katarinka78
05.08.09,07:19
Dobrý deň, po častých výpadkoch elektriny u nás doma a následnom odídení harddisku, som sa rozhodla kúpiť záložný zdroj pre počítač. Ponuka je bohatá a ja neviem, čo si vybrať. Samozrejme chcem niečo lacné, stačí na pár minút, kým pozatváram programy a vypnem počítač. Nerozumiem tomu, prečo sa u niektorých spomína, akú majú kompatibilitu s Windowsom a pod.? Veď predsa tam zapojím len šnúru od počítača, nie? Potom niektoré majú prepäťovú ochranu, u iných sa nespomína, znamená to, že ju nemajú? Neviem, či sem môžem vkladať linky, ukázala by som, čo som našla, chcela by som to porovnať, či kúpiť taký, kde je rovno pár zástrčiek alebo bez, či môže byť lacný, alebo radšej drahší a pod. Ďakujem. PS: ach, oveľa radšej by som vyberala podľa farby, designu a nie takto:-)
Fero11
05.08.09,05:50
V prvom rade by som sa informoval ako je to s energetikmy, ci je moznost, dat im k uhrade znicene zariadenia (alebo to mozno maju podlozene nejakym zakonom, ze kazdy si to musi este chranit doma prepatovkamy, ci podpatovkamy , dalej nerozoberam ......).
A co sa tyka UPS nemusis kupovat nejaku specialnu (drahu) prepatovku by mala mat a samozrejme aby fungovala cca 5-10 min bez elektriny, aby si korektne mohla vypnut PC.
Ostatny co to realne vyuzivaju ti urcite lepsie poradia
PS: tie ruzove su dobre :D
katarinka78
05.08.09,06:17
Ďakujem, ale v oprave mi nevedeli potvrdiť na 100%, že sa zničil kvôli výpadkom, tak asi dokazovanie by bolo ťažké. Linky sa mi nedajú vložiť, tak aspoň takéto okresané, všetko sú to tie lacnejšie zdroje, kto viete, povedzte, aký je v nich rozdiel, čo je lepšie:
interstore.sk/e-shop/index.php?page=shop/flypage&product_id=15371
lacnypocitac.sk/index.php?main_page=product_info&products_id=109343842
lacnypocitac.sk/index.php?main_page=product_info&products_id=109353320
PS to Fero11: rada by som dala súhlas, ale vypisuje mi, ze hodnotiť môžu len registrovaní užívatelia, veď som predsa prihlásená... (???)
Flinstone
05.08.09,07:27
záložné zdroje sa triedia podľa výkonu a doby zálohovania pri danom výkone... Takže v prvom rade by sme mali vedieť zostavu, prípadne aspoň výkon napájacieho zdroja. Prepäťovú ochranu by mali mať všetky.
napr.: http://www.shark.sk/default.aspx?content=TVRDETAIL&nparams=kod_id;4325
tento by mal pre bežné domáce pc stačiť. Prípadne sa dá zohnať aj výkonnejší
katarinka78
05.08.09,07:42
Ďakujem a čo presne o zostave treba, nejaké parametre? Kde to nájdem?
Flinstone
05.08.09,07:49
Buď uvediete presnú zostavu, t.j. typ CPU, zákl.dosky, pamäť, typ grafickej karty, početHDD, DVD/CD mechaník... a dá sa potrebný výkon vypočítať, alebo sa dá vychádzať zo štítku na zdroji, čo je výkon ktorý pc nieje schopný prekročiť.
Ale ako som spomínal, uvedená UPC na bežný výkon postačuje a ak by aj obsluha nebola pri pc keď dôjde k výpadku prúdu, UPC je schopná zabezpečiť, že pc prejde do režimu dlhodobého spánku, čiže užívateľ nepríde o nijaké dáta a pc sa bezpečne vypne.
Fero11
05.08.09,07:53
Ďakujem, ale v oprave mi nevedeli potvrdiť na 100%, že sa zničil kvôli výpadkom, tak asi dokazovanie by bolo ťažké. Linky sa mi nedajú vložiť, tak aspoň takéto okresané, všetko sú to tie lacnejšie zdroje, kto viete, povedzte, aký je v nich rozdiel, čo je lepšie:
interstore.sk/e-shop/index.php?page=shop/flypage&product_id=15371
lacnypocitac.sk/index.php?main_page=product_info&products_id=109343842
lacnypocitac.sk/index.php?main_page=product_info&products_id=109353320
PS to Fero11: rada by som dala súhlas, ale vypisuje mi, ze hodnotiť môžu len registrovaní užívatelia, veď som predsa prihlásená... (???)
myslim, ze musis mat urcity pocet prispevkov 15, alebo tak nejak
katarinka78
05.08.09,09:24
Buď uvediete presnú zostavu, t.j. typ CPU, zákl.dosky, pamäť, typ grafickej karty, početHDD, DVD/CD mechaník... a dá sa potrebný výkon vypočítať, alebo sa dá vychádzať zo štítku na zdroji, čo je výkon ktorý pc nieje schopný prekročiť.
Ale ako som spomínal, uvedená UPC na bežný výkon postačuje a ak by aj obsluha nebola pri pc keď dôjde k výpadku prúdu, UPC je schopná zabezpečiť, že pc prejde do režimu dlhodobého spánku, čiže užívateľ nepríde o nijaké dáta a pc sa bezpečne vypne.

