buganka
05.08.09,08:35
Som na rodičovskej dovolenke, dcéra má 2 roky, plánujem ju mať doma aspoň do januára, ale chcela by som si založiť živnosť. Na MD som odchádzala zo zamestnania v r. 2004 (prvé dieťa) a z prvej RD som nastúpila opäť na materskú a rodičovskú dovolenku, takže u zamestnávateľa mám momentálne odsúhlasenú rodičovskú dovolenku. Zaujíma ma ako je to so založením živnosti - budem mať nárok na rodičovský príspevok?, bude za mňa platiť odvody štát alebo budem si ich musieť platiť ja?. Ešte jedna otázka, ak by som chcelazískať príspevok na podnikanie, kedy a za akých podmienok by som si mohla živnosť otvoriť?
Ďakujem za rady.
ajale
07.08.09,07:42
Ahoj, ja som v podstate tvoj pripad. Dokonca sa mi mala narodila v zahranici a mam narok na rodicovsky prispevok. Dcerka mala presne dva roky, ked som si zalozila zivnost. Tiez byvam v RD. Stat mi plati zdravotne, socialne a poberam rodicovsky prispevok. Je to velka pomoc, pretoze pracujem z domu a tym nemozem chodit za zakaznikmi a vyhladavat ich, a kedze poskytujem internetove sluzby ani zakaznici nechodia ku mne. Obvzlast, kto by ma hladal na dedine?Takymto sposobom prve mesiace boli do slova hluche, ale nemala som ani ziadne vazne vydavky alebo straty a ani nie som platca DPH, aspon zatial nie. Potrebne veci na pracu som uz mala davno pred tym, stranku som si vedela napisat a este stale si davam predovsetkym neplatene alebo lacne inzeraty. Teraz je tomu 6 mesiacov, co mam zivnost a pocitujem, ze sa to zacina preberat. Hlavne v tomto obdobi v mojej brandzi je jun, jul a august hluche obdobie. Dcerku mi do skolky nezobrali pre velky pocet prihlasenych deti. A ona navyse este nema 3 roky. Takze ked dovrsi tri roky a nadalej bude so mnou doma, mali by mi nadalej platit zdravotne a socialne, ale bez rodicovskeho prispevku. Aspon to tak poznam od mojich "zdrojov", ale ak niekto z vas ma iny nazor, skusenost alebo fakty rada sa necham poucit.