sovar
04.08.09,17:43
Dobrý deň
Mám takýto problém. Susedov dom je zaároveň aj hranicou pozemku. Odkedy som sa nasťahoval (13 rokov) ho stále prosím aby si dal na svoju strechu okap na odvod vody, ktorá mi steká na môj pozemok. Zatiaľ bohužiaľ neúspešne aj keď som mu dal aj písomné upozornenie aby tak spravil do 31.7.2009. Doteraz sa však nič nedeje a myslím si, že ani nebude. Pohrozil som mu, že túto záležitosť ohlasím na Stavebný úrad a taktiež napíšm do SPP amy mu zrušlili meracie miesto nakoľko hodinu na odpočet plynu má na svojej stene ale dostane sa k nej len tak, že ho musím pustiť ja na pozemok. Nič mu však nebráni aby si túto hodinu umiestnil pred svoj rodinný dom na ulicu. Poraďte mi prosím čo ďalej.

Ďakujem Tono
legolas
04.08.09,19:29
... bolo by dobré sa so susedom nejako priateľskejšie porozprávať, lebo dobrý sused stojí za to. Ja sa len chcem opýtať či Vám veľmi vadí, že voda steká na Vašu stranu. Veď nepíšete, že Vám robí škodu? tak prečo taká nenávisť? Z môjho pohľadu je to skôr zatvrdilosť "Ja musím mať pravdu a právo je na mojej strane! Prepáčte ak som sa Vás dotkol.
Milan.Žiška
05.08.09,05:01
"legolas" ak človek 13 rokov niekoho žiada/prosí o ústretový krok je veľmi problémové byť objektívny. :)

Legislatíva s prístupom hodín sa teraz nedávno nejako upravovala, ale to zrejme doplíše CIMON a k okapu na cudzí pozemok detto.( tam je predpis jasný).
Absolvoval som podobného suseda s oknami do môjho dvora - mal tam byť sklobetón a zrazu to boli okná - záver z toho bol, že nepovolí postaviť žumpu pod jeho okná ( na miesto ktoré na to bolo roky pripravené). Úplne super vzťahy na jednotku ... sovar určite vie o čom hovorím.:mee:
sovar
05.08.09,11:51
Skúste si to predstaviť 25 m dlhá strecha a 6 m vysoká t.j. 150 m2. Pri zrážkach 10 cm na m je 1,50 m3 na dvore. Aby som to bližšie vysvetlil je to príjazd k domu kde som pôvodne chcel mať trávnik a okrasné kríky ale namiesto toho mám na zemi mach a ani vtedy keď je horúco to málo kedy vyschne lebo susedov dvor zase cloní uvedenú plochu. sused je starší človek a okrem toho okapu mi povystrájal aj ďalšie dosť vážne veci. Napríklad keď som bol s celou rodinou v kúpeľoch rozhodol sa že urobí plot bohužiaľ 1,20 m odkrojil z môjho pozemku. Myslím si, že to je už dosť vážne. K tomu všetkému robí zle aj ostatným susedom. Takže čo Vy na to.
ono79
11.08.09,05:46
Máme rovnaký problém s našim susedom. Tak by som navrhoval na vlastné náklady urobiť ten okap a zviesť vodu spádovo tak aby už nebola problém.. Alebo upraviť terén do spádu a vybetónovať alebo dať žľaby, ale to určite nebude malá položka, ale ak ste niekde v malej obci tak vyzvať príslušný obecny úrad, aby oni zaujali stanovisko a hlavne to dali na papier, aby človek mohol operovať s týmto.

Aj my máme zadnú stranu domu ako hranicu. Síce hranicou je práve presah strechy, teda cca 50 cm za stenou, ale tam už nič neužívame. No keď sme robili poriadky, tak sme zistili, že v zemi sa nachádzala rúra ktorá viedla od domu za nami ako výlevka. Teda celé roky sused (ako dobré susedske vztahy) zásoboval zadnú stenu a teda jej základy vodou. Takže asi obdoba
Naši susedia to vymysleli zase tak, že si tam nasadili do tej žaburiny čo tam majú celoročne zelený živý plot a ten naženie výšku až 3 m. Takže už tej vody nie je tak veľa lebo niečo spotrebuje aj plot a on udržiava vlhkosť na stene, teda oplácajú to čo sa tam deje.