Intel (R) Pentium (R) D CPU 2,80GHz 2,79GHz 1,49GB pamäte RAM
grafická karta len na matičnej doske, HDD som kupovala len jeden, ale vidím, že mám pamäť rozdelenú na C: a D: (znamená to, že mám 2HDD???), jedna DVD mechanika, jediný štítok, čo vidím, je vzadu, že "230V" :-) (teda okrem štítku o Windowse) Ešte ohľadne toho C: a D: znamená to, že ak mi zas odíde HDD, tak stratím údaje z oboch jednotiek alebo len z jednej? Mám si všetko ukladať na obe jednotky zároveň? Sorry, ze blbé otázky, ale naozaj sa v tom nevyznám a chcem mať jasno. :-) A ešte mi nikto neodpovedal, má mať záložný zdroj len vstup na sieťový kábel alebo aj USB a tým pádom musí byť kompatibilný so systémom, i keď neviem, k čomu to je?
kero64
05.08.09,10:18
Intel (R) Pentium (R) D CPU 2,80GHz 2,79GHz 1,49GB pamäte RAM
grafická karta len na matičnej doske, HDD som kupovala len jeden, ale vidím, že mám pamäť rozdelenú na C: a D: (znamená to, že mám 2HDD???), jedna DVD mechanika, jediný štítok, čo vidím, je vzadu, že "230V" :-) (teda okrem štítku o Windowse) Ešte ohľadne toho C: a D: znamená to, že ak mi zas odíde HDD, tak stratím údaje z oboch jednotiek alebo len z jednej? Mám si všetko ukladať na obe jednotky zároveň? Sorry, ze blbé otázky, ale naozaj sa v tom nevyznám a chcem mať jasno. :-) A ešte mi nikto neodpovedal, má mať záložný zdroj len vstup na sieťový kábel alebo aj USB a tým pádom musí byť kompatibilný so systémom, i keď neviem, k čomu to je?


PS to Fero11: rada by som dala súhlas, ale vypisuje mi, ze hodnotiť môžu len registrovaní užívatelia, veď som predsa prihlásená... (???)

Katka, aj keď je disk rozdelený na dve časti, stále je to iba jeden disk. A ak sa poškodí, pravdepodobne prídeš o dáta z oboch častí. Tak ak máš niečo dôležité, radšej si to občas zálohuj na CD alebo DVD disk. A pokiaľ ide o bod pre Fera, dal som mu ho za teba.
Flinstone
05.08.09,10:28
Intel (R) Pentium (R) D CPU 2,80GHz 2,79GHz 1,49GB pamäte RAM
grafická karta len na matičnej doske, HDD som kupovala len jeden, ale vidím, že mám pamäť rozdelenú na C: a D: (znamená to, že mám 2HDD???), jedna DVD mechanika, jediný štítok, čo vidím, je vzadu, že "230V" :-) (teda okrem štítku o Windowse) Ešte ohľadne toho C: a D: znamená to, že ak mi zas odíde HDD, tak stratím údaje z oboch jednotiek alebo len z jednej? Mám si všetko ukladať na obe jednotky zároveň? Sorry, ze blbé otázky, ale naozaj sa v tom nevyznám a chcem mať jasno. :-) A ešte mi nikto neodpovedal, má mať záložný zdroj len vstup na sieťový kábel alebo aj USB a tým pádom musí byť kompatibilný so systémom, i keď neviem, k čomu to je?
na zdroji vzadu je len označenie napätia... to je vnútri zboku...
príkon v záťaži vychádza okolo 250W takže ak sa na ňom bude robiť niečo s účtovníctvom alebo písať, príkon pôjde značne dole... možno na polovicu, takže nejaká UPS s výkonom okolo 200W by mala postačovať, lebo nepredpokladám, že na pc s integrovanou grafikou by niekto drvil graficky náročné hry. Napr. ten model od APC čo som spomínal by plne vyhovoval.
Tie disky c: d: sú led samostatné diskové priestory vytvorené na jednom disku. Robí sa to kvôli bezpečnosti dát... Na D: sa ukladajú dáta, ak by prišlo k poškodeniu operačného systému, nieje problem s obnovou dôležitých dát, lebo sa bude mazať len časť disku označená ako C:
To USB prepojenie resp. iné je na to, aby pc vedel, že došlo k výpadku prúdu, tiež vie na ako dlho mu vydrží záložný zdroj, v akom stave je a pod. Po výpadku napr. dlhšom ako 1 min začne ukladať dáta a vypínať systém, resp. hybernovať. Lacné záložné zdroje, ktoré nemajú žiadne prepojenie s pc nič neriešia lebo ak obsluha nieje pri pc, nemá kto vypnúť korektne počítač a pc nemá odkiaľ vedieť že došlo k výpadku.
Stevo5
05.08.09,12:04
katarinka78
Úplne súhlasím s Flinstone, tvoja zostava nepotrebuje zvlášť výkonný záložný zdroj, ale zasa by som doporučil zdroj s lepšou elektronikou, a trochu výkonovej rezervy sa vždy zíde.

Osobne by som ti tiež doporučil ten na ktorý máš link v príspevku #4.
Alebo tento:
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=8088518

alebo jeho silnejší brat :
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=8088564

Je tam trochu vyššia cena ako je na tých 3-och na ktoré si dala ty odkazy, ale myslím že toto je trochu iná kategória. Záložný zdroj sa nekupuje na 1 rok, pravdepodobne bude ochraňovať aj tvoje ďalšie PC, (a to môže byť už výkonnejšie) preto by som zvolil kvalitnejší a aj trochu silnejší.
Nechcem ťa zaťažovať technickými detailami, ale pre prehľad - oni sa totiž nedelia len podľa toho aký výkon sú schopné dodať, ale aj podľa kvality "prepnutia" v momente keď sa vypne elektrická sieť. Vtedy sa menej kvalitný zdroj prepne na akumulátor, ale tie najkvalitnejšie už rovno na ten akumulátor idú, tak nie je tam žiadne "bliknutie" pri výpadku elektriny. Píšem to tak laicky aby sa tomu dalo rozumieť. No a ten záložný zdroj z linku od Flinstone alebo tie odo mňa sú kompromisom medzi tými najlacnejšími a tými najdrahšími. Preto by som ti niektorý z nich doporučil. Rozhodnúť sa musíš ale sama, preto som ti to trochu popísal.

