cepeva
04.08.09,08:37
Dobry den,
rada by som pocula nazor odbornikov,pretoze mam jednu dilemu. Zamestnavatel rozviazal pracovny pomer so zamestnancom,pricom zamestnancovi plynie 2-mesacna vypovedna doba. Pocas tychto 2 mesiacov zamestnavatel nechce,aby zamestnanec chodil do prace. Zamestnanec na svoju obranu vpisal do vypovede klauzulu, ze aj ked bude doma,tak mu pojde zakladna mzda a zamestnavatel to podpisal. Jednalo sa o to,aby mu zamestnavatel nedal cerpat 60% (existuje taka dohoda v podniku so zastupcami zamestnancov) na tieto dni. Podla spravnosti by som mu mala za vypovedne mesiace,ak je doma na podnet zamestnavatela vyplatit mzdu priemerom za kazdy pracovny den,nie zakladnou mzdou. Aky mate nazor na to vy ostatni?

Este mam predsa v tomto pripade jednu otazku. Moze zamestnavatel tomuto zamestnancovi zadat cerpanie dovolenky na cast vypovednej doby? Predpokladam,ze zamestnanec to nepodpise. Jedine,ze by sa zamestnavatel dohodol so zastupcami zamestnancov,ze vsetci zamestnanci si pocas vypovednej doby vycerpaju ostatok dovolenky..len nie som si ista,ci takato dohoda by obstala na sude..(lebo pre zamestnanca v tomto pripade je lepsie,keby ma dovolenku preplatenu) :)

Dakujem.
ivka70
04.08.09,06:47
Ak existuje predpis vo firme, ze dostane pri prekazkach na strane zamestnavatela 60%, tak o tych 100% priemernej mzdy dalej nemusis uvazovat.
Pokila sa vsak dohodli na zakladnej mzde a je to viac ako 60%, tak mu ju normalne vyplat.

Cerpanie dovolenky /celej/ moze podla ZP zamestnavatel nariadit, a to aj povas vypovednej doby. Nemusi na to existovat ziadny predpis, ani to zamestnanec nemusi podpisat, musite mat akurar dokaz, ze mu bola nariadena /napr. svedkovia, ze to nepodpisal alebo odoslanie postou, pokial nie je v praci/a musi to nariadenie dostat aspon 14 dni vopred.
Zamestnavatel sa teda nemusi dohadovat so zamestnancami o docerpani dovolenky. A nevidim ani dovod, preco by mal platit niekomu najskor mzdu bez odvedenej prace /ked je doma/ a potom mu este preplacat dovolenku.