kajab
04.08.09,13:43
Ahojte poraďáci. Zamestnávateľ zaslal na účet 2 zamestnankyniam príspevok pri narodení dieťaťa. Ako to mám spraviť, aby som im to nemusela zdaniť a strhnúť poistné? A keby som to dala zo sociálneho fondu, musela by som to zdaniť? Zdravotnému ani sociálnemu poisteniu to nepodlieha? Nemáme kolektívnu zmluvu, čiže nie je nikde napísané, že pri narodení dieťaťa sa dá zamestnancom príspevok pri narodení dieťaťa. Ďakujem
Chobot
04.08.09,13:41
Ahojte poraďáci. Zamestnávateľ zaslal na účet 2 zamestnankyniam príspevok pri narodení dieťaťa. Ako to mám spraviť, aby som im to nemusela zdaniť a strhnúť poistné? A keby som to dala zo sociálneho fondu, musela by som to zdaniť? Zdravotnému ani sociálnemu poisteniu to nepodlieha? Nemáme kolektívnu zmluvu, čiže nie je nikde napísané, že pri narodení dieťaťa sa dá zamestnancom príspevok pri narodení dieťaťa. Ďakujem

AJ keď to dáš zo soc. fondu, tak im to musíš zdaniť. A dobré by bolo mať na to internú smernicu, nerozdávať peniaze len tak od brucha.

S tými odvodmi (SP, ZP) ti neviem povedať.
kajab
05.08.09,07:12
Ďakujem za odpoveď. Máme vysoký zostatok na sociálnom fonde, aj keď sa prispieva na jedálne kupóny. Čiže sa aspoň zníži.
ľudka
05.08.09,08:11
Ak to dáš zo sociálneho fondu (my to máme ošetrené smernicou o tvorbe a použití sociálneho fondu) a zamestnankyne majú podpísané u Teba vyhlásenie, tak za predpokladu, že príspevok nie je vyšší ako odpočítateľná čiastka, nezaplatia ani daň, ani odvody. Ak je čiastka vyššia, tak buď to zaplať na dvakrát, alebo sa im zaplatená daň vráti v ročnom zúčtovaní dane.
Stanislav 1975
05.08.09,09:09
Ahojte poraďáci. Zamestnávateľ zaslal na účet 2 zamestnankyniam príspevok pri narodení dieťaťa. Ako to mám spraviť, aby som im to nemusela zdaniť a strhnúť poistné? A keby som to dala zo sociálneho fondu, musela by som to zdaniť? Zdravotnému ani sociálnemu poisteniu to nepodlieha? Nemáme kolektívnu zmluvu, čiže nie je nikde napísané, že pri narodení dieťaťa sa dá zamestnancom príspevok pri narodení dieťaťa. Ďakujem

Veľmi pekný skutok( pekné gesto) zo strany zamestnávateľa...
Chobot
05.08.09,09:21
Veľmi pekný skutok( pekné gesto) zo strany zamestnávateľa...

ÁNo, niektorí myslia na zabezpečenie budúcnosti a rast populácie. Napr. my máme príspevok na svadbu 2000 SKK na dieťa 5000 SKK.

Ak by ale niekto chcel zarábať tým, že sa 5x ročne bude sobášiť a rozvádzať, tak má smolu, platí sa len za prvý sobáš počas PP vo firme. :D:D

Ale ak stihne spraviť do roka 10 detí, tak môže ísť na dovolenku...
Stanislav 1975
05.08.09,09:29
ÁNo, niektorí myslia na zabezpečenie budúcnosti a rast populácie. Napr. my máme príspevok na svadbu 2000 SKK na dieťa 5000 SKK.

Ak by ale niekto chcel zarábať tým, že sa 5x ročne bude sobášiť a rozvádzať, tak má smolu, platí sa len za prvý sobáš počas PP vo firme. :D:D

Ale ak stihne spraviť do roka 10 detí, tak môže ísť na dovolenku...

Aha,takže deti niesú limitované???:D:D:D
alla66
05.08.09,09:37
ÁNo, niektorí myslia na zabezpečenie budúcnosti a rast populácie. Napr. my máme príspevok na svadbu 2000 SKK na dieťa 5000 SKK.

Ak by ale niekto chcel zarábať tým, že sa 5x ročne bude sobášiť a rozvádzať, tak má smolu, platí sa len za prvý sobáš počas PP vo firme. :D:D

Ale ak stihne spraviť do roka 10 detí, tak môže ísť na dovolenku...

Ako stihne dotyčný spraviť manželke do roka 10 detí ? ...max.dve deti ;)
Príspevok pri narodení dieťaťa od zamestnávateľa dostane na dieťa ktoré splodil s manželkou, nie s milenkami...alebo sa mýlim?:)
Stanislav 1975
05.08.09,09:39
Ako stihne dotyčný spraviť manželke do roka 10 detí ? ...max.dve deti ;)
Príspevok pri narodení dieťaťa od zamestnávateľa dostane na dieťa ktoré splodil s manželkou, nie s milenkami...alebo sa mýlim?:)

