Jozef Mihál
05.08.09,11:57
Všetko čo potrebujete vedieť o materskej, nájdete v seriáli príspevkov o materskej. Kedy je nárok na materské, ako sa vypočíta výška materského, aké triky použiť na to, aby bolo materské čo najvyššie.

Tento seriál voľne nadväzuje (resp. je aktualizáciou) seriálu "Materské v roku 2008" ktorý bol vlani uverejnený na blogu http://www.jozefmihal.blogspot.com/ (http://www.jozefmihal.blogspot.com/)

Pripomínam, že na jeseň 2009 sa budú konať špeciálne semináre (vstup voľný) k tejto téme v Bratislave, Sielnici pri Zvolene a v Košiciach.

Kliknutím na jednotlivé odkazy sa dostanete k jednotlivým dielom seriálu:

1. Prvá časť (http://www.porada.sk/t117022-materske-v-roku-2009-diel-i.html) vysvetľuje, kedy vzniká nárok na materské.

2. Druhá časť (http://www.porada.sk/t117023-materske-v-roku-2009-diel-ii.html) ukazuje, ako sa vypočíta výška materského.

3. Tretia časť (http://www.porada.sk/t117038-materske-v-roku-2009-diel-iii.html) popisuje, ako sa postupuje v prípade, ak má budúca matka viacero nemocenských poistení.

4. Štvrtá časť (http://www.porada.sk/t117042-materske-v-roku-2009-diel-iv.html) poskytuje riešenie ako získa materské a to čo najvyššie, budúca matka, ktorá nie je nemocensky poistená - napríklad ak ešte len študuje alebo je nezamestnaná.

5. Piata časť (http://www.porada.sk/t117193-materske-v-roku-2009-diel-v.html) rozoberá možnosti získať čo najvyššie materské pre zamestnankyňu s nízkym platom.

6. Šiesta časť (http://www.porada.sk/t117195-materske-v-roku-2009-diel-vi.html) sa zameriava na budúce mamičky, ktoré sú povinne poistené ako SZČO.

S témou úzko súvisí pojem "dobrovoľné nemocenské poistenie", ktoré je vysvetlené v kocke tu (http://www.porada.sk/t117315-dobrovolne-nemocenske-poistenie-v-roku-2009-a.html).
horvatka
17.08.09,10:45
Dobrý deň pán Mihál,
moja známa (ktorá odchádza na mater.dovolenku 18.9.2009) je zamestnaná na kratší pracovný čas s platom 300 Eur. Môžem ju zamestnať od 18.8.2009 tiež na kratší pracovný čas s platom trebárs 780 EUR na 1 mesiac a bude mať maximálnu mater.dovolenku? Alebo sa musí odhlásiť zo zamestnania, kde do teraz pracovala?
Vzhľadom na krátkosť času, by som bola veľmi povďačná za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
17.08.09,19:36
Krátkosť či nekrátkosť času, V. diel si prečítate za 10 minút, čo je určite rýchlejšie, ako čakať poldňa na moju odpoveď.

OK:

Musí ukončiť súčasné zamestnanie a potom, ak ju zamestnáte Vy (plat bude 1084 € v prepočte na celý mesiac), bude mať maximálnu materskú.
horvatka
18.08.09,08:01
Ďakujem Vám veľmi pekne pán Mihál.Prepáčte, čítala som to, ale nebola som si istá.
katka.j
21.08.09,20:43
Dobry den pan Mihal,
Prosim Vas o odpoved na nasledovnu situaciu. Zena porodila 1. dieta 3.11.2006 v sucasnosti pobera rodicovsky prispevok. Dieta ma v septembri 2009 moznost nastupit do materskej skolky. /vek 3roky dovrsi az v novembri 2009/ Pred odchodom na MD bola zamestnana v BA. V sucasnosti zije v TN /mala by sa moznost v TN sa aj zamestnat v rodinnej firme/ Zaroven je v 4 mesiaci dalsieho tehotenstva. Do predchadzajucej prace v BA nechce urcite nastupit. Ako by mala postupovat aby jej bol priznany prispevok aj za mesiace september, oktober, november /dokedy dovrsi dieta 3 roky, no navstevuje matersku skolku/? Zaroven, co by mala spravit aby jej nasledujuca materska /termin porodu 4.2. 2010/ bola maximalna?
Dakujem velmi pekne
Jozef Mihál
22.08.09,14:57
Ak ide o MŠ, ktorá dostáva prostriedky zo štátneho alebo obecného rozpočtu, tak matka stratí nárok na rodičovský príspevok.

