ju musela zobrať. Zberala som ju v prvom júlovom týždni.
Kolenčík
04.08.09,10:51
Cibuľa nám tiež "stojí" ako ALLE. U nás jeden tvrdí zrezať vňať, druhý nie, tak polovicu sme zrezali a uvidíme, ďakujem za postrehy. Chválabohu že aspoň cibuľa stojí.
Bionda
04.08.09,10:53
...:D:D:D ... a petržlen nie a ani mrkva? :eek: :D
alla66
04.08.09,11:09
Cibuľa nám tiež "stojí" ako ALLE. U nás jeden tvrdí zrezať vňať, druhý nie, tak polovicu sme zrezali a uvidíme, ďakujem za postrehy. Chválabohu že aspoň cibuľa stojí.
Cibuľa Ti stojí, pretože bývaš viac na sever ako ja...
Nie je žiadne pravidlo, ktoré hovorí, do akého dátumu má byť cibuľa vonku? Mám ju trošku schovanú medzi burinou, preto je stále zelená...bojím sa vytrhať plevel, aby mi nedostala cibuľa nohy a neušla, ako rok predtým...;)
bz5
04.08.09,11:24
My tiež obtrhávame bočaky len zo zeleru a petržlenu, z vňate robíme potom balíčky do mraziaka, ktoré potom pridávame do polievky. Starký raz prišiel s nápadom, že treba petržlen pokosiť (čo aj vykonal), mamu skoro porazilo, ked to videla, tiež jej tvrdil, že aspoň bude rasť koreň a nie listy, no opak je samozrejme pravdou :)... teraz to je smiešne..., ale vtedy :D
Kolenčík
04.08.09,11:38
Už nie... poľahlo
pavol54
04.08.09,18:02
Strihanie vňate je to isté ako trhanie zdravých zubov, s presvedčením že vápnik sa nedostane do zubov ale do kostí, ale že ho nedostanete v potrave lebo neviete jesť už nikoho netrápi, tiež hlúposť že? rastliny a fotosyntéza vám nič nehovorí? rastlina potrebuje slnko, cez listy prebiehajú pochody na ich vysvetlenie tu nie je miesto, to ich zrovna postriekajte kaputom, kapazínom rundopom alebo iným defoliantom. Jediné strihanie u petrželu a zeleru pripadá do úvahy ak sú napadnuté pliesňou alebými chorobami vtedy tie listy treba odstrániť a rastliny ošetriť nejakým prípravkom. samozrejme iné je ak si zberáme vňať pre konzumáciu.
wagner
04.08.09,18:47
Cibuľa Ti stojí, pretože bývaš viac na sever ako ja...
Nie je žiadne pravidlo, ktoré hovorí, do akého dátumu má byť cibuľa vonku? Mám ju trošku schovanú medzi burinou, preto je stále zelená...bojím sa vytrhať plevel, aby mi nedostala cibuľa nohy a neušla, ako rok predtým...;)
alla mala by si sa pozrieť na cibulu či už nie je na sucho zatiahnutá, aj keď vňať jej stojí. Môže Ti začať prerastať. Tiež záleží od toho, kedy si ju sadila. U nás sa tiež hovorí, že cibula je zrelá do Anny. Moja o Anne bola už dva týždne na povale.
wagner
04.08.09,18:53
Cibuľa nám tiež "stojí" ako ALLE. U nás jeden tvrdí zrezať vňať, druhý nie, tak polovicu sme zrezali a uvidíme, ďakujem za postrehy. Chválabohu že aspoň cibuľa stojí.
Ja som teda nepočula, že treba zrezať vňať na cibuli. Záleží, kedy si ju sadil a tiež od nadmorskej výšky. U Vás na Orave sa cibuľa zberá asi niekedy koncom augusta. Keď zrežeš vňať, tak Ti môže začať hniť. Cibuľa sa má sušiť s vňatou a najlepšie je, keď sa môže nechať zatiahnuť vytrhaná na záhone aspoň dva dni. Čo ale pri dnešnom počasí je možné málokedy. Ja ju tiež vytrhám a dám sušiť na poval. Nenechávam na záhone, lebo väčšinou ju trhám pred dažďom, aby nenamokla.