emil.b
06.08.09,07:15
Zdravim,

potrebujem poradit - uz som pozeral aj ine podobne temy na porade, ziadna vsak zatial neodpovedala presne na to, co "trapi" mna.

Takze ide o nasledovne: Jediny spolocnik v s.r.o. (jeho obchodny podiel tvori 100% zakladneho imania spolocnosti) zo spolocnosti odchadza a maju tam byt teraz dvaja uplne novi spolocnici, kazdy ma mat obchodny podiel vo vyske 50% zakladneho imania.

Najskor sme to chceli robit, ze sa jednoducho urobi zmluva o prevode obchodneho podielu - jedna zmluva na 50% vysky na jedneho noveho spolocnika a druha zmluva na 50% vysky na druheho noveho spolocnika.

Neviem si vsak poradit s niektorymi zneniami zakona a aktualnej zakalodatelskej listiny, ktore (ako sa mi zda), cele toto trosku komplikuju:

1. Jeden spolocnik moze mat len jeden obchodny podiel. Jeden obchodny podiel vsak moze patrit viacerym osobam. Svoje prava z tohto obchodneho
podielu mozu tieto osoby vykonavat len prostrednictvom spolocneho zastupcu. Na splacanie vkladu su zaviazani spolocne a nerozdielne.
- Ako teda mozem postupovat, ked sucasny jeden spolocnik ma jeden obchodny podiel, ale chce ho predat dvom novym spolocnikom tak, aby kazdy z nich mal svoj vlastny obchodny podiel (teda spolu 2 obchodne podiely)?

2. Zakladatelska listina o. i. hovori, ze rozdelenie obchodneho podielu je mozne len pri jeho prevode alebo prechode na dedica.
- Ak su vsak novi spolocnici nie dedicia aktualneho spolocnika, obchodny podiel sa rozdelit neda a teda ani ho nie je mozne prepisat z jedneho na dvoch spolocnikov?

3. Ak by aj nejakym sposobom bolo mozne obchodny podiel rozdelit, budu uz 2 obchodne podiely. Ale jeden spolocnik moze mat len jeden obchodny podiel - neodporuje si to trosku? Co s tymto?

Prosim, poradte, lebo uz som z toho uplne zmagoreny.

Dakujem.
DušanČ
06.08.09,07:55
Nie som síce právnik, ale som toho názoru, že zakladateľská listina bola pôvodne koncipované len pre prípad, že spoločnosť bude mať jediného spoločníka. Keďže mienite rozdeliť obchodný podiel medzi dvoch spoločníkov, tento dokument už nevyhovuje a treba vypracovať a schváliť na valnom zhromaždení spoločenskú zmluvu v zmysle § 110 Obchodného zákonníka. Keďže dochádza k zmene majetkových práv, treba vykonať aj zmenu zápisu v obchodnom registri a novú spoločenskú zmluvu priložiť aj pre zbierku listín OR.
mi_ke
06.08.09,08:02
Svoj obchodny podiel mozes kludne zmluvou previest na dve osoby, pricom znenie OBZ to nevylucuje...
1) Toto znenie zakona hovori, ze o tom, ze viacere osoby mozu mat jeden obchodny podiel. To znamena spoluvlastnicky, a ak budu spoluvlastnici, musia mat spolocneho zastupcu, ktory ich podiel bude v spolocnosti zastupovat. Toto nie je tvoj pripad, ibaze by si jeden podiel (napr. 50 % prevadzal na dve osoby), ale Ty prevedies 50 % na jedneho a 50 % na druheho.
2) V zakone je slovo prevode, takze ano, podiel sa pri prevode na ine osoby da rozdelit.
3) Neodporuje, jeden bude mat svoj obchodny podiel (50 %) a druhy spolocnik bude mat svoj obchodny podiel (50%)
emil.b
06.08.09,08:26
Nie som síce právnik, ale som toho názoru, že zakladateľská listina bola pôvodne koncipované len pre prípad, že spoločnosť bude mať jediného spoločníka. Keďže mienite rozdeliť obchodný podiel medzi dvoch spoločníkov, tento dokument už nevyhovuje a treba vypracovať a schváliť na valnom zhromaždení spoločenskú zmluvu v zmysle § 110 Obchodného zákonníka. Keďže dochádza k zmene majetkových práv, treba vykonať aj zmenu zápisu v obchodnom registri a novú spoločenskú zmluvu priložiť aj pre zbierku listín OR.