Ak chce mať maximálnu materskú, nech ukončí súčasné zamestnanie a pred nástupom na materskú získa zamestnanie nové, s príjmom optimálne 1084 € v prepočte na jeden kalendárny mesiac.
katka.j
22.08.09,19:07
DAKUJEM VELMI PEKNE ZA ODPOVED.
ryja
29.09.09,06:19
Dorý deň, nevedeli by ste mi poradiť?
ako je to s mandátom počas materskej dovolenky? Na obecnom úrade som zvolená na dobu 6 rokov, a teraz neviem, či keď chcem nastúpiť na materskú dovolenku či sa mám vzdať mandátu hlavného kontrolóra alebo mi trvá aj počas materskej . No v tom prípade zase neviem ako to bude so zastupovaním funkcie hlavn. kontrl.
Ďakujem
Janiela
30.09.09,12:29
Zamestnankyňa je v pracovnom pomere od 1.7.2009. Pôrod je stanovený ma 15.5.2010. Nikdy pred tým nebola nemocensky poistená. Od 1.10.2009 bude práceneschopná. Má práceneschopnosť vplyv na výplatu materskej dovolenky?
Jozef Mihál
01.10.09,07:09
Dorý deň, nevedeli by ste mi poradiť?
ako je to s mandátom počas materskej dovolenky? Na obecnom úrade som zvolená na dobu 6 rokov, a teraz neviem, či keď chcem nastúpiť na materskú dovolenku či sa mám vzdať mandátu hlavného kontrolóra alebo mi trvá aj počas materskej . No v tom prípade zase neviem ako to bude so zastupovaním funkcie hlavn. kontrl.
Ďakujem

Prepáčte, ale netuším ako to funguje na obecných úradoch. Z titulu funkcie hlavného kontrolóra ste boli nemocensky poistená ako zamestnanec obce?
Jozef Mihál
01.10.09,07:12
Zamestnankyňa je v pracovnom pomere od 1.7.2009. Pôrod je stanovený ma 15.5.2010. Nikdy pred tým nebola nemocensky poistená. Od 1.10.2009 bude práceneschopná. Má práceneschopnosť vplyv na výplatu materskej dovolenky?
Práceneschopnosť nemá priamy vplyv na to, či bude-nebude mať nárok na materské a na výšku materského.

1. Počas PN trvá nemocenské poistenie, teda doba PN sa započítava do doby poistenia (podmienka získať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v dobe 2 rokov pred pôrodom).

2. V uvedenom prípade bude rozhodujúce obdobie pre výpočet materského dané ako doba od 1.7.2009 do 31.12.2009.

Denný VZ = súčet mesačných VZ za túto dobu, deleno počet kal. dní tejto doby, znížený o dni PN.

Ak bude PN trvať od 1.10.2009 prinajmenej do konca roka 2009, potom

DVZ = (suma VZ za júl, august, september) deleno 92 dní (1.7.-30.9.)
ryja
01.10.09,09:19
Mne sa jedná o to, že nechcem vykonávať počas materskej ani rodičovskej dovolenky funkciu hlavného kontrolóra, len sa mi jedná o to aby mi trval pracovný pomer, kôli prípadnému bezprostrednému nástupu na druhú materskú dovolenku. V tom prípade ak by som bola v pracovnom pomere materská by sa mi rátala z predpokladaného príjmu. Ak by so mnou skončili PP teraz tak potom by som nedostala nič. Čo sa mi nehce keď už si tam 8 rokov platím odvody. Ale zase neviem ako by zvolili do funkcie niekoho namiesto mňa , lebo tým by mu vznikol takisto nárok na šesťročné volebné obdobie. Hlavný kontrolór obce nemôže byť na dohodu, to je dané zákonom , kontrolóra volí obecné zastupiteľstvo na dobu 6 rokov, takže neviem , čo ďalej
/vyššie uvedené citujem pre moju známu/ Ďakujem, ak by ste vedel niečo poradiť
Darina Ptačinová
09.11.09,18:55
Dobrý deň prajem, chcem Vás poprosiť o radu.
Známa má splnenú podmienku 270 dní. Je zamestnaná od 3.11.2009 s mzdou 1084,50 €. Predpokladaný termín pôrodu je 15.1.2010. Môže ísť na PN, aby neprišla o materskú, a kedy musí ukončiť PN?
Ďakujem pekne.
Jozef Mihál
09.11.09,21:12
Pokojne môže ísť na PN, nárok na materskú nestratí a výšku vysokej materskej si nepokazí.

