kvalitar
05.08.09,06:11
Dobry den,
neviem ci som zaradil dobre temu ale nevedel som uz kam.

Potreboval by som pomoct. Kupil som byt a panelak spravuje TT - komfort. S byvalym majitelom sme tam boli nahlasit zmenu majitela a aby my spravili novy vymer. Lenze teta mi tam povedala ze pokial nemam list vlastnictva nema sa so mnou o com bavit. Nestacil jej ani papier z katastra navrh na vklad. Mne list vlastnictva pride tak za dva mesiace. Preberaci protokol mame spisany ku 31.7.2009. Byvali majitel mi povedal aby som za neho platil najom + fond oprav uz od teraz aj ked nemam spraveny vymer.Byt uz uzivam od 1.8.2009 Co mam teraz robit Ked zaplatim za neho bude TT komfort to brat ze som to platil ja alebo on? Ja som sam on ma 4-clennu rodinu urcite najom bude mensi. Existuje nejaky zakon ktory urcuje podmienky prepisu bytu na noveho majitela. Lebo oni maju svoje postupy. V mojom rodnom meste bytove druzstvo mi povedalo ze mi staci navrh na vklad z katastra.A myslim si ze je to standartne vsade.

Dakujem
sito
05.08.09,04:56
Predpis bude isto menší. TT - komfortu ide o ich komfort. Pozor! Ak sa dohodnete s bývalým vlastníkom, najlepšie písomne, že do vystavenia nového predpisu podľa tvojho počtu osôb, jedna, budeš uhrádzať predpis podľa jeho počtu osôb štyri. Tie platby treba uhradiť preukázateľným spôsobom, že sú od teba. Aby si mohol, ak príde k prípadným nezhodám, preukázať, že sú to tvoje peniaze.
Jozef I
05.08.09,05:33
A čo spravíš ak ti byt kataster nezapíše? Ak sa vyskytne problém s vlastníctvom alebo hocičo? Je samozrejmé, že pokiaľ nie som vlastníkom uvedeného bytu asi by som nič neplatil ani nič v byte nerobil. To že máte preberací protokol nikoho zatiaľ nezaujíma. Ak budeš mať LV z katastra, potom ti kľudne dajú doplatiť čo si zameškal k dátumu kedy si sa stal vlastníkom. Všetky platby do toho dátumu budú platbami predošlého majiteľa.
Mária27
05.08.09,07:43
Kataster je informačný systém o právach k bytu voči tretím osobám, teda aj voči správcovi. Vklad nemusí byť z rôznych príčin povolený. Ak však rozhodnutím vklad povolený bude, zapíše sa ti vlastníctvo podľa katastrálneho zákona ku dňu doručenia vkladu katastru.
Tiež si myslím, že správca môže posielať upomienku, prípadne aj
dodatočne vyrubiť penále. Dokiaľ však nie je vklad povolený, išlo by o dobrovolné plnenie za iného.

§ 28
(5) Právne účinky vkladu zo zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru do vlastníctva nájomcu podľa osobitného predpisu 9a) vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu doručenia návrhu na vklad.
kvalitar
05.08.09,07:46
takze ak som to dobre pochopil teraz musim cca 2 mesiace dokym mi nepride LV platit za predchadzajuceho majitela a potom ist s LV na bytove a oni to dorovnaju ku dnu ked bol podany navrh na vklad?
Mária27
05.08.09,08:23
Radíme ti neplatiť.
Chobot
05.08.09,09:16
Radíme ti neplatiť.

Toto by som neradil


takze ak som to dobre pochopil teraz musim cca 2 mesiace dokym mi nepride LV platit za predchadzajuceho majitela a potom ist s LV na bytove a oni to dorovnaju ku dnu ked bol podany navrh na vklad?

Správca má pravdu, on oficiálne môže zaevidovať nového majiteľa bytu len na základe právoplatného dokladu o vlastníctve bytu, ktorým je výpis z katastra. Niektoré správcovské spoločnosti to urobia aj na základe kúpno predajnej zmluvy, ale po zápise musí nový majiteľ aj tak priniesť výpis.

Ide o to, že ty zatiaľ nemôžeš ani podpísať zmluvu o výkone správy, pretože nie si majiteľom. Zmenu majiteľa by SS mala ale zobrať na vedomie a po doručení LV správca vystornuje mesačné zálohové predpisy spätne pôvodnému majiteľovi a tebe vyrubí povinnosť platiť mesačné zálohy od dátumu povolenia vkladu spätne. Treba len jednoznačne dohodnúť, aby tvoje platby evidovali pod tvojim menom, aby ich náhodou nevrátili pôvodnému majiteľovi a tebe by vznikol nedoplatok.

