eluša
04.08.09,10:36
Robím v Ružomberku za priehradkou. Pred týždňom sa pristavil pri priehradke chlapec, približne 14-16 ročný a veľmi slušne ma prosil, že stratil peňaženku a nemá na cestovný lístok domov, do Žiliny. Aby som mu požičala 2,7€, že na druhý deň mi ich donesie okolo jednej späť. Mala som iba 2,60€, povedal, nevadí, ešte si niekde 10 centov požičiam. Poďakoval a odišiel. Navždy. Kolegyňa, ktorá ho videla, sa ma pýtala, či som mu dala nejaké peniaze a na to mi povedala, že je to nejaká dobre organizovaná skupina, že chlapci obchádzajú dovtedy, kým všetci zákazníci z miestnosti neodídu a vtedy pýtajú od žien za priehradkou peniaze. Vyberajú si obyčajne ženy, u ktorých je predpoklad, že majú deti, najlepšie vo veku týchto mladíkov a slušne udrú na city.
Stalo sa jej to tiež, prišla o 7€ , lebo chlapec využil to, že bola sama a nahovoril, že už je poriadne hladný a podobne , tak mu k pýtaným 5€ pridala ešte 2€. Nie je to veľa, ak pomôžete, dá sa, ale keď prídete na to, že ste obeťou organizovanej tlupy, potom POZOR!
Dávam to takto na známosť i ostatným matkám !
Stanislav 1975
04.08.09,08:39
Eluška, ale však toto je stará známa finta...-to sa robí už dlhé roky...
Alebo dojde za tebou niekto, že potrebuje na rohlík a kúpi si alkohol...
:mad::mad::mad:
fredy27
04.08.09,09:07
Aký máte názor na mladé dievčence, ktoré stoja pri vchode do obchodu a pýtajú peniaze pre deti na onkológiu. Budete ma považovať za bezcitného človeka, ktorý nedá peniaze na dobrú vec.
Mám vôbec istotu kam idú všetky kasičky s peniazmi? Dajú sa použiť na súkromé účely a deťom sa dostane malá suma? ... ak sa niečo dostane. THX
veronikasad
04.08.09,09:09
Aký máte názor na mladé dievčence, ktoré stoja pri vchode do obchodu a pýtajú peniaze pre deti na onkológiu. Budete ma považovať za bezcitného človeka, ktorý nedá peniaze na dobrú vec.
Mám vôbec istotu kam idú všetky kasičky s peniazmi? Dajú sa použiť na súkromé účely a deťom sa dostane malá suma? ... ak sa niečo dostane. THX
Neskúmala som to, ale vždy ich odbijem, že prispievam na zbierku Dobrý anjel. Tam sa tie peniaze určite nestratia ...
Stanislav 1975
04.08.09,09:12
Aký máte názor na mladé dievčence, ktoré stoja pri vchode do obchodu a pýtajú peniaze pre deti na onkológiu. Budete ma považovať za bezcitného človeka, ktorý nedá peniaze na dobrú vec.
Mám vôbec istotu kam idú všetky kasičky s peniazmi? Dajú sa použiť na súkromé účely a deťom sa dostane malá suma? ... ak sa niečo dostane. THX

Preto ja radšej prispejem ale priamo na účet ligy proti rakovine, ja moc neverím tým dievčatám a chlapcom s kasičkami
Inak celá tá charitatívna iniciatíva je u nás čudná- napr. v zahraničí sa to tak robí, že prispeješ a príde ti oznámenie kam boli peniaze poslané- u náš to zatial robí takto len ten "dobrý anjel"-tam je celkom pekný prehľad, čo a ako, ale inak prispeješ niekam a v živote sa nedozvieš ako boli tvoje peniaze použité...-a to je chyba...
veronikasad
04.08.09,09:16
... výnimkou je aprílový Deň narcisov - vtedy prispeivam pravidelne ...
Maruška54
04.08.09,09:21
Aký máte názor na mladé dievčence, ktoré stoja pri vchode do obchodu a pýtajú peniaze pre deti na onkológiu. Budete ma považovať za bezcitného človeka, ktorý nedá peniaze na dobrú vec.
Mám vôbec istotu kam idú všetky kasičky s peniazmi? Dajú sa použiť na súkromé účely a deťom sa dostane malá suma? ... ak sa niečo dostane. THX
a v poslednom čase ich je jak húb po daždi...stalo sa mi že ešte boli aj drzé ak som neprispela
Bionda
04.08.09,10:42
Tiež si myslím, že kým neviem úplne presne , že to tá dotyčná osoba dostane- nedám nič! Sú bohužiaľ všelijakí skazení, ktorí si vymýšľajú, aby "zahrali" na city slušným ľuďom!
ZuzanaP
04.08.09,10:50
V sobotu som videla pred obchodným domom sedieť ženu,cez jej nohy ležalo dieťa a spalo. Mali pred sebou ceduľku s nápisom, že dieťa je choré na rakovinu. Na druhý deň tam sedela ďalšia s dieťaťom, ktoré nevedelo obsedieť a tiež žobrali.

