Majočka
06.08.09,05:53
Prosím o radu. Podnikateľ SZČO zrušil živnosť a založil sro. Majetok SZČO prejde do sro predajom (ten čo má zostatkovú hodnotu), iba neviem čo z automobilom. Automobil už nemá zostatkovú hodnotu.Ako ho previesť do s.r.o.?Automobil sa bude používať len do konca roka, potom si podnikateľ kúpi novy, ktorý bude používať sro. SRO je platcom DPH a chce účtovať o nákupe PHM už teraz, prípadne aj opravy ak by boli na starom aute.Rozmýšľala som aj o alternatíve, že konateľ (zamestnanec) sro, by si automobil nechal a používal ho ako zamestnanec a účtoval o základnej náhrade,no tým pádom sro nebude môcť účtovať kúpu PHM ani si odpočítať DPH z PHM. Nevie mi niekto poradiť ako to urobiť čo najvýhodnejšie? Ako to je s technickým preukazom? Musí sa prehlásiť zo SZČO na sro,ak sa bude auto používať len pár mesiacov?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
06.08.09,05:19
Prosím o radu. Podnikateľ SZČO zrušil živnosť a založil sro. Majetok SZČO prejde do sro predajom (ten čo má zostatkovú hodnotu), iba neviem čo z automobilom. Automobil už nemá zostatkovú hodnotu.Ako ho previesť do s.r.o.?Automobil sa bude používať len do konca roka, potom si podnikateľ kúpi novy, ktorý bude používať sro. SRO je platcom DPH a chce účtovať o nákupe PHM už teraz, prípadne aj opravy ak by boli na starom aute.Rozmýšľala som aj o alternatíve, že konateľ (zamestnanec) sro, by si automobil nechal a používal ho ako zamestnanec a účtoval o základnej náhrade,no tým pádom sro nebude môcť účtovať kúpu PHM ani si odpočítať DPH z PHM. Nevie mi niekto poradiť ako to urobiť čo najvýhodnejšie? Ako to je s technickým preukazom? Musí sa prehlásiť zo SZČO na sro,ak sa bude auto používať len pár mesiacov?
Ďakujem

presne ako uvažujete. Ak chcete účtovať o aute na s.r.o. potom je potrebné urobiť aj prepis u policajtov do technického preukazu. V takom prípade pôjde o obchodný majetok a všetky náklady súvisiace s prevádzkou motorového vozidla budú daňové výdavku v rozsahu v akom sa auto využíva na podnikanie. Môžte ho previesť predajom alebo len vkladom (nie do ZI), kedy ho oceníte reprodukčnou cenou. Na účely účtovníctva budete odpisovať z tejto ceny, na daňové účely bude vstupná cena nula lebo u živnostníka bol už odpísaný (§ 25 ods. 1 písm. f).

Druhá varianta je tá ktorú spomínate v texte. To znamená, že nepôjde o obchodný majetok a konateľ bude využívať automobil ako zamestnanec na služobné cesty. V takom prípade budú vznikať daňové výdavky (§ 19 ods. 2 písm. d) vo forme cestovných náhrad, samozrejme bez nároku na uplatnenie si DPH.

Treba si zvážiť čo sa oplatí na tak krátku dobu do konca roka...
Majočka
06.08.09,07:56
Ďakujem za odpoveď. Zdá sa, že lepšie je použiť automobil ako zamestnanec a účtovať o základnej náhrade. Mám ešte jednu otázočku. Tento odpísaný automobil fyzická osoba - SZČO pri skončení podnikania, si ho vyradí a môže si ho ponechať len tak a potom používať ako zamestnanec? Musí ho ísť prehlásiť na políciu z DIČ na rodné číslo? Nebude problém v sro, že to auto bolo niekedy v podnikaní v SZČO a teraz je majiteľom zamestnanec(t.j. konateľ sro) a používa ho na služobné cesty.Myslím si že nie, len nemám s tým skúsenosť.
Vladimír Ozimý
06.08.09,08:29
Ďakujem za odpoveď. Zdá sa, že lepšie je použiť automobil ako zamestnanec a účtovať o základnej náhrade. Mám ešte jednu otázočku. Tento odpísaný automobil fyzická osoba - SZČO pri skončení podnikania, si ho vyradí a môže si ho ponechať len tak a potom používať ako zamestnanec? Musí ho ísť prehlásiť na políciu z DIČ na rodné číslo? Nebude problém v sro, že to auto bolo niekedy v podnikaní v SZČO a teraz je majiteľom zamestnanec(t.j. konateľ sro) a používa ho na služobné cesty.Myslím si že nie, len nemám s tým skúsenosť.

vyradením automobilu z obchodného majetku automaticky sa stáva majetkom na súkromné účely. U polície nemusíte meniť nič, pre účely daňové je to nepodstatné. Z pohľadu dani ste stále jedna a tá istá fyzická osoba. Do budúcna ak bude nejaká SZČO kupovať auto do podnikania u polície to nemusí byť na IČO. Stačí len to aby si ho zaradil na kartu a pôjde o obchodný majetok.
Čo sa týka používania auta pre s.r.o. nie je žiaden právny predpis ktorý by to zakazoval. Dokonca ak by ho mala FO aj zaradený ako obchodný majetok a pre s.r.o. by ho používal ako zamestanec na služobné cesty je to v poriadku z pohľadu daní...
mata.srnkova
14.08.09,18:30
dobrý večer, riešim podobný problém... len s tým, že konateľ chce vložiť do s.r.o. súkromný automobil, ktorý využíval v živnosti, ktorá bola ukončená pred troma rokmi a vtedy bol aj automobil vyradený z obchodného majetku....nehrozí potom konateľovi pokuta z DU za krátenie daní a následné dodanenie, ak vloží auto do s.r.o. bezodplatne? lebo podľa par. 9 odst. d dani z príjmov predaj hnuteľnej veci podlieha zdaneniu po dobu piatich rokov od vyradenie z obchodného majetku.. prosím o odpoveď
GABRIELA
16.08.09,14:02
vymazaný príspevok
SSAndrea
14.02.12,06:48
Dobrý deň, môže mi niekto poradiť. Živnostník založil sro. Živnosť chce ukončiť v priebehu roku 2012. V živnosti má v obchodnom majetku automobil od roku 2010, teda ešte nie je plne odpísaný a v roku 2011 využil pri ňom z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov "spätný lízing". Tento rok by chcel lízing jednorázovo vyplatiť a auto začať používať v sro. Ako čo najlepšie "preradiť" majetok do sro.

Má si auto nechať ohodnotiť znalcom a za takú cenu (vrátane DPH - je platiteľ DPH zo živnosti) ho predať na sro?
Alebo môže automobil predať za cenu zistenú napr. z internetu (v akej cene sa teraz automobil rovnakého typu predáva?)

V prípade, ak by sa rozhodol auto do sro darovať, tak je povinný odviesť DPH podľa § 8 ods 3 zákona o DPH. DPH bude odvádzať zo zostatkovej ceny? Táto možnosť sa mi zdá ako najmenej vhodná, lebo ak uvažujem správne, tak v darovacej zmluve by sa DPH neuvádzala a tak by sro nemohla DPH pri darovaní odpočítať.

Ak existujete ešte nejaké iné pre podnikateľa "lepšie" riešenie, vopred ďakujem za informáciu.
ANED177
14.02.12,06:55
DArovanie určite nie . V tomto prípade by som účtovala predaj podľa sumy zistenej na internetu / vek auta a rovnaký typ / . Znalecký posudok je zbytočný .