Aby si prakticky videl, ako by to malo byť, tak tu je príklad:

Mesačné platby - pôvodný majiteľ - 200 EUR, platí do predaja bytu, napr. do 1.5., teda zaplatí 5x200 EUR = 1000 EUR.

Od 1.5. si vlastníkom bytu, ale nemáš LV. Budeš platiť ďalej 200 EUR (lebo nový výmer ešte nemôžu vystaviť). LV dostaneš až 1.9., teda do augusta zaplatíš 3x200=600 EUR.

Papierovo teda pôvodný majiteľ mal zaplatiť 1600 EUR, z čoho skutočne zaplatil 1000 EUR a 600 si zaplatil ty - teda nie je žiadny dlh na byte.

1.9. dáš správcovi LV, kde bude uvedené, že vklad bol povolený k 1.5. Správca spätne vystornuje zálohové platby pôvodného majiteľa od 1.5., teda vyúčtuje mu 1000 EUR. Teba zároveň vystaví zál. predpis od 1.5. na sumu napr. 150 EUR. Tým, že ty si správcovi už zaplatil od 1.5. sumu 600 EUR, tak ti vznikne preplatok vo výške 150 EUR. To už sa dohodneš so správcom, či to vyrovnáte pri vyúčtovaní, alebo či neuhradíš jednu mesačnú splátku a tým preplatok spotrebuješ.

Takže nemusíš sa báť, nie je to nekalý postup správcu, je to štandardný postup pri zmene vlastníka bytu. JE to bohužiaľ z dôvodu, že katastru tak dlho trvá zápis. Ja som odkupoval od zamestnávateľa služobný byt pred rokmi a zápis trval takmer rok. Ten rok som normálne platil naďalej nájomné, akoby byt nebol môj, až potom sa nájomné papierovo vrátilo a peniaze boli použité na uhradenie dlžných zálohových platieb.
kvalitar
05.08.09,09:23
ale ja tam uz byvam a je to nefer aj voci byvalemu majitelovi aby platil za mna aj ked podla papierov je asi este on majitel dokym mi nepride LV. Som myslel ze tato cast pri kupe bytu je neproblematicka, ale realita je ina. no nic musim zajst na to bytove dnes a dohodnut sa s nimy ci mozem uz aj ja platit a ci to nejako potom dorovnaju.
Jozef I
05.08.09,09:24
Ja by som to len zhrnul. Neplatiť, pokiaľ nie si dohodnutý so správcom (písomne!), že platby bude evidovať na teba a nie na minulého majiteľa.
Mária27
05.08.09,10:31
Lenze teta mi tam povedala ze pokial nemam list vlastnictva nema sa so mnou o com bavit. Nestacil jej ani papier z katastra navrh na vklad. Mne list vlastnictva pride tak za dva mesiace.



Vychádzali sme z predpokladu čo tvrdíš, že jej návrh na vklad nestačil a nemala sa o čom s tebou baviť. Preto sme ti odporúčali tie dva mesiace radčej neplatiť, ako by ti odmietla dodatočne zúčtovať platby na tvoje meno. Ona dostane len variabilný symbol, nie meno plátcu.
Dnes už zápis do katastra netrvá 8 mesiacov.
bz5
05.08.09,10:41
ale ja tam uz byvam a je to nefer aj voci byvalemu majitelovi aby platil za mna aj ked podla papierov je asi este on majitel dokym mi nepride LV. Som myslel ze tato cast pri kupe bytu je neproblematicka, ale realita je ina. no nic musim zajst na to bytove dnes a dohodnut sa s nimy ci mozem uz aj ja platit a ci to nejako potom dorovnaju.

Nikto nič za nikoho neplatí, platíš za seba, len vyššiu sumu ako by si platil, keby si mal už výmer. Rozdiel sa ti proste vráti vo forme "preplatku".
aksas2
05.08.09,10:51
Kataster je informačný systém o právach k bytu voči tretím osobám, teda aj voči správcovi. Vklad nemusí byť z rôznych príčin povolený. Ak však rozhodnutím vklad povolený bude, zapíše sa ti vlastníctvo podľa katastrálneho zákona ku dňu doručenia vkladu katastru.
Tiež si myslím, že správca môže posielať upomienku, prípadne aj
dodatočne vyrubiť penále. Dokiaľ však nie je vklad povolený, išlo by o dobrovolné plnenie za iného.

§ 28
(5) Právne účinky vkladu zo zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru do vlastníctva nájomcu podľa osobitného predpisu 9a) vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu doručenia návrhu na vklad.
nikde v príspevku zadavateľa som nenašla, že ide o prevod do vlastníctva nájomcu podľa osobitného predpisu, pokiaľ to tak nie je, právne účinky nastávajú ku dňu povolenia vkladu.
Mária27
05.08.09,11:12
nikde v príspevku zadavateľa som nenašla, že ide o prevod do vlastníctva nájomcu podľa osobitného predpisu, pokiaľ to tak nie je, právne účinky nastávajú ku dňu povolenia vkladu.

