melbak
04.08.09,18:10
mam pocitac a pripojenie na internet, ale teraz mame este jeden pocitac a ten by sme chceli tiez pripojit na internet, takze pocitace su doma dva a pripojenie iba jedno, prosim ako by sa to dalo najjednoduchsie urobit
dakujem
mona091
04.08.09,16:37
ja mam Router, je lacny, a pocitace funguju nezavisle od seba za rovnaku cenu
Artemis
04.08.09,16:39
Ja to mam zapojene cez Wifi router (ten kupis v kazdom beznom obchode). Kabel od internetu zapojis do modemu ale z modemu ti to nepojde do tvojho pocitaca ale rovno do routera. Router potom bude vysielat wifi po celom dome takze sa moze pripojit aj viac pocitacov cez wifi alebo styri (podla typu routera) pocitace cez kabel. Okrem ineho router bude maskovat IP vsetkym pocitacom a do vonka sa bude tvarit ako jedna jedina unikatna IP. Teraz ma napada ze by to zrejme slo aj cez premostenie dvoch sietovych kariet pomocou cross kabla. Co by bolo najlacnejsie riesenie. A este by to slo pripojit aj cez cez hub/switch (kupis bezne v obchode) co je nieco podobne ako ten router ale bez wifi funkcie.
zvonec
04.08.09,16:59
ja mam kupeny svic a zapojene oba a nezavisle od seba a Obcianske zdruzenie co mame na sidlisku mi pridelilo dalsiu IP za ten isty poplatok teda len za 1 ks
martin.palkovic
04.08.09,19:49
Práva riešim podobný problém ako ty. Potreboval by som prepojiť stolný PC a notebook pomocou Wi-fi. Nechcem to riešiť pomocou routra, pretože nechcem zdieľať internet, len prenášať súbory. Mám Vistu a XP. Neviete mi poradiť nejaký dobrý Wi-fi USB vysielač pre stolný PC, aby som to na notebooku v pohode chytil?? Stačí mi g-čkový.

Ďakujem všetkým za pomoc..
dolfort
04.08.09,20:00
Práva riešim podobný problém ako ty. Potreboval by som prepojiť stolný PC a notebook pomocou Wi-fi. Nechcem to riešiť pomocou routra, pretože nechcem zdieľať internet, len prenášať súbory. Mám Vistu a XP. Neviete mi poradiť nejaký dobrý Wi-fi USB vysielač pre stolný PC, aby som to na notebooku v pohode chytil?? Stačí mi g-čkový.

Ďakujem všetkým za pomoc..

Ale to je predsa jedno že chceš iba zdieľať súbory medzi kompikmi a nie internet. Internet je čo - tiež v podstate zdieľanie súborov medzi počítačmi, akurát že sú po celej planéte. Keď nájdeš dajakého normálneho kamoša čo ti nastaví router, tak môžeš zdieľať súbory a pritom zakázať internetové protokoly a porty. Čiže potrebuješ tiež router, jedno či káblový alebo aj s wifi, hlavne nie usb ale normálka cez LAN porty si to nazdieľaš.
Ak máš windowsy, tak v priečinkoch alebo celých diskoch vypneš simple file sharing, t.j. zapneš administrative shares, v oboch kompoch si urobíš konto s rovnakým názvom a heslom,
následne na routeri budeš mať DNS server napr. 192.168.5.1 a kompikom pridelíš napevno 192.168.5.2 resp. 192.168.5.3. Priečinky nazdieľaš very easy tak že si dáš vytvoriť nové sieťové miesto a dajme tomu máš nazdieľaný na druhom kompe celý disk D, tak na prvom kompe dáš IP adresu toho druhého v tvare \\192.168.5.3\D$ a máš to.
Pokiaľ som to nevysvetlil dosť zložito, hľadaj ešte na nete, je tam more kadejakých ok návodov.
Fero11
04.08.09,20:11
mam pocitac a pripojenie na internet, ale teraz mame este jeden pocitac a ten by sme chceli tiez pripojit na internet, takze pocitace su doma dva a pripojenie iba jedno, prosim ako by sa to dalo najjednoduchsie urobit
dakujemZavisi od toho ake je to pripojenie. Router ti pomoze na kazde pripojenie, no switch bohuzial nie.
Ujasni ake mas pripojenie a potom sa moze diskutovat dalej
alla66
04.08.09,20:32
Flinstone
05.08.09,03:59
myslím, že najjednoduhšie bude wifi router. A netreba ani prideľovať jednotlivým pc adresy. Vo win je štandardne zapnuté DHCP, takže router im pridelí adresy sám.
melbak
06.08.09,19:30
Zavisi od toho ake je to pripojenie. Router ti pomoze na kazde pripojenie, no switch bohuzial nie.
Ujasni ake mas pripojenie a potom sa moze diskutovat dalej


