brunca1
05.08.09,09:17
Ahojte poradaci, dnes 5.8.2009 som dostala podpisat hmotnu zodpovednost od datumu ked som nastupila, t.j. 1.7.2009. Kolega nastupil 1.1.2009 a dostal ju tiez dnes od datumu nastupu.

Je to spravne alebo to mam vedeniu dat spat opravit?

dakujem a prajem Vam pekny dnik.

Tana
veronikasad
05.08.09,07:19
Ahojte poradaci, dnes 5.8.2009 som dostala podpisat hmotnu zodpovednost od datumu ked som nastupila, t.j. 1.7.2009. Kolega nastupil 1.1.2009 a dostal ju tiez dnes od datumu nastupu.

Je to spravne alebo to mam vedeniu dat spat opravit?

dakujem a prajem Vam pekny dnik.

Tana
na výkon akej práce ? Bola urobená inventúra ku dňu spísania hmotnej zodpovednosti ?
brunca1
05.08.09,07:57
Na miesto asistentka a dali mi zodpovednost za sklad, kancelarsky material, zasoby materialu, naradia a produktov v skade.
Inventura spisana sefkou a mnou urobena nebola. Iba inv. ktoru som robila v sklade ja 1.7. a posielala.mV sklade mame veci, ktore su v obehu takze sa tam meni situacia kazdy den. Inventuru robim raz za tyzden.
veronikasad
05.08.09,08:00
Na miesto asistentka a dali mi zodpovednost za sklad, kancelarsky material, zasoby materialu, naradia a produktov v skade.
Inventura spisana sefkou a mnou urobena nebola. Iba inv. ktoru som robila v sklade ja 1.7. a posielala.mV sklade mame veci, ktore su v obehu takze sa tam meni situacia kazdy den. Inventuru robim raz za tyzden.
Nepodpisuj dohodu o hmotnej zodpovednosti spätne od 1.7.
Upozorni na § 182 -184 Zákonníka práce

Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať
§ 182
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).

(2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

(3) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.

(4) Ak nedostatky vzniknú v pracovných podmienkach zamestnancov so spoločnou hmotnou zodpovednosťou v súvislosti s tým, že bol na ich pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo iný vedúci, prípadne zástupca vedúceho, alebo s tým, že niektorý zo zamestnancov od dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpil, zamestnávateľ je povinný nedostatky odstrániť bez zbytočného odkladu.

§ 183
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)


(1) Zamestnanec, ktorý uzatvoril dohodu o hmotnej zodpovednosti, môže od nej odstúpiť, ak sa preraďuje na inú prácu, zaraďuje na iné pracovisko, prekladá alebo ak zamestnávateľ v čase do jedného mesiaca po tom, čo dostal jeho písomné upozornenie, neodstráni nedostatky v pracovných podmienkach, ktoré bránia riadnemu hospodáreniu so zverenými hodnotami. Pri spoločnej hmotnej zodpovednosti môže zamestnanec od dohody odstúpiť, ak je na pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo ustanovený iný vedúci, prípadne jeho zástupca. Odstúpenie sa musí oznámiť zamestnávateľovi písomne.

(2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti zaniká dňom skončenia pracovného pomeru alebo dňom odstúpenia od tejto dohody.

§ 184
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

(2) Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami

a) pri skončení všetkých týchto dohôd,
b) pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,
c) pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,
d) na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,
e) pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

(3) Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

(4) Ak zamestnanec, ktorý sa zaraďuje na pracovisko, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá, ak od dohody o hmotnej zodpovednosti neodstúpil, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou.
myma
24.11.09,09:40
Dobrý deň!
Ochorela nám pracovníčka s hmotnou zodpovednosťou za pokladňu. Maródka trvala 4 mesiace. V deň nástupu na PN bola zrátaná hotovosť a tá nesedela so zostatkom v pokladničnej knihe. Je o tom aj zápis. Na čas zastupovania počas PN bude vystavená nejaká Dohoda o hmotnej zodpovednosti počas zastupovania. Máte niekto nejaký vzor takejto dohody? Pokladňa
už bola vrátená pôvodnej pokladníčke po PN - samozrejme s chýbajúcou sumou.
Prosím, ako má vyzerať takáto Dohoda o HZ počas zastupovania? Ďakujem za odpoveď.
myma
24.11.09,11:21
Prosím, vie mi niekto pomôcť s Dohodou o hmotnej zodpovednosti počas zastupovania napr. PN? Ďakujem.
veronikasad
24.11.09,11:26
Prosím, vie mi niekto pomôcť s Dohodou o hmotnej zodpovednosti počas zastupovania napr. PN? Ďakujem.
Dohoda o hmotnej zodpovednosti bude rovnaká ako aj pre iného zamestnanca. Jej súčasťou musí byť inventúra a poverenie zastupovaním