Idete ďalej a žiadajú príspevok na onkologiu...

Vôbec sa mi to nepáči...
fredy27
04.08.09,10:52
Môžem si od dievčat pýtať doklad o organizácií pre ktorú pracujú, povolenie na túto činnosť?
Aďka S
04.08.09,10:53
Potešili ste ma. Mala som výčitky, že som na týchto mladých ľudí mrcha a nedám ani cent práve z dôvodov hore popísaných. Som rada, že nie som sama, ktorá takto uvažuje. :-)
ZuzanaP
04.08.09,10:54
Potešili ste ma. Mala som výčitky, že som na týchto mladých ľudí mrcha a nedám ani cent práve z dôvodov hore popísaných. Som rada, že nie som sama, ktorá takto uvažuje. :-)


Keby to bolo raz, tak Ok, ale prejdete pár metrov a je tam ďalšia, na druhý deň zase...
wegamizi
04.08.09,11:02
Potešili ste ma. Mala som výčitky, že som na týchto mladých ľudí mrcha a nedám ani cent práve z dôvodov hore popísaných. Som rada, že nie som sama, ktorá takto uvažuje. :-)
Aj mna ste potesili. Mala som v sebe samej ten isty nazor, ze ma zacinaju ti ludia, vyberajuci na detsku onkologiu pri postach, pomaly, ale isto otravovat. Teraz aspon viem, ze nie som sama a ten moj postoj je k veci. Je to smutne, ale clovek musi takto uvazovat. Kto za to moze??:rolleyes:
Bionda
04.08.09,11:03
Ja ešte o čosi mladšia som prechádzala podchodom a tam neborák s palicou a okuliarmi a cez krk papier a v ruke lekárske potvrdenie, že je slepý a potrebuje operáciu- tak sme mu prispeli- neviem čo ma prinútilo obrátiť sa, ale akurát si zdvihol okuliare a prehliadal koľko dostal!!!!!
Od tej doby, nedám nič! Nemôžete naozaj už veriť ničomu, podľa mňa tí čo to potrebujú , by toto nikdy nerobili, lebo majú svoju hrdosť a snažia sa koľko vládzu a nie sú tak zdraví, aby tam celý deň stáli !
Na uliciach sú len príživníci, ktorí sa hrajú na to, čo nie sú, aby vytiahli od nás peniaze!
buchač
04.08.09,11:14
Mne sa raz stalo , že ma pristavil jeden celkom solídne oblečený chlap s tým , či mu neprispejem na chlieb alebo rožok ...
Keďže z neho bolo tak trochu cítiť chlast , tak mu vravím , že nemám drobáky , ale nech počká , práve idem do obchodu , takže mu kúpim zo dva-tri rohlíky ....:---
Keďže som vedel , akú reakciu môžem očakávať , bol som na pripravený na všetko ....
Chlapík sa rozohnil , poslal ma do teplých krajín a ja s rehotom som aj išiel ...;):---:D
kvalitar
04.08.09,11:18
ja prispievam podla nalady ak mam dobry den a plnu penazenku vselijakych eurocentov tak im to dam (aj ked je to dokopy max. 1€) mam dobry pocit ze som ,,mozno,, dakomu pomohol a ze som sa zbavil eurocentikov :)
alla66
04.08.09,12:21
Keby som sa mala zbaviť všetkých eurocentov z peňaženky, o chvíľu budem na mizine...niekedy ich mám toľko, že nemôžem zavrieť peňaženku...väčšinou deti prídu:" Mami, zameň mi drobné a daj celé !!! "
PS : Všetko, čo nešuští pod rukami považujem za drobné:)...
fredy27
04.08.09,12:39
Drobných mincí mám tiež dosť, rozdávať ich nebudem. BABKA K BABKE - budú kapce.
Treba si vážiť každý cent.
Denisa
04.08.09,12:56
Od určitej doby neprispievam nikomu, lebo neviem kde tie peniaze skončia. Raz som robila účto jednej neziskovke a neviem už presne ako to bolo, ale išli spolupracovať s "modrým gombíkom" a potom tam mali rôzne odmeny a podivné príjmy... a ľudia si mysla, že to ide na dobrú vec a tí milí mladí ľudia sú dobrovoľníci...
ajale
04.08.09,13:15
Ak ma niekto poziada o peniaze, pretoze je hladny, najdem akykolvek najblizsi obchod a kupim mu radsej jedlo. Ak je naozaj hladny nepohrdne ani rozkom. V pripade takychto deti by som asi poziadala o telefonne cislo rodicov, alebo akehokolvek ineho pribuzneho. Ak sa zacne vyhovarat, je jasne, ze klamalo. Ak tvrdi, ze ma iny problem, naco mame policajtov, maju predsa ochranovat obcanov alebo socialnych pracovnikov, ktori maju pomahat v nudzi. Ak dieta pyta 2,70 eur na autobus, {neviem ake su presne cenniky autobusov}, ale podla mna polovicnym listkom za 2,70 Eur by asi precestovalo polovicu SR.
wegamizi
04.08.09,14:34
Drobných mincí mám tiež dosť, rozdávať ich nebudem. BABKA K BABKE - budú kapce.
Treba si vážiť každý cent.
Presne podla tohto vzoru hovorieval moj manzel, este za "totáča":
" Korunka ku korunke, bude dovolenka v Juhoslávii ":)
beba13
05.08.09,10:19
V sobotu som videla pred obchodným domom sedieť ženu,cez jej nohy ležalo dieťa a spalo. Mali pred sebou ceduľku s nápisom, že dieťa je choré na rakovinu. Na druhý deň tam sedela ďalšia s dieťaťom, ktoré nevedelo obsedieť a tiež žobrali.