satronet, kabel v panelaku
samy88
07.08.09,05:06
Dobry den, chcel by som sa opytat ako by som mohol prepojit stolny pocitac s notebookom tak, aby som mal na oboch internet. Ide o to ze mam pripojenie cez WiFi a chcem aby bol stolny pocitac pripojeny kablom a notebook bud kablom alebo cez WiFi. Je to mozne?
alla66
07.08.09,05:28
V predchádzajúcich príspevkoch a linkoch si nenašiel odpovede na tvoju otázku? Ak nie, definuj presne aký máš problém.:)
Fero11
07.08.09,06:04
satronet, kabel v panelakuTo bude asi podla mna opticka siet, ale domam mas asi ukoncenie RJ45 potom ti treba wan router (wifi uz maju dnes takmer vsetky)
Fero11
07.08.09,06:08
Dobry den, chcel by som sa opytat ako by som mohol prepojit stolny pocitac s notebookom tak, aby som mal na oboch internet. Ide o to ze mam pripojenie cez WiFi a chcem aby bol stolny pocitac pripojeny kablom a notebook bud kablom alebo cez WiFi. Je to mozne?
ano opakujem sa, tiez ti treba router, zavisi to od konkretnej situacie. Nedavno som konfiguroval nanostation5 co je wifi klientska stanica a da sa nastavit ako wifi prijimac a zaroven routuje aj v domacej sieti, takze ak konkretne popises, aku mas klientsku stanicu, aky je provider, co vsetko ti dovoli atd.... tak sa mozeme bavit dalej
pistik71
07.08.09,06:19
satronet, kabel v panelaku

Najlepsie bude kontaktovat tvojho providera (satronet), ze chces domov router, lebo mas 2 PC alebo aj s WiFi, ze mas notebook. Aj ti to nakonfiguruju a platit asi viac nebudes, akurat za ten router.
Lebo ak si kupis vlastny router, moze s tym mat problem ak to bude nejake blbe zariadenie, bude im blbnut siet v celom bloku (uz som sa s tym stretol). Navyse mozu mat siet viazanu na fyzicku adresu sietovej karty, takze v tom pripade bez ich vedomia/povolenia by si tam aj tak router nezapojil (kedysi sa to robilo bezne, dnes uz velmi nie, ale clovek nikdy nevie).
Fero11
07.08.09,06:26
Ano MAC adresy asi maju ulozene v ARP tabulke a ak sa pripoji pod inou MAC tak mu to jednoducho nepojde, ale vacsina routerov vie MAC klonovat, teda na router si da MAC ako ma teraz v PC a na PC si ju zmeni, problem by nemal byt ziadny.
Ale myslim si, ze teraz uz niesu take komunisticke zvyky ako pred par rokmy, ze provider chcel za kazdy pripojeny PC dalsie prachy, teraz to je takto, ze provider ak dava garantovanu rychlost, napr. da ti 2MB/2MB a rob si s tym co chces, ked si pripojis 10 PC, tak 10PC
pistik71
07.08.09,08:26
Ano MAC adresy asi maju ulozene v ARP tabulke a ak sa pripoji pod inou MAC tak mu to jednoducho nepojde, ale vacsina routerov vie MAC klonovat, teda na router si da MAC ako ma teraz v PC a na PC si ju zmeni, problem by nemal byt ziadny.
Ale myslim si, ze teraz uz niesu take komunisticke zvyky ako pred par rokmy, ze provider chcel za kazdy pripojeny PC dalsie prachy, teraz to je takto, ze provider ak dava garantovanu rychlost, napr. da ti 2MB/2MB a rob si s tym co chces, ked si pripojis 10 PC, tak 10PC