Vzor dohody nájdeš v dokumentoch

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=684&act=down
myma
24.11.09,12:24
Ďakujem pekne.
jana32
24.11.09,16:55
Dobrý deň prajem, obraciam sa na Vás s prosbou o radu za svojho manžela. Stala sa mu takáto vec. Manžel pracuje vo veľkosklade, má podpísanú hmotnú zodpovednosť za zverené hodnoty. Dnes vydával tovar jednému podnikateľovi, ten prevzal tovar, podpísal prevzatie na dodacom liste a povedal , že sa obratom vráti a donesie peniaze. Je to podnikateľ, ktorý tak urobil už niekoľkokrát, nikdy nebol problém ( a mnohí ďalší to takto tiež robia - nákup na borg je v tej firme bežné ). Ibaže s peniazmi už neprišiel, telefón nedvíha, doma vraj nie je a ako si manžel a jeho spolupracovníci dodatočne zistili, dlhuje už pekné prachy aj v iných firmách. Zamestnávateľ manželovi oznámil, že pokiaľ tie peniaze dotyčný nedonesie do zajtra večera, tak si bude náhradu nárokovať od manžela. Podľa mňa asi správne, lebo nech je už prax akákoľvek manžel nemal vydať tovar bez zaplatenia. Je to však pekná čiastka 900 € a teraz neviem čo urobiť. Prosím neporadíte? Manžel je z toho hotový a ja tiež, lebo peňazí niet nazvyš a ešte aj toto.
veronikasad
24.11.09,17:06
Dobrý deň prajem, obraciam sa na Vás s prosbou o radu za svojho manžela. Stala sa mu takáto vec. Manžel pracuje vo veľkosklade, má podpísanú hmotnú zodpovednosť za zverené hodnoty. Dnes vydával tovar jednému podnikateľovi, ten prevzal tovar, podpísal prevzatie na dodacom liste a povedal , že sa obratom vráti a donesie peniaze. Je to podnikateľ, ktorý tak urobil už niekoľkokrát, nikdy nebol problém ( a mnohí ďalší to takto tiež robia - nákup na borg je v tej firme bežné ). Ibaže s peniazmi už neprišiel, telefón nedvíha, doma vraj nie je a ako si manžel a jeho spolupracovníci dodatočne zistili, dlhuje už pekné prachy aj v iných firmách. Zamestnávateľ manželovi oznámil, že pokiaľ tie peniaze dotyčný nedonesie do zajtra večera, tak si bude náhradu nárokovať od manžela. Podľa mňa asi správne, lebo nech je už prax akákoľvek manžel nemal vydať tovar bez zaplatenia. Je to však pekná čiastka 900 € a teraz neviem čo urobiť. Prosím neporadíte? Manžel je z toho hotový a ja tiež, lebo peňazí niet nazvyš a ešte aj toto.
Ak má podpísaný dodací list, nech vystavia podnikatelovi faktúru. Ak faktúru neuhradí, firma ju môže vymáhať súdnou cestou.
jana32
24.11.09,17:13
Veronika ďakujem, vidíš také jednoduché riešenie a mne to ani nenapadlo, ja keď som počula tú sumu, tak mi zle prišlo, hlavu mám ako vygumovanú.
MIRKA111
01.06.10,06:24
Chcela by som sa opýtať. zamestnanci aj napriek upozorneniam neprikloadajú k vydaným výrobkom etiketu s dátumom minimálnej trvanlivosti, z tohoto dôvodu, nám vyrubujú pokuty. Chceme im to dať na zodpovednosť a pokuty za neoznačené výrobky zrážať v plnej výške, mám urobiť dodatok k hmotnej zodpovednosti, alebo dodatok k pracovnej zmluve? Ďakujem
veronikasad
01.06.10,06:29
Chcela by som sa opýtať. zamestnanci aj napriek upozorneniam neprikloadajú k vydaným výrobkom etiketu s dátumom minimálnej trvanlivosti, z tohoto dôvodu, nám vyrubujú pokuty. Chceme im to dať na zodpovednosť a pokuty za neoznačené výrobky zrážať v plnej výške, mám urobiť dodatok k hmotnej zodpovednosti, alebo dodatok k pracovnej zmluve? Ďakujem
Uvedené pokuty nesúvisia s hmotnou zodpovednosťou zamestnanca.

Pozri

Všeobecná zodpovednosť
zamestnanca za škodu
§ 179
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.


Nasleduje zápis o škode - zasadnutie škodovej komisie, zrážku zo mzdy je možné urobiť len so súhlasom zamestnanca. Inak si zamestnávatel musí náhradu škody vymáhať cestou súdu.
Ak má zamestnanec pohyblivú zložku mzdy, môže sa to považovať za porušenie podmienok a prémie alebo odmeny nevyplatiť.
MIRKA111
01.06.10,06:38
Uvedené pokuty nesúvisia s hmotnou zodpovednosťou zamestnanca.