Nezabudni že na záložný zdroj si musíš napojiť spolu so skrinkou PC aj monitor, aby "nezostala tma" pri výpadku siete. Vhodné je mať pripojenú cez zdroj aj tlačiareň, modem ... - to je ale len ako možnosť, nie je to nutné ako pri PC skrinke a monitore.
Flinstone
05.08.09,12:25
súhlasím so Stevo5 akurát tie dva modely ktoré uviedol nemajú interface port, takže ak dôjde k výpadku pc sa nebude vedieť sám vypnúť, lebo nebude vedieť, že k výpadku došlo. Nízky stav batérie dávajú najavo pípaním.
Najlepšie riešenie bude poradiť sa priamo v predajni, aby vám predali taký zdroj, ktorý má aj prepojenie (najčastejšie USB) ktorým komunikuje PC s UPS
katarinka78
05.08.09,13:16
Katka, aj keď je disk rozdelený na dve časti, stále je to iba jeden disk. A ak sa poškodí, pravdepodobne prídeš o dáta z oboch častí. Tak ak máš niečo dôležité, radšej si to občas zálohuj na CD alebo DVD disk. A pokiaľ ide o bod pre Fera, dal som mu ho za teba.

Ďakujem, tak kľudne nadeľ každému, kto mi tu radil, aj sebe:-)
Stevo5
05.08.09,13:35
súhlasím so Stevo5 akurát tie dva modely ktoré uviedol nemajú interface port, takže ak dôjde k výpadku pc sa nebude vedieť sám vypnúť, lebo nebude vedieť, že k výpadku došlo. Nízky stav batérie dávajú najavo pípaním.
Najlepšie riešenie bude poradiť sa priamo v predajni, aby vám predali taký zdroj, ktorý má aj prepojenie (najčastejšie USB) ktorým komunikuje PC s UPS
Súhlas, ale upresním, že pípaním nedávajú najavo nízky stav batérie, ale to že je vypnutá el sieť a záložný zdroj ide na batériu - pípanie 4x a 30sec. prestávka. Nízky stav batérie dávajú najavo tak, že sa pípanie zmení na pípanie v kuse.

Súhlasím že prepojenie zál. zdroja s PC je výhodné (datovým káblom), zabezpečí "uspanie" PC bez zásahu užívateľa. Dá sa ale bez toho zaobísť, ja tak chodím už 8 rokov.

Mám na to ale dôvod - nekupoval som zál. zdroj nový a ako príslušenstvo nebolo nič, káble ani akumulátor.
Mám tieto dva:
APC Back UPS 600 - 12V akumulátor
APC Smart-UPS 700 - 24V akumulátor (2x12)

Obidva majú vzadu 9 pin COM konektor.
Potrebujem poradiť -
1.- dá sa zohnať (alebo spraviť (zapojenie?)) kábel na prepojenie k PC?
2.- Je potrebný dodatočný softvér? Ak áno dá sa niekde stiahnuť? Mám WinXP PRO SP3, all update.
katarinka78
05.08.09,14:01
Flinstone aj Stevo5 ďakujem obom za rozsiahle rady, dá sa sem písať len každú pol hodku, tak to zhrniem: Asi teda radšej obetujem min. tých 100€ na zdroj, ako som pochopila, radšej na taký, cez ktorý ide počítač permanentne, aby tam nebol žiaden sklz, veď by počítač v tej sekunde vypol, či nie? A určite chcem, aby tam bol zapojený aj monitor, veď ako by som videla na obrazovku:-), príp. ostatné veci, ale to, či sa vypne sám, asi momentálne pre mňa nie je dôležité, keďže počítač mám doma v byte, takže od neho ďaleko neodchádzam, v budúcnosti ale plánujem doplniť nejakú dobrú grafickú kartu, tak už teraz s tým musím rátať asi. Zálohovať treba, to viem, aj som vedela a predsa nerobila. :-( Nerobím tu žiadne špeciálne veci, ani účto, ani nič podobné, len relax - surf po nete, ale najviac ma pri zničenom HDD mrzeli fotky a videá detí za pekných pár rôčkov... :-( Našťastie som väčšinu z nich objavila na zabudnutom USB kľúči. :-) Nechcem, aby sa to stalo znova, a neverím veľmi CD/DVD diskom, že vydržia dlhé roky nepoškodené, zvlášť, keď mám malé deti, dalo by sa to vyriešiť prikúpením ďalšieho HDD alebo je to zbytočné? Večer si to tu ešte podrobnejšie popozerám, zatiaľ ďakujem všetkým.
kero64
05.08.09,14:16
Ďakujem, tak kľudne nadeľ každému, kto mi tu radil, aj sebe:-)
Katka, ver mi, rád by som dal bod komukoľvek, kto niekomu aspoň trošku pomôže, ale udeľovanie ocenení je denne obmedzené a tak snáď bude musieť prispievateľom stačiť aj to tvoje ĎAKUJEM. Verím, že ti páni pomohli a ty si správne vyberieš. Veľa šťastia pri výbere.
Stevo5
05.08.09,16:02
Flinstone aj Stevo5 ďakujem obom za rozsiahle rady, dá sa sem písať len každú pol hodku, tak to zhrniem: Asi teda radšej obetujem min. tých 100€ na zdroj, ako som pochopila, radšej na taký, cez ktorý ide počítač permanentne, aby tam nebol žiaden sklz, veď by počítač v tej sekunde vypol, či nie? A určite chcem, aby tam bol zapojený aj monitor, veď ako by som videla na obrazovku:-), príp. ostatné veci, ale to, či sa vypne sám, asi momentálne pre mňa nie je dôležité, keďže počítač mám doma v byte, takže od neho ďaleko neodchádzam, v budúcnosti ale plánujem doplniť nejakú dobrú grafickú kartu, tak už teraz s tým musím rátať asi. Zálohovať treba, to viem, aj som vedela a predsa nerobila. :-( Nerobím tu žiadne špeciálne veci, ani účto, ani nič podobné, len relax - surf po nete, ale najviac ma pri zničenom HDD mrzeli fotky a videá detí za pekných pár rôčkov... :-( Našťastie som väčšinu z nich objavila na zabudnutom USB kľúči. :-) Nechcem, aby sa to stalo znova, a neverím veľmi CD/DVD diskom, že vydržia dlhé roky nepoškodené, zvlášť, keď mám malé deti, dalo by sa to vyriešiť prikúpením ďalšieho HDD alebo je to zbytočné? Večer si to tu ešte podrobnejšie popozerám, zatiaľ ďakujem všetkým.
Spomínaš zálohovanie - 100% istota nie je nikdy.
- ak CD/DCD - tak by si mala skúsiť napríklad DVD-R Archivage Gold - Surface Imprimable. Je to DVD práve určené na zálohovanie, má zlaté/strieborné reflexné vrstvy a tvrdenú povrchovú úpravu. Určite vydrží dlhšie ak bežné DVD.
- ak harddisk, tak taký ktorý budeš mať určený na zálohy, vedy to chvíľu vydrží. Raz za čas by som zálohu z neho skopíroval niekam a nakopíroval späť aby sa záznam obnovil. Ak by bol v bežnej prevádzke tak po pár rokoch by si o dáta mohla prísť, to záleží na spôsobe používania a na šťastnej ruke pri výbere disku.
Fero11
05.08.09,17:16
Alebo si trochu priplat a zalohuj na nejaky FTP server, okrem toho budes mat v cene aj web stranku a tam sa ti to nestrati lebo zalohy su pravidelne a staraju sa o to profici s profi vybavenim. Samozrejme nieje to urcene na zalohy desiatky GB ale na stovky fotiek urcite ....
Flinstone
06.08.09,04:25
Mám tieto dva:
APC Back UPS 600 - 12V akumulátor
APC Smart-UPS 700 - 24V akumulátor (2x12)

