zuzla3
08.08.05,13:14
Dobrý deň,


kto by mi vedel poradiť čí je to výhodné......sme občianské združenie, vedieme jednoduché účtovníctvo a nevykonávame žiadnu podnikateľskú činnosť.....Naša predsedníčka sa ma pýtala je totižto dobrovoľne nezamestnaná, či by ju mohlo združenie zamestnať a aký by to malo dopad na združenie čo sa týka všetkých výdavkov....a či to je vlastne možné ju zamestnať.....a čo všetko to obnáša....teda účtujem v jednej firme podvojné a robím aj mzdy, takže o zamestnancoch a mzdách niečo viem, ale nie je mi to jasné u občianského združenia......
pre ňu byť dobrovoľne nezamestnaná nie je moc výhodné vraj, v čom je tá nevýhoda? Tá ich účtovníčka nevie poradiť, tak si myslela že jej ja môžem, tak sa obraciam na niekoho z vás.
ďakujem za pomoc a radu
Jara
08.08.05,11:55
Zamestnanie v občianskom združení je vlastne ako akýkoľvek iný pracovný pomer. Odvody sa platia rovnako a či je to výhoda alebo nie, to musí vedieť ona. Nakoniec ide jej to do ročného príjmu ak nemá iný príjem a tak normálne do dôchodku a na združenie to má asi taký dopad ako aj na akukoľvek inú organizáciu, t.kj. v platení mzdy a v odvodoch zamestnávateľa. Nieje tu nejaký iný podstatnejší rozdiel...

Ešte chcem doplniť, že nevýhodu má ako dobrovoľne nezamestnaná v tom, že si musí /vlastne doteraz ZP neplatila ale podľa novely ZP opäť musí / odvody platiť sama
zuzla3
09.08.05,06:18
Ďakujem veľmi pekne

:)

Ešte som sa chcela opýtať, že minimum na vyplatenie mzdy je zrejme minimálna mzda? t. j. menej ako 6500,-- sk jej nemôžu dať na výplatu?
ide o mesačnú mzdu.

ďakujem
ondrejvla
09.08.05,07:02
Ďakujem veľmi pekne

:)

Ešte som sa chcela opýtať, že minimum na vyplatenie mzdy je zrejme minimálna mzda? t. j. menej ako 6500,-- sk jej nemôžu dať na výplatu?
ide o mesačnú mzdu.

ďakujem
Ak podľa výkonu práce a podľa vzdelania k vykonávanej práci dostane len minimálnu mzdu, tak tých 6500,- Sk je ale btto.
Ale pozor na min.mzdu, ak má ek.vzdelanie,prax a bude vykonávať účt.práce nemôžeš jej dať min.mzdu!
Johanka
09.08.05,07:06
Vlastička, a prečo by jej nemohli dať min.mzdu? Myslíš, že by to bolo akože podozrivé ? Však tak funguje 3/4 republiky!
ondrejvla
09.08.05,07:12
Vlastička, a prečo by jej nemohli dať min.mzdu? Myslíš, že by to bolo akože podozrivé ? Však tak funguje 3/4 republiky!
Johanka, viem, že idú po tomto kontroly. Min.mzdu nemôže mať zamestnanec, ktorý vykonáva prácu zodpovedajúcu jeho vzdelaniu a náročnosti práce, teda nie pomocné práce. Vtedy je možnosť dať min.mzdu. Preto aj 3/4 republiky by malo mať v prac,zmluve -pomocný robotník,-maliar,-účtovník. Keď je niekto v riadení firmy na vedúcej pozícii mal by mať násobky min.mzdy a nie minimum.Ale, všetko závisí od jedincov a od kontroly. Ja len čo hovorí zákon o mzde.
Tweety
09.08.05,07:46
k tomu len jedna poznámočka: Zákon o mzde už stratil platnosť, už iba Zákonník práce
príjemný deň
Mária M
Jara
09.08.05,08:49
Vlastička, prosím choď niekde robiť kontrolórku a poď ho na Východ... Tam majú všetci, alebo väčšina minimálnu mzdu a sú to ľudia s 20-ročnou praxou vo funkciach ekonómovia a hlavní účtovníci. No a keď ide o zvyšovanie min. mzdy tak sa rýchlo menia uväzky z 8 hodín na 6 a potom na 4 a v skutočnosti sa robí 10-12...
To je horor... Kedy sa to už konečne zmení? To budú platy 150-200 EUR normál?????
Pavol_Kr
09.08.05,13:02
No niektore odpovede ma tu velmi zarazili. Nedalo mi nereagovať na ne. Vlasta nedaj sa, teda to ako povzbudenie. S Vlastou musím jednoznačne súhlasiť. ZP hovorí o náročnosti práce konkrétne " Charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest" Príloha k zákonu 311/2001 Z.z. ktorá súvisi s §120 ZP. Ak chcete napriek tomu znížiť plat zamestnancovi dá sa to iným spôsobom. A to skrátenie pracovného času na iný pracovný úvezok. Napriek tomu sa aj tu musí dodržiavať minimálna mzda ovšem v tomto prípade ju prepočítavame adekvátne k úväzku. Je druhá vec ktorá je smutná že zamestnanci si nechaju so sebou robiť čo chú zamestnávatelia oni jednoznačne doplácaju na tieto nízke mzdy. 1/ v prípade PN ím budú vyplatene nižšie dávky 2/ na dôchodok sa im bude započítavať nižší príjem. Ono je to pekné že sa niekto s niekym dohodne a cash mu vyplatí na ruku nieaku dojednanú sumu.

Konštatovanie ??? Pre boha slovenský národ už sa konečne zobudte, a otvorte si oči ako s vymi zamestnávatelia v takýchto prípadoch vy.....
Palo.
ondrejvla
09.08.05,13:26
Vlastička, prosím choď niekde robiť kontrolórku a poď ho na Východ... Tam majú všetci, alebo väčšina minimálnu mzdu a sú to ľudia s 20-ročnou praxou vo funkciach ekonómovia a hlavní účtovníci. No a keď ide o zvyšovanie min. mzdy tak sa rýchlo menia uväzky z 8 hodín na 6 a potom na 4 a v skutočnosti sa robí 10-12...
To je horor... Kedy sa to už konečne zmení? To budú platy 150-200 EUR normál?????No teraz skutočne neviem, čo si tým myslela?! Myslíš, že ja tvorím zákony? Alebo, že nie som na strane zamestnancov? Si na veľkom omyle! Len sa snažím poradiť tak, aby to nebolelo! Myslíš si, že ja neviem, že zamestnanci robia za min.mzdu? Aj na severe u nás, nielen na východe!!
Ak ti nie je po vôli, čo som napísala, prosím, nevšímaj si to, ale vedz, že sa snažím v každej firme, ktorú mám ako klienta upozorňovať na toto nielen zamestnancov, ale aj vedúcich pracovníkov!!!
Kedy sa to zmení a bude v našom štáte vládnuť spravodlivosť sa prosím nepýtaj mňa, ale tých, čo majú poslanecké platy, byty,autá,diéty...
Ja som len obyčajný dôchodca, s dôchodkom na plač, tak ma prosím ťa neposielaj na žiadne kontroly! Alebo jednoduchšie, ignoruj moje odpovede!

a toto pripájam:
Pozri si Zák.práce, môžeš začať od § 119.