fubu10
05.08.09,16:18
Ahojte,

otec zdedil po svojom otcovi chalupu a ja som tu istu chalupu zdedil po nom. Z pozemku pod chalupou vlastnil praotec 6/8 štat 1/8 a 1/8 vlastnia znami. Z pozemku daroval praotec cast pod chalupu strykovi a podiely na tejto darovanej casti odkupil od statu aj od znameho. Tym sa vlastne stara parcela rozdelila na dve nove. Jedna patri strykovi a ta druha stale v rovnakych podieloch patri praotcovi 6/8 štatu 1/8 a znamemu 1/8. Parcely dostali nove cisla strykova parcela je na liste vlastnictva ale ta druha parcela s novym cislom je na katastri evidovana ako neznami vlastnici. (To sa da dat do poriadku) Ale teraz sa chcem sa opytat ze ked otec dedil chalupu a ja som ju dedil po nom znamena to ze aj s castou pozemku (6/8) na ktorej stoji? Alebo treba koli tejto casti nanovo vyvolat dedicske konanie? Neviem ako je to s dedenim nehnutelnosti ze ked dostanem chalupu tak aj s pozemkom alebo pozemok dostane niekto iny a ja budem do mojej chlupy lietat :)
sarasara
05.08.09,15:44
Chalupa a pozemok sú dve rôzne nehnuteľnosti. Chalupu vlastníš ty, bola prededená, pozemok nie. To znamená, že treba podať žiadosť o dodatočné dedičské konanie, ktoré porieši 6/8 parcely. Keď toto budeš mať, odkúpiš 1/8 od známeho a 1/8 od štátu.
Ak sú splnené podmienky pre vydržanie, vydržať by si mohol 7/8, ale 1/8 od štátu by si si musel kúpiť.
V dedičskom konaní po praotcovi budú dediť všetky jeho deti alebo ich potomkovia.