No jasne, len vychadzaj z jeho vedomosti. Ked nevie ako pripojit 2 pocitace na jednu linku, tak mu budes zbytocne nieco vysvetlovat o MAC adresach a klonovani :-)
Nastastie doma ked chceli platit za kazdy pocitac je uz davno prec.
Ale ked sa nevyzna, tak nech sa za ten router obrati na providera, tan mu ho z radostou preda aj nakonfiguruje (ceny maju vatsinou ako v obchode). A ma po starosti. Nie?
unidat
07.08.09,09:00
Takže má doma zrejme aDSL modem s RJ45 výstupom.
Nestačilo by mu naň zapojiť lacný 5-port. switch naň pripojiť všetky PC ?
Flinstone
07.08.09,10:27
Takže má doma zrejme aDSL modem s RJ45 výstupom.
Nestačilo by mu naň zapojiť lacný 5-port. switch naň pripojiť všetky PC ?
ak mieni byť pripojený len káblami tak bude postačovať. Lenže ani wifi router nieje drahá záležitosť, a okrem toho že má zvyčajne 4 LAN zásuvky je možné po nakonfigurovaní sa pripojiť aj bezdrôtovo, čo sa hodí hlavne pre notbuky, čiže by som rozmýšľal aj do budúcnosti. Navyše ak je to potrebné, pre providera sa vie tváriť ako jeden pc a zvonku nevidieť sieť za routrom.
Fero11
07.08.09,13:30
Takže má doma zrejme aDSL modem s RJ45 výstupom.
Nestačilo by mu naň zapojiť lacný 5-port. switch naň pripojiť všetky PC ?
myslim, ze nie pisal, ze ma satronet a oni asi adsl neponukaju (mozem sa aj mylit) moc som nestudoval ich web, ale ich najlepsia ponuka je 60/60 mbps a to je urcite optika
A teda ak by aj mal adsl modem, tak modem nevie routovat, musel by mat modem s routerom (dnes sa uz asi ani modem bez routeru nepredava) a za to pripojit switch
PS: mozno si mal na mysli modem/router ak ano, tak sorry
melbak
11.09.09,20:13
ahojte, dakujem vam vsetkym za uzitocne rady, router je kupeny, "akcia" ukoncena, ide aj notbouk aj pocitac a v oboch ide internet, este raz dakujem
m.

este dodam , ze adresu(alebo ako sa to vola)routera som nahlasilia do satronetu a do 24 hod to uz islo, inak som uplny laik, preto sa neviem ani tak vyjadrovat:(
m. (babka-dochodkyna)
marco2233
12.09.09,16:49
Ja to mam zapojene cez Wifi router (ten kupis v kazdom beznom obchode). Kabel od internetu zapojis do modemu ale z modemu ti to nepojde do tvojho pocitaca ale rovno do routera. Router potom bude vysielat wifi po celom dome takze sa moze pripojit aj viac pocitacov cez wifi alebo styri (podla typu routera) pocitace cez kabel. Okrem ineho router bude maskovat IP vsetkym pocitacom a do vonka sa bude tvarit ako jedna jedina unikatna IP. Teraz ma napada ze by to zrejme slo aj cez premostenie dvoch sietovych kariet pomocou cross kabla. Co by bolo najlacnejsie riesenie. A este by to slo pripojit aj cez cez hub/switch (kupis bezne v obchode) co je nieco podobne ako ten router ale bez wifi funkcie.
artemis... hub a switch nieje to iste ako router...dokonca ani HUB a SWITCH nieje to iste :) je tam velmi dolezity rozdiel a sice .. switch robi NAT.. tj preklad adries z nednej siete do druhej.. co SWITCH ano HUB nedokaze.. to je ten rozdiel a nie Wifi .. mohol by ich pouzit len v pripade, ze ma pridelene od provaidera 2 IP adresy a nemal by lokalnu siet ... ak by dal nieco zdielat mohol by sa k tomu dostat hocikto v sieti...asi tak :)