Pozri

Všeobecná zodpovednosť
zamestnanca za škodu
§ 179
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.



Nasleduje zápis o škode - zasadnutie škodovej komisie, zrážku zo mzdy je možné urobiť len so súhlasom zamestnanca. Inak si zamestnávatel musí náhradu škody vymáhať cestou súdu.
Ak má zamestnanec pohyblivú zložku mzdy, môže sa to považovať za porušenie podmienok a prémie alebo odmeny nevyplatiť.

Porušujú svoju povinnosť označiť vydávané výrobky, na čo boli niekoľko krát upozornený, a neustále sa to opakuje. Označovanie výrobkov majú v náplni práce.
veronikasad
01.06.10,06:40
Porušujú svoju povinnosť označiť vydávané výrobky, na čo boli niekoľko krát upozornený, a neustále sa to opakuje. Označovanie výrobkov majú v náplni práce.
súhlasím, ale nie je to o hmotnej zodpovednosti. Čítaj pozornejšie predch. odpoveď.
MIRKA111
01.06.10,06:54
Takže, nieviem či som to dobrepochopila, ale zatiaľ mi z toho vychádza, že tú zodpovednosť, kedže to priamo súvisí s ich prácou majú automaticky zo zákonníka práce. Takže to nemusí byť v hmotnej zodpovednosti, stačí ak v prípade opätovného porušenia povinností zasadne škodová komisia, vyčíslia spôsobenú škodu a so súhlasom zamestnanca mu to zrazíme, v prípade ak by nesúhlasil potom to pôjde súdnou cestou. Správne? A ďakujem za rýchle odpovede.
veronikasad
01.06.10,06:58
Takže, nieviem či som to dobrepochopila, ale zatiaľ mi z toho vychádza, že tú zodpovednosť, kedže to priamo súvisí s ich prácou majú automaticky zo zákonníka práce. Takže to nemusí byť v hmotnej zodpovednosti, stačí ak v prípade opätovného porušenia povinností zasadne škodová komisia, vyčíslia spôsobenú škodu a so súhlasom zamestnanca mu to zrazíme, v prípade ak by nesúhlasil potom to pôjde súdnou cestou. Správne? A ďakujem za rýchle odpovede.
S hmotnou zodpovednosťou to nesúvisí, môžete to doplniť do ostatných podmienok pracovnej zmluvy, alebo pracovného poriadku firmy.
Náhradu škody (pokutu za neuvedený dátum spotreby) prerokuje škodová komisia ...
ivonka400
20.07.10,06:19
Ahojky poradaci, ... prosim Vas mame prevadzku kadernictva a jedna nasa exklusivna kadernicka uz nevie ako nas vytocit do extremu tak denne vymysla stale nejake novinky :( nemozeme ju vyhodit kym nemame nahradu, ...

Prosim Vas potrebovala by som nejaku dohodu o zodpovednosti, aby obsahovala:

zodpovednost za vedenie knihy pokladnice- ked pride kontrola aby bola za vedenie a chyby v nej spisane zodpovedna ona, ...
zodpovednost za material
mozem ju podla zakona pokutovat ak zistim ze ma okrada??
a potrebujem aj papier o tom ze zamestnanci su si vedomi, ze pracuju pod kamerou a nahravame to, a ze to mozeme pouzit ako dokaz voci nim pri podani trestnom oznameni

Mame jednu na zivnost a druhu na TPP. dakujem velmi pekne dopredu.
veronikasad
20.07.10,06:28
Ahojky poradaci, ... prosim Vas mame prevadzku kadernictva a jedna nasa exklusivna kadernicka uz nevie ako nas vytocit do extremu tak denne vymysla stale nejake novinky :( nemozeme ju vyhodit kym nemame nahradu, ...

Prosim Vas potrebovala by som nejaku dohodu o zodpovednosti, aby obsahovala:

zodpovednost za vedenie knihy pokladnice- ked pride kontrola aby bola za vedenie a chyby v nej spisane zodpovedna ona, ...
zodpovednost za material
mozem ju podla zakona pokutovat ak zistim ze ma okrada??
a potrebujem aj papier o tom ze zamestnanci su si vedomi, ze pracuju pod kamerou a nahravame to, a ze to mozeme pouzit ako dokaz voci nim pri podani trestnom oznameni

Mame jednu na zivnost a druhu na TPP. dakujem velmi pekne dopredu.
Predpokladám, že pracovníčka na živnosť robí so svojím materiálom a na svojej reg. pokladni. Tam nie je čo riešiť.

