ZuzanaP
08.08.05,09:55
Je možné zamestnancovi dať za odpracovaný mesiac stravné lístky aj diéty?


Myslím takto:

odpracuje napr. 20 dní = dostane 20 lístkov

zamestnávateľ mu tie diéty (vždy Sk 2000,--) dáva ako odmenu, lebo jazdí celý deň služobnou Aviou a keby mu to dal ako odmeny, musel by to zdaniť.

Myslíte, že mu môžem spraviť normálny cesťák a tých 2000 má niečo ako vreckové? Napr. na nepredvídateľné výdavky?
Chobot
08.08.05,08:07
Nie, výska stravného musí byt presne stanovená v cestovnom príkaze a závisí výlucne od dlzky sluzobenj cesty (príp. ciest, ak casto cestuje a robí to hromadne - vid. dnesnú diskusiu http://www.porada.sk/showthread.php?p=109181 ).

Cestovné náhrady nemozno pausalizovat. Treba ich presne vypocítat, lebo vsetko, co je nad rámec zákonom stanovených limitov je u zamestnávatela nedanovým výdavkom a u zamestnanca zdanitelným príjmom.

Za dni, kedy zamestnanec dostal stravné, lebo bol na sluzobnej ceste, nie je mozné poskytnút stravný lístok, lebo by to bolo duplicitné plnenie. Je to jednoznacne stanovené: ak pracuje v mieste pracoviska - dostane stravný lístok, ak je na sluzobke mimo miesta pracoviska - dostane stravné podla 283/2002.
Alllena
08.08.05,08:15
Je možné zamestnancovi dať za odpracovaný mesiac stravné lístky aj diéty?


Myslím takto:

odpracuje napr. 20 dní = dostane 20 lístkov

zamestnávateľ mu tie diéty (vždy Sk 2000,--) dáva ako odmenu, lebo jazdí celý deň služobnou Aviou a keby mu to dal ako odmeny, musel by to zdaniť.

Myslíte, že mu môžem spraviť normálny cesťák a tých 2000 má niečo ako vreckové? Napr. na nepredvídateľné výdavky?
nie záleži na mieste výkonu práce a na určení pravidelného pracoviska (ak nieje určené je to miesto výkonu práce),podľa toho buď na určitý deň diety ak pracuje mino miesto výkonu alebo stravný lístok ak pracuje v určenom mieste výkonu práce v prac.zmluve
ZuzanaP
08.08.05,08:23
a nejaká iná možnosť ako mu dať tých 2000, aby to nemusel zdaniť, neexistuje?

Ohľadom miezd sa musím ešte dosť veľa učiť.
Chobot
08.08.05,08:31
a nejaká iná možnosť ako mu dať tých 2000, aby to nemusel zdaniť, neexistuje?Legálne urcite nie. Vsetko musí byt bud podlozené zákonným nárokom alebo zdanené. Dajte mu to ako odmeny, síce to bude mat znízené o nejakých 400 Sk, ale aj to bude mat lepsie ako nic. A problémy s danovým úradom urcite nechcete mat ani vy ani on.
ZuzanaP
08.08.05,08:44
Už ich mám aj tak dosť, prebraté účto vôbec nie je v poriadku a aj teraz sa už dva týždne hrám s hlásením za rok 2003! Daň odvedená a ja vôbec nemám podklady na základe čoho bola daň zo mzdy odvedená. Či to bol brigádnik, alebo kto.

šéfovi som hovorila, že to asi nepôjde, ale chcel to tak, tak som to spravila, len som si to pre môj pokoj chcela overiť.
durisovad
08.08.05,13:46
Nech si sef vypise nejaku sluzobnu cestu svojim sukromnym autom (ak ma zaplatenu cestnu dan) tak, aby to bolo tych 2 tisic a tie nech mu pozom da. Ty sluzobnu cestu normalne zauctujes do nakladov. Je to sice klamanie, ale viem o viacerych, ktori to takto robia.
lusy2222
18.02.10,08:28
Dobrý deń, chcem sa opýtať, od koľko km patria zamestnancovi diéty, napr. keď dochádza do zamestnania 50 km, má nárok na preplatenie percent stravného od zamestnávateľa, alebo na diéty?
Ďakujem
Lucia
Chobot
18.02.10,09:12
Dobrý deń, chcem sa opýtať, od koľko km patria zamestnancovi diéty, napr. keď dochádza do zamestnania 50 km, má nárok na preplatenie percent stravného od zamestnávateľa, alebo na diéty?
Ďakujem
Lucia

Cesta do a zo zamestnania nie je pracovná cesta a nepatria zamestnancovi za túto cestu žiadne cestovné náhrady podľa zákona o cest. náhradách.