Idete ďalej a žiadajú príspevok na onkologiu...

Vôbec sa mi to nepáči...
Tiež som minulý týždeň videla pred Kauflandom na zemi sedieť ženu, tmavšej pleti asi rumunka, s dieťaťom tak 2-3 ročným blondavým na rukách jej spalo, ešte manžel hovoril, že to ani nemôže byť jej ved boli úplne odlišnej pleti.
trust
05.08.09,15:27
V dnešných časoch ani neviem, či sa majú žobráci horšie alebo lepšie. Koľko skutočných doplatí na tých, čo sa len robia. Aj keď nás by to nemalo trápiť, každý predsa dáva pre svoj vlastný dobrý pocit, že možno pomohol... Alebo sa mýlim?
Dáša_
05.08.09,15:40
Je to nejakých 15 rokov dozadu. Bola som v bratislave na nejakom dlhodobejšom kurze a večer sme išli do centra niečo zjesť. Nejaký pán nás zastavil a pýtal peniaze, že od rána nejedol. Ja som sa spýtala, či to náhodou nechce na alkohol - opakoval, že je naozaj hladný. Dala som mu dvacku.
O chvíľu som ho zbadala v nedalekom samoobslužnom bufete (nemôžem si spomenúť, ako sa to zariadenie volalo, niekde v okoli namestia SNP). Kupoval si polievku a dva rožky. A zbadaj aj on mna. A prišiel mi doniesť výdavok a ešte raz ďakoval.
fredy27
05.08.09,16:07
Ťažký život majú chudáci, ešte ťažší boháči. Najlepšie sa dýcha strednej vrstve. Keď poslúcha zdravíčko... nemáme si načo sťažovať
.
kajasla
06.08.09,10:32
Mne raz prisiel list aj so sekom od nejakej nadacie slepych. Poslala som 300 sk a odvtedy invazia sekov od roznych nadacii a organizacii. Potom som to uz ignorovala, ale dlhú dobu mi chodili mesacne seky, aj 5 ci 6 kuskov. Akoze sila.
ela77
06.08.09,11:49
Môžem túto tému trocha odľahčiť? Práve som dnes dostala meil s týmto znením a tak sa to trocha podobá tejto téme. Tak sa aspoň zasmejte.
Vážení, neviem, či nakupujete v Tescu, ale toto vám môže byť užitočné.
Chcem vás varovať pred niečím, čo sa mi stalo. Stal som sa obeťou šikovných podvodníčok. Ako podvodníčky pracujú dve pekné 18-ročné dievčatá. Prídu k vášmu autu, keď dávate nákup do kufra, a začnú vám umývať sklo a ich prsia vypadávajú z blúzky. Kto by sa nepozrel, že? Keď im poďakujete a ponúknete peniaze za prácu, povedia: 'Nie' a požiadajú vás, či by ste ich nezaviezli k ďalšiemu supermarketu. Keď súhlasite, obe sa posadia na zadné sedadlo. Počas cesty sa začnú navzájom sexuálne dráždiť. Potom jedna z nich prelezie na predné sedadlo a urobí vám to ústami, zatiaľ čo druhá vám ukradne peňaženku. Mne peňaženku ukradli minulý utorok, v stredu, dva razy vo štvrtok, v sobotu a takisto včera!!
.... a pôjdem tam aj dnes!
sarasara
