kath
05.08.09,10:52
Dobry den,
zakladam eshop, pre ktory hladam dodavatelov - dvoch sikovnych remeselnikov som uz nasla a urcite s nimi chcem spolupracovat, problemom vsak je, ze nemaju zivnost a tuto pracu - remeselnu cinnost - vykonavaju len popri hlavnej cinnosti. Môžem s nimi vôbec spolupracovať? Je mi jasné že nemôžu vykonávať podnikateľskú činnosť keďže nie sú živnostníci - ale dostala sa ku mne informácia, že pokiaľ to nevykonávajú vo väčšom rozsahu, je to v poriadku.
Prosím o radu, akým spôsobom by som s nimi mohla spolupracovať, aký typ zmluvy uzavrieť... (aspoň zo začiatku, neskôr by si živnosť založili len teraz - keď ešte neviem, ako sa bude dariť, to od nich nechcem žiadať). Dakujem.
macula
05.08.09,09:56
Ja by som s nimi uzatvorila dohodu o pracovnej činnosti, pri ktorej môžu pracovať 10 hodín týždenne
kath
05.08.09,10:51
Znamena to ze ich budem musiet normálne zamestnat na túto dohodu a platiť za nich odvody? Dakujem.
Lianka
05.08.09,10:55
Firmu ako zamestnavatela musis prihlasit do SP.
Ak nie ste prihlaseny na dan zo zavislej cinnosti/zrazkovu dan, treba sa prihlasit na tieto dane na DU.

Budes platit urazove a garancne poistenie do SP, spolu 1,05% z hrubej mzdy.

Z hrubej mzdy budes strhavat dan 19% (ake nepodpisu danove vyhlasenie).

Mesacne budes posielat vykazy do SP (za mesiace, za ktore bude odmena vyplatena).

Stvrtrocne a na konci roka budes posielat vykazy na Danovy urad (Prehlad o zrazenych preddavkov... a Hlasenie).
kath
05.08.09,11:32
Neexistuje aj iná možnosť okrem pracovného pomeru? Zo začiatku sa chcem vyhnúť plateniu odvodov - tento rok ešte nie som povinná ich platiť ani za seba (okrem toho, ešte študujem na VŠ).
Navyše, predmetom mojej živnosti je kúpa tovaru za účelom jeho predaja v rozsahu voľnej živnosti - v takomto prípade asi ani nemôžem zamestnať remeselníkov na remeselnú výrobu, keďže na remeselnú výrobu živnosť nemám, alebo by to možné bolo?
Dalo by sa, aby mi títo dvaja remeselníci (FO - nepodnikatelia), predávali tovar na základe kúpnej zmluvy - alebo to nemôžu, keďže nepodnikajú?
macula
05.08.09,11:35
Neexistuje aj iná možnosť okrem pracovného pomeru? Zo začiatku sa chcem vyhnúť plateniu odvodov - tento rok ešte nie som povinná ich platiť ani za seba (okrem toho, ešte študujem na VŠ).
Navyše, predmetom mojej živnosti je kúpa tovaru za účelom jeho predaja v rozsahu voľnej živnosti - v takomto prípade asi ani nemôžem zamestnať remeselníkov na remeselnú výrobu, keďže na remeselnú výrobu živnosť nemám, alebo by to možné bolo?
Dalo by sa, aby mi títo dvaja remeselníci (FO - nepodnikatelia), predávali tovar na základe kúpnej zmluvy - alebo to nemôžu, keďže nepodnikajú?

Ak nemáš v ŽL zapísanú remeselnú činnosť, tak túto nemôžeš ani vykonávať a nemôžu ani tí dvaja remeselníci predávať tovar bez živnostenského oprávnenia
Dáša_
05.08.09,12:07
Hmm, toto zaujíma viacerých. V podstate nie je problem ani tak u teba, ako na strane remeselníkov.

Keby to bolo jednorazovo, tak normalne kupno-predajnú zmluvu s dotyčným.

Pri opakovaných dodaniach, obzvlášť, keby napríklad robili napriklad na objednávku, tak splnaju podmienky živnosti. Oni by sa ale tej živnosti možno nemuseli báť. Zrejme by nerobili tak veľa a predpokladám, žeby možno ani žiadnu daň a poistenie platiť nemuseli.
Lianka
05.08.09,12:25
Este k dohode a odvodom:


Neexistuje aj iná možnosť okrem pracovného pomeru? Zo začiatku sa chcem vyhnúť plateniu odvodov - tento rok ešte nie som povinná ich platiť ani za seba (okrem toho, ešte študujem na VŠ).

kath, podla mojho nazoru 1,05% nie je vela. Horsie je to s administrativnou, ktoru zamestnavanie (aj na dohodu) obnasa. Dohodni sa s nimi na takej vyske mzdy, aby si nemala pocit, ze ta tie odvody finacne zatazuju.
kath
05.08.09,12:28
To áno, neskôr sú ochotní si tie živnosti založiť, ale ja som tá, ktorá chce spolupracovať práve s týmito konkrétnymi ľuďmi preto ich o to nechcem žiadať už teraz, keď sa obchod ešte nerozbehol. Spočiatku by možno boli dodania opakované, no možno nie časté - nedokážem predvídať, ako sa bude spočiatku dariť a kedy vlastne sa obchod normálne rozbehne. Ide o to, že remeselná živnosť, ak sa nemýlim, by pre nich predstavovala väčšie výdavky než voľná živnosť pre mňa - nemám na mysli len jej založenie, no skôr prevádzka.
V kúpno-predajnej zmluve teda môže ako dodávateľ-predajca figurovať FO nepodnikateľ? Nevie mi niekto poradiť, asi ako často sa môže kúpno-predajná zmluva opakovať, aby to ešte nespĺňalo podmienky živnosti? Opakujem, že ide len o dočasné riešenie - len prvé dodávky (teda či je živnosť u nich nevyhnutná už teraz, alebo sa to dá trochu odložiť).
Dáša_
05.08.09,12:28
Este k dohode a odvodom:



