stels
05.08.09,13:46
dobrý deň
poradíte mi prosím zaúčtovanie

1. prijatie peňažného daru 10.000.- € na účet firmy

2. kúpa stroja z týchto prostriedkov

alebo

3. použitie prostriedkov na rekonštrukciu budovy

4. vplyv na základ dane

veľmi veľmi vopred dakujem
Tweety
05.08.09,11:54
dobrý deň
poradíte mi prosím zaúčtovanie

1. prijatie peňažného daru 10.000.- € na účet firmy

2. kúpa stroja z týchto prostriedkov

alebo

3. použitie prostriedkov na rekonštrukciu budovy

4. vplyv na základ dane

veľmi veľmi vopred dakujem
Prijatie daru: 221AE/648AE.
Použitie peňazí: úhrada faktúry za kúpu stroja, fa za rekonštrukciu: 321/221AE.
Dary sú od dane oslobodené.
stels
05.08.09,11:59
práve v tom mám problém
ak sa to dostane do výnosov-ostatné výnosy z hosp.činnosti
do nákladov sa dostanú potom odpisy a vynuluje sa to?
Tweety
05.08.09,17:06
práve v tom mám problém
ak sa to dostane do výnosov-ostatné výnosy z hosp.činnosti
do nákladov sa dostanú potom odpisy a vynuluje sa to?
Odpisy HM účtujeme na 551, takže budeš mať aj náklady.
deni27
04.03.10,10:05
Prosím uvádza sa niekde v daňovom priznaní PO ako položka znižujúca výsledok hospodárenia prijatý peňažný dar zúčtovaný na 648. Ďakujem za odpovede.
Stefan2005
04.03.10,12:52
Prosím uvádza sa niekde v daňovom priznaní PO ako položka znižujúca výsledok hospodárenia prijatý peňažný dar zúčtovaný na 648. Ďakujem za odpovede.

na riadku 210 DPPO sa uvádzajú príjmy, ktoré nie sú predmetom dane - samozrejme za predpokladu, že sú súčasťou riadku 100 DP...
evina
04.03.10,13:00
Odpisy HM účtujeme na 551, takže budeš mať aj náklady.

Vzniknuté náklady v súvislosti s prijatím daru podľa ustanovenia § 21ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov nie sú uznané za daňový výdavok, teda v DP je nutné upraviť HV podľa účtovníctva o náklady vynaložené k prijatému daru. T,j, odpisy budú pripočitateľnou položkou

...aj keď s odstupom času, ale pomôže niekorým aj teraz

Viď nasledujúce debata
Stefan2005
04.03.10,13:15
Vzniknuté náklady v súvislosti s prijatím daru podľa ustanovenia § 21ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov nie sú uznané za daňový výdavok, teda v DP je nutné upraviť HV podľa účtovníctva o náklady vynaložené k prijatému daru. T,j, odpisy budú pripočitateľnou položkou

...aj keď s odstupom času, ale pomôže niekorým aj teraz

... nie som si istý s takouto interpretáciou.

§21, ods.1 j) - výdavky (náklady) vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane,

Predsa s príjmom daru som nemusel mať žiadne výdavky (náklady). A nakúpené stroje po zaradení mi predsa budú dosahovať zdaniteľné príjmy - t.j. odpisy ako náklad nebude vynaložené na dosiahnutie daru, ale na príjmy z činností, ktoré podliehajú dani z príjmov...
evina
04.03.10,13:27
... nie som si istý s takouto interpretáciou.

§21, ods.1 j) - výdavky (náklady) vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane,

Predsa s príjmom daru som nemusel mať žiadne výdavky (náklady). A nakúpené stroje po zaradení mi predsa budú dosahovať zdaniteľné príjmy - t.j. odpisy ako náklad nebude vynaložené na dosiahnutie daru, ale na príjmy z činností, ktoré podliehajú dani z príjmov...

No priznám sa, že ani ja som doteraz nebola presvedčená, ale posledne dni som bola mimoriadne presvedčovaná, že je to tak.....