co sa tyka problemu.. jednoznacne router.. len si zisti ako to ma provaider zastresene .. ci sa nahodou nedoplaca za pripojenie 2PC .. lebo zapojenie routra sa da zistit... aby z toho potom nemal problem..
mecky
15.09.09,10:12
marco2233, pis trosku poriadnejsie a pozornejsie, najpr som ta chcel zvozit ze pises blbosti, ale zda sa ze ti iba usli slova a pismena
predpokladam ze to malo vyzerat takto

je tam velmi dolezity rozdiel a sice .. router robi NAT.. tj preklad adries z jednej siete do druhej.. co SWITCH ani HUB nedokaze
janaGT
24.09.09,04:46
ja som úplný laik, možno tu je aj odpoveď na moju otázku:
mám NB kde sa pripájam na internet cez orange pomocou Datove zariadenia Huawei 3G Gold Express datova karta
UL - max. 1,46 Mbit/s DL - max. 7,2 Mbit/s Samoinštalačný SW .
Teraz sme dcére kúpili mininotebook, ktorý by som chcela taktiež pripojiť na internet čo je na mojom NB. Lenže tá dátová karta sa nedá vložiť do mininotebooku.
Viete mi poradiť, ako to urobím? Potrebovala by som to tak po lopate, pre laika.
bobino38
24.09.09,05:20
tú kartu dávaš cez USB?
janaGT
24.09.09,05:20
tú kartu dávaš cez USB?

áno
bobino38
24.09.09,05:24
..a mininotebook nemá usb port?
janaGT
24.09.09,05:26
..a mininotebook nemá usb port?
má, ale karta sa tam nezmestí
bobino38
24.09.09,05:30
je to micro USB? ak ano, tak skus cez adapter, ak nemáš, treba kúpiť.
marco2233
24.09.09,05:31
marco2233, pis trosku poriadnejsie a pozornejsie, najpr som ta chcel zvozit ze pises blbosti, ale zda sa ze ti iba usli slova a pismena
predpokladam ze to malo vyzerat takto

je tam velmi dolezity rozdiel a sice .. router robi NAT.. tj preklad adries z jednej siete do druhej.. co SWITCH ani HUB nedokaze


juju uslo mi slovicko :) dakujem z opravu:)
janaGT
24.09.09,05:33
je to micro USB? ak ano, tak skus cez adapter, ak nemáš, treba kúpiť.

neviem, či je to micro USB. ako to zistím?
A ten adaptér je čo?
marco2233
24.09.09,05:38
no niesom si isty ci ta karta ma USB podla toho co som nasiel a je to od ORANGE ale nepripaja sa pomocou USB ale ma rozhranie EXPRESS CARD..pomocou redukcie ktora ale nieje sucastou balenia sa da pripojit do PCMCIA slotu pre starsie NTB

http://www.mobilmania.sk/clanky/recenzia-huawei-3g-gold-express-e870-nastup-jednoduchosti/sc-3-a-109055/default.aspx
janaGT
24.09.09,05:42
no niesom si isty ci ta karta ma USB podla toho co som nasiel a je to od ORANGE ale nepripaja sa pomocou USB ale ma rozhranie EXPRESS CARD..

http://www.mobilmania.sk/clanky/recenzia-huawei-3g-gold-express-e870-nastup-jednoduchosti/sc-3-a-109055/default.aspx