PN musí ukončiť najneskôr v deň pred dňom, kedy nastúpi na materskú.
Darina Ptačinová
10.11.09,06:04
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ešte by ma zaujímalo, z kt. rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa bude vyratávať výška PN? Je určená maximálna výška pre denné nemocenské? Ďakujem.
pero
10.11.09,09:24
p.Mihal, chcem Vás poprosiť o radu. Kamaratka pozastavila živnosť od 1.11.2009, teraz je dobrovolne nezamestnaná. Do 31.10.2009 si platila ako SZČO nemocenské z minima.Chcela by ísť v roku 2010 na materskú. Kedy by bolo dobre, aby si začala platiť ako DNP osoba z max. aby mala max. materskú? Ďakujem za odpoveď.
enigma
11.11.09,14:43
Dobry vecer p. Mihal, prosim vedeli by ste mi pomoct ci spravne uvazujem? Zamestnankyna bola poistenia 150 dni pred porodom = narok na matersku jej nevznikol. Ale pocas cerpania RD znova otehotnie a porodi este pred dovrsenim 3 roku prveho dietata. Bude mat narok na matersku? Podla mna by mala mat narok – je to spravne? Mala by narok na matersku pri druhom dietati aj v pripade ze pred nastupom na 1. matersku by ukoncila pracovy pomer?
Dakujem velmi pekne
Jozef Mihál
15.11.09,15:04
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ešte by ma zaujímalo, z kt. rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa bude vyratávať výška PN? Je určená maximálna výška pre denné nemocenské? Ďakujem.

Pri určení rozhodujúceho obdobia pri výpočte nemocenskej sa postupuje rovnako, ako pri výpočte materského.

Teda RO sa určí podľa toho, kedy vzniklo príslušné nem. poistenie.
Jozef Mihál
15.11.09,15:06
p.Mihal, chcem Vás poprosiť o radu. Kamaratka pozastavila živnosť od 1.11.2009, teraz je dobrovolne nezamestnaná. Do 31.10.2009 si platila ako SZČO nemocenské z minima.Chcela by ísť v roku 2010 na materskú. Kedy by bolo dobre, aby si začala platiť ako DNP osoba z max. aby mala max. materskú? Ďakujem za odpoveď.

Ak teraz alebo začiatkom roka 2010 otehotnie, tak jej stačí prihlásiť sa na DNP - s maximálnym VZ - až v cca 6.-8- týždni T.

Odporúčam, aby sa na DNP prihlásila okamžite, ako zistí že je T.

Pri skúmaní nároku na materské sa pre splnenie podmienky trvania nemocenského poistenia najmenej 270 dní pred pôrodom započíta aj doba poistenia SZČO.
Jozef Mihál
15.11.09,15:09
Dobry vecer p. Mihal, prosim vedeli by ste mi pomoct ci spravne uvazujem? Zamestnankyna bola poistenia 150 dni pred porodom = narok na matersku jej nevznikol. Ale pocas cerpania RD znova otehotnie a porodi este pred dovrsenim 3 roku prveho dietata. Bude mat narok na matersku? Podla mna by mala mat narok – je to spravne? Mala by narok na matersku pri druhom dietati aj v pripade ze pred nastupom na 1. matersku by ukoncila pracovy pomer?
Dakujem velmi pekne

Prvá otázka - nárok na materskú pri 2. dieťati bude mať, pretože je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke - počas RD má prerušené povinné nem. poistenie, táto doba sa však pri určení nároku na materské pri 2. dieťati započíta ako doba poistenia.