Dakujem,
ze je potrebne spravit nove uplne znenie zakladatelskej listiny a zapisat zmenu do OR, to mi je jasne.
Skor mi islo o to rozdelenie jedneho obchodneho podielu medzi 2 novych spolocnikov.

PS: Myslim, ze zakladatelska listina moze ostat zakladatelskou listinou, aj ked sa zvysi pocet spolocnikov a uz tam nie je jeden. Dolezite to je len pri vzniku spolocnosti, podla poctu zakladatelov. Na sude je to jedno, ako sa ta listina nazve, lebo co sa tyka obsahu, tento musi byt rovnaky, ide teda len o iny nazov. Standardne sa to vraj robi tak, ze nazov prvotnej zakaldajucej listiny sa nemeni, ostava taky, aky bol pri vzniku spolocnosti.
emil.b
06.08.09,09:02
Svoj obchodny podiel mozes kludne zmluvou previest na dve osoby, pricom znenie OBZ to nevylucuje...
1) Toto znenie zakona hovori, ze o tom, ze viacere osoby mozu mat jeden obchodny podiel. To znamena spoluvlastnicky, a ak budu spoluvlastnici, musia mat spolocneho zastupcu, ktory ich podiel bude v spolocnosti zastupovat. Toto nie je tvoj pripad, ibaze by si jeden podiel (napr. 50 % prevadzal na dve osoby), ale Ty prevedies 50 % na jedneho a 50 % na druheho.
2) V zakone je slovo prevode, takze ano, podiel sa pri prevode na ine osoby da rozdelit.
3) Neodporuje, jeden bude mat svoj obchodny podiel (50 %) a druhy spolocnik bude mat svoj obchodny podiel (50%)



mi_ke, dakujem velmi pekne, toto vyzera byt naozaj ako pouzitelna odpoved :-)

je to urcite takto, mas s tym aj osobnu skusenost?

ak ano, este by som sa spytal jednu vec: nasiel som vzor zmluvy o prevode obchodneho podielu, tam sa ale prevadzal cely obchodny podiel v celku na ineho noveho spolocnika...

ak by som chcel ten podiel previest 50% na jedneho a 50% na druheho noveho spolocnika, mohol by prislusny odstavec v zmluve zniet nejako takto?:




Článok I. Zmluvné strany

Prevodca: XYZ
Rodné číslo: XYZ
Bytom: XYZ
(ďalej len "prevodca")

a

Nadobúdateľ: XYZ
Rodné číslo: XYZ
Bytom: XYZ
(ďalej len "nadobúdateľ")


1. Zmluvné strany vychádzajú zo skutočnosti, že prevádzajúci je spoločníkom spoločnosti XYZ, s. r. o., IČO: XX XXX XXX, so sídlom XYZ, spoločnosť zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu XYZ, oddiel: Sro, vložka číslo: XYZ. Základné imanie spoločnosti je vo výške 5 000 EUR, pričom prevodca sa ako spoločník podieľa na základnom imaní spoločnosti úplne splateným peňažným vkladom vo výške 5 000 EUR, čo zodpovedá 100 % základného imania spoločnosti.



Článok II. Predmet prevodu

1. Prevodca prevádza 50% svojho obchodného podielu, ktorý zodpovedá peňažnému vkladu v sume 2 500 EUR na základnom imaní spoločnosti XYZ, s. r. o., IČO: XX XXX XXX, so sídlom XYZ, na nadobúdateľa.

2. Základné imanie spoločnosti XYZ, s. r. o., IČO: XX XXX XXX, so sídlom XYZ je vo výške 5 000 EUR. Prevodca sa na základnom imaní spoločnosti podieľa úplne splateným peňažným vkladom v sume 5 000 EUR.

3. Nadobúdateľ prevádzaný obchodný podiel v celosti preberá.



+ samozrejme, ze spravim aj zapisnicu z valneho zhromazdenia, kde spolocnik odsuhlasi obidva prevody obchodneho podielu...