kath, podla mojho nazoru 1,05% nie je vela. Horsie je to s administrativnou, ktoru zamestnavanie (aj na dohodu) obnasa. Dohodni sa s nimi na takej vyske mzdy, aby si nemala pocit, ze ta tie odvody finacne zatazuju.

ja sa obávam, že tadeto cesta nevedie - musela by si rozšíriť živnosť. A na remeselné činnosti ani nemusí splňať požiadavky.

Ale inak súhlasím, že dohoda by mohla byť cesta. Len by musela nakupovať aj material pre nich, poskytnúť im asi aj stroje ...
Dáša_
05.08.09,12:40
To áno, neskôr sú ochotní si tie živnosti založiť, ale ja som tá, ktorá chce spolupracovať práve s týmito konkrétnymi ľuďmi preto ich o to nechcem žiadať už teraz, keď sa obchod ešte nerozbehol. Spočiatku by možno boli dodania opakované, no možno nie časté - nedokážem predvídať, ako sa bude spočiatku dariť a kedy vlastne sa obchod normálne rozbehne. Ide o to, že remeselná živnosť, ak sa nemýlim, by pre nich predstavovala väčšie výdavky než voľná živnosť pre mňa - nemám na mysli len jej založenie, no skôr prevádzka.
V kúpno-predajnej zmluve teda môže ako dodávateľ-predajca figurovať FO nepodnikateľ? Nevie mi niekto poradiť, asi ako často sa môže kúpno-predajná zmluva opakovať, aby to ešte nespĺňalo podmienky živnosti? Opakujem, že ide len o dočasné riešenie - len prvé dodávky (teda či je živnosť u nich nevyhnutná už teraz, alebo sa to dá trochu odložiť).


No naozaj je to ťažko povedať, čo je opakovaná činnosť. Lebo ked ti niekto dodá 1000 kusov nejakého výrobku raz za rok, tak ťažko hovoriť, že to nie je podnikanie.
Treba to naozaj citlivo posudzovať, ale problem by nebol u teba - ale u nich.

Ale úplne ťa chápem - podľa mňa na rozbeh to kľudne zober tak, že je to jednorazova činnosť. A daj si nejaký limit - napríklad koniec roka a podľa toho sa uvidí.
kath
05.08.09,13:13
Dáša, presne toho sa obávam - keby som ich zamestnala hoci len na dohodu, musela by som si jednak rozšíriť živnosť a starať sa aj o materiál a stroje.
Keď som ich prvýkrát oslovila, rátala som s tým, že živnosti majú - no ich práca je presne to čo hľadám preto to riešim - ide mi o tých konkrétnych ľudí.
Pokiaľ by sa to dalo spočiatku riešiť kúpno-predajnou zmluvou, bolo by po probléme.
Dáša_
05.08.09,13:17
Píšeš, že zakladáš eshop. Z vlastných skúseností si myslím, že na rozbeh by sa to dalo riešiť práve tou ojedinelou kúpno-predajnou zmluvou, lebo obchod potrebuje rozbeh.
A povedzme do konca roka sa uvidi, či to nahodou nebude u nich splnať podmienky oslobodenia od dane.
kath
05.08.09,14:24
ok tak to asi poriesim. dakujem :)
veronikasad
05.08.09,15:54
Dobry den,
zakladam eshop, pre ktory hladam dodavatelov - dvoch sikovnych remeselnikov som uz nasla a urcite s nimi chcem spolupracovat, problemom vsak je, ze nemaju zivnost a tuto pracu - remeselnu cinnost - vykonavaju len popri hlavnej cinnosti. Môžem s nimi vôbec spolupracovať? Je mi jasné že nemôžu vykonávať podnikateľskú činnosť keďže nie sú živnostníci - ale dostala sa ku mne informácia, že pokiaľ to nevykonávajú vo väčšom rozsahu, je to v poriadku.
Prosím o radu, akým spôsobom by som s nimi mohla spolupracovať, aký typ zmluvy uzavrieť... (aspoň zo začiatku, neskôr by si živnosť založili len teraz - keď ešte neviem, ako sa bude dariť, to od nich nechcem žiadať). Dakujem.
nepochopila som o aký typ spolupráce medzi eshopom a remeselníkmi pôjde. Budú pre teba vyrábať nejaký výrobok, ktorý ty budeš predávať ?
Dáša_
05.08.09,17:54
nepochopila som o aký typ spolupráce medzi eshopom a remeselníkmi pôjde. Budú pre teba vyrábať nejaký výrobok, ktorý ty budeš predávať ?

napadli ťa také veci ako záruky, skúšky, prípadne atesty?
kath
05.08.09,20:33
budú dodávateľmi - ja mám živnosť len na predaj tovaru, nie na výrobu - jednoducho umiestnim ich tovar na mojej stránke - pokiaľ vyrobia pre mňa niečo špeciálne na objednávku, bude to zatiaľ len na našej osobnej dohode, prezentované ako ich výrobok.