mvlko
04.08.09,13:29
Dobry den,

prosim poradte mi, ci potrebujem na svoju buducu zahradku aj malotraktor. Tento rok planujeme zalozit zeleninovu zahradku cca 150m2. Momentalne je tam len navezena kamenohlina a planujeme to na jesen poorat.
Je dost sypka a teda podla toho co som uz nastudoval, bez zivin, takze by som ju mal asi aj prihnojit.

Prosim poradte ako zacat.
hanelie
04.08.09,12:38
vhodný môže byť aj rotavátor

zeleninovu zahradku cca 150m2.
rozloha asi bude 1500m2

Momentalne je tam len navezena kamenohlina a planujeme to na jesen poorat.
Je dost sypka a teda podla toho co som uz nastudoval, bez zivin, takze by som ju mal asi aj prihnojit.
nielen prihnojiť, ale aj vymeniť vrchnú časť pôdy -
mvlko
04.08.09,13:35
hanelie dakujem za odpoved. Ano presne rotavator som mal na mysli. Rozloha bude naozaj "iba" 150 - 300m2, preto ma zaujima, ci sa mi oplati ivestovat do takehoto zariadenia, alebo bude jednoduchsie si to rucne odmakat :)
Chobot
04.08.09,14:02
hanelie dakujem za odpoved. Ano presne rotavator som mal na mysli. Rozloha bude naozaj "iba" 150 - 300m2, preto ma zaujima, ci sa mi oplati ivestovat do takehoto zariadenia, alebo bude jednoduchsie si to rucne odmakat :)

100-200 m2 je malá záhradka, ktorá sa v pohode dá zvládnuť aj ručne. Ak ale si ochotný dať peniaze za nejaký malý rotavátor, tak si ho kúp. Využiješ ho ale max. 2x do roka.

Naši majú záhradu cca 11 árov a mali malotraktor s pluhom. Spočiatku ho aj používali, ale odkedy je záhrada rozkúskovaná (tam je posadené to, tam to, medzitým stromy), tak je ťažšie orať traktorom, než ručne po kúskoch. Traktor už pár rokov nepoužili.
pavol54
04.08.09,17:44
Dnešná predstava záhradkárov je bez techniky v záhradke ani krok, čo keby sa narobili? 150 m2 je štvorec 12x12 m tam sa dá za odpoludnie prebehnúť rýľom, motykou a hrabľami. My sme niekedy 15 árovú záhradu vždy rýľovali pretože po oračke traktorom bolo viac práce s opravami a úpravami okrajov ako s celým rýľovaním, dnes nás všetci kvetináčoví zahradkári na jar otravujú s rotovátorovaním a ja im nemôžem vysvetliť že je to totálna hlúposť a že dodnes upravujem na jar pôdu len hrabľami aby som neprerušil vodný režim v pôde. Ale treba podporiť výrobcov techniky a byť bojovníkom proti kríze.
mvlko
04.08.09,18:57
Zdravim pavol54. Tvoj prispevok je mierne urazlivy, som zaciatocnik a snazim sa najst informacie a pomoc ako to robit spravne. Vtedy sa clovek pyta aj otazky, ktore u znalych evokuju skatulkovanie. Som clovek, ktory sa tesi na pracu v zahrade a tak ani hrable ani ryl su mi neni cudzie.

Ak si chcel poradit, tak prosim ta aspon napis ake hnojivo by som mal pouzit do zimy aby som podu pripravil na buduci prvy rok.

Vopred dakujem!
Chobot
04.08.09,19:21
Zdravim pavol54. Tvoj prispevok je mierne urazlivy, som zaciatocnik a snazim sa najst informacie a pomoc ako to robit spravne. Vtedy sa clovek pyta aj otazky, ktore u znalych evokuju skatulkovanie. Som clovek, ktory sa tesi na pracu v zahrade a tak ani hrable ani ryl su mi neni cudzie.

Ak si chcel poradit, tak prosim ta aspon napis ake hnojivo by som mal pouzit do zimy aby som podu pripravil na buduci prvy rok.

Vopred dakujem!

Najlepšie je záhradu pohnojiť klasickým (tuším kravským) hnojom. Pamätám si, že mama vždy zohnala fúru z družstva a potom sme to vidlami roznášali po záhrade a otec to zaoral. Úrode sa pekne darilo. Teraz sa už záhrade toľko nevenujú.

