sztracena
05.08.09,17:23
Pekne prosím súrnu radu. učtujem v ALFE. Ide o nasledovné: podnikanie v autodoprave, fa sa hlavne do zahraničia bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html). Ak sa vystaví fa v EUR do ČR zapíše sa to do riadku 13 na daňovom priznaní (DPH), ak sa však vystaví fa v CZK hoci aj tej istej firme už sa to zapíše do riadku 14 na daňovom priznaní. Tým že je to na riadku 14 DU chce súhrnný výkaz. Je to správne na riadku 14 ? alebo by to v tom riadku nemalo byť?
andreaS
05.08.09,15:34
ale ved pri nahadzovani faktury a jednotlivych poloziek si musis ty urcit kam ti to ma program zaradit do dph-cky...

nemam sice platcov dph co vedu JU, ale teraz som to skusala v skusobnom priklade a pri zadani polozky musim ja urcit sadzbu dph a do ktoreho riadku to patri... nie je tam taka moznost ako je pri omege, ze mas aj tzv. sklad sluzieb a priamo na karte danej sluzby si nastavis kam ti ju ma uctovat...
azla
05.08.09,15:39
Pekne prosím súrnu radu. učtujem v ALFE. Ide o nasledovné: podnikanie v autodoprave, fa sa hlavne do zahraničia bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html). Ak sa vystaví fa v EUR do ČR zapíše sa to do riadku 13 na daňovom priznaní (DPH), ak sa však vystaví fa v CZK hoci aj tej istej firme už sa to zapíše do riadku 14 na daňovom priznaní. Tým že je to na riadku 14 DU chce súhrnný výkaz. Je to správne na riadku 14 ? alebo by to v tom riadku nemalo byť?

Riadok 14 určite nie je správny. V Alfe nepracujem, ale musíš správne zadefinovať službu, priradiť správny kod a potom budú aj správne riadky.
Skús zadať problém v sekcii Softwery - Alfa.

Predpokladám, že poskytuješ služby.
Nie je dôležité v akej mene fakturuješ, ale:
-či ide o služby s miestom dodania v SR (vstupuje do Dph)
-či ide o služby s miestom dodania napr. v ČR (nevstupuje do Dph)
-či ide o služby oslobodené

Vyberám z poučenia:


32. Riadok 13 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 14 a 15.

33. Riadok 14 - základ dane za dodané tovary oslobodené od dane podľa § 43 ods. 1, 2 a 4 zákona. Ide o oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu (§ 43 ods. 1 zákona), o dodanie nového dopravného prostriedku z tuzemska do iného členského štátu (§ 43 ods. 2 zákona) a o premiestnenie tovaru zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu (§ 43 ods. 4 zákona).
Prvý odberateľ pri trojstrannom obchode neuvádza do tohto riadku hodnotu tovaru fakturovanú druhému odberateľovi v inom členskom štáte.
sztracena
05.08.09,16:51
Ide presne o to: fakturuje sa výlučne len za dopravu hlavne do ČR, Talianska, Nemecka. Fa sú vystavené bez DPH. V alfe som to mala akože všetko nastavené tak som sa s tým nezaoberala podrobnejšie. Tým viac o tom čítam tým je to horšie. Takže ten riadok 14 podľa všetkého mal zostať prázdny ak som to dobre pochopila.
macula
06.08.09,08:37
Ten riadok 14 sa týka len tovaru
Vladimír Ozimý
06.08.09,08:39
Ide presne o to: fakturuje sa výlučne len za dopravu hlavne do ČR, Talianska, Nemecka. Fa sú vystavené bez DPH. V alfe som to mala akože všetko nastavené tak som sa s tým nezaoberala podrobnejšie. Tým viac o tom čítam tým je to horšie. Takže ten riadok 14 podľa všetkého mal zostať prázdny ak som to dobre pochopila.

