denimama
06.08.09,10:06
Ahoj, mate prosim nejake skusenosti, dobre tipy, ako co najrychlejsie odstavit totalneho zavislaka? Moj syn sa rano a vecer koji kazdych 10-15min, v priebehu dna a noci kazde 2-3hodiny. Snazila som sa dojcit ho rovnako dlho ako dcerku (cize 1,5roka), potom som odstavenie odlozila kvoli malej operacii, ktoru syn musel absolvovat pred 2 tyzdnami. Teraz cez vikend by som chcela skoncit s kojenim, pretoze manzel bude mat dovolenku, a tak mu az tak nevadi, ak sa nevyspi. Dcerka sa svojho casu (cakala som uz syna) odstavila vcelku bez problemov, ale ona mi popri kojeni bezne pila caj s cumlikovej flase, obcas aj nejake umele mlieko. Syn je zasadovy, odmieta cumel, cumlikovu flasku. Najradsej by bol len kojeny, nezje mi mliecne vyrobky, pecivo, ovocie, ma rad iba masovy vyvar a parky:confused:. Verim tomu, ze ak ho odstavim, jeho postoj k normalnemu jedlu sa zmeni, a okrem toho som niekde citala, ze v jeho veku sa potrebuje v noci vyspat v ramci nepretrziteho spanku, ten sled zdriemnuti prerusovanych kojenim neprospieva ani jemu, ani mne... Bojim sa vsak, ako to zvladneme. Spime vsetci v jednej izbe. Syn je tvrdohlavy, minule som mu len tak na skusku povedala, ze mliecko uz nemame, hned sa rozbehol ku stene a asi 5x o nu silno tresol čelom, potom sa hodil o zem a zuril, kopal, vrestal... vsetko komplikuje, ze mam este 3,5rocnu dcerku, ktora sa tiez potrebuje vyspat a na blizku nikoho (babka a pod), kto by mi napriklad maleho na par dni vzal.Neviem ani, cim mu to dojcenie nahradim pri vecernom zaspavani, ked nic nechce. Mam kupeny "kuzelny poharik" od aventu a chcem to skusit s kakaom, jeden raz sa nam totiz vecer podarilo, ze zaspal s kakaom - poriadne mi nim vsak pritom pokropil postel a odvtedy ho uz nikdy viac nechcel. Drzte mi prosim palce a poslite nejake dobre rady, velmi sa zidu. Dakujem.
Katarína Cigánová
06.08.09,08:17
Ahoj, mate prosim nejake skusenosti, dobre tipy, ako co najrychlejsie odstavit totalneho zavislaka? Moj syn sa rano a vecer koji kazdych 10-15min, v priebehu dna a noci kazde 2-3hodiny. Snazila som sa dojcit ho rovnako dlho ako dcerku (cize 1,5roka), potom som odstavenie odlozila kvoli malej operacii, ktoru syn musel absolvovat pred 2 tyzdnami. Teraz cez vikend by som chcela skoncit s kojenim, pretoze manzel bude mat dovolenku, a tak mu az tak nevadi, ak sa nevyspi. Dcerka sa svojho casu (cakala som uz syna) odstavila vcelku bez problemov, ale ona mi popri kojeni bezne pila caj s cumlikovej flase, obcas aj nejake umele mlieko. Syn je zasadovy, odmieta cumel, cumlikovu flasku. Najradsej by bol len kojeny, nezje mi mliecne vyrobky, pecivo, ovocie, ma rad iba masovy vyvar a parky:confused:. Verim tomu, ze ak ho odstavim, jeho postoj k normalnemu jedlu sa zmeni, a okrem toho som niekde citala, ze v jeho veku sa potrebuje v noci vyspat v ramci nepretrziteho spanku, ten sled zdriemnuti prerusovanych kojenim neprospieva ani jemu, ani mne... Bojim sa vsak, ako to zvladneme. Spime vsetci v jednej izbe. Syn je tvrdohlavy, minule som mu len tak na skusku povedala, ze mliecko uz nemame, hned sa rozbehol ku stene a asi 5x o nu silno tresol čelom, potom sa hodil o zem a zuril, kopal, vrestal... vsetko komplikuje, ze mam este 3,5rocnu dcerku, ktora sa tiez potrebuje vyspat a na blizku nikoho (babka a pod), kto by mi napriklad maleho na par dni vzal.Neviem ani, cim mu to dojcenie nahradim pri vecernom zaspavani, ked nic nechce. Mam kupeny "kuzelny poharik" od aventu a chcem to skusit s kakaom, jeden raz sa nam totiz vecer podarilo, ze zaspal s kakaom - poriadne mi nim vsak pritom pokropil postel a odvtedy ho uz nikdy viac nechcel. Drzte mi prosim palce a poslite nejake dobre rady, velmi sa zidu. Dakujem.