06.08.09,21:19
:eek::D:D:D:D:D:D:D
alla66
07.08.09,20:54
Budem mimotemy...názov tejto témy je vhodný na tento príspevok....chcem sa podeliť s obsahom dnešného e-mailu.....čo bude o pár rokov?
Kolonizace Světa
http://www.youtube.com/watch?v=UTzEpt49yeU
Vlado.s
07.08.09,22:16
Môžem túto tému trocha odľahčiť? Práve som dnes dostala meil s týmto znením a tak sa to trocha podobá tejto téme. Tak sa aspoň zasmejte.
Vážení, neviem, či nakupujete v Tescu, ale toto vám môže byť užitočné.
Chcem vás varovať pred niečím, čo sa mi stalo. Stal som sa obeťou šikovných podvodníčok. Ako podvodníčky pracujú dve pekné 18-ročné dievčatá. Prídu k vášmu autu, keď dávate nákup do kufra, a začnú vám umývať sklo a ich prsia vypadávajú z blúzky. Kto by sa nepozrel, že? Keď im poďakujete a ponúknete peniaze za prácu, povedia: 'Nie' a požiadajú vás, či by ste ich nezaviezli k ďalšiemu supermarketu. Keď súhlasite, obe sa posadia na zadné sedadlo. Počas cesty sa začnú navzájom sexuálne dráždiť. Potom jedna z nich prelezie na predné sedadlo a urobí vám to ústami, zatiaľ čo druhá vám ukradne peňaženku. Mne peňaženku ukradli minulý utorok, v stredu, dva razy vo štvrtok, v sobotu a takisto včera!!
.... a pôjdem tam aj dnes!

V našom Tescu len cigančiky "strážia" autá a pýtaju peniaze. Škoda.:mee:
misoft
08.08.09,17:18
V našom už ani "nestrážia" :D, už len pijú čučo.
gabikao
09.08.09,04:07
Akakolvek verejna financna zbierka musi byt povolena ministerstvom (asi vnutra?) a kazdy dobrovolnik by mal mat pri sebe prefotene toto povolenie + svoje oznacenie dobrovolnika aj s menom. Kasicka by mala byt zablombovana lepkou s oznacenim - cize sa do nej dostanu az ti povolani.

Tiez si myslim, ze je toho vyberania po uliciach dost. Napriek tomu sa nase obc.zdruzenie zapojilo uz 2 rok do jednej verejnej zbierky a vdaka tomu mame cim povysavat priestory a tento rok nam pribudne celoplosny koberec. Len my oslovujeme prevazne ludi, ktori nas poznaju a vedia, co robime, pripadne vyuzivaju nase sluzby - takze radi prispeju.
mirhu
21.09.09,15:46
Preto ja radšej prispejem ale priamo na účet ligy proti rakovine, ja moc neverím tým dievčatám a chlapcom s kasičkami
Inak celá tá charitatívna iniciatíva je u nás čudná- napr. v zahraničí sa to tak robí, že prispeješ a príde ti oznámenie kam boli peniaze poslané- u náš to zatial robí takto len ten "dobrý anjel"-tam je celkom pekný prehľad, čo a ako, ale inak prispeješ niekam a v živote sa nedozvieš ako boli tvoje peniaze použité...-a to je chyba...