Preprava nemala vôbec vstupovať do daňového priznania. Preniesli ste daňovú povinnosť na českého odberateľa a tým to pre vás hasne. DP s tým nemá nič spoločné.
tibor1000
20.10.09,12:00
Zdravím Vás kolegovia, prosím Vás,keď odovzdávame súhrnný výkaz na Daňový úrad, existuje potvrdenie o podaní súhrnného výkazu (niečo ako potvrdenie o odovzdaní Daňové priznania DPH)?
ktoré by mi DÚ potvrdil,že prevzali súhrnný výkaz??
ďakujem
jeso
20.10.09,12:10
danový urad / aspoň ten kam patrím / má tzv. potvrdenie o prevzatí dokumentu
-vypisujem len kolonku - daňový subjekt a o aký dokument ide , za aké obdobie a pracovníčka DU mi to potvrdí
o inom potvrdení neviem , skús sa spýtať na vašom DU
Tamila
20.10.09,12:12
Ja dávam potvrdenie o prevzatí.
tibor1000
20.10.09,13:11
Ja dávam potvrdenie o prevzatí.

prosím ťa,to si ty vytvorila?
nahodou na stránke DRSR nie je nieco podobne?
a bez problemov ti toto potvrdenie potvrdia na danovom úrade?
Tamila
20.10.09,13:13
Ja to mám z nášho DÚ a vždy mi to potvrdia. V žiadnom prípade mi nepotvrdia napr. na kópiu súhrnného výkazu.
Ešte dodám, že to mám nafotené viackrát pod sebou. Vždy si odstrinem jedno potvrdenie.
tibor1000
20.10.09,13:21
Ja to mám z nášho DÚ a vždy mi to potvrdia. V žiadnom prípade mi nepotvrdia napr. na kópiu súhrnného výkazu.
Ešte dodám, že to mám nafotené viackrát pod sebou. Vždy si odstrinem jedno potvrdenie.

ok,dik moc

Tamila,keby som Ta mohol poprosit,neda sa ti to sem pripnut ako priloha?
Lebo ked som si vytlacil tieto 4 potvrdenia,mam to dosť rozmazane a nešitateľne..:(
ak by si teda bola taka ochotna
ďakujem moc vopre
tibor1000
20.10.09,13:21
Ja to mám z nášho DÚ a vždy mi to potvrdia. V žiadnom prípade mi nepotvrdia napr. na kópiu súhrnného výkazu.
Ešte dodám, že to mám nafotené viackrát pod sebou. Vždy si odstrinem jedno potvrdenie.

ok,dik moc

Tamila,keby som Ta mohol poprosit,neda sa ti to sem pripnut ako priloha?
Lebo ked som si vytlacil tieto 4 potvrdenia,mam to dosť rozmazane a nešitateľne..:(
ak by si teda bola taka ochotna
ďakujem moc vopred
Tamila
20.10.09,13:38
Pokúšam sa, ale ak to nepôjde, musíš mi poradiť ako na to, lebo ja som analfabet čo sa týka počítača.


Zase je to iba rovnako ako predtým:
macula
20.10.09,13:38
Zdravím Vás kolegovia, prosím Vás,keď odovzdávame súhrnný výkaz na Daňový úrad, existuje potvrdenie o podaní súhrnného výkazu (niečo ako potvrdenie o odovzdaní Daňové priznania DPH)?
ktoré by mi DÚ potvrdil,že prevzali súhrnný výkaz??
ďakujem

Neviem na aký DÚ odovzdávaš súhrnný výkaz, ale v Trnave mi potvrdia kópiu súhrnného výkazu.
tibor1000
21.10.09,09:11
Neviem na aký DÚ odovzdávaš súhrnný výkaz, ale v Trnave mi potvrdia kópiu súhrnného výkazu.
V Žiline mali tiež problém potvrdiť nám kópiu..
tibor1000
21.10.09,09:14
Pokúšam sa, ale ak to nepôjde, musíš mi poradiť ako na to, lebo ja som analfabet čo sa týka počítača.