Nemám nič proti dojčeniu , naopak , som zástancom dojčenia čo najviac to ide , je to zdravé a dobré pre dieťa aj matku , ale pri tomto príspevku nadobúdam dojem , že toto nie je o dojčení , je to skôr problém , ktorý rieš s detským psychológom.
Chobot
06.08.09,09:08
Ahoj, mate prosim nejake skusenosti, dobre tipy, ako co najrychlejsie odstavit totalneho zavislaka? Moj syn sa rano a vecer koji kazdych 10-15min, v priebehu dna a noci kazde 2-3hodiny. Snazila som sa dojcit ho rovnako dlho ako dcerku (cize 1,5roka), potom som odstavenie odlozila kvoli malej operacii, ktoru syn musel absolvovat pred 2 tyzdnami. Teraz cez vikend by som chcela skoncit s kojenim, pretoze manzel bude mat dovolenku, a tak mu az tak nevadi, ak sa nevyspi. Dcerka sa svojho casu (cakala som uz syna) odstavila vcelku bez problemov, ale ona mi popri kojeni bezne pila caj s cumlikovej flase, obcas aj nejake umele mlieko. Syn je zasadovy, odmieta cumel, cumlikovu flasku. Najradsej by bol len kojeny, nezje mi mliecne vyrobky, pecivo, ovocie, ma rad iba masovy vyvar a parky:confused:. Verim tomu, ze ak ho odstavim, jeho postoj k normalnemu jedlu sa zmeni, a okrem toho som niekde citala, ze v jeho veku sa potrebuje v noci vyspat v ramci nepretrziteho spanku, ten sled zdriemnuti prerusovanych kojenim neprospieva ani jemu, ani mne... Bojim sa vsak, ako to zvladneme. Spime vsetci v jednej izbe. Syn je tvrdohlavy, minule som mu len tak na skusku povedala, ze mliecko uz nemame, hned sa rozbehol ku stene a asi 5x o nu silno tresol čelom, potom sa hodil o zem a zuril, kopal, vrestal... vsetko komplikuje, ze mam este 3,5rocnu dcerku, ktora sa tiez potrebuje vyspat a na blizku nikoho (babka a pod), kto by mi napriklad maleho na par dni vzal.Neviem ani, cim mu to dojcenie nahradim pri vecernom zaspavani, ked nic nechce. Mam kupeny "kuzelny poharik" od aventu a chcem to skusit s kakaom, jeden raz sa nam totiz vecer podarilo, ze zaspal s kakaom - poriadne mi nim vsak pritom pokropil postel a odvtedy ho uz nikdy viac nechcel. Drzte mi prosim palce a poslite nejake dobre rady, velmi sa zidu. Dakujem.

Doplnkovú stravu si podľa mňa mala nasadiť už hodne dávno. Už od 4. mesiaca je možné dieťaťu dávať detské výživy, kaše a pod. Mám pocit, že toho závisláka na materskom mlieku si z neho vypestovala ty tým, že doteraz nemal inú stravu.

No nič, treba natvrdo nasadiť aspoň spočiatku 1x denne nejaké iné jedlo okrem materského mlieka. A to správanie riešiť s detským psychológom.
milagros208
06.08.09,09:34
Ja osobne sa nestotožňujem s názorom dojčiť dieťa čo najdlhšie. Veď pre také veľké dieťa /21-mesačné/ predsa materské mlieko je už nepostačujúce, čo sa sýtosti i obsahu týka. A v mnohých prípadoch sa mi potvrdilo, že v tomto veku im už ani nejde o to mlieko ako o to "cmúľanie". Tým sa stráca efekt kojenia. Podľa mňa to má zmysel do tých 12-15 mesiacov.
judita1971
06.08.09,09:37
ja som tiež dlho kojila obidvoch synov toho prvého 2 roky a 8 mesiacov a druhého rok a 8 mesiacov. Ale už dávno si ho mala navykať aj na inú stravu. Moji jedli už zaradom všetko kojenie bol doplnok. Toho staršieho som odstavila s pomocou svokry. Zobrala ho na týždeň k sebe a tam toho dobrého mliečka nebolo. Keď sa vrátil hoci som mlieko ešte mala už som mu nedovolila. Len som stále dookola vravela : Už nie je. Mamka už nemá.Držím ti palce, lebo sama viem koľko trpezlivosti treba pri odstavovaní v takomto veku. Chodí to za tebou, žadoní, a on cíti, že to máš.
Mária.K.
06.08.09,10:09
Ahoj, mate prosim nejake skusenosti, dobre tipy, ako co najrychlejsie odstavit totalneho zavislaka? Moj syn sa rano a vecer koji kazdych 10-15min, v priebehu dna a noci kazde 2-3hodiny. Snazila som sa dojcit ho rovnako dlho ako dcerku (cize 1,5roka), potom som odstavenie odlozila kvoli malej operacii, ktoru syn musel absolvovat pred 2 tyzdnami. Teraz cez vikend by som chcela skoncit s kojenim, pretoze manzel bude mat dovolenku, a tak mu az tak nevadi, ak sa nevyspi. Dcerka sa svojho casu (cakala som uz syna) odstavila vcelku bez problemov, ale ona mi popri kojeni bezne pila caj s cumlikovej flase, obcas aj nejake umele mlieko. Syn je zasadovy, odmieta cumel, cumlikovu flasku. Najradsej by bol len kojeny, nezje mi mliecne vyrobky, pecivo, ovocie, ma rad iba masovy vyvar a parky:confused:. Verim tomu, ze ak ho odstavim, jeho postoj k normalnemu jedlu sa zmeni, a okrem toho som niekde citala, ze v jeho veku sa potrebuje v noci vyspat v ramci nepretrziteho spanku, ten sled zdriemnuti prerusovanych kojenim neprospieva ani jemu, ani mne... Bojim sa vsak, ako to zvladneme. Spime vsetci v jednej izbe. Syn je tvrdohlavy, minule som mu len tak na skusku povedala, ze mliecko uz nemame, hned sa rozbehol ku stene a asi 5x o nu silno tresol čelom, potom sa hodil o zem a zuril, kopal, vrestal... vsetko komplikuje, ze mam este 3,5rocnu dcerku, ktora sa tiez potrebuje vyspat a na blizku nikoho (babka a pod), kto by mi napriklad maleho na par dni vzal.Neviem ani, cim mu to dojcenie nahradim pri vecernom zaspavani, ked nic nechce. Mam kupeny "kuzelny poharik" od aventu a chcem to skusit s kakaom, jeden raz sa nam totiz vecer podarilo, ze zaspal s kakaom - poriadne mi nim vsak pritom pokropil postel a odvtedy ho uz nikdy viac nechcel. Drzte mi prosim palce a poslite nejake dobre rady, velmi sa zidu. Dakujem.
Pokús sa dávať mu jedlo lyžičkou. Keď sa mi narodil syn, lekárka ma mi povedala, aby som mu nedávala piť z fľaše, lebo potom chce údajne dieťa piť len z fľaše a odmieta kojenie. Dala som na radu lekárky. Dieťa som kojila a čajík jedol lyžičkou. Keď mal asi päť mesiacov, nastal problém, lebo chcel jesť len z prsníka a z fľaše nezjedol ani jeden hlt. Postupne som mu začala dávať kašičky a rôzne pre neho vhodné jedlo lyžičkou. Z tej sa jesť naučil, ale cumeľ nevzal do úst nikdy. Chcelo to veľa trpezlivosti. Druhého syna som už od začiatku učila piť aj z fľaše.
denimama
06.08.09,10:30
Ahojte, dakujem vsetkym za nazor/radu. Nechcela som sa pri zakladani temy prilis dopodrobna rozpisovat, a tak sa do mojho prispevku nedostalo, ze od 6mesiacov svojmu synovi denno-denne, a neskor samozrejme aj niekolkokrat denne ponukam tuhu stravu; problem je vsak v tom, ze o nu nema zaujem. Kamaratka mi napr. nechcela uverit, ze maly nezje pribinacik, ten podla nej ide u vsetkych deti na dracku. Ked bola u nas, ponukla som mu ho pred nou, zaklanal sa dozadu a stiskal pery, beznu stravu skratka vacsinou ani len neochutna. Ked som mu nejakym jedlom nasilu zamazala pusu, aby to aspon oblizol, ochutnal, casto ho naprelo.Ak mu dam rozok, jedenkrat zahryzne do jeho dvoch koncov, potom ho odlozi; croissanty, brumika len rozmrvi a napln si natrie do vlasov; odmieta piskoty, vyzivu jedol mozno 4x.Ked som sa na to stazovala pediatricke, prvej aj druhej, zakazdym ma odbili, ze maly vyzera dobre (narodil sa s vahou 4550g a tento "naskok" pred rovesnikmi si drzi dodnes, je to taky maly obor, aj vyskou), endokrinologicka, za ktorou chodime na kontrolu semennikov, ma zakazdym zvozi, ze aby som mu nedavala sladkosti ci kaloricke jedla, ze by mal byt na svoj vek utlejsi:confused:. Ja by som sa niekedy veru uz aj potesila, keby zjedol nejaku sladkost...Aj cudzi ludia, ked sa nam prihovoria, vravia najcastejsie: no, tebe chuti papat... je o dva roky mladsi od sestry a pokladaju ich za dvojicky. Doktori ma v ramci dnesnych trendov odhovaraju od odstavenia: Mamicka, co by zato ine dali a je to ta najlepsia prevencia voci bla bla bla... pribuzni zase, najma ti starsi, to pokladaju uz takmer za perverzne, ked dojcim tak velke/stare dieta. svokra, detska sestra na dochodku mi povedala, ze sa mi ho pri jeho stupni zavislosti urcite nepodari odstavit, vraj mam pockat, kym sa mu to bude dat rozumne vysvetlit; ibaze nato uz nemam sil. A v konecnom dosledku aj jemu to urcite prospeje, ked sa vyspi a normalne naje, chcem to urobit aj prenho. urcite to bude tazke, ale ani teraz to nie je lahke a ktovie, mozno nas prijemne prekvapi. Tak drzte palec zufalej:)
JarkaL
06.08.09,10:50
Je to ťažké, tiež som tým prešla. Prvého syna som kojila rok a pol, potom som zistila, že som tehotná, takže mi lekárka prikázala okamžite odstaviť, týždeň sme nespali, ale nakoniec si zvykol na fľašu (tiež pil len z pohára, nikdy nemal cumeľ ani fľašu). Ten mladší syn bol kojený 19 mesiacov, ale po toľkom kojení a 2 tehotenstvích po sebe som veľmi schudla, bola som vyčerpaná, lámali sa mi vlasy, zuby, aj keď som dodržiavala životosprávu veľmi poctivo. Chlapci ale nemali problém s jedlom, to kojenie bolo ako dezert, až na to, že aj 5-6 krát denne až do konca kojenia. Ja som čistila zeleninu na polievku, malý pribehol, vsunul sa pod tričko a cical... Nakoniec mi moja lekárka prikázala okamžite s kojením skončiť, ak nechcem do nemocnice.Dali mi nejakú tabletku na ukončenie laktácie a zas sme týždeň plakali a nespali. Pri dcére som toľko šťastia nemala, po 4 mesiacoch som prišla o mlieko a museli sme dokrmovať. Takže ja som asi tá posledná, čo Ti môže radiť, ale mne vtedy radili, aby som odcestovala a nechala to na otecka, od neho si pýtať mliečko nebude...
kajasla
06.08.09,11:34
Patrim medzi zastancov kojenia ,ale zda sa mi trocha cudne ak ta lekar pri tomto sposobe vyzivy nahovara dalej na kojenie. Podla toho co pises tak tvoj syn nie je nauceny na ziadne chute ,okrem mat.mlieka. Ak teda nepocitam vyvar a parky , ktore pre take male deti nie su este moc vhodne. Podla mna by si mala zacat tak ako ked sa zacina prikrmovat v 6. mesiaci. Ranajky , desiata , obed ..... a kazdy den v tu istu hodinu, postupne ho zvykat na zeleninu, potom na ovocie ... Kojenie obmedzovat postupne. Podla mna je velmi dôlezite , aby sa deti naucili papat ovocie a zeleninu, je to zaklad zdravej a vyvazenej stravy. Nebudes to mat lahke , ale nakoniec vsetko dobre dopadne. Trpezlivost ruze prinasa.
DominikaDominika
06.08.09,11:51
Ahoj, ja som v jednom múdrom ;) článku o dojčení čítala, že odstavenie treba nechať na dieťa samé - t. z., že ono rozhodne, kedy sa bude chcieť odstaviť. Niekedy to vraj môže byť aj vo veku 3 - 4 rokov :o Myslím ale, že v Tvojom prípade nie je ten problém ani tak s dojčením, ale s tým "nesúvislým" nočným spánkom a častým dojčením. Skús mu stále ponúkať niečo nové, aby si našla niečo, čo ho viac zasýti, aby vydržal dlhšie spať. Skúšala si rôzne mliečne kaše na večer? V obchode je ich hromada na výber, tak skúšaj...... síce nie sú najlacnejšie, ale niečo musíš nájsť, čo ho viac zasýti. A inak nechápem, že je "malý obor" ako píšeš. To máš také výživné mliečko? Keďže píšeš, že inú stravu odmieta. Ak sa Ti nepodarí nič z toho, tak už asi fakt iba tá možnosť, že manžel s malým niekam odíde - mimo Tvojho dosahu - alebo Ty od nich na pár dní a potom, keď už nebudeš nablízku, tak hlad ho donúti, aby papal aj iné... Želám veľa úspechov a držím prsty ;)
Darina1234
06.08.09,11:59
Je to velmi tazke, o tom mi rozpravala mija mama, ktora ma kojila ešte ako dva apol ročnu, a ja nie a nie prestať. Otec ma zobral od nej preč, ale nepomohlo, vydržala som , ale hned po prichode som utekala k mame so stolcekom , aby si sadla a dala mi mliečko. mama si v noci namačala prsnik do červenej papriky ani to ma neodradilo, a tak to nechali na mna a ja som pomaly prestala. Ak si ty aj maly zdravotne v poriadku, ja by som to nechala na malom, ale skušala by som aj ten sposob, aby s nim travil po dobu odučania viac času jeho otec alebo tvoji pribuzni.
Denisa
06.08.09,12:45
Hádzanie o zem už začína byť vydieraním. Kojiť dieťa stačí tak do 1-1,5 roka. Jednoducho bez emócii mu povedz, už nie, možno sa ešte hodí o zem, tak ho ukľudni, pohlaď, čo pomôže, ale nepovoľ. On cíti, že sa bojíš a si nerozhodná. Ak v tom máš jasno a chceš to skončiť, je to na tebe.
Ak nechce mliečne výrobky a rôzne kupované kaše, tak mu ich ani nedávaj - o nič nepríde, nie sú zdravé. Všade je veľa cukru a E-čok. Záleží aj od toho aká je krvná skupina (deti si prirodzene vyberajú, čo je pre ne vhodné). Uvar ovsené vločky s čerstvým ovocím, kuracie mäso alebo cestoviny s rôznou zeleninou, len žiadne sladkosti, lebo mu úplne zdeformuješ chute a už nebude chcieť normálne jedlo.
Želám veľa trpezlivosti.
denimama
06.08.09,13:07
Je to velmi tazke, o tom mi rozpravala mija mama, ktora ma kojila ešte ako dva apol ročnu, a ja nie a nie prestať. Otec ma zobral od nej preč, ale nepomohlo, vydržala som , ale hned po prichode som utekala k mame so stolcekom , aby si sadla a dala mi mliečko. mama si v noci namačala prsnik do červenej papriky ani to ma neodradilo, a tak to nechali na mna a ja som pomaly prestala. Ak si ty aj maly zdravotne v poriadku, ja by som to nechala na malom, ale skušala by som aj ten sposob, aby s nim travil po dobu odučania viac času jeho otec alebo tvoji pribuzni.

To si ma teda velmi nepotesila, je sice pravda, ze nejake zavazne zdravotne problemy nemame, ale byvame daleko od vsetkych pribuznych, mam este dcerku, tej sa tiez musim venovat, a to takmer neprestajne kojenie ma stoji privela casu a najma energie. Uvedomujem si, ze najlepsie by bolo nechat to na prirodu, ale ak by sa to aj doteraz "riadilo" len prirodou, vo veku 21 mesiacov by moj Tomasko mal pytat moje mliecko stale menej, v noci uz vobec nie, a vidis:(. Obavam sa, ze kojit 21 mesiacov v intervaloch, ako sa koji novorodenec, uz dlhsie nevydrzim. Som rozhodnuta. Pomoct mi moze jedine manzel (babky daleko, jedna pomerne chora, druha este zamestnana), dufam, ze mu odhodlanie vydrzi:)
denimama
06.08.09,13:10
Hádzanie o zem už začína byť vydieraním. Kojiť dieťa stačí tak do 1-1,5 roka. Jednoducho bez emócii mu povedz, už nie, možno sa ešte hodí o zem, tak ho ukľudni, pohlaď, čo pomôže, ale nepovoľ. On cíti, že sa bojíš a si nerozhodná. Ak v tom máš jasno a chceš to skončiť, je to na tebe.
Ak nechce mliečne výrobky a rôzne kupované kaše, tak mu ich ani nedávaj - o nič nepríde, nie sú zdravé. Všade je veľa cukru a E-čok. Záleží aj od toho aká je krvná skupina (deti si prirodzene vyberajú, čo je pre ne vhodné). Uvar ovsené vločky s čerstvým ovocím, kuracie mäso alebo cestoviny s rôznou zeleninou, len žiadne sladkosti, lebo mu úplne zdeformuješ chute a už nebude chcieť normálne jedlo.
Želám veľa trpezlivosti.

Dakujem! Plne suhlasim, nieco take mam v plane. Obavy priznavam, ale na druhej strane ak si len na chvilu predstavim, ze by to takto malo ist este aj dalej, vsetko vo mne krici NIE! Z tohto budem cerpat silu odmietnut, ked pride pytat. Drz mi palec:)
belanka
10.08.09,06:52
ja denimamu úplne chápem.ja som kojila takmer 21mesiacov a bolo to na nervy.pýtala cez deň a aj v noci.iným sa ľahko hovorilo urob to alebo tamto.jedla už takmer všetko,ale mlieko muselo byť.najhoršie bolo,že sme bývali u rodičov,ktorí ráno vstávali do práce,takže som ju nemohla nechať plakať.odstavila sa sama hneď ako sme sa presťahovali.želám pevné nervy
salka
10.08.09,19:15
denimama, aj u nás to bolo podobné.... som zástancom zdravej výživy a na 80% ju u seba aj dodržiavam a v tomto duchu som sa snažila naučiť aj malého, avšak napriek všetkým mojim snahám nič z tuhej stravy, či už varenej alebo surovej mu nebralo okrem mat.mliečka....napokon som kojila 27 mesiacov, nepamatám od kedy len v noci, a to aj niekolkokrát...ale nevadilo mi to.
Až napokon nechtiac ma pohryzol a ranka mi trochu hnisala, tak som mu v jeden večer povedala a ukázala, že mamička má "bo" a zdá sa, že pochopil...plakal, plakal...aj som sa rozhodla že nech si cucne, ale on ma už odmietol...preplakal aj druhú noc a tým to skončilo...a odvtedy prespal celú noc...ale ten imunitný systém ktorý teraz vlastní stojí za to !!! Takmer nepoznáme ATB, aj keď príde teplota či sople dokáže si s nimi za pomoci babských receptov a s rozumom dávkovanej chémie poradiť. Teraz má 7 rokov, je síce hustý, ale ani neviem z čoho, stále jedáva málo a máločo mu chutí....
Držím palce !
lenkak
10.08.09,19:58
Som na tom podobne, cez deň malý ani nepýta, má svoju hodinu kedy pýta, ale v noci hotová katastrofa. Veď uvidím dokedy vydržím, nemám ho komu dať. Teraz má 16 mesiacov a bude ho veľký problém odučiť, nakoľko stále je zažiadaný, prosíka, plače...
nika.sum
11.08.09,06:03
Tiez som mala problem s mladsim synom minuly rok, takto v auguste, som sa rozhodla, ze kojenie stacilo. Bolo to potom, co som x-ty krat v noci odbehla od PC a neskor ma zase budil a ja som uz bola taka unavena, ze som pochopila ako dokaze matka v afekte babom potriast (ale ovladala som sa) a to som povedala dost. Tri noci boli krute, cez den sa to dalo, ale v noci vrieskal. A to mame problem z afektovym placom (vrieska tak, ze sa potom nevie nadychnut), ale prezili sme to. Dost dlho este trvalo, ked si pytal : Dida, dida. a moja odpoved uplne mechanicka : Dida je pokazena, ba. Manzel sa na mne vzdy smial. Ale zabralo to a teraz si sem tam spomenie, ze ked bol babo papal mliecko od maminy. Nesmiete povolit, ked raz povolite, zistia, ze mama nevydrzi a dida funguje a je po snazeni. Drzim palce.
ivka70
11.08.09,06:12
Doplnkovú stravu si podľa mňa mala nasadiť už hodne dávno. Už od 4. mesiaca je možné dieťaťu dávať detské výživy, kaše a pod. Mám pocit, že toho závisláka na