Dovolím si oponovať.... založila som fond SVETIELKO POMOCI, ako matka dieťaťa, ktoré zomrelo na leukémiu (včera to bol rok ...:mee:)
U nás je TAKISTO prehľadné, kam peniaze išli, na čo sa použili, vedieme presnú evidenciu, takže nie len ten ,,dobrý anjel,,
ale pravdu máš v tom, ani ja neprispievam kdejakým náhodným na uliciach, poznám sa osobne s p.riaditeľkou z Ligy pre rakovinu, s ňou sme rozoberali túto tému, a preto keď ma niekto na ulici osloví, pýtam si POVOLENIE na zbierku, dávam otázky( keďže sa v tom vyznám - zbierka sa vykonáva VŽDY na vopred určený účel) a ak dotyčný nevie, na čo vôbec peniaze idú, tak neprispejem... je pravda, že dnes veľa ľudí zneužíva slovné spojenie ,, detská onkológia,, a pritom ani nevedia, o čom hovoria......
bettylou
03.10.09,16:53
Počas študentských rokov v sydney ame tiež hľadali kadejakú robotu, a raz ma oslovil inzerát, že vyberať príspevky na charitu. Po zavolaní mi povedali, že tretina z toho čo vyzbieram bude moja. Nevedela som si celkom vyrátať, že koľko by to asi tak bolo, tak som šla radšej robiť začas čašníčku. A vždy keď ma niekto taký na ulici oslovil, spomenula som si na tú jednu 1/3 a ruku som hneď od svojej peňaženky odtiahla ako by ma pálila.

Ale raz na nejakej našej gymplovej akcii, sme "vyberali" na Fond Míša a keď bolo dosť na fľašu tak sme sa sfúkli, ale to bola skôr sranda a pripeli spolužiaci, čo si potom s nami tiež pripili. :)
malalulu
05.10.09,11:00
No celkom mi odľahlo, pred pár rokmi sa mi stalo, že nejaký 13-ročný chlapec na autobusovom nástupišti chcel odo mňa peniaze na cestu k babke, že tie, ktoré mu dala mama stratil a teraz sa nemá ako dostať k babke. Mama niekde odcestovala. Stalo sa mi to len 1-krát. Celé sa mi to nejak nezdalo a peniaze som mu nedala. Ale keďže aj ja mám deti, tak som ho stále sledovala. Chodil od jedného k druhému. Neviem, či mu niekto niečo dal, lebo mi prišiel autobus. Ale ja som doteraz mala výčitky svedomia, že možno som mu mala pomôcť. Vždy, keď si na to spomeniem, tak mám zlý pocit.
Ale vďaka tejto téme som sa tohto pocitu zbavila, takže vďaka, Porada.
Marianna01
06.10.09,10:24
je úplne zbytočné polemizovať, kam sa peniaze podejú. Nikto sa to nikdy nedozvie. Je to len a len o ľuďoch, ktorí v nadáciách pracujú.

Voľakedy veľmi dávno (keď sa voda sypala a piesok sa lial :D) som pracovala v Slobode zvierat. Môžem vám povedať, že v tých časoch sa každý halier dostával na zvieratá a ich ochranu. My zamestnanci sme zarobili (na trvalý pracovný pomer) asi toľko, že keď ma naši 2x do mesiaca chceli vidieť (lebo 2x som mala v mesiaci cez víkend službu pri psoch a mačkách), tak mi museli prispieť na cestu... to bola moja prvá práca. O.i. som robila aj fundraisora - získavala som prostriedky a dary pre SZ, skutočne môžem čestne prehlásiť, že v živote sa odtiaľ neodliali peniaze niekde inde. Dokonca aj stravu sme zháňali všelijakými spôsobmi - ten mal strýka tam, ten otca hentam - žili sme v BA asi desiati takýmto spôsobom a nikdy nikoho nenapadlo povedať, že však aj my chceme z tých ťažko získaných peňazí. A ešte toľko, že od štátu sme nedostávali ani halier.

Na druhej strane zas viem o jednej organizácii - neziskovke, kde cca 85% získaných prostriedkov išlo na "réžiu" - odmeny, platy, prémie... je to naozaj o ľuďoch, čo chcú z neziskovky získať - dobrý pocit, že niekomu pomohli, alebo plat na úrovni, aby mali dobrý pocit oni doma a v peňaženke...