Zase je to iba rovnako ako predtým:

ja to by som to skúsil asi takto:

ked daš odpoved, dole pod tym velkym oknom,do ktoreho pišeš,je "priložene subory" - prilohy pridať odobrať
klikneš na to
potom "priložiť súbor z počítača" - prehliadať
a tam si už vyberieš,či to más na ploche,alebo v dokumentoch apod

ale ak by si sa s tym mala moc trápiť,tak to nechaj tak prosím,ok?
Ďakujem ti aj tak moc za ochotu:)
nika224
21.10.09,09:24
Tibor, tlačivko je napríklad prilepené v tomto príspevku, len si ho uprav, nech tam nemáš DÚ Košice:
http://www.porada.sk/309765-post85.html alebo potom všeobecne stačí takéto jednoduché:
http://www.porada.sk/228545-post13.html
Tamila
21.10.09,09:25
Presne tak som to urobila, ale mám to v počítači naskenované, tak to asi berie ako obrázok.
tibor1000
21.10.09,12:41
ďakujem Vám pekne za ochotu:)
31Jankal
26.10.09,07:49
Dobrý den,mám takýto problém, že do 13.a14. riadku v DP mi píše tú istú sumu. Treba podať aj súhrnný výkaz?Vyrábali sme topánky pre Talianov a fakturovali sme im výrobu bez DPH /v MRPč.13/. Dakujem za odpovede.
Kazu
26.10.09,07:54
Dobrý den,mám takýto problém, že do 13.a14. riadku v DP mi píše tú istú sumu. Treba podať aj súhrnný výkaz?Vyrábali sme topánky pre Talianov a fakturovali sme im výrobu bez DPH /v MRPč.13/. Dakujem za odpovede.

Áno, treba súhrnný výkaz
31Jankal
26.10.09,07:58
Ale cez MRP mi ho nechce vyhodiť.
Tamila
26.10.09,08:12
V MRP musí byť vo faktúre v položkách typ tovaru "T" a hlavne v adresách - adresa odberateľa musí mať nastevené kód krajiny. Potom by ti malo vytlačiť súhrnný výkaz.
31Jankal
26.10.09,08:20
Dakujem už som si to tam naťukala, a ešte otázočka či sa ten súhrnný výkaz dáva štvrťročne ked sme mesačný platcovia? Už sme vystavovali fa aj v auguste, v júli a súhrnný výkaz sme nepodali.
Tweety
26.10.09,08:21
Dakujem už som si to tam naťukala, a ešte otázočka či sa ten súhrnný výkaz dáva štvrťročne ked sme mesačný platcovia? Už sme vystavovali fa aj v auguste, v júli a súhrnný výkaz sme nepodali.
Je to kvartálny výkaz.
31Jankal
26.10.09,08:30
Už som v takom strese z toho že ani neviem čo je kvartál, dúfam že chápem správne že je to štvťrok. Dakujem za radu. A ked sme vystavovali fa aj v júni, v máji a nepodali sme súhrnný výkaz čo mám teraz spraviť?
Tamila
26.10.09,08:33
Ak ste nadali za 2. štvrťrok, treba ho dať čo najskôr, ale bude to so sankciou.
31Jankal
26.10.09,08:38
A tam do trojstranného obchodu dám aký kod?
31Jankal
26.10.09,09:43
Treba tam vôbec niečo písať?
Tamila
26.10.09,10:04
Nemám skúsenosť s trojstranným obchodom, ale našla som tam typ DPH 81 - dod. tovaru 1. odberateľovi - trojstranný obhcod - § 45.
31Jankal
26.10.09,10:14
A treba mať aj potvrdenie o podaní súhrnného výkazu? Alebo to platí spolu s DP?
Tamila
26.10.09,10:17
Treba si dať potvrdiť podanie súhrnného výkazu, pozri v tejto téme od príspevku č. 14.
31Jankal
26.10.09,10:32
ale tam sa nikde nepíše o potvrdení o súhrnnom výkaze.
Tamila
26.10.09,10:37
Už od príspevku č. 7 v tejto téme sa píše o potvrdení podania súhrnného výkazu a sú tam aj prílohy potvrdení.