Obidva majú vzadu 9 pin COM konektor.
Potrebujem poradiť -
1.- dá sa zohnať (alebo spraviť (zapojenie?)) kábel na prepojenie k PC?
2.- Je potrebný dodatočný softvér? Ak áno dá sa niekde stiahnuť? Mám WinXP PRO SP3, all update.
na prepojenie by mal stačiť štandardný sériový kábel. Soft som na nete neobjavil, pravdepodobne ho win bude vedieť rozoznať a ovládať.
Stevo5
06.08.09,10:31
na prepojenie by mal stačiť štandardný sériový kábel. Soft som na nete neobjavil, pravdepodobne ho win bude vedieť rozoznať a ovládať.
Tiež som si myslel že to systém rozpozná pri pripojení. Ale ak by bol k tomu nejaký špecializovaný softvér, mohlo by byť viac viac možností nastavenia. Ten kábel vyskúšam, som zvedavý čo to bude vedieť. Hlavne ten APC Smart-UPS 700 vyzerá že by mohol vedieť hodne.
Za odpoveď ďakujem.
Štefan
katarinka78
07.08.09,20:48
Spomínaš zálohovanie - 100% istota nie je nikdy.
- ak CD/DCD - tak by si mala skúsiť napríklad DVD-R Archivage Gold - Surface Imprimable. Je to DVD práve určené na zálohovanie, má zlaté/strieborné reflexné vrstvy a tvrdenú povrchovú úpravu. Určite vydrží dlhšie ak bežné DVD.
- ak harddisk, tak taký ktorý budeš mať určený na zálohy, vedy to chvíľu vydrží. Raz za čas by som zálohu z neho skopíroval niekam a nakopíroval späť aby sa záznam obnovil. Ak by bol v bežnej prevádzke tak po pár rokoch by si o dáta mohla prísť, to záleží na spôsobe používania a na šťastnej ruke pri výbere disku.

Ďakujem, minimálne to DVD idem hneď kúpiť. ;)
katarinka78
08.08.09,05:37
Alebo si trochu priplat a zalohuj na nejaky FTP server, okrem toho budes mat v cene aj web stranku a tam sa ti to nestrati lebo zalohy su pravidelne a staraju sa o to profici s profi vybavenim. Samozrejme nieje to urcene na zalohy desiatky GB ale na stovky fotiek urcite ....

ďakujem za radu, toto by ma nenapadlo:-)
myfleetwood
08.08.09,07:32
som tu novy, najskor vyskusam ci mozem pisat prispevok :-)
myfleetwood
08.08.09,09:44
este je jedno riesenie, zalohovania ( pouzivam a doporucujem).

a))Proti problemom so sietou treba kupit prepatovu ochranu. (predlzovacia snura s prepatovou ochranou stoji cca 20 E). Vypadok prudu sice nevyriesi, nema bateriu, ale chrani ta proti spickam v sieti , "filtruje" problemy. Kupis v bezne v elektre, ci pocitacovom obchode. (tymto budes chranit suciastky pocitaca). Naviac nemusis nic riesit. Bezne su tieto vyrobky na 6 - 10 A co znesie aj dva pocitace s monitormi.

b)) ochranu dat by som riesil cez externy USB disk. Pouzivam dvojdiskovy ebook - cize zalohy sa ukladaju naraz na dva disky, ako zrkadlo, a ked nahodou jeden disk odide, tak ich mas na druhom. ( 2 x500 GB ebook = investicia cca 150 E). Toto zalohovanie by malo byt kazdodenna rutina..

c)) a prilezitostne, napr. raz za mesiac by som si odzalohoval najdolezitejsie data na zalohove CD. (na CD nie na DVD !!)
katarinka78
09.08.09,06:35
este je jedno riesenie, zalohovania ( pouzivam a doporucujem).

a))Proti problemom so sietou treba kupit prepatovu ochranu. (predlzovacia snura s prepatovou ochranou stoji cca 20 E). Vypadok prudu sice nevyriesi, nema bateriu, ale chrani ta proti spickam v sieti , "filtruje" problemy. Kupis v bezne v elektre, ci pocitacovom obchode. (tymto budes chranit suciastky pocitaca). Naviac nemusis nic riesit. Bezne su tieto vyrobky na 6 - 10 A co znesie aj dva pocitace s monitormi.