+ este jedna otazocka, k Tvojej odpovedi c. 2: Je mi to teraz jasnejsie, ja som to "pri jeho prevode alebo prechode na dedica" chapal ako "pri jeho prevode na dedica" alebo aj "pri jeho prechode na dedica" - teraz mi je jasne, ze ide o "prevod (nie na dedica)" a "prechod na dedica" ;)
Chcem sa spytat: Staci v tomto pripade pripravit 2 zmluvy o prevode obchodneho podielu - 50% na jedneho noveho spolocnika a 50% na druheho noveho spolocnika, pricom valne zhromazdenie schvali tento prevod obchodneho podielu? Ci musi valne zhromazdenie predtym schvalit este aj rozdelenie obchodneho podielu?

DAKUJEM
DušanČ
06.08.09,10:37
PS: Myslim, ze zakladatelska listina moze ostat zakladatelskou listinou, aj ked sa zvysi pocet spolocnikov ...

Nie je to celkom tak, Obchodný zákonník v § 57 jasne hovorí, že spoločnosť sa zakladá spoločenskou zmluvou. Iba v prípade, ak spoločnosť založil jediný zakladateľ spoločenskú zmluvu nahrádza zakladateľská listina.
Je pravda, že spoločnosť bola založená jedným zakladateľom, ale osobne som toho názoru, keď pôvodný vlastník predáva svoj podiel viacerým spoločníkom, malo by už ísť o spoločenskú zmluvu.
emil.b
06.08.09,10:46
Nie je to celkom tak, Obchodný zákonník v § 57 jasne hovorí, že spoločnosť sa zakladá spoločenskou zmluvou. Iba v prípade, ak spoločnosť založil jediný zakladateľ spoločenskú zmluvu nahrádza zakladateľská listina.
Je pravda, že spoločnosť bola založená jedným zakladateľom, ale osobne som toho názoru, keď pôvodný vlastník predáva svoj podiel viacerým spoločníkom, malo by už ísť o spoločenskú zmluvu.
No, dolezite je asi rozlisit pojmy zakladajuci spolocnik (zakladatel) a spolocnik (ktory nemusi byt zakladatelom). Ak spolocnost zalozi jeden zakladajuci spolocnik, spisuje zakladatelsku listinu. Ked sa casom v spolocnosti "vyskytnu" viaceri spolocnici, nic to nemeni na veci, ze spolocnost zalozil jeden zakladatel a v tomto pripade v sulade s Obchodnym zakonnikom spolocensku zmluvu nahradza zakladatelska listina (ako spravne uvadzas) - "... v prípade, ak spoločnosť založil jediný zakladateľ spoločenskú zmluvu nahrádza zakladateľská listina ...".
Zmenami sa totiz meni len obsah listiny, nie nazov listiny a meniacim sa poctom spolocnikov sa nemeni aj pocet zakladatelov.
Toto je vysvetlenie pravnika, s ktorym sa ja osobne stotoznujem, aj ked kazdy zakon sa da vysvetlit rozne.
V kazdom pripade, podla mojich informacii akceptuje Obchodny register obidve varianty a dolezity je obsah listiny, nie jej nazov...
mi_ke
06.08.09,11:08
S tou zakl. listinou suhlasim s DušanČ, skutocne je potrebne po prevedeni podielov na viac osob zakl. listinu premenovat na spolocensku zmluvu. Naopak pri nadobudnuti podilelu jednym spolocnikom sa nazov spolocenska zmluva ponechava.
Zmluvu o prevode obchodneho podielu robim tak, ze na jednu zmluvu dam dvoch nadobudatelov. Tym padom je zrejme, ze 50 % sa prevadza na jedneho a 50 % na druheho. Kazdemu z nich das jeden rovnipis zmluvy.
Pripusta Tvoja ZL prevod obchodneho podielu na inu osobu? Ak ano a nepodmienuje prevod suhlasom VZ, tak kludne mozes previest svoj obchodny podiel. Ono, si sam v spolocnosti, takze ani ziadny Tvoj suhlas sa nevyzaduje, cize dolezite je, aby Tvoja ZL umoznovala prevod na inu osobu. AK nie, tak si musis rozhodnutim este pred uzatvorenim zmluvy o prevode zmenit ZL.
emil.b
06.08.09,11:25
S tou zakl. listinou suhlasim s DušanČ, skutocne je potrebne po prevedeni podielov na viac osob zakl. listinu premenovat na spolocensku zmluvu. Naopak pri nadobudnuti podilelu jednym spolocnikom sa nazov spolocenska zmluva ponechava.
Zmluvu o prevode obchodneho podielu robim tak, ze na jednu zmluvu dam dvoch nadobudatelov. Tym padom je zrejme, ze 50 % sa prevadza na jedneho a 50 % na druheho. Kazdemu z nich das jeden rovnipis zmluvy.
Pripusta Tvoja ZL prevod obchodneho podielu na inu osobu? Ak ano a nepodmienuje prevod suhlasom VZ, tak kludne mozes previest svoj obchodny podiel. Ono, si sam v spolocnosti, takze ani ziadny Tvoj suhlas sa nevyzaduje, cize dolezite je, aby Tvoja ZL umoznovala prevod na inu osobu. AK nie, tak si musis rozhodnutim este pred uzatvorenim zmluvy o prevode zmenit ZL.

