bolacka
05.08.09,08:55
AHojte,

mam doma malu zahradku kde som tento rok prepadla vasni pestovania bio zeleniny a ovocia..najskor som zacala v malom nakolko som nevedela co z toho vznikne..ide hlavne o cherry paradajky, hrasok, jahody, maliny, ribezle..
..buduci rok by som chcela skusit uhorky, kukuricu, papriku, kapiu, normalne paradajky, kapustu, kel, kalerab a podobne..vsetko bio, cize bez pridanych umylych hnojiv pesticidov a tak..mame dom uplne mimo cesty...a tento rok som zahnojovala len kuracimi vykalmi zmiesanymi s vodou v slabom pomere..tie kuracince som vzala babke, ktora na dedine chova sliepky a krmi ich normalne zrnom a tak, cize su uplne nezavadne:)..a kedysi ludia hnojili naozaj len tymto prirodnym sposobom a nic sa im nestalo a pride mi to ako najlepsi sposob hnojenia.

..moja otazka znie:
1.Da sa to vobec definovat ako bio zelenina a ovocie?
2.Bol by vobec zaujem ludi o takuto bio zeleninu a ovocie? Rozmyslam aj nad donaskou za symbolicku ceny vramci Bratislavy zdarma..Vy osobne by ste to privitali ako ponuku na internete napriklad? Je mnoho bio obchodov ale este som nenasla nijaky kde by bola vzdy dostupna cerstva zelenina a ovocie

3.AK by mali bioobchody zaujem o moj tovar, ako by som im mohla dokazat ze naozaj sa o to staram tak ze je to bio, cize tak ako som opisala?Aby mi uverili ze je to naozaj bio a aby to odomna kupili..su na to certifikaty, alebo musim prizvat nejaku kontrolu ktora bude sledovat ako pestujem tuto zeleninu a ovocie?
Na zaciatok chcem zacat s velmi malym polickom..buduci rok priblizne 8x4metre..tento rok 1x8metrov..ak by to neslo na odbyt aby som to dokazala spotrebovat..

Budem vdacna za nazory a rady

pekny den zelam:)
mvlko
05.08.09,08:39
mimotemy Nemôžem Ti pridať bod ale aspoň takto oceňujem tvoju snahu... :)

Držím Ti palce aby Ti to vyšlo, tiež mám v pláne bio pestovanie na mojej záhradke a kiež by bolo viac takto zmýšľajúcich ľudí.
zltalienka
05.08.09,09:17
Ahoj Bolacka, ak chces predavat svoje produkty pod znackou BIO, potrebujes mat na to "papier". Pozri si zakon o ekologickom polnohospodarstve 421/2004 Z.z.
Drzim palce
kero64
05.08.09,09:32
Plne súhlasím s tvojim odhodlaním. Tiež sa snažíme doma pestovať zdravú zeleninu a ovocie, len mám dojem, že tvojich pár metrov záhrady ťa predajom neuživí. My pestujeme zeleninu na asi 150 m2 a stačí to len tak pre nás a nie na predaj. Nemáme na to papier, ale ak si dám zemiak z obchodu a uvaríme si z našej záhrady, je to veľmi veľký rozdiel. Už len preto sa to oplatí. Nič chemicky neošetrujeme a radšej nechám trochu zemiakovej vňate zožrať tej hávedi, ako si ich chemicky zničiť. Idea je to pekná, tak ti držím palce.
účtovník 007
05.08.09,09:55
Ako píše kero64 vyššie. Pôdy budeš potrebovať oveľa viac, hlavne preto, že pri pestovaní bio zeleniny musíš nechávať vždy nejakú časť pôdy ľadom, aby si oddýchla. Začiatočníci majú tiež problémy s tvarom takejto zeleniny. Bude síce bio, ale napríklad mrkva a petržlen budú pokrútené, nie také úhľadné ako zo supermarketu.
wabi
05.08.09,23:27
Je to tak naivné až je to milé! Realita je ale kdesi inde...
Čo na to povedať. Držím palce. Napíš ako si dopadla.;)
bolacka
06.08.09,07:38
ahojte,
pisala som do firmy kde davaju certifikaty na vyrobu a skladovanie bio zeleniny a inych plodin-certifikat na to aby to bolo bio..
..ide o verejne dostupne info cize dufam ze nebude problem, ked to sem skopcim z mailu:

na to aby ste získali certifikát na Vaše produkty musíte byť zaregistrovaná v
systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby. Registráciu vykonáva ÚKSÚP Bratislava. Po zaregistrovaní automaticky musíte podliehať
kontrole inšpekčnou organizáciou.Prihlásiť do systému môžete akúkoľvek výmeru, nie
je to obmedzené žiadnymi kvotami pokiaľ nebudete požadovať dotácie.Po vstupe do
systému musíte dodržiavať platnú legislatívu Polpatok za kontrolu závisí od toho čo máte iba bio výrobu,
alebo aj konvenčnú časť prevádzky. Aby ste dostali
certifikát musí pôda prejsť obdobím konverzie, ktorá trvá pri ornej pôde 2 roky. Až
po tejto dobe môžete požiadať o bio certifikát.