b)) ochranu dat by som riesil cez externy USB disk. Pouzivam dvojdiskovy ebook - cize zalohy sa ukladaju naraz na dva disky, ako zrkadlo, a ked nahodou jeden disk odide, tak ich mas na druhom. ( 2 x500 GB ebook = investicia cca 150 E). Toto zalohovanie by malo byt kazdodenna rutina..

c)) a prilezitostne, napr. raz za mesiac by som si odzalohoval najdolezitejsie data na zalohove CD. (na CD nie na DVD !!)

myfleetwood ďakujem,
a) nepísala som to sem, ale predlžovačku s prepäťovou ochranou som vylúčila ako prvú, lebo myslím, že aj napriek takejto ochrane sa počítač pri výpadku prúdu aj tak vypne nesprávne a preto sa mi opäť zničí hraddisk
b) čo je to ten USB dvojdiskový ebook? to su akoze dva usb kluce alebo nejake ukladanie na nete? PS:nesmiat sa prosim, fakt som to este nepocula:o
c) preco nie na dvd? som myslela, ze rozdiel je len v kapacite, nie v kvalite
myfleetwood
09.08.09,19:13
myfleetwood ďakujem,
a) nepísala som to sem, ale predlžovačku s prepäťovou ochranou som vylúčila ako prvú, lebo myslím, že aj napriek takejto ochrane sa počítač pri výpadku prúdu aj tak vypne nesprávne a preto sa mi opäť zničí hraddisk
b) čo je to ten USB dvojdiskový ebook? to su akoze dva usb kluce alebo nejake ukladanie na nete? PS:nesmiat sa prosim, fakt som to este nepocula:o
c) preco nie na dvd? som myslela, ze rozdiel je len v kapacite, nie v kvalite

a/ nam sa vo firme zalohovane zdroje neosvedcili..z financneho hladiska ...skusenost po 15 rokoch prace s pocitacovou sietou 10 pocitacov, ukazali ze chybovost pocitacov prvych 5 rokov ked sme pouzivali zalohovane zdroje APC 400 a 650 W bola rovnaka ako naslednych 10 rokov bez zaloznych zdrojov. Treba si uvedomit ze zalozny zdroj nie je garanciou ze sa ti PC nepokazi. A naviac cca po 4 - 5 rokoch budes do neho kupovat novu bateriu (co ti zrejme este nikdo neprezradil). Ale ak
si nekupis zalozny zdroj, tak prepatovu ochranu si kup urcite :-)
b/ USB dvojdisk ebook , je vlastne hardisk, ktory si pripojis cez USB port
k pocitacu. Funguje nezavisle od pocitaca, zalohovat mozes kedy chces.
A ze je to dvojdisk, to znamena ze su v nom dva disky a na obidva sa
zalohuje to iste. Cize ak sa ti jeden disk pokazi, na druhom to stale budes mat..
c/ DVD a CD ..tak to je cela veda..CD ma nielen nizsiu kapacitu, ale aj
nizsiu hustotu zaznamu. Podla casopisov ako Computer, Chip a podobne
je vyskusane ze CD sa po rokoch daju precitat, ale DVD uz nie.. Na DVD
si napaluj kratkodobe zalohy (do 3 rokov). Na zalozne CD si napaluj
dlhodobe zalohy 5 - 100 rokov. Inac moje skusenosti odpovedaju tomu
co pisali casopisy. Nastarsie zalozne CD mam z roku 1994 a stale su citatelne. Ale mal 3 roky stare DVD, ktore uz isli do kosa...bohuzial..
Fero11
10.08.09,05:14
Myslim si to aj ja, ze HDD ti neodisiel kvoli castim vypadkom, ale kvoli prepatiu ci podpatiu, ciastocne to moze poriesit prepatovka, ups riesi aj korektne vypnutie PC
Treba este prekonzultovat s odbornikom
katarinka78
11.08.09,04:38
a/ nam sa vo firme zalohovane zdroje neosvedcili..z financneho hladiska ...skusenost po 15 rokoch prace s pocitacovou sietou 10 pocitacov, ukazali ze chybovost pocitacov prvych 5 rokov ked sme pouzivali zalohovane zdroje APC 400 a 650 W bola rovnaka ako naslednych 10 rokov bez zaloznych zdrojov. Treba si uvedomit ze zalozny zdroj nie je garanciou ze sa ti PC nepokazi. A naviac cca po 4 - 5 rokoch budes do neho kupovat novu bateriu (co ti zrejme este nikdo neprezradil). Ale ak
si nekupis zalozny zdroj, tak prepatovu ochranu si kup urcite :-)
b/ USB dvojdisk ebook , je vlastne hardisk, ktory si pripojis cez USB port
k pocitacu. Funguje nezavisle od pocitaca, zalohovat mozes kedy chces.
A ze je to dvojdisk, to znamena ze su v nom dva disky a na obidva sa
zalohuje to iste. Cize ak sa ti jeden disk pokazi, na druhom to stale budes mat..
c/ DVD a CD ..tak to je cela veda..CD ma nielen nizsiu kapacitu, ale aj
nizsiu hustotu zaznamu. Podla casopisov ako Computer, Chip a podobne
je vyskusane ze CD sa po rokoch daju precitat, ale DVD uz nie.. Na DVD
si napaluj kratkodobe zalohy (do 3 rokov). Na zalozne CD si napaluj
dlhodobe zalohy 5 - 100 rokov. Inac moje skusenosti odpovedaju tomu
co pisali casopisy. Nastarsie zalozne CD mam z roku 1994 a stale su citatelne. Ale mal 3 roky stare DVD, ktore uz isli do kosa...bohuzial..
Tak tieto rady si veľmi cením, keďže vychádzajú zo skúseností, ďakujem, kúpim teda pre začiatok prepäťovú ochranu.:)
pistik71
11.08.09,06:22
a/ nam sa vo firme zalohovane zdroje neosvedcili..z financneho hladiska ...skusenost po 15 rokoch prace s pocitacovou sietou 10 pocitacov, ukazali ze chybovost pocitacov prvych 5 rokov ked sme pouzivali zalohovane zdroje APC 400 a 650 W bola rovnaka ako naslednych 10 rokov bez zaloznych zdrojov. Treba si uvedomit ze zalozny zdroj nie je garanciou ze sa ti PC nepokazi. A naviac cca po 4 - 5 rokoch budes do neho kupovat novu bateriu (co ti zrejme este nikdo neprezradil). Ale ak
si nekupis zalozny zdroj, tak prepatovu ochranu si kup urcite :-)