Ak chceš použiť umelé hnojivá, tak na výber máš širokú škálu. Stačí len zabehnúť do záhradníctva a bez hnojiva neodídeš. Nedá sa povedať, že toto a toto je najlepšie, záleží od rastlín, ktoré chceš pestovať. Pozri napr. tu:

http://www.madeinslovakia.sk/agroracio/
wabi
05.08.09,23:37
Maštalný hnoj sa dá zakopať kedykoľvek. Umelé hnojivá nemusíš dávať rok dopredu ale maštalný hnoj musí vyzrieť v pôde vo vlhku a pritom tam zapracuj aj močovinu alebo iné dusíkaté hnojivo. Hnoj to potrebuje aby dobre vyzrel. V lete sa najčastejšie sadia jahody. Kvetináčované stromky sa dajú vysadiť kedykoľvek preto ich ponúkam. Ak sa zaujímaš aj o ovocniny odporúčam pre začiatočníka "bezúdržbové" bez postrekov a strihania viac som o nich uviedol v rubrike "menej známe ovocie".:)
mvlko
06.08.09,06:38
Vdaka wabi za info, idem kuknut aj tento topic. Vcera som sa docital o nahrade za mastalny hnoj - hnojivo Veget. Je to podla vas naozaj nahrada a mozem ho pouzit ako starter pre moje zakladanie zahradky?
kero64
06.08.09,17:33
Ak ti môžem poradiť, tak si ten rotavátor kúp. My máme síce väčšiu záhradu, ale kúpil by som si ho aj na menšiu. Tiež mi nieje cudzie žiadne náradie, ale nevidím dôvod, aby som sa nadrel na záhrade, keď to môže za mňa urobiť technika. Ak máš na to dosť času a záhradku budeš brať ako relax alebo rozcvičku, tak ti je zbytočný. Možno by trochu zdravého pohybu neškodilo ani mne. :D
beba13
07.08.09,11:33
Je pravda, že treba záhradu občas dobre vyhnojiť, ale na jar ju krtkovia aj pekne skypria. My sme tak urobili minulú jeseň a toľko krtincov som v živote nevidela čo sme mali tento rok podryli mi všetko čo sa dalo, najhoršie obišli uhorky a paprika krčica išla pekne po riadku a ja som každý deň sadenice zatláčala späť do zeme, ale časom prestala a úroda je celkom pekná.
pavol54
07.08.09,17:37
Ak som niekoho urazil tak sa ospravedlňujem
Som toho názoru že si treba najprv rukami odskúšať a potom sa rozhodnúť načo potrebujem techniku a na čo nie, lebo naša predstava o jej možnostiach býva iná ako sú jej technické parametre.
Čo sa týka hnojenia je odpoveď tá istá treba si ujasniť čo chcete pestovať sú rastliny ktoré si vyžadujú hnojenie, dokonca zásobné hnojenie, s aj také rastliny ktoré hnojenie neznášajú dokonca ich zlikviduje.
ani s umelými hnojivami to nie je také jednoduché stačí ak paprike na jar nasypete hnojivo vyrobené na báze chlóru a budete sa diviť že nič z nej nemáte a to isté hnojivo použité na jeseň spraví zázraky
Ak sa použije v záhrade vyzretý hnoj, tak už v ňom nie sú tie primárne živočíchy ktoré ho nejakým spôsobom spracúvajú alebo využívajú čerstvý hnoj, potom ani krtko v ňom nič nehľadá. Krtko je v prvom rade signalizátorom toho že v zemi máte živočíchy ktoré sú jeho potravou ak ich on nepožerie tak sa rozmnožia, preto v záhradke treba hnojiť vždy starým hnojom
pavol54
07.08.09,17:48
V tomto vlhkom počasí je najvyšší čas založiť zelené hnojenie, to znamená vysiať podľa rady záhradkárskej predajne nejaký cirok,kapustu krmnu alebo niečo podobné, čím si vytvoríte zásobu uhlíka, na jeseň zapracovať do zeme, predtým postriekať damom, alebo rozsypať močovinu čo je zdroj dusíka do jari spolu zreagujú
wabi
08.08.09,11:15
Nuž rotavátor je fajn, ale kvalitne ručne prekopaná hriadka je predsa len niečo iné, navyše, na záhradke 150m2 teda 10 x 15 metrov je to fakt luxus a zaplatenie jedného brigádnika ktorý to má za plus mínus hodinu prekopané je iste lacnejšie.
Maštalný hnoj je predsa len niečo iné... ale nie je to nevyhnutné, kľudne môžeš fungovať aj na iných hnojivách, len teda tieto stačí zapracovať až neskoro na jeseň, ak teda nechceš už tento rok nič sadiť.
Pouvažuj nad "živým" "plotom" z niektorej vhodnej ovocnej dreviny a je to úžitok a potešenie...
mvlko
11.08.09,09:25
Dakujem vam pekne vsetkym za rady, cez vikend som rozhodil vyzrety granulovany hnoj a jeho rucne zapracovanie mi naozaj nezabralo vela casu.
legolas
11.08.09,17:21
...prosím Ťa a načo Ti je traktor alebo rotavátor na 1.5 ara? veď s traktorom sa nebudeš môcť ani obrátiť nie to ešte orať a rotavátor zhruba to isté. Zober rýľ a ryľuj, aspoň si zatrenuješ. A pamätaj najlepšia úroda je v novej zemi /oddychnutej/ takže na jar posaď a zberaj úrodu:)
mvlko
11.08.09,20:33
:) nie nie, ziadny traktor... ale sadit by som chcel uz tuto jesen. Cibula, cesnak ...