anes
08.08.05,09:38
Ahojte všetci,

ako mám vypočítať daň z úrokov z pôžičky zo zahraničia? firma prijala z Belgicka krátkodobú požičku v EUR a CHF a mesačne platí úroky z pôžičky. akým kurzom mám počítať daň z úrokov? dňom keď tie úroky zaplatia alebo stačí koncom mesiaca?
kojur
08.08.05,11:29
Podľa môjho názoru daň z úrokov je zrážková daň(zráža sa v deň úhrady) t.j. mal by sa použiť kurz na výpočet dane s dátumom úhrady.
Jana Acsová
08.08.05,11:51
Podľa § 31 ods. 3 zákona o dani z príjmov sa pri prepočte príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo z ktorých sa vykonáva zabezpečenie dane podľa § 44 použije kurz platný v deň, v ktorom sa vykonala zrážka. Do zahraničia platíte netto úrok, t.j. úrok zdanený, teda za deň vykonania zrážky možno považovať deň úhrady tohto úroku. Platiteľ dane odvedie zrazenú daň správcovi najneskôr do 15-teho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac (§ 43 ods. 11 ZDP). Bližšie podrobnosti a povinnosti k zrážkovej dani sú obsiahnuté v ostatných odsekoch § 43.
anes
08.08.05,13:02
Díky moc za info. už mi je to jasné. prajem pekný deň
ondrejvla
08.08.05,14:17
Podľa § 31 ods. 3 zákona o dani z príjmov sa pri prepočte príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo z ktorých sa vykonáva zabezpečenie dane podľa § 44 použije kurz platný v deň, v ktorom sa vykonala zrážka. Do zahraničia platíte netto úrok, t.j. úrok zdanený, teda za deň vykonania zrážky možno považovať deň úhrady tohto úroku. Platiteľ dane odvedie zrazenú daň správcovi najneskôr do 15-teho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac (§ 43 ods. 11 ZDP). Bližšie podrobnosti a povinnosti k zrážkovej dani sú obsiahnuté v ostatných odsekoch § 43.
Avo, mám aj ja na teba v rámci tejto témy otázku, poprosím ťa, ak mi budeš vedieť poradiť.
Spoločnosť má pôžičku od zahraničnémo partnera, s tým, že úroky a ani splátky zatiaľ neplatí, splátky sa budú platiť až po uplynutí jedného roka, úroky až po splatení. Chcem sa spýtať, keď v zmluve sú úroky 1% z pôžičky, čo je trochu nereálne!- mám to akceptovať, a účtovať úrok na konci roka prepočítaný dňami na výšku úroku a prekurzovaný? Podľa mňa áno, podľa konateľa nie, nakoľko vraj úrok nebude aj tak žiadny, lebo on zasa pre veriteľa
vybavuje iné aktivity.
Tak teraz som v pomykove, na jednej strane zmluva, na druhej ich osobné dohody...
Johanka
08.08.05,14:37
Nemal by byť úrok splatný vždy pri splátke pôžičky?
Jana Acsová
08.08.05,14:38
Otázka:
Spoločnosť má pôžičku od zahraničnémo partnera, s tým, že úroky a ani splátky zatiaľ neplatí, splátky sa budú platiť až po uplynutí jedného roka, úroky až po splatení. Chcem sa spýtať, keď v zmluve sú úroky 1% z pôžičky, čo je trochu nereálne!- mám to akceptovať, a účtovať úrok na konci roka prepočítaný dňami na výšku úroku a prekurzovaný?
Odpoveď:
Účtovať o úroku možno vzhľadom k dohodnutým podmienkam ku dňu zostavenia účtovnej závierky za každé účtovné obdobie, t.j. k 31.12. a použiť kurz k tomuto dňu. Účtovať ako záväzok v cudzej mene. Tu je diskutabilné ako, ja používam ten istý účet ako istina ale analyticky rozčlenený. T.j. zvlášť na istinu a zvlášť na úrok. Tu nastáva problém zdanenia zrážkovou daňou v tom zmysle, že § 43 ods. 10 sa uvádza, že zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pripísaní úhrady v prospech daňovníka. Tu som sa stretla s viacerými názormi (sama som tento prípad neriešila), čo znamená pripísanie k dobru. Ak za to považujeme zúčtovanie úroku napr. 562/379AE, tak daňová povinnosť by vznikla 15.1. - naznačujem túto skutočnosť, aby ste sa mohli na to pripraviť, ak by nastala. Tento prípad je aplikovateľný iba na takéto prípady, t.j. zaúčtovanie, ale nevyplatenie úroku. Inak sa aplikuje na uhradený úrok.
Úrok prepočítať na dni (vzorec som už uvádzala v mojich predchádzajúcich príspevkoch), kurz tak ako uvádzam 31.12. (následné prekurzovanie záväzku ku dňu uskutočnenia ďalšieho účtovného prípadu t.j. ku dňu úhrady)
Čo sa týka výšky úroku: je akceptovateľná v prípade preukázania nezávislosti zmluvných strán (t.j. bez personálneho, ekonomického ... atď. prepojenia).

