Janna
08.08.05,12:38
Dobrý deň,

prosím o radu. Kúpili sme softvér z ČR (firma v ČR je platca DPH) aj my sme platci DPH. Softvér ďalej predávame na Slovensku.

Má nám firma z ČR účtovať za softvér s alebo bez DPH? Jedná sa o službu alebo o tovar?

Ďakujem
ondrejvla
08.08.05,10:48
Dobrý deň,

prosím o radu. Kúpili sme softvér z ČR (firma v ČR je platca DPH) aj my sme platci DPH. Softvér ďalej predávame na Slovensku.

Má nám firma z ČR účtovať za softvér s alebo bez DPH? Jedná sa o službu alebo o tovar?

Ďakujem
Ak si platiteľ DPH, tak samozrejme ti musí účtovať bez DPH, na Fa uvedie tvoje IČ DPH, ty samozdaníš. Ak máš zmluvu, že tento produkt budeš predávať napr. 100 odberateľom, tak ich nemôžeš predávať 101 odberateľom. Musíš mať aj súhlas dodávateľa, resp.nejakú zmluvu, že máš právo tento jeho produkt predávať ďalej. Nie je to tvoja poskytnutá služba, v tomto prípade, by to mal byť tvoj tovar ( i keď sa mi to prieči soft, ako tovar!).
No, ja by som to radšej účtovala ako predanú službu-produkt, ktorého som sprostredkovateľom.
Janna
08.08.05,10:56
[QUOTE=ondrejvla]Ak si platiteľ DPH, tak samozrejme ti musí účtovať bez DPH, na Fa uvedie tvoje IČ DPH, ty samozdaníš. Ak máš zmluvu, že tento produkt budeš predávať napr. 100 odberateľom, tak ich nemôžeš predávať 101 odberateľom.

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže si to najprv samozdaním a potom odpočítam, tak ako sa to robí pri dodaní tovaru z EU.

Ešte k tej zmluve: my nemáme žiadnu zmluvu, len cez objednávky to ideme robiť. Je to softvér k meraciemu prístroju. Treba mať aj tak nejakú zmluvu? Ak áno, aká by to mala byť zmluva?
barbadoss
08.08.05,10:57
Dobrý deň,

prosím o radu. Kúpili sme softvér z ČR (firma v ČR je platca DPH) aj my sme platci DPH. Softvér ďalej predávame na Slovensku.

Má nám firma z ČR účtovať za softvér s alebo bez DPH? Jedná sa o službu alebo o tovar?

Ďakujem
"Krabicový software" = tovar inak je to prevod alebo poskytnutie práva na užívanie a potom je to služba.
martinez
08.08.05,11:42
Ak je to krabicovy sw, tak je to tovar a v tvojom pripade je miesto dodania na slovensku, cize budes ho samozdanovat s narokom na odpocitanie dane... ak by sa jednalo o nejaku sw aplikaciu ovladanu cez intranet, internet, resp. inym sposobom z ceskej rep., jedna sa o sluzbu, ktora ma miesto dodania v SR (vid § 15,7-8)....jednoznacne sa jedna o samozdanenie, a to v oboch pripadoch.... fa z CR musi byt bez dph....

pri predaji na SR postupujes klasickym sposobom, cize zdanujes ako predaj tovaru....
Janna
08.08.05,11:56
Ďakujem všetkým za odpovede.

Ešte jedna otázka k tej zmluve - je potrebne predaj softvéru nejako ošetriť zmluvou?
Ak áno, prosím, ak má niekto nejaký vzor, je možné ho prilepiť?
Ďakujem veľmi pekne.