Druhá otázka - ak by zamestnanie ukončila, nem. poistenie by úplne skončilo - pri 2. dieťati by nárok na materskú nemala - jedine že by sa prihlásila na DNP.
misena
16.11.09,21:14
Dobrý deň, od roku 2004 som zamestnaná, v novembri 2006 som odišla na materskú, pričom zamestnanie stále trvá. Prvé dieťa sa narodilo 15.12.2006, druhé dieťa sa narodilo 19. 10. 2008. V roku 2010 (v lete) plánujem znovu otehotnieť a chcela by som dostávať maximálnu materskú. DNP som doteraz nebola. Ako mám postupovať v mojom prípade? Kedy sa mám dať dobrovoľne nemoc. poistiť z maxima a kedy z minima a dokedy to mám platiť? Lebo čím dlhšie čítam príspevky, tým menej mi je to jasné. Ďakujem za podrobné vysvetlenie....
Jozef Mihál
17.11.09,17:08
Najjednoduchšie riešenie: Prihláste sa na DNP predtým, ako otehotniete a určite si vymeriavací základ ako sumu rozdielu medzi aktuálne platným maximálnym vymeriavacím základom a príjmom, ktorý by ste mali v zamestnaní, keby ste aktívne pracovali.
misena
18.11.09,19:32
Ale nie je mi jasné, dokedy mám platiť z maxima, keby napr. otehotniem v júli 2010. Mala by som byť DNP z maxima 270 dní pred otehotnením, t.j. z maxima by som mala platiť celý rok 2010 aby som v r. 2011, keď pôjdem na materskú dostávala najvyššiu možnú? Vymeriavací základ bude v tomto prípade rok 2010?
Krtko
25.11.09,07:53
Dobrý deň, pán Mihál

chcela by som sa spýtať na takýto prípad:

Budúca mamička nemá žiadne nemocenské poistenie Rodiť by mala v auguste, teraz je pravdepodobne 1.mesiac tehotná (možno druhý - možno štvrtý týždeň) Do 1.augusta je 249 dní. Ak by sa dnes dobrovoľne poistila na minimálny VZ a dobrovoľné poistenie by ukončila 31.7.2010 a súčasne by sa zamestnala 1.7.2010 na maximálny VZ do pôrodu, čo by bolo minimálne 30 dní poistenia. Dohromady je to 279 dní.
OTÁZKA: Ak sú dve poistenia v súbehu, z ktorých jedno je pri nástupe na materskú ukončené, počítajú sa tieto dni z každého poistenia, tak ako som uviedla vyššie?

Ďakujem
Jozef Mihál
25.11.09,21:41
Dni súbehu sa započítajú len jedenkrát, takže takto to nepôjde.

Nárok na materské nebude.
Jozef Mihál
25.11.09,21:44
Ale nie je mi jasné, dokedy mám platiť z maxima, keby napr. otehotniem v júli 2010. Mala by som byť DNP z maxima 270 dní pred otehotnením, t.j. z maxima by som mala platiť celý rok 2010 aby som v r. 2011, keď pôjdem na materskú dostávala najvyššiu možnú? Vymeriavací základ bude v tomto prípade rok 2010?

V lete 2010 chcete otehotnieť, na materskú pôjdete v roku 2011. Na DNP sa prihlásite mesiac-dva pred plánovaným otehotnením, čiže povedzme v máji 2010. Prihlásite sa s maximálnym základom (= rozdiel medzi max. VZ a základom v zamestnaní) a ak skutočne v roku 2010 otehotniete, takýto VZ si necháte do konca roku 2010. Od 1.1.2011 môžete zmeniť VZ na DNP na minimum.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej z DNP bude rok 2010.
misena
26.11.09,09:46
Ďakujem veľmi pekne p. Mihál
zuwo111
07.12.09,22:22
Dobrý deň p. Mihál,
rada by som Vás poprosila o potvrdenie alebo opravu mojich zistení.
Pred 1. MD som bola zamestnaná, splnila som podmienku 270 dní, poberala som materské a následne RP (od 12/2008). Pred nástupom na MD som uzatvorila nový PP s najvyšším VZ, tento PP trvá.
V 7/2010 čakám druhé dieťa.
Takže si myslím nasledovné:
- v 6-7/2010 nastúpim na MD, poberanie RP sa ukončí (oznámim SP ?)
- zamestnávateľ mi uvedie v potvrdení pravdepodobný VZ 1080,-€ - nevyplní bod 9, ale 10
- budem mať nárok na skoro max. materské a následne aj na zvýšený RP (po splnení podmienok)

Ďakujem pekne za odpoveď
Jozef Mihál
08.12.09,10:46
Nástup na MD oznámite na úrade práce, aby Vám zastavili výplatu rodičovského príspevku.

Zamestnávateľ v potvrdení o príjme zapíše pravdepodobný VZ.

Materské sa vypočíta z pravdepodobného príjmu, budete mať nárok na zvýšený RP.
zuwo111
14.12.09,02:24
Ďakujem za odpoveď p. Mihál.
Takže si myslím dobre. To ma potešilo, kým som to v podstate náhodou nezistila, tak som si myslela, že budem pokračovať len s RP.