Monica838
05.08.09,15:19
Ahojte,
prosím vás, mohli by ste mi poradiť?
Naša spoločnosť mala v majetku osobné vozidlo. V júni 2009 ho konateľ spoločnosti odovzdal autobazáru a uzavrel s nimi zmluvu o sprostredkovaní predaja vozidla dňa 18.6.2009. Neviem presne kedy ho nový majiteľ prevzal, ale zmena vlastníka vozidla sa udiala 15.7.2009 - zápis v osvedčení o evidencii. Ja som ešte žiadne informácie o predaji vozidla v 6/09 nemala, takže odpisy za ten mesiac som účtovala ako vždy. Až teraz som dostala zmluvu o sprostredkovaní predaja.
Môžem túto zmluvu brať ako zmluvu o predaji?
A ku ktorému dňu mám vyradiť vozidlo z majetku?
Neviem si rady :(

Ďakujem :)
mudroš
06.08.09,12:36
Mylím si, že je to v podstate jedno. Ak máš zaúčtované odpisy za jún, tak by som to kľudne nechal a na 541 by som zaúčtoval ZC pri zohľadnení odpisov za 1. - 6.
Je to nevýznamná suma a aj tak rozhodnutie o účtovných odpisoch je na účtovnej jednotke (t.j. môže sa rozhodnúť, že bude odpisovať aj za mesiac, v ktorom vyradí majetok).
Na daňové odpisy v roku 2009 nemáte nárok.
Účtovné odpisy za 1. - 6. budú pripočítateľná položka, ale na druhe strane sa uznáva za daňový výdavok daňová zostatková cena na konci roku 2008 (rozdiel medzi DZC a sumou zaúčtovanou na 541 bude odpočítateľná položka).
Monica838
17.09.09,07:53
Ďakujem pekne za radu :)