Napríklad ak firma dostane finančný dar na svoju prevádzkovú činnosť.....ako vtedy?
evina
04.03.10,13:35
Práve v čase, keď ma lámali z názoru totožného s vaším /myslím aj Henu/ ma zas pomýlilo nasledovné:

Neviem či už mi to nemyslí, ale rada by som uverila, že je to tak ako vravíš Štefan, lebo sa ma to osobne týka a neviem teraz či som to urobila správne
Stefan2005
04.03.10,13:54
No, z predmetného linku nie je zrejmé, aká výška projektu je krytá darom (celých 100%?), a čo je podľa ma podstatné, že "vzniknuté náklady na realizáciu predmetného projektu podľa ustanovenia § 21ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov nie sú uznané za daňový výdavok"- teda ani nevieme zameranie projektu - možná že realizáciou - výsledkom projektu fakt nebude zdaniteľný príjem....
evina
04.03.10,14:00
No, z predmetného linku nie je zrejmé, aká výška projektu je krytá darom (celých 100%?), a čo je podľa ma podstatné, že "vzniknuté náklady na realizáciu predmetného projektu podľa ustanovenia § 21ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov nie sú uznané za daňový výdavok"- teda ani nevieme zameranie projektu - možná že realizáciou - výsledkom projektu fakt nebude zdaniteľný príjem....

No máš asi pravdu, ale toto som si prečítala v pondelok o pol tretej v noci a mala som traumu :) o.i. :D

Čiže Tvoj názor je, že dostanem napríklad /PO/ finančný dar povedzme na napísanie, resp. vydanie knihy, s prijatím daru nemám žiadne náklady, ale náklady spojené s prípravou tej knihy, resp. jej vydania, distribúcie sú nákladmi vynaloženými na dosiahnutie zdaniteľného príjmu, t.j. daňovo uznanými?.
Stefan2005
04.03.10,14:37
..Čiže Tvoj názor je, že dostanem napríklad /PO/ finančný dar povedzme na napísanie, resp. vydanie knihy, s prijatím daru nemám žiadne náklady, ale náklady spojené s prípravou tej knihy, resp. jej vydania, distribúcie sú nákladmi vynaloženými na dosiahnutie zdaniteľného príjmu, t.j. daňovo uznanými?.

Áno, chápem to tak. Lebo pokiaľ výsledkom budú knihy, ktoré mi prinesú zdaniteľný príjem, tak aj náklad bude daňovo uznaný.

Okrem toho na prijatie daru mi fakt mohol vzniknúť náklad - napr. právnik spísal darovaciu zmluvu na prijatie daru - tak tento výdavok nie je daňovo uznaný náklad, lebo bol vynalozený za účelom získania daru...

Ak si to zoberieme z opačnej strany, dar pochádza buď zo zdanených prostriedkov, alebo - v prípade ak ho poskytne právnická osoba - tak táto si svoj základ dane o hodnotu daru zvýši. Prečo by potom tento dar (premenený na hmotný statok) nemohol vstúpiť do základu dane u darovaného?

Ak napr. dostanem 100.000, len ich vložím na termínovaný vklad, tak už tie úroky budú zdaniteľný príjem. Ak za 100.000 nakúpim tovar, predám ho za 200.000 - čo mám odaniť - tržbu alebo maržu? Odaniť musím 200, ale mal som náklady na obstaranie 100 - nevidím dôvod na vylúčenie zo základu dane...

P.S. našiel som niečo aj na porade - v téme http://www.porada.sk/t121784-darovany-drobny-majetok-danovy-naklad.html hena22 pripla stanovisko DRSR, Kejka odobrila :)
deni27
05.03.10,19:55
Prečítala som si všetky príspevky, no neviem či mám môj prípad vyriešený správne. FO darovala do s.r.o. finančnú hotovosť 10 000 Eur. Zaúčtované: ID 378/648 Darovacia zmluva, v ktorej nie je konkrétne uvedené na čo sa majú peniaze použiť /takže to môže byť aj na nákup DHM, alebo úhrada starých záväzkov/, 211/378 príjem peňazí do pokladne. V DPPO uvediem sumu 10 000 Eur na r. 210.
Je to tak správne?