Máš pravdu, to som prehliadla. V tom prípade je otázka, odkedy sa právne stane vlastníkom bytu. Skôr nebude ani stornovanie platieb na meno pôvodného majiteľa. Takže sa ani nemajú o čom vopred dohodnúť. Teta mala úplne pravdu. Alebo nie?


Vklad
§ 28


(1) Práva k nehnuteľnostiam 8) zo zmlúv uvedené v § 1 ods. 1 sa zapisujú do katastra vkladom, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Práva k nehnuteľnostiam uvedené v § 1 ods. 1 vznikajú, menia sa alebo zanikajú vkladom do katastra, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o jeho povolení.
kvalitar
05.08.09,11:25
hmm tak uz teraz neviem ale sa mi nechce verit ze to som jediny pripad na slovensku ktory kupuje byt a riesi taketo veci. Vsak navrh na zapis sa zadava az vtedy ked predavajuci dostane peniaze od kupujuceho. Cize 2 mil. (moj pripad) ma predavajuci uz v rukach a moze s nimy nakladat ako chce a ja nemam pravo vlastnit byt resp. robit s nim pravne ukony? ale musim cakat na papier? dost nelogicke a byrokraticke...

dakujem Vam za rady idem akurat na to bytove sa poopytovat co vlastne mam robit a ci som ojedinely pripad....

dam potom vediet
Deganova
06.08.09,03:33
Neviem, prečo je to v Tvojom prípade také zložité, ale v našom SVB to funguje takto: akonáhle príde k predaju bytu príde za mnou predchádzajúci a nastávajúci majiteľ bytu, každý byt má založené osobnú kartu a tú pred nimi u predchádzajúceho majiteľa uzavriem (potvrdí svojim podpisom) a s nastávajúcim sa dohodnem na výške úhrady za bývanie a od kedy ju platí. Vlani som riešila 3 byty, teraz jeden kde vlastník zomrel a čaká sa na vysporiadanie a nemám s tým žiadny problém. Všetko je to o ľuďoch a o ochote.
kvalitar
06.08.09,04:12
Takze vcera som tam bol trocha pokomunikovat. Teta ma privitala s otazkou ci uz mam list vlastnictva. Ja som povedal ze sa na katastri na tom pracuje. Ale dalo sa s nou uz komunikovat normalnejsie a vysvetlila ako to je. Ze jej je jedno kto ten byt bude platit, ale ak ho nik nezaplati bude zalovat byvaleho majitela. Ja som jej vysvetlil ze byt chcem ja platit ona ze v poriadku ale vyrovnat sa musime uz sukromne. Pretoze koncorocne vyrovnanie sa bude tykat byvaleho majitela po vtedy dokedy sa neprihlasim.Energie ktore sme si odpisali 31.7. 2009 stale platia. Ale vecer ked som nad tym premyslal tak ma napadlo ze preplatok za vodu a teplo za mesiace august september dostane byvaly majitel. Poviem priklad: mesacne sa na studenu teplu a kurenie dava zaloha 1500 SK ale ja spotrebujem iba za 300SK tie ostatne peniaze budu ako preplatok ale pri vyuctovani ich dostane byvaly majitel a nie ja aj ked som dva mesiace platil za neho. Dobre tomu rozumiem?
Mária27
06.08.09,05:02
Veď presne o to ide, do vyúčtovania sa budú rátať platby jemu. Stále si myslím, že to môžeš doplatiť o dva mesiace, aj keby to malo byť s nejakými penálmi, nie sú vysoké.
Jozef I
06.08.09,05:24
Takze vcera som tam bol trocha pokomunikovat. Teta ma privitala s otazkou ci uz mam list vlastnictva. Ja som povedal ze sa na katastri na tom pracuje. Ale dalo sa s nou uz komunikovat normalnejsie a vysvetlila ako to je. Ze jej je jedno kto ten byt bude platit, ale ak ho nik nezaplati bude zalovat byvaleho majitela. Ja som jej vysvetlil ze byt chcem ja platit ona ze v poriadku ale vyrovnat sa musime uz sukromne. Pretoze koncorocne vyrovnanie sa bude tykat byvaleho majitela po vtedy dokedy sa neprihlasim.Energie ktore sme si odpisali 31.7. 2009 stale platia. Ale vecer ked som nad tym premyslal tak ma napadlo ze preplatok za vodu a teplo za mesiace august september dostane byvaly majitel. Poviem priklad: mesacne sa na studenu teplu a kurenie dava zaloha 1500 SK ale ja spotrebujem iba za 300SK tie ostatne peniaze budu ako preplatok ale pri vyuctovani ich dostane byvaly majitel a nie ja aj ked som dva mesiace platil za neho. Dobre tomu rozumiem?
No ak sú na byte merače nemal by byť problém. K 31.7.2009 ste si odpísali všetky merače a stavy na nich. Tak ani po dvoch mesiacoch ked ťa zapíšu ako majitela u správcu, by si nemal za energie zaplatiť nič viac. Ved ako počiatočné stavy u teba zapíšu tie odpočty, ktoré ste si spísali s predchádzajúcim majiteľom. T.j. aj studenú a teplú vodu a aj teplo s pomerových meračov na riadiatoroch.
Mária27
06.08.09,06:47
Ide o tie zálohy, že ich zaevidujú ako úhrady pôvodného majiteľa. Asi im to robí softwer a nechce sa im to opravovať. Tiež asi nechcú mať dokazovania, ak by pôvodný majiteľ tvrdil, že platil on, alebo keby sa vlastníctvo predsa nezapísalo ... tak nech čakajú.
Mária27
06.08.09,07:04
Neviem, prečo je to v Tvojom prípade také zložité, ale v našom SVB to funguje takto: akonáhle príde k predaju bytu príde za mnou predchádzajúci a nastávajúci majiteľ bytu, každý byt má založené osobnú kartu a tú pred nimi u predchádzajúceho majiteľa uzavriem (potvrdí svojim podpisom) a s nastávajúcim sa dohodnem na výške úhrady za bývanie a od kedy ju platí. Vlani som riešila 3 byty, teraz jeden kde vlastník zomrel a čaká sa na vysporiadanie a nemám s tým žiadny problém. Všetko je to o ľuďoch a o ochote.