1. Preco ta zmena nazvu smerom zakladatelska listina - spolocenska zmluva plati, a opacnym smerom spolocenska zmluva - zakladatelska listina neplati? Podla mna tu ide o v jednej vete o rozne vysvetlenie toho isteho zakona... Bud by sa nazov listiny so zmenou spolocnikov menit mal (ale obidvomi smermi), alebo by mal nazov zostat rovnaky (a tiez v obidvoch pripadoch). Zakon nehovori o zmene nazvu listiny pri zmene poctu spolocnikov, dokonca ani nazov listiny sa neviaze na pocet spolocnikov (ale zakladatelov), takze ja osobne nevidim dovod na zmenu nazvu.

2. Je to v poriadku, ak je zmluva o prevode obchodneho podielu z 1 na 2 spolocnikov robena ako jeden dokument? Nemalo by ist v pripade zmluvy o dvojstranny pravny akt, hlavne kvoli niektorym ustanoveniam, o ktorych nemusi vediet aj druhy novy spolocnik (napr. jednemu predavam obchodny podiel v hodnote 2 500 € za 2 500 €, ale druhemu to davam bezodplatne, resp. mozu byt v tej zmluve dojednane aj ine konkretne nalezitosti, ktore sa tykaju vzdy len 2 zmluvnych stran, ...). Nebola by v tomto pripade, hlavne ak sa blizsie nespecifikuje rozdelenie obchodneho podielu, tato zmluva chapana standardne ako predaj obchodneho podielu ako celku dvom spoluvlastnikom?

3. Zakladatelska listina prevod umoznuje :-)
mi_ke
06.08.09,12:55
1. Ja s Tebou suhlasim, ziadne ustanovenie v zakone o povinnosti premenovat ZL na SZ nehovori, ale prax na sudoch je taka, ze sa to robi a preto Ti to odporucam spravit, inak si koledujes o zamietnutie navrhu:)

2)Obchodny zakonnik nepredpisuje ci ma byt zmluva o prevode dvojstranny alebo viacstranny akt. Vyzaduje len nalezitosti, ktore ma obsahovat, pisomna forma, overene podpisy ucastnikov, vyhlasenie nadobudatela, ktory nie je spolocnikom, ze pristupuje k SZ (na to nezabudni) a samozrejme ako kazda zmluva predmet a cenu. A prave cena moze byt v jednej zmluve odlisna u jednotlivych nadobudatelov. Takato zmluva sa nepovazuje za prevod na dvoch spoluvlastnikov, ak ju definujes spravne, teda na dvoch rozdielnych nadobudatelov a presne specifikujes podiely, ktore nadobudaju. Inak samozrejme, mozes to spravit ak chces napr. utajit cenu za prevod viacerymi zmluvami, s kazdym nadobudatelom zvlast. No ja ako nadobudatel by som Ti nemusel verit, ze si taku istu zmluvu s tym istym podielom neuzavrel s xy ludmi, a vlastne si ma oklamal. Ale je to na Tebe ako sa rozhodnes...
emil.b
06.08.09,18:54
1. Ja s Tebou suhlasim, ziadne ustanovenie v zakone o povinnosti premenovat ZL na SZ nehovori, ale prax na sudoch je taka, ze sa to robi a preto Ti to odporucam spravit, inak si koledujes o zamietnutie navrhu:)