UF, tak na toto mi neda nereagovat :eek:
Zalozny zdroj ale predsa nie je o zlepseni poruchovosti pocitaca (ale je aj o tom). Tam ide o to, ze ked vypadne elektrika a mas nieco rozpracovane, tak to mas... (vies kde :-). Ci uz je to uctovnicka, konstrukter (tam obzvlast), alebo robite nejake dlhsie texty... Navyse pri vypadkoch sa moze poskodit system (systemove subory).
Pri polovici pocitacov ktore som servisoval bol problem s napajanim. Bud odideny zdroj (tam ale pomoze aj predpatovka), nefunkcny system po vypadku el. (poskodene systemove subory), alebo obnova dat (resp. ich hladanie v docasnych suboroch).
Zalohovanie je jedna vec, a napajanie druha!!!

Vsetko zalezi na tom co na pocitaci robis a ako casto vam vypadava elektrina, resp. ci kolise napatie. Podla toho sa vybera ochrana. To ze ti odisiel pevny disk, je aj vinou zleho (lacneho) napajacieho zdroja pocitaca (ak je to ovsem tak, to by sa muselo vidiet). Ak ti ide len o to, tak staci predpatova ochrana a dobry zdroj (ten trochu vyrovna aj kolisanie). Samozrejme ak na PC nerobis nic dolezite alebo kazdu chvilu svoju pracu ukladas.
pistik71
11.08.09,06:37
b/ USB dvojdisk ebook , je vlastne hardisk, ktory si pripojis cez USB port
k pocitacu. Funguje nezavisle od pocitaca, zalohovat mozes kedy chces.
A ze je to dvojdisk, to znamena ze su v nom dva disky a na obidva sa
zalohuje to iste. Cize ak sa ti jeden disk pokazi, na druhom to stale budes mat..

Taketo riesenie (zrkadlenie na externom disku) je urcene skor pre ukladanie dat, a nie pre zalohovanie. Pre zalohovanie dat staci jeden externy disk, lebo jednu kopiu mas v pocitaci/serveri a druhu na externom disku. Navyse pre domace pouzitie je to zvytocne drahe. Plus mam skusenost, ze takyto zrkadleny disk odisiel aj s obidvomi diskami.
Ine by bolo, ak by sa tam ukadali data s tym, ze by neboli v pocitaci/serveri. Vtedy mozem toto riesenie odporucit.


c/ DVD a CD ..tak to je cela veda..CD ma nielen nizsiu kapacitu, ale aj
nizsiu hustotu zaznamu. Podla casopisov ako Computer, Chip a podobne
je vyskusane ze CD sa po rokoch daju precitat, ale DVD uz nie.. Na DVD
si napaluj kratkodobe zalohy (do 3 rokov). Na zalozne CD si napaluj
dlhodobe zalohy 5 - 100 rokov. Inac moje skusenosti odpovedaju tomu
co pisali casopisy. Nastarsie zalozne CD mam z roku 1994 a stale su citatelne. Ale mal 3 roky stare DVD, ktore uz isli do kosa...bohuzial..

Zalezi ake medium sa pouzije. Ja mam DVD citatelne aj 10 rocne, a niektore CD neprecitam po 3 rokoch. Zivotnost CD 100 rokov? Uvidime o 80 :-)

PS: Caopis Computer by som prilis vazne nebral (ti chlapci vela skusenosti nemaju), Chip je na tom lepsie, kedze preberaju veci od kolegov z Nemecka a tam maju slusne vybavene testovacie laboratoria
katarinka78
11.08.09,07:41
Vsetko zalezi na tom co na pocitaci robis a ako casto vam vypadava elektrina, resp. ci kolise napatie. Podla toho sa vybera ochrana. To ze ti odisiel pevny disk, je aj vinou zleho (lacneho) napajacieho zdroja pocitaca (ak je to ovsem tak, to by sa muselo vidiet). Ak ti ide len o to, tak staci predpatova ochrana a dobry zdroj (ten trochu vyrovna aj kolisanie). Samozrejme ak na PC nerobis nic dolezite alebo kazdu chvilu svoju pracu ukladas.
Nie, nerobim nic dolezite, rozsiahle, pocitac mam len pre domace pouzitie, tak zatial ta prepatovka staci, myslim, a to napatie urcite kolise a vypadky su pri kazdej jednej burke, cize dost casto, ale to uz vacsinou vypnem hned ako burka zacne, len obcas ked zapnem po burke, tak sa stalo, ze vypadol prud znova. Kde zistim, aky mam zdroj? Nestaci ta prepatovka aj pri horsom zdroji?
Stevo5
11.08.09,09:24
Myslím že nie. Záložný zdroj rieši komplet problémy spôsobené výpadkami elektriny (a tým spôsobenými možnými poškodeniami súborov na disku), kolísaním napätia, špičkami prepätia, ale je drahší.
Prepäťová ochrana je lacnejšia, ale rieši len problémy so špičkami prepätia v sieti, nie výpadky siete. Viac ti napísal o tom pistik71 v príspevku #29.
Fero11
11.08.09,10:57
V PC sa pri vypadku prudu nic nepokazi
viktorviktor
11.08.09,12:02
Prepäťová ochrana,
nie som elektrikár, tiež som riešil ochranu počítača prepäťovou ochranou a dopracoval som sa k tomu, že mi je dosť málo platná, nakoľko pre správne fungovanie je potrebné aby bola v dome, v byte urobená elektrická sieť trojvodičom (nula,fáza, uzemnenie), a nie ako to bolo bežné dvomi vodičmi a dokonca ešte staré inštalácie (hliníkové drôty v plechových rúrkach) kde fáza bola dávaná tam kde mal byť nulák. Dokonca mi bolo povedané, že som si ešte pohoršil pridaním ochrany, lebo znásobí prúd a dokonalejšie zhorí všetko čo je pripojené, ale poisťovňa chce ochranu tak ju má.
Fero11
11.08.09,13:07
Samozrejme, nebudem sa tu teraz rozpisovat, ale pozri na http://www.saltek.eu/sk/katalog-1 tam si stahnite katalog a citajte (ja nemam cas :) ) Neviem presne nazvy, asi su to triedy a prva ochrana je v Hl. rozvadzaci, druha je v podruznom a posledna je pred zariadenim, napr. PC.
Su tam aj ochrany datovych, telekom, TV, SAT atd ......
STUDUJTE :---
Stevo5
11.08.09,14:36
V PC sa pri vypadku prudu nic nepokazi
A čo napríklad rozpracované súbory, poškodené ovládače... To sa nemusí stať ale často sa stáva. Po opakovvanom nesprávnom vypínaní je po čase poškodený systém. Alebo chceš povadať že tlačítko Štart / vypnúť už nie je treba používať a stačí vypnúť zo zásuvky?
pistik71
11.08.09,15:21
V PC sa pri vypadku prudu nic nepokazi