K pracovníčke na TPP :
1. Do prac.poriadku firmy zahrnúť povinnosť kaderníčky viesť knihu tržieb ERP. Za porušenie uviesť sankciu - zníženie pohyblivej zložky mzdy a upozornenie na možnosť rozviazania prac.pomeru za porušenie prac.diosciplíny. Je to možné len v prípade, ak je mzda vyššia ako minimálna.

2. Za vyúčtovanie materiálových zásob a pokladničnej hotovosti spísať dohodu o hmotnej zodpovednosti. Manko zistené pri inventpúre predpíšete zodpovednej pracovníčke k náhrade.

3. Oznámenie o tom, že priestor je monitorovaný kamerovým systémom treba oznámiť na viditelnom mieste.
ivonka400
20.07.10,06:39
nie ide o problem s zivnostnickou. Nepracuje na vlastnej pokladni, lebo nemusi, ... urctovnicka povedala ak si nedava plat do nakladov tak nemusi mat vlastnu pokladnu. Cize robi na nasej a zapisy robi ako sa jej zache, ako na nu napisat zodpovednost? nemienime za nu platit do buducna pokuty.
veronikasad
20.07.10,06:42
nie ide o problem s zivnostnickou. Nepracuje na vlastnej pokladni, lebo nemusi, ... urctovnicka povedala ak si nedava plat do nakladov tak nemusi mat vlastnu pokladnu. Cize robi na nasej a zapisy robi ako sa jej zache, ako na nu napisat zodpovednost? nemienime za nu platit do buducna pokuty.
skôr ako živnostníčku rieš výmenu účtovníčky. Akú faktúru dostávate od živnostníčky za výkon práce ?
ivonka400
20.07.10,06:50
radsenej neriesim lebo aj tie striedame ako ponozky, ... co mame robit? nepotrebujem skrachovat koli pokutam, ani koli fakturam od uctovnicky a ani nic podobne
veronikasad
20.07.10,06:53
radsenej neriesim lebo aj tie striedame ako ponozky, ... co mame robit? nepotrebujem skrachovat koli pokutam, ani koli fakturam od uctovnicky a ani nic podobne
Akú prácu vám faktúruje kaderníčka-živnostníčka ? Ak s ňou nemáte uzatvorenú Zmluvu o "prenájme kresla", v prípade kontroly z Inšpektorátu práce pôjde o nelegálnu prácu
ivonka400
20.07.10,07:01
mame uzavretu dohodou o vykone prace, tolko a tolko hodin na tej a tej prevadzke s tym ze kadernicka nam kazdy mesiac vystavuje fakturu
veronikasad
20.07.10,07:05
mame uzavretu dohodou o vykone prace, tolko a tolko hodin na tej a tej prevadzke s tym ze kadernicka nam kazdy mesiac vystavuje fakturu
Nenapísala si, čo uvádza vo faktúre. Ide o závislú prácu, ktorú nie je možné robiť na živnosť.
V kaderníctvach to riešia cez prenájom kresla, kde živnostníčka eviduje tržby cez svoju ERP a majitelovi platí dohodnuté % z tržieb.
ivonka400
20.07.10,07:10
fakturuje nam za vykonane prace
ivonka400
29.07.10,08:15
PROSIM VAS NEJAKY PAPIER KDE PODPISE ZE SI JE VEDOMA, ZE PRACUJE POD KAMEROU A AK NIECO ZLE SPRAVI TAK TO MOZEME POUZIT AKO DOKAZOVY MATERIAL PRI PRAVNIKOCH, ... AK ZISTIME ZE NAS OKRADA TAK ABY SME JU PODLA NEJAKYCH PARAMETROV MOHLI POKUTOVAT A VYMAHAT SI TO?
veronikasad
29.07.10,08:29
PROSIM VAS NEJAKY PAPIER KDE PODPISE ZE SI JE VEDOMA, ZE PRACUJE POD KAMEROU A AK NIECO ZLE SPRAVI TAK TO MOZEME POUZIT AKO DOKAZOVY MATERIAL PRI PRAVNIKOCH, ... AK ZISTIME ZE NAS OKRADA TAK ABY SME JU PODLA NEJAKYCH PARAMETROV MOHLI POKUTOVAT A VYMAHAT SI TO?
ešte riešiš tú kaderníčku živnostníčku ? Ak okráda, tak štát neplatením dane. Mala by robiť na vlastnej ERP ...
ivonka400
29.07.10,08:50
hej riesim ju, ale aby neokradala nas
Danila
29.07.10,15:04
hej riesim ju, ale aby neokradala nasivonka, nemáš pocit, že sa chováš nedôstojne? Ešte Ťa nikto neokradol, a už si arogantná. Odkazujem kaderníčke, nech sa k Tvojmu kaderníctvu radšej nepribližuje....:confused:.
veronika1
13.09.10,04:39
potrebovala by som vzor spoločnej hmotnej zodpovednosti s doložkou o spoločnej zodpovednosti za schodok