gbkksnr
04.08.09,14:10
Dobrý den,

chcem sa opytat, ako sa urci vymeriavaci zaklad pre SZCO na:

zdravotne poistenie - mam uz rok cinnosti za sebou a nebude to minimalny základ
socialne poistenie - takisto, nie minimalny zaklad.
Ak ho vypocitava Soc.poistovna, na zaklade akych udajov, ako to mozem okontrolovat, ci platim spravnu sumu ....

Uvitam uvedenie aj cisiel paragrafov, ktore to upravuju v zakonoch.

Dakujem.
bv_alexandra
04.08.09,12:40
Vymeriavací základ na ZP sa dá zistiť z RZZP a čo sa týka sociálky tú je tabulka na zistenie výšky:
http://www.porada.sk/1101948-post2.html
Lianka
04.08.09,12:46
Katarína Cigánová
04.08.09,15:56
Vymeriavací základ na ZP sa dá zistiť z RZZP a čo sa týka sociálky tú je tabulka na zistenie výšky:
http://www.porada.sk/1101948-post2.html
Ja som mala dilemu , ako vypočítať poistné SZCO , pretože mala táto SZCO príjem z prenájmu / prenájom nemá v predmete podnikania / nikde v zákone som sa nedočítala, že na SP sa VZ upravuje / tak ako to je v prípade ZP , aj priložená tabulka navádza na výpočet z r. 10 Výpisu z DP , tak som zavolala na SP a referentka konkrétnej SZCO mi potvrdila výpočet poistného , ale bez príjmov z nájmu . Teda nie vždy platí , že výpočet je z r. 10 Výpisu z DP pre SP . na SP jednoducho zobrali rozdiel príjmov a výdavkov zo živnosti .
Lianka
04.08.09,16:02
Nie, prijmy z prenajmu nezaratavas do vymeriavacieho zakladu pre vypocet poistneho.
Katarína Cigánová
04.08.09,16:05
Nie, prijmy z prenajmu nezaratavas do vymeriavacieho zakladu pre vypocet poistneho.
Súhlasím s tebou , že sa vylučujú príjmy z prenájmu , jen tabulka pre výpočet poistného je potom zavádzajúca , pretože r.10 výpisu z DP pre SP obsahuje aj príjem z prenájmu , r. 10 je ČZD FO podľa §6 a tento zahrňa ja prijmy z prenájmu . Takže ja som tým len chcela povedať , že sa nedá vychádzať z r. 10 Výpisu DP pre SP
Lianka
04.08.09,16:11
Ja ratam odvody rucne :D, radsej sa nespolieham na ziadna tabulky. Zaroven si tak preopakujem zakon :D, najma zaokruhlovanie.
Katarína Cigánová
04.08.09,16:15
Ja ratam odvody rucne :D, radsej sa nespolieham na ziadna tabulky. Zaroven si tak preopakujem zakon :D, najma zaokruhlovanie.
Tabulky su dobrá a užitočná vec , len ich netreba otrocky posluchat , a plne suhlasím že treba poznať zákon .
gbkksnr
21.08.09,11:22
dakujem vsetkym za odpovede