Slávka33
05.08.09,06:39
Mám jednu dilemu. Firma využíva jednoho živnostníka na opravy prístrojov a ten nie je platcom DPH. Vždy pri vyúčtovaní svojej platby predloží iba oravárenský list + príjmový pokladn. doklad o zaplatení. Keď od neho pýtam FA, vraví mi, že jeho účtovníčka mu hovorila, že takýto doklad ako daňový stačí. Je pravda, že doklad, ak spĺňa náležitosti daňového dokladu, nemusí byť FA? Ja osobne FA vždy vyžadujem.Ďakujem. Slávka
Tweety
05.08.09,05:17
Mám jednu dilemu. Firma využíva jednoho živnostníka na opravy prístrojov a ten nie je platcom DPH. Vždy pri vyúčtovaní svojej platby predloží iba oravárenský list + príjmový pokladn. doklad o zaplatení. Keď od neho pýtam FA, vraví mi, že jeho účtovníčka mu hovorila, že takýto doklad ako daňový stačí. Je pravda, že doklad, ak spĺňa náležitosti daňového dokladu, nemusí byť FA? Ja osobne FA vždy vyžadujem.Ďakujem. Slávka
Pojem daňový doklad už Zákon o dph nedefinuje, je len pojem faktúra, jeho sa zákon o dph netýka, kedže nie je jej platiteľom. Ak ten opravár. list má všetky údaje o SZČO, je tam rozpis prác, cena celkom, splňa nál. účtovného dokladu.
elpka
05.08.09,05:47
Ešte keď som nebola platcom DPH som vystavovala montážny list-daňový doklad konečnému spotrebiteľovi bez faktúry, ale čo sa týka firiem som k listu vystavila faktúru. Mala som daňovú kontrolu, doklad bol uznaný, ale hneď ma upozornili, že firmám musím vystaviť faktúru aj pri platbe v hotovosti, tak ako som to robila. Ale asi záleží na tom, na akého daňováka pri kontrole natrafíte.
Slávka33
06.08.09,10:17
Ďakujem za reakcie, asi mu ten doklad uznám, lebo spľňa všetko čo pre účtovníctvo potrebujem. Ale aj tak si myslím, že by pre neho nemal byť problém mi FA vystaviť ak ju od neho žiadam. Lenže on sa zaťal a vraj by som mu nabúrala systém, on dáva FA iba ak mu niekto platí prevodným príkazom. Divná logika, ale čo už. Takže ďakujem. Pekné leto.
Tweety
06.08.09,10:26
Ďakujem za reakcie, asi mu ten doklad uznám, lebo spľňa všetko čo pre účtovníctvo potrebujem. Ale aj tak si myslím, že by pre neho nemal byť problém mi FA vystaviť ak ju od neho žiadam. Lenže on sa zaťal a vraj by som mu nabúrala systém, on dáva FA iba ak mu niekto platí prevodným príkazom. Divná logika, ale čo už. Takže ďakujem. Pekné leto.
Veru divná logika. ALe ak ten doklad má všetky náležitosti, tak ako som už uviedla, uznaj ho, a zaeviduj v účtovníctve.