matkoi25
04.08.09,20:04
:rolleyes: Moja 16 ročná dcéra stratila doklady, na druhý deň ich priniesol ,,spoločensky unavený človek´´. Nebola som doma, no veľmi mu ďakovala za ochotu. Pýtala som sa či mu dala nejaké nálezné. Nedala a povedala že peniaze boli fuč. Pravdu povediac, neviem ani ja ako by som sa zachovala. Dať nálezné alebo nedať? A aké? :confused:
Chobot
04.08.09,18:48
:rolleyes: Moja 16 ročná dcéra stratila doklady, na druhý deň ich priniesol ,,spoločensky unavený človek´´. Nebola som doma, no veľmi mu ďakovala za ochotu. Pýtala som sa či mu dala nejaké nálezné. Nedala a povedala že peniaze boli fuč. Pravdu povediac, neviem ani ja ako by som sa zachovala. Dať nálezné alebo nedať? A aké? :confused:

Je to indivuduálne, záleží od toho, aké doklady boli nájdené a čo by stálo ich povybavovanie. Za samotný OP plus nejakú bankomatovú kartu by som povedal tak 5-10 EUR. Ak je tam viac dokladov, tak aj 20 EUR.

Ja som pred rokom našiel v sade J. Kráľa takú pánsku taštičku, samozrejme hotovosť bola vyrabovaná. Boli tam ale 2 technické preukazy, 2 bankomatové karty, zopár členských preukazov a OP a majiteľ mi dal za to vtedy 500 SKK. Povedal, že tašku mu ukradli zo zaparkovaného auta v Auparku. Ja by som tiež dal nálezné. Ten, čo prinesie doklady s najväčšou pravdepodobnosťou peniaze nezobral, to už stihol niekto pred ním.
abel
04.08.09,18:55
Ja som raz našla pohodenú peňaženku, samozrejme bez peňazí, ale boli tam doklady. Išla som ich zaniesť majiteľke a mojou odmenou bolo, že kde má odtiaľ peniaze. Ak by som ešte niekedy našla niečo podobné, zanesiem radšej na políciu a chcem zostať v anonymite.
misomiso
04.08.09,19:09
Mne doklady poslali dokonca z Nemecka (statil som ich pri oprave auta), poslal som im darcek.
matkoi25
04.08.09,19:11
Je to indivuduálne, záleží od toho, aké doklady boli nájdené a čo by stálo ich povybavovanie. Za samotný OP plus nejakú bankomatovú kartu by som povedal tak 5-10 EUR. Ak je tam viac dokladov, tak aj 20 EUR.

Ja som pred rokom našiel v sade J. Kráľa takú pánsku taštičku, samozrejme hotovosť bola vyrabovaná. Boli tam ale 2 technické preukazy, 2 bankomatové karty, zopár členských preukazov a OP a majiteľ mi dal za to vtedy 500 SKK. Povedal, že tašku mu ukradli zo zaparkovaného auta v Auparku. Ja by som tiež dal nálezné. Ten, čo prinesie doklady s najväčšou pravdepodobnosťou peniaze nezobral, to už stihol niekto pred ním.
Tento človek prišiel v podnapitom stave, celý špinavý a ... Susedia ho videli a radšej čakali na chodbe čo vlastne od nej chce. Nehovorím že títo ľudia sú zlý, ani že ich vzal on ale v šenku sedí od rána do večera. Preto neviem či ho mám dodatočne vyhľadať.
kukučka
04.08.09,19:17
nemusel ti ich doniesť, poďakovať sa a dať mu na pivo ťa nezruinuje
misomiso
04.08.09,19:29
Tento človek vysedáva podľa susedov od rána do noci v krčme. Preto neviem či ho mám dodatadochočne vyhľadať. Neviním ho že ukradol €-čka. Som veľmi rada že nemusím lietať po úradoch.

No jasne ze nemusis, ale mozes. Rozhodnutie je na tebe, hoci sa vsemozne snazis preniest ho na nas.

Netvrdim, ze mu treba nieco dat, ale tito ludia, ktorych odsudzujeme su casto ovela cestnesi a cistejsi ako mnohe "biele goliere". Ja napriklad osobne poznam cloveka, ktory cely zivot prezil v panalekovej garzonke ako bezdomovec - totalne opity, so psom a partiou bezdomovcov, Zil iba v tej nore a v krcme, ktora bola na prizemi.

Napriek tomu ho raz banka obdarovala firemnym budikom. Napriek svojmu sposobu zivota mal totiz nejaky prijem, raz ked vyberal 5.000 Sk mu unavena baba v banke dala 5 x 5.000 namiesto 5 x 1.000 Sk. Cestne jej to vratil.
matkoi25
04.08.09,19:30
Jo, tak ho pôjdem dodatočne nájsť, snáď ho podľa opisu nájdem. Vďaka
matkoi25
04.08.09,19:38
No jasne ze nemusis, ale mozes. Rozhodnutie je na tebe, hoci sa vsemozne snazis preniest ho na nas.

Netvrdim, ze mu treba nieco dat, ale tito ludia, ktorych odsudzujeme su casto ovela cestnesi a cistejsi ako mnohe "biele goliere". Ja napriklad osobne poznam cloveka, ktory cely zivot prezil v panalekovej garzonke ako bezdomovec - totalne opity, so psom a partiou bezdomovcov, Zil iba v tej nore a v krcme, ktora bola na prizemi.