Uha, ked myslis :cool:
Snad v rannych casoch MS-DOS by to snad aj mohlo platit, aj to by mohol byt problem pri porusenych suboroch pocas ukladania na disk.
Asi si myslel ze sa nepokazi hardver, ale ten sa pokazit moze, hlavne zdroj, lebo po vypadmu zase zapnu a to je raz na zdroj. A od zdroja sa to moze sirit dalej.
pistik71
11.08.09,15:27
Nie, nerobim nic dolezite, rozsiahle, pocitac mam len pre domace pouzitie, tak zatial ta prepatovka staci, myslim, a to napatie urcite kolise a vypadky su pri kazdej jednej burke, cize dost casto, ale to uz vacsinou vypnem hned ako burka zacne, len obcas ked zapnem po burke, tak sa stalo, ze vypadol prud znova. Kde zistim, aky mam zdroj? Nestaci ta prepatovka aj pri horsom zdroji?

Predpatovka neriesi vatsie kolisanie, len napatove razy pri zapinani. Zdroj zistis ked otvoris pocitac, malo by to byt na nom napisane (ale aj ak je dost vykonny, tak nemusi byt kvalitny). Dobry zdroj stoji cca 600EUR a viac, pricom za take peniaze sa predavaju obycajne skrinky aj so zdrojom pre vatsinu PC.
A ako casto u vas vypadava elektrina? Ak je to 2-3x tyzdene, tak UPS je ista.
Ja robim zvatsa tvorivu pracu na notebooku, takze ten ma akoby UPS v sebe, ale co mam pevny PC, tak mam tiez len predpatovku, kedze nam elektrina vypadne tak raz za pol roka. Ale mal som tam aj UPS, ale zerie to viac elektriny a aj tak sa na nom len hravaju deti. A ked im nenabehne Win, tak mam aspon pokoj :D
Flinstone
11.08.09,19:25
Uha, ked myslis :cool:
Snad v ranných časoch MS-DOS by to snad aj mohlo platiť, aj to by mohol byt problem pri porusenych suboroch pocas ukladania na disk.
Asi si myslel ze sa nepokazi hardver, ale ten sa pokazit moze, hlavne zdroj, lebo po vypadmu zase zapnu a to je raz na zdroj. A od zdroja sa to moze sirit dalej.
Ked si spomenul ranne casy MS-DOS, tak tam sa system neposkodil vypnutim. Zavrel si aplikaciu a pri plne nabehnutom operacnom systeme si mohol aj vytrhnut z elektriny, nic nehrozilo. Vypinal sa odpojenim zdroja. Az neskor s prichodom win ako OS sa to skomplikovalo, lebo sa mohli poskodit systemove subory co predtym nehrozilo.
P.S. Zazil som doby MS-DOS a malo to svoje čaro, aj keď sa ovládal z príkazového riadku.
myfleetwood
13.08.09,20:23
Taketo riesenie (zrkadlenie na externom disku) je urcene skor pre ukladanie dat, a nie pre zalohovanie. Pre zalohovanie dat staci jeden externy disk, lebo jednu kopiu mas v pocitaci/serveri a druhu na externom disku. Navyse pre domace pouzitie je to zvytocne drahe. Plus mam skusenost, ze takyto zrkadleny disk odisiel aj s obidvomi diskami.
Ine by bolo, ak by sa tam ukadali data s tym, ze by neboli v pocitaci/serveri. Vtedy mozem toto riesenie odporucit.

:-)) takze len doplnim..externy USB dvojdisk (a vtomto pripade ebook ktory pouzivam) je jednoznacne urceny na zalohovanie dat. Ked si ho kupis, tak sucastou dodavky je aj zalohovaci software v ktorom si mozes urobit casovy plan co a kedy zalohovat. Samozrejme zalohovat mozes aj na jednoduchy USB disk ( ale z hladiska bezpecnosti dat su dva disky iste lepsie). Takisto verim ze sa moze pokazit aj dvojdisk,...hm ale aj BMV aj atomova elektraren...vies, nikdy neziskas 100 % istotu, ale snad sa zhodneme ze je vyssia istota pri zalohovani na zrkadleny dvojdisk nez na jednoduchy USB disk.