Marco máš pravdu, je to taká, čo je uvedená v linku.
Ospravedlňujem sa, fakt som len laik.
ČO mi odporúčate?
marco2233
24.09.09,05:53
no vela moznosti asik nieje.. napis aky mas ten druhy NTB .. aby som vedel co vsetko ma... ak sa nebude dat karta do jej ntb je tu este moznost dat si zdielat pripojenie a zosietovat tie 2 ntb aby to islo.. ale napis aky ntb ma a uvidime
janaGT
24.09.09,06:11
je to MNB z akcie z Mountfieldu, včera sme ho kúpili od známej, ktorá ho dostala k nákupu.
Teraz neviem presný typ, lebo nie som momentálne doma, ale ak by pomohlo toto:
http://www.mountfield.sk/notebook-zadarmo-zoznam-vyrobkov/
marco2233
24.09.09,06:27
no a typ presne nevies?? lebo to tam nieje .. aky windows tam mas??? XP or Vista?
hmm no asi ta sklamem ak som presne trafil a mas tento model Aspire One D250 tak obsahuje len
3x USB 2.0
Port pro externí displej (VGA)
Sluchátka/reproduktor/line-out konektor
Mikrofon-vst. jack
Ethernet (RJ-45) port
DC-vst. konektor pro AC adaptér
tj jedina moznost je fud wifi alebo RJ45.. tj zosietovat tie dva ntb a dat zdielat pripojenie do internetu...
janaGT
24.09.09,06:33
je tam W XP, ten typ presne neviem, lebo nie som teraz doma.
A cez to wifi by to šlo? a to RJ 45 je čo?
marco2233
24.09.09,06:41
RJ45 je sietova koncovka.. tj potrebujes natahat kable + router.. cez wifi by to slo ale tiez musis kupit wifi router...len nemusis tahat kable :)
janaGT
24.09.09,06:48
už som z toho celá happy, asi bude lepšie zavolať si nejakého odborníka nech sa na to pozrie. Lebo takto fakt moc dobre nerozumiem o čo točíme.
Ale ďakujem všetkým za rady.
Pekný deň.
marco2233
24.09.09,07:05
asi to bude najlepsie lebo nasmerovat by som ta vedel ale nastavenie neviem ci by si zvladla.. inak v temach je to niekde rozobrate.. len to teraz narychlo neviem najst ...
janaGT
24.09.09,07:40
je to ono, ale už som písala Marcovi, že som sa pomýlila, že nie cez usb.
Chobot
24.09.09,07:43
je to ono, ale už som písala Marcovi, že som sa pomýlila, že nie cez usb.

Kým som došiel k jeho príspevku, už si stihla odpovedať. Preto som svoj príspevok vymazal. Mal som si to celé najprv prečítať až potom odpovedať.

Len som zdupľoval otázku... Mea culpa.

Ale ešte otázka - chceš dosiahnuť, aby boli pripojené oba NB naraz, alebo stačí ti, ak bude karta raz v jednom a raz v druhom?
janaGT
24.09.09,07:47
najlepšie by bolo ak by boli pripojené oba naraz. Ale do toho miniNTB tá karta nejde, nie je tam taký otvor.
marco2233
24.09.09,07:55
chobot.. tu kartu tam neda... ak ich chce mat prepojene tak asi to pojde len cez wifi router...
Flinstone
24.09.09,08:00
chobot.. tu kartu tam neda... ak ich chce mat prepojene tak asi to pojde len cez wifi router...
môže ich aj priamo prepojiť lan káblom (samozrejme kríženým) to je najlacnejšie a najspoľahlivejšie riešenie. Kábel jej urobí na potrebnú dĺžku hocktorý servisný technik.
janaGT
24.09.09,08:02
lenže to by som tie počítače musela mať stále pri sebe, čo nechcem.Ale už čakám technika, ktorý mi ich ide domov pozrieť. Potom napíšem, čo vymyslel. Teda až niečo vymyslí. :)
marco2233
24.09.09,08:05
no je to riesenie ale ako pisala janaGT musela by mat ntb pri sebe.. alebo len par metrov od seba co asi nieje to prave orechove :)
Chobot
24.09.09,08:27
no je to riesenie ale ako pisala janaGT musela by mat ntb pri sebe.. alebo len par metrov od seba co asi nieje to prave orechove :)

Tieto dátové karty sú primárne určené pre pripojenie na internet len pre jeden PC alebo NB. Neviem, či zosieťovaním 2 NB sa ten druhý bude môcť pripojiť na internet a surfovať, to som ešte neskúšal.

Ak ani technik na nič nepríde, bude si musieť Jana nájsť iného providera či iné pripojenie na internet, kde bude môcť ako medzičlánok pripojiť router a k nemu potom môže pripojiť toľko zariadení, koľko bude potrebovať.
marco2233
24.09.09,09:31
da sa to ak v primarnom NTB das zdielat internetove pripojenie .. pojde to . ma to len nevyhodu ze ten NTB musi byt zapnuty ak chce surfovat z 2 NTB :( ... mam to takto rozbehane nie presne na tom modeme ale na USB ktory je tiez od ORANGE a ten isty vyrobca...