Napriek tomu ho raz banka obdarovala firemnym budikom. Napriek svojmu sposobu zivota mal totiz nejaky prijem, raz ked vyberal 5.000 Sk mu unavena baba v banke dala 5 x 5.000 namiesto 5 x 1.000 Sk. Cestne jej to vratil.
To nie, to som nechcela aby to tak vyznelo. Ja ho nesúdim ani neobviňujem. Nestretla som sa sním. Som vďačná, že ich priniesol. Ani som to nechcela preniesť na vás, chcela som poradiť. Ja by som odmenu nezobrala. Je to dobrý skutok. Ale zasa dobrý skutok treba odmeniť. Ale zasa ho nechcem uraziť. Ak € tak koľko?
Darina1234
04.08.09,19:47
Keby tvoje doklady bez penazi našlo 200 ludi, kolki z týchto 200 by si dali tu namahu a čas a doniesli by ti doklady domov, ja myslim, že možno piati, tak si zvaž či si zasluži takýto človek odmenu, ktory ti venoval svoj volny čas a namahal sa vyhladať ta a doniesť doklady domov, za tuto odbedenu pracu si zasluži odmenu. kolko? vypočitaj si kolko by si zaplatila za vybavenie nových dokladov + tvoj čas na vybavovanie + jeho odmena za vykonanu pracu, urob si priemer a dostaneš sa k sume od 10 do 15 euro
tutiola
04.08.09,19:57
Sú tomu asi 2 roky. V reštaurácií s rýchlym občerstvením som bola na obed. Práve odchádzal mladý manýelský pár a ja som si sadala k vedľajšiemu stolu. Kým som sa usadila, boli preč, ale zbadala som na lavici nejakú vec a tak som sa za §ou načiahla. Bola to pánska kapsička na doklady. Chcela som, že ju nechám pri pokladni ak by sa vrátili. Keď som ju otvorila ostala som ako omráčená. Zväzok peňazí ako z filmu. Dojedla som obed a oni sa nevrátili a tak som pri pokladni oznámila, kde ma nájdu. V robote som išla rovno za šefom, kde sme spoločne prezreli obsah kapsičky. Bolo tam 105 000,-Sk a 2OO,-€, kartička k účtu vo VÚB spolu s adresou. Asi o hodinu pribehli v ruke držali 1000,-SK a celí šťastní mi ich tisli do rúk. Odmietla som s tým, aby si užili vianoce, ktoré mali by byť asi o 14 dní. Odišli a o chvíľu sa vrátili späť a dávali mi tašku v ktorej bol nejaký alkohol, dezerty, káva, cukrovinky a neviem čo ešte. No bolo toho požehnane. Popriali mi všetko dobre a tu tašku mi jednoducho nechali. V robote sa smiali, že už mám všetky hriechy do konca života odpustené. Viem, že ak by som si to bola nechala, nikto by ma nebol obviňoval, pretože nemohli vedieť kde ju nechali, kto tam bol atď. aj to, žesom si mohla zobrať peniaze, ktoré mi núkali ale ja som taký blbec alebo naivka alebo poctivec (nech si každý pomyslí čo chce) že ma vôbec nenapadlo iné iba ich vrátiť.
Ale nikdy by ma nenapadlo pýtať si nálezné a dať nálezne by som dala podľa okolnosti. Asi pol roka po tejto udalosti nám vyradli auto a zobrali z neho práve mojú tašku so všetkým a dodnes ju nemám. Ľudia sú rôzní.


Ešte k výške odmeny: u nás vtedy hovorili, že som mala nárok tušim 5% z tej sumy. Nikdy som to nezisťovala.
tutiola
04.08.09,20:04
Ja som raz našla pohodenú peňaženku, samozrejme bez peňazí, ale boli tam doklady. Išla som ich zaniesť majiteľke a mojou odmenou bolo, že kde má odtiaľ peniaze. Ak by som ešte niekedy našla niečo podobné, zanesiem radšej na políciu a chcem zostať v anonymite.
Neviem ako je to inde, ale u nás pri vchodových dverách na políciu je schránka, ke sa dajú nájdené doklady vhodiť. Je to najlepšie a bezproblémové. Nikto vás nevypočúva a pritom máte čisté svedomie. Ak je to aj v iných okresoch, vrelo odporúčam tento postup.
misomiso
05.08.09,06:54
Ja som raz v Prahe isiel bocnou ulickou. Vsimol som si chlapika, ktory nasadal do auta, ale (toto nikdy nerobte) pocas toho, ako hladal kluce od auta si polozil na strechu tasticku s dokladmi (a asi aj peniazmi). Nasadol, a odfrcal. Ja som nestihol zareagovat, nebol som tak blizko, aby som ho upozornil. Ta taska mu ale ostala na streche, tak som sa za nim rozbehol. Na prvej krizovake, asi po 150 m mu pri odbocovani tasticka spadla, ja som bol asi v strede tej ulicky, bezal som, aby som to zobral a vratil. Predbehol ma nejaky mladik.Ked zbadal, ze k nemu bezim, vbehol do najblizsej brany a stratil sa mi v sustave dvorov. Takze vtedy som aj chcel spravit dobry skutok, no nepodarilo sa tu tasku zachranit, nestihol som to o chlp...