Zalezi ake medium sa pouzije. Ja mam DVD citatelne aj 10 rocne, a niektore CD neprecitam po 3 rokoch. Zivotnost CD 100 rokov? Uvidime o 80 :-)

PS: Caopis Computer by som prilis vazne nebral (ti chlapci vela skusenosti nemaju), Chip je na tom lepsie, kedze preberaju veci od kolegov z Nemecka a tam maju slusne vybavene testovacie laboratoria

:-) tak na temu zalohovacich medii by bolo vhodnejsie zalozit samostatnu temu...viac nekomentujem....ale co sa tyka casopisov, ked porovnam Computer a Chip, tak najviac sa mi paci PC WORLD :-))
pistik71
14.08.09,09:23
Ked si spomenul ranne casy MS-DOS, tak tam sa system neposkodil vypnutim. Zavrel si aplikaciu a pri plne nabehnutom operacnom systeme si mohol aj vytrhnut z elektriny, nic nehrozilo. Vypinal sa odpojenim zdroja. Az neskor s prichodom win ako OS sa to skomplikovalo, lebo sa mohli poskodit systemove subory co predtym nehrozilo.
P.S. Zazil som doby MS-DOS a malo to svoje čaro, aj keď sa ovládal z príkazového riadku.

Tak tak, fajne casy. Ono si ten system ani nemal ako inak vypnut - ako to vobec mohlo fungovat bez tlacidla Start??? :D

PS: Ja prikazovy riadok pouzivam stale aj vo Win, ked si na to zvyknes, je to rychlejsie, daju sa robit davky a skripty, no proste pohoda...
Flinstone
14.08.09,11:14
Tak tak, fajne casy. Ono si ten system ani nemal ako inak vypnut - ako to vobec mohlo fungovat bez tlacidla Start??? :D

PS: Ja prikazovy riadok pouzivam stale aj vo Win, ked si na to zvyknes, je to rychlejsie, daju sa robit davky a skripty, no proste pohoda...
áno... má to svoje čaro a šetrí čas.
a najnovšie aj renault beží pod windowsom... spúšťa aj vypína sa tlačítkom štart :P
marco2233
18.08.09,11:32
Taketo riesenie (zrkadlenie na externom disku) je urcene skor pre ukladanie dat, a nie pre zalohovanie. Pre zalohovanie dat staci jeden externy disk, lebo jednu kopiu mas v pocitaci/serveri a druhu na externom disku. Navyse pre domace pouzitie je to zvytocne drahe. Plus mam skusenost, ze takyto zrkadleny disk odisiel aj s obidvomi diskami.
Ine by bolo, ak by sa tam ukadali data s tym, ze by neboli v pocitaci/serveri. Vtedy mozem toto riesenie odporucit.



Zalezi ake medium sa pouzije. Ja mam DVD citatelne aj 10 rocne, a niektore CD neprecitam po 3 rokoch. Zivotnost CD 100 rokov? Uvidime o 80 :-)

PS: Caopis Computer by som prilis vazne nebral (ti chlapci vela skusenosti nemaju), Chip je na tom lepsie, kedze preberaju veci od kolegov z Nemecka a tam maju slusne vybavene testovacie laboratoria


no pistik71 celkom s tebou nesuhlasim ze "externy disk so zrkadlenim je je urcene skor pre ukladanie dat, a nie pre zalohovanie"... prave naopak, je urceny hlavne pre zalohovanie.. k tomu je to zrkadlenie, ze ak by aj nahodou odisiel jeden disk, bez problemov to mas na druhom a po vymene vadneho disku sa zrkadlo obnovi... a okrem toho, ak pouzijes externy disk ktoru nieje USB ale LAN tj das ho do routra mas pristup k datam aj ked nieje PC zapnute.Posledne co som takyto disk predaval podporoval aj FTP a sietovu tlaciaren...cena s 2 diskami vysla na 200-250E, okrem toho tento disk nemusis vyuzit vyhradne len na zalohu :) ak tam das 2x500GB zrkadlo tj cisty priestor 500GB das si tam vsetko co je potrebne pre teba a mozes k tomu pristupovat bez ohladu nato ci je PC zapnuty alebo nie dokonca ja z internetu....
Ak sa bavime o UPS jednoznacne doporucujem.. vacsina uz ma v sebe aj prepatovu ochranu ale hlavna uloha UPS nieje chranit pred prepatim ale pred vypadkom prudu.. tj aby PC mal cas sa korektne vypnut a aby ste uchranili data na HDD. nesuhlasim s myfleetwood ze to nema vyznam... samozrejme ak ti vypadne prud 1x rocne tak sa bavime o niecom inom.. ale Pc ti menusi zlozit len vypadok ale aj pokles napatia... staci ak sa dostane namiesto 230V na 190 co nieje problem na niektorych miestach a PC mas OFF a data su stratene... urobi ti to tak 2-3x denne a po mesiaci menis HDD.
myfleetwood
19.08.09,06:16
Ak sa bavime o UPS jednoznacne doporucujem.. vacsina uz ma v sebe aj prepatovu ochranu ale hlavna uloha UPS nieje chranit pred prepatim ale pred vypadkom prudu.. tj aby PC mal cas sa korektne vypnut a aby ste uchranili data na HDD. nesuhlasim s myfleetwood ze to nema vyznam... samozrejme ak ti vypadne prud 1x rocne tak sa bavime o niecom inom.. ale Pc ti menusi zlozit len vypadok ale aj pokles napatia... staci ak sa dostane namiesto 230V na 190 co nieje problem na niektorych miestach a PC mas OFF a data su stratene... urobi ti to tak 2-3x denne a po mesiaci menis HDD.

len taka drobnost :-) ja som nepovedal, ze zalozny zdroj nema vyznam. Akorat u nas vo firme pri odsledovani cca 15 rokoch sa puzivanie zaloznych zdrojov neprejavilo na znizeni ci zvyseni chybovosti compov. CIze z financneho hladiska, ktore je pre man vo firme zaujimave, sa zalozne zdroje neoplatili.
Ale podstatne informacia, nech to doplnim, vypadky mavame tak 1-2 krat v priemere do mesiaca. (myslim totalny a necakany vypadok elektriky ).

Ak niekomu vypadava elektrika dva krat za den, tak tam je zalozny zdroj skutocne nevyhnutny. Uz len z hladiska setrenia vlastnych nervov :-))

A este k necakanym vypadkom. Vela programov ma moznost nastavit automaticku zalohu pocas prace, cize strata dat a rozrobenej prace, aj pri necakanom vypadku siete, je minimalna. Strata nervov je ale samozrejme
nevycislitelna :-))