Pokračovanie otázky:
Podľa mňa áno, podľa konateľa nie, nakoľko vraj úrok nebude aj tak žiadny, lebo on zasa pre veriteľa vybavuje iné aktivity.
Odpoveď:
Stále platí "zákaz kompenzácie", t.j. bude sa jednať o protislužbu, ktorá by mala byť riadne zaúčtovaná a otázku zápočtu možno riešiť následne dohodou v zmysle našich (je to najjednoduchšie, ak nepoznáme predpisy štátu obchodného partnera) právnych podmienok (jednostranne, dvojstranne - podľa obmedzení Obchodného alebo Občianskeho zákonníka, podľa toho, ktorý predpis bude aplikovaný).
Johanka
08.08.05,14:44
Čo sa deje s úrokom, resp.dodanením poskytovateľa pôžičky, ak sa nepreukáže "neprepojenie"?
Jana Acsová
08.08.05,14:46
Čo sa deje s úrokom, resp.dodanením poskytovateľa pôžičky, ak sa nepreukáže "neprepojenie"?Nič (ale príspevok dočítať do konca, nič platí pre nezávislé subjekty).
Ale mohlo by sa stať, že v prípade, že nemá vlastné zdroje a sám požičiava - mohli by daniari prepočítať "cenu obvyklú na trhu". Nepripadá to do úvahy, resp. používa sa to pri obhajobe v tom prípade, ak veriteľ "má prachov jak šlupek".

Pozor použila si negáciu negácie a to nie je vždy dobrá kombinácia (až teraz som si to všimla, takže platí toto):
Máš na mysli preukázané prepojenie?
Ak áno tak platí to čo vyššie, t.j. prepočítanie "ceny obvyklej na trhu" t.j. za porovnateľných podmienok medzi nezávislými subjektami ... a úprava daňového základu, t.j. mimoúčtovne.
ondrejvla
08.08.05,14:47
Ďakujem ti Avo, toto si vytlačím a strčím to pod nos konateľovi!! Lebo mám pocit, že ma chce obutú previesť cez vodu s jeho aktivitami, ktoré sa nikde nezobrazia. S výpočtom úroku nemám problém, takže ku koncu roka zaúčtujem, úroky ale ja som už cez ID a kurzom, ktorým za spoločnosť veriteľ uhradil nášmu obch.partnerovi zaúčtovala aj záväzok. Dúfam, že som urobila správne, lebo inak by mi to viselo ako otvorená položka-teda neuhr.záväzok. Obch.partner mi zaslal doklad, že jeho pohľadávka je vyrovnaná, dala som urobiť úradný preklad a zaúčtovala. Správne? Ja myslím, že áno.
Jana Acsová
08.08.05,14:51
S výpočtom úroku nemám problém, takže ku koncu roka zaúčtujem, úroky ale ja som už cez ID a kurzom, ktorým za spoločnosť veriteľ uhradil nášmu obch.partnerovi zaúčtovala aj záväzok.
Tomuto nerozumiem.
ondrejvla
08.08.05,15:16
Tomuto nerozumiem.
Tak ešte raz, asi som to zle vysvetlila: zmluva o pôžičke, kde je zadefinované, že veriteľ spoločnosti poskytne pôžičku tým, že uhradí obch.partnerovi dlžníka jeho záväzok za tovar, ktorý bol dovezený zo zahraničia. Obch.partner, dodávateľ mi zaslal doklad o tom, že veriteľ uhradil za spoločnosť-teda dlžníka faktúru na jeho účet. Tzn., že spoločnosť neprijala pôžičku v hotovosti, ani na účet, ale bol ňou zaplatený záväzok obch.partnerovi. Doklad od obch.partnera, že záväzok za tovar je vyrovnaný som dala urobiť úradný preklad a zaúčtovala úhradu došlej fa, voči záväzku - pôžičke. Takže nemáme záväzok voči obch.partnerovi, od ktorého sme potrebovali doviezť´ďalší tovar, ale voči veriteľovi, ktorý pôžičku poskytol na základe zmluvy.
Jana Acsová
08.08.05,15:22
Tak ešte raz, asi som to zle vysvetlila: zmluva o pôžičke, kde je zadefinované, že veriteľ spoločnosti poskytne pôžičku tým, že uhradí obch.partnerovi dlžníka jeho záväzok za tovar, ktorý bol dovezený zo zahraničia. Obch.partner, dodávateľ mi zaslal doklad o tom, že veriteľ uhradil za spoločnosť-teda dlžníka faktúru na jeho účet. Tzn., že spoločnosť neprijala pôžičku v hotovosti, ani na účet, ale bol ňou zaplatený záväzok obch.partnerovi. Doklad od obch.partnera, že záväzok za tovar je vyrovnaný som dala urobiť úradný preklad a zaúčtovala úhradu došlej fa, voči záväzku - pôžičke. Takže nemáme záväzok voči obch.partnerovi, od ktorého sme potrebovali doviezť´ďalší tovar, ale voči veriteľovi, ktorý pôžičku poskytol na základe zmluvy.Tu je dôležité, aby bola dobre spracovaná zmluva o pôžičke.

Je potrebné stanoviť opäť vznik účtovného prípadu pre vznik záväzku - pôžičky (pravdepodobne je tento deň uvedený v zmluve a počíta sa zaň deň úhrady obchodného záväzku) a týmto kurzom zaúčtovať vznik pôžičky.

Uvádzam to len pre kontrolu toho, ako si postupovala.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

O účtovaní úroku platí to, čo som uvádzala predtým.
ondrejvla
08.08.05,15:26
Avo ďakujem, takto som aj postupovala, pôžičku som prekurzovala dňom úhrady záväzku.
Pomohla si mi, som si istejšia, že som tu neurobila chybu.
Želám pekný večer.
Jana Acsová
09.08.05,05:16
Nemal by byť úrok splatný vždy pri splátke pôžičky?Záleží na zmluve a dohodnutých podmienkach. Nemusí to byť pravidlo.