Mýliš sa alla, zle počítaš- za rok dotyčný stihne s manželkou len 1 dieťa( ak berieme do úvahy, že pravdepodobne sa u chobota ten príspevok vypláca len za narodené deti...)
ľudka
05.08.09,09:39
Aj my vyplácama takýto príspevok. Dokonca keby boli obaja manželia naši zamestnanci, tak oň môžu požiadať obaja a dostanú 2 x 166,- EUR. Ale musia byť manželia, nestačí druh, družka, priteľka, milenka................ .
ľudka
05.08.09,09:41
Mýliš sa alla, zle počítaš- za rok dotyčný stihne s manželkou len 1 dieťa( ak berieme do úvahy, že pravdepodobne sa u chobota ten príspevok vypláca len za narodené deti...)
čiste teoreticky aj dve - teda myslím dve tehotenstvá. Ak prvé porodí v januári, v decembri kľudne môže rodiť druhýkrát. Ja mám kamošku, čo má medzi deťmi presne 1 rok a 1 deň. (omeškali sa).
alla66
05.08.09,09:42
Mýliš sa alla, zle počítaš- za rok dotyčný stihne s manželkou len 1 dieťa( ak berieme do úvahy, že pravdepodobne sa u chobota ten príspevok vypláca len za narodené deti...)
Jedno dieťa sa narodí v januári a na druhé do decembra má času dosť;)
Doplním, ak je manžel šikovný :), dedičné gény v rodine.... môžu sa narodiť dvojičky, trojičky.....
Chobot
05.08.09,09:50
Ako stihne dotyčný spraviť manželke do roka 10 detí ? ...max.dve deti ;)
Príspevok pri narodení dieťaťa od zamestnávateľa dostane na dieťa ktoré splodil s manželkou, nie s milenkami...alebo sa mýlim?:)

Zneistila si ma, tak som to pozrel v smernici. A predstav si, že to nie je podmienené manželstvom. Možno na to pri tvorbe podmienok nemysleli, ale k vyplateniu stačí RL dieťaťa.
ľudka
05.08.09,09:53
Zneistila si ma, tak som to pozrel v smernici. A predstav si, že to nie je podmienené manželstvom. Možno na to pri tvorbe podmienok nemysleli, ale k vyplateniu stačí RL dieťaťa.


My nepodporujeme mimonaželské deti, hoci oni za to nemôžu. :rolleyes:
Stanislav 1975
05.08.09,09:54
ľudka, alla- dostali ste ma- máte právdu-dá sa to- 5.1- 1 porod,potom šestonedelie, a vlastne áno-dá sa to-máte pravdu...
alla66
05.08.09,09:56
Zneistila si ma, tak som to pozrel v smernici. A predstav si, že to nie je podmienené manželstvom. Možno na to pri tvorbe podmienok nemysleli, ale k vyplateniu stačí RL dieťaťa.
Je to chyba, ak to nie je bližšie definované...väčšinou sa berie do úvahy manželka, družka...
Nový druh živnosti, spravíš si 10 detí a máš " zarobené ";) na dovolenku...čo bude potom s deťmi...:mee:
ľudka
05.08.09,09:58
Je to chyba, ak to nie je bližšie definované...väčšinou sa berie do úvahy manželka, družka...
Nový druh živnosti, spravíš si 10 detí a máš " zarobené ";) na dovolenku...čo bude potom s deťmi...:mee:
Aj tak neverím, že ak by sa jednalo o dieťa milenky, ta by si niekto nárokoval takýto príspevok. ................. pikantné....... :D
Xanti
11.08.09,20:20
Je to chyba, ak to nie je bližšie definované...väčšinou sa berie do úvahy manželka, družka...
Nový druh živnosti, spravíš si 10 detí a máš " zarobené ";) na dovolenku...čo bude potom s deťmi...:mee: No tuším v amerike jedného afroameričana nahánali lebo v priebehu tuším troch rokov stihol spraviť rozličným ženám tuším 12 detí, a neplatil ani na jedno.
Takže tento by celkom na peknú dovolenku zarobené mal. :D
Luba
17.10.10,14:03
Viete mi prosím poradiť - ak zamestnávateľ chce vyplatiť zamestnankyni na materskej dovolenke príspevok (odmenu) pri narodení dieťaťa, bude správne odviesť z toho ZP, daň (pri podpísanom vyhlásení uplatniť nezdaniteľnú časť) a do soc.poisťovne ešte aj úrazové poistenie? Našla som to takto na porade v súvislosti s vyplatením ročnej odmeny zamestnankyni na MD/RD (asi bude rovnaký režim pre MD aj RD...?)
To ZP a daň sa viem nájsť, ale kde nájdem nejakú oporu pre odvody, resp. neodvody do soc.poisťovne? Ďakujem.
veronikasad
17.10.10,14:06
Viete mi prosím poradiť - ak zamestnávateľ chce vyplatiť zamestnankyni na materskej dovolenke príspevok (odmenu) pri narodení dieťaťa, bude správne odviesť z toho ZP, daň (pri podpísanom vyhlásení uplatniť nezdaniteľnú časť) a do soc.poisťovne ešte aj úrazové poistenie? Našla som to takto na porade v súvislosti s vyplatením ročnej odmeny zamestnankyni na MD/RD (asi bude rovnaký režim pre MD aj RD...?)
To ZP a daň sa viem nájsť, ale kde nájdem nejakú oporu pre odvody, resp. neodvody do soc.poisťovne? Ďakujem.
z akých prostriedkov to bude vyplácané ?
Luba
17.10.10,14:34
Určite to nebude zo sociálneho fondu, t.j. budú to mzdové náklady. Resp. neviem čo ešte iné by to mohlo byť.
Luba
19.10.10,15:57
Viete mi prosím poradiť - ak zamestnávateľ chce vyplatiť zamestnankyni na materskej dovolenke príspevok (odmenu) pri narodení dieťaťa, bude správne odviesť z toho ZP, daň (pri podpísanom vyhlásení uplatniť nezdaniteľnú časť) a do soc.poisťovne ešte aj úrazové poistenie? Našla som to takto na porade v súvislosti s vyplatením ročnej odmeny zamestnankyni na MD/RD (asi bude rovnaký režim pre MD aj RD...?)
To ZP a daň sa viem nájsť, ale kde nájdem nejakú oporu pre odvody, resp. neodvody do soc.poisťovne? Ďakujem.

Prosím skúsenejších v tomto smere opakovane o radu.