HelenaFK
05.08.09,18:07
Prosím Vás o radu.

Zdedila som dom po rodičoch v čiastke 2/3, a môj brat 1/3.
V dome bývam a užívam ho.
Brat ma vyzval aby som mu odovzdala kľúče a aby som mu platila nájomné.
Dom mu sprístupním ale len za mojej prítomnosti. Nájomné mu platiť nechcem.
Vyhráža sa mi vylomením zámkov v mojej neprítomnosti a výmenou za iné.

Chcem sa opýtať či má právo
1. vylomiť zámky v mojej neprítomnosti, keď ja sa nebránim aby v mojej prítomnosti behal po dome.
2. vymáhať odo mňa nájomné

Aké mám možnosti postupu ?
napr.
a.) ak mu sprístupním jednu izbu čo je presne 1/3 domu môže vylomiť zámky do zvyšnej časti domu ?
b.) Ak vylomí zámky a ja podám naňho trestné oznámenie, že narušil moje súkromie a vykradol ma - budú ho za to stíhať ?
c.) ak budem chcieť rekonštruovať dom musí ako 1/3 majiteľ zaplatiť tretinu opráv ?

Trvalý pobyt na predmetný dom nemá.

ďakujem za odpoveď.
Xanti
05.08.09,16:26
Tu pomôže asi len jedno, dať mu návrh že ho vyplatíš. Ak nebude súhlasiť tak podať na súd aby rozhodol. Ty trvalo užívaš nemal by byť problém získať vlastníctvo.
Čo sa týka vylomených zámkov, boli by to prieky a ani polícia by moc nezmohla, a zase obviniť vlastného brata z lúpeže je trošku prisilná káva. :eek:Treba vyriešiť vlastníctvo, to v prvom rade.
Ináč naozaj môže žiadať nájomné za 1/3 domu, ale treba aby platil 1/3 z daní, aby platil napr. 1/3 z rekonštrukcie. Pozor nie je povinný platiť 1/3 z nájmu lebo nehnuteľnosť neužíva. Ak ju chce začať užívať, tak by si mal pripraviť peniaze aj na ten nájom. ;)
HelenaFK
05.08.09,17:42
A keď mu sprístupním iba 1/3 domu ?
Nech si ju užíva :D


Inak ďakujem za info.
Xanti
05.08.09,17:56
A keď mu sprístupním iba 1/3 domu ?
Nech si ju užíva :D


Inak ďakujem za info.
Nemáš určený podiel, ktorá 1/3 je jeho. V podstate sa to berie tak, že z každého cm2 má 1/3, čiže aj z ostatných častí domu, teda lepšie povedané z celého.
Rozdeliť dom na 2 bytové jednotky podla podielov môže len súd. Mám pocit, že súdu sa nevyhneš ak nechceš trápenie so strýkom zanechať svojím deťom. Treba to poriešiť.
tutiola
05.08.09,18:35
Prosím Vás o radu.

Zdedila som dom po rodičoch v čiastke 2/3, a môj brat 1/3.
V dome bývam a užívam ho.
Brat ma vyzval aby som mu odovzdala kľúče a aby som mu platila nájomné.
Dom mu sprístupním ale len za mojej prítomnosti. Nájomné mu platiť nechcem.
Vyhráža sa mi vylomením zámkov v mojej neprítomnosti a výmenou za iné.

Chcem sa opýtať či má právo
1. vylomiť zámky v mojej neprítomnosti, keď ja sa nebránim aby v mojej prítomnosti behal po dome. / Ak si on dá podmienku, že môžeš behať po dome len v jeho prítomnosti?2. vymáhať odo mňa nájomné/ Využívaš celý dom tak má právo pýtať nájomAké mám možnosti postupu ?
napr.
a.) ak mu sprístupním jednu izbu čo je presne 1/3 domu môže vylomiť zámky do zvyšnej časti domu ?/ A k tomu možnosť používať kúpeľňu, wc a kuchyňu. Zámky nemôže vylomiť ak mu dáš kľúč od vchodu a sprístupníš spomínané priestoryb.) Ak vylomí zámky a ja podám naňho trestné oznámenie, že narušil moje súkromie a vykradol ma - budú ho za to stíhať ?/ Ak vylomí zámky do tvojích priestorov môžeš podať tr. oznámenie. Prečo hneď vykradol?
c.) ak budem chcieť rekonštruovať dom musí ako 1/3 majiteľ zaplatiť tretinu opráv ?/ Tu by som povedala, že vynecháš jeho izbu, tým sa tvoje aj jeho náklady znížia a ostatné závisí od toho čo chceš rekonštruovať Trvalý pobyt na predmetný dom nemá./Ten nie je podstatný. Dôležité je vlastnictvo.
za odpoveď.

[COLOR="Black"] Odpoveď máš v texte. K tomu dodávam, že všetko záleží od vašej vzájomnej dohody. Dohodu však spísať u notára a ak sa nedohodnete, pomôže len vyplatenie alebo súd. Ber to ako môj pohľad na vec a odpozorované z okolia.