Na Slovensku je to tak. Pomôž si človeče ... ako vieš a ako ti to prostredie dovolí.
Ale možno to tá teta tiež tak robila, kým sa niekde nepopálila.
kvalitar
06.08.09,07:58
presne tak ide o tie zalohy : ja zaplatim za neho za august napr.1500 SK ale spotrebujem iba za 500 a tych 1000SK mu vo vyuctovani vratia jemu a nie mne pricom som ich platil ja. No teraz o tychto skutocnostiach musim oboznamit byvaleho majitela dufajme ze to pochopi :)
sito
06.08.09,09:49
Sú veci, ktoré pre byt robí správca. Ale, elektrina, plyn, smeti to robí niekto iný, tie si nevybaví u správcu. Takže starosti až - až. Keď chceš byť férový voči predošlému vlastníkovi, aby bol aj on k tebe. Potom sa dá rozumne dohodnúť.

Držím palce.
Jozef I
06.08.09,09:54
Opäť navrhujem aby si neplatil a doplatil až ked ta zaevidujú. Jemu pošlu upomienku až tak počítam po mesiaci a to už možno budeš mať aj LV s katastra. Ak mu pošlú upomienku jemu to nič na veci nemení lebo zdokladuje že už v tej dobe nebol majiteľom bytu. Tak to budú chcieť od teba ale ty už to budeš mať doplatené a úrok z omeškania (ak ho vôbec dajú) je smiešny a aj by som som odvolal lebo snaha o platenie bola ale im sa to evidenčne nechcelo riešiť. Všetko sa za jeden až dva mesiace dá do poriadku a nebude žiaden problém. S bývalým majiteľom by som už nič neriešil lebo jemu príde vyúčtovanie až budúci rok v máji. A to môže byť preplatok alebo nedoplatok. A ako si potom po roku budeš od neho peniaze pýtať???? A čo keď ti ich proste nedá ??? A keď ti povie že mal nedoplatok a tak ti proste nič nemusí vrátiť ???? A čo keď ho po roku už nenájdeš ??? Samozrejme ty ho poznáš osobne a musíš sa rozhodnúť sám podľa seba.
maartinka1
03.06.14,10:46
Vidim, ze tato temo je uz par rokov stara len mne sa stal teraz presne ten isty problem,tak som sa chcela spytat ako to dopadlo s vami, pretoze nam prisiel velky nedoplatok a nevieme ako postupovat dalej. Kupili sme byt v septembri, od septembra do oktobra sme aj platili za predchadzajuceho majitela najom, za november a december sme uz platili podla nasho vymeru. vcera nam prislo vyuctovanie a mame nedoplatok 150€ . nevieme ako postupovat dalej, ci si pytat peniaze od povodneho majitela alebo sa obratit na tt komfort ktory nam odmieta ale uznat ze sme platili dva mesiace za povodneho majitela. dakujem za rady