2)Obchodny zakonnik nepredpisuje ci ma byt zmluva o prevode dvojstranny alebo viacstranny akt. Vyzaduje len nalezitosti, ktore ma obsahovat, pisomna forma, overene podpisy ucastnikov, vyhlasenie nadobudatela, ktory nie je spolocnikom, ze pristupuje k SZ (na to nezabudni) a samozrejme ako kazda zmluva predmet a cenu. A prave cena moze byt v jednej zmluve odlisna u jednotlivych nadobudatelov. Takato zmluva sa nepovazuje za prevod na dvoch spoluvlastnikov, ak ju definujes spravne, teda na dvoch rozdielnych nadobudatelov a presne specifikujes podiely, ktore nadobudaju. Inak samozrejme, mozes to spravit ak chces napr. utajit cenu za prevod viacerymi zmluvami, s kazdym nadobudatelom zvlast. No ja ako nadobudatel by som Ti nemusel verit, ze si taku istu zmluvu s tym istym podielom neuzavrel s xy ludmi, a vlastne si ma oklamal. Ale je to na Tebe ako sa rozhodnes...


Vdaka - pozeral som Tvoj profil, "asi" sa zakladanim sro a zmenami v nich aj zivis, tak Ti budem verit ;)

Ked si mi uz ako profik doteraz takto zadarmo pomohol, skusim poslednu otazocku: V pripade, ak by som robil 2 zmluvy, mohlo by byt to znenie prvych dvoch casti take, ako som uviedol vo vzore vyssie?

PS:

No ja ako nadobudatel by som Ti nemusel verit, ze si taku istu zmluvu s tym istym podielom neuzavrel s xy ludmi, a vlastne si ma oklamal.
Keby mi islo o toto, to by som "Ta" (resp. nadobudatela) predsa mohol rovnako oklamat aj v pripade, ze by som robil samostatnu zmluvu na kazdeho nadobudatela, nie? Mal by som svoj obchodny podiel rozdeleny na 2 po 50%, ale kazdy by som predal aj 5 krat :D Tu je asi jedno, ci mam s kazdym nadobudatelom jednu zmluvu, alebo jednu zmluvu spolocnu so vsetkymi nadobudatelmi - ci nie? Toto, samozrejme, robit nebudem a ani nechcem...
mi_ke
06.08.09,20:40
Vdaka - pozeral som Tvoj profil, "asi" sa zakladanim sro a zmenami v nich aj zivis, tak Ti budem verit ;)

Ked si mi uz ako profik doteraz takto zadarmo pomohol, skusim poslednu otazocku: V pripade, ak by som robil 2 zmluvy, mohlo by byt to znenie prvych dvoch casti take, ako som uviedol vo vzore vyssie?

PS:

Keby mi islo o toto, to by som "Ta" (resp. nadobudatela) predsa mohol rovnako oklamat aj v pripade, ze by som robil samostatnu zmluvu na kazdeho nadobudatela, nie? Mal by som svoj obchodny podiel rozdeleny na 2 po 50%, ale kazdy by som predal aj 5 krat :D Tu je asi jedno, ci mam s kazdym nadobudatelom jednu zmluvu, alebo jednu zmluvu spolocnu so vsetkymi nadobudatelmi - ci nie? Toto, samozrejme, robit nebudem a ani nechcem...

no hej, dostal si ma, bol to z mojej strany slaby argument:)Len som Ta chcel nepriamo odhovorit, aby si to nedaval na viac zmluv, lebo na jednu sa mi to zda jednoduchsie. Ale zrejme mas na to svoje dovody, takze nic som nepovedal ;)
Co sa tyka navrhovaneho znenia, ja by som vymenil bod 1 a bod 2, najskor davam ustanovenie o zakl. imani a az potom kto a co prevadza. A nadobudatel podiel prijima namiesto prebera. Inak to moze byt. Dufam, ze to neni cela zmluva...treba ju doplnit o dalsie ustanovenia ;)
emil.b
07.08.09,14:02
no hej, dostal si ma, bol to z mojej strany slaby argument:)Len som Ta chcel nepriamo odhovorit, aby si to nedaval na viac zmluv, lebo na jednu sa mi to zda jednoduchsie. Ale zrejme mas na to svoje dovody, takze nic som nepovedal ;)
Co sa tyka navrhovaneho znenia, ja by som vymenil bod 1 a bod 2, najskor davam ustanovenie o zakl. imani a az potom kto a co prevadza. A nadobudatel podiel prijima namiesto prebera. Inak to moze byt. Dufam, ze to neni cela zmluva...treba ju doplnit o dalsie ustanovenia ;)

mi_ke, dakujem Ti krasne :-)
Teraz budem asi 2 tyzdne prec, potom to porobim - dam vediet, ako som dopadol...