Marionetta12
05.08.09,11:40
Dobry den

Viem, ze su dovolenky v plnom prude, ale mozno mate uz po dovolenke a viete mi poradit, ci zodpovedny zastupca (§11 Zivnostenskeho zakona) musi byt v pracovnom pravnom vztahu, alebo to môze byt aj zivnostnik. Aku zmluvu by sme mali s takou osobou uzavriet. Otvarame autoskolu, ale nemame pozadovanu 3 rocnu prax (zakon č. 93 /2005 Zz) - preto ta zodopovedny zastupca. Manzel je zivnostnik a osoba, ktora by splnala podmienku odbornej spôsobilosti je tiez zivnostnik.

Diky moc. Pekny den.
akina
05.08.09,09:48
Dobry den

Viem, ze su dovolenky v plnom prude, ale mozno mate uz po dovolenke a viete mi poradit, ci zodpovedny zastupca (§11 Zivnostenskeho zakona) musi byt v pracovnom pravnom vztahu, alebo to môze byt aj zivnostnik. Aku zmluvu by sme mali s takou osobou uzavriet. Otvarame autoskolu, ale nemame pozadovanu 3 rocnu prax (zakon č. 93 /2005 Zz) - preto ta zodopovedny zastupca. Manzel je zivnostnik a osoba, ktora by splnala podmienku odbornej spôsobilosti je tiez zivnostnik.

Diky moc. Pekny den.
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere s podnikateľom, nie v pracovnoprávnom vzťahu, čiže musí mať pracovnú zmluvu.To neplatí ak je zodp.zástupca manžel
( manželka ) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o PO, jej spoločník alebo člen.
anka_p
04.01.10,12:39
Stačí aj pracovný pomer "na Dohodu"? Pýtam sa to z dôvodu, že náš zodpovedný zástupca je už zamestnaný inde na hlavný prac. úväzok. Ide o stravovacie služby, ktoré budú fungovať len cez víkend a to len počas rodinných a iných akcií. Dakujem za odpove´d
Lianka
04.01.10,14:33
Som toho nazoru, ze dohoda nestaci.

§ 11
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#7

DRUHÁ ČASŤ - PRACOVNÝ POMER
DEVIATA ČASŤ - DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH MIMO PRACOVNÉHO POMERU
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#911

Z uvedeneho mi vyplyva, ze "dohoda" sa nepovazuje za "pracovny pomer".
ekopo
04.01.10,14:39
...pracovný pomer nemusí byť uzavretý automaticky na 8 hod denne......čo tak napr. 4 hod mesačne...alebo časová mzda.....a je to vyriešené
(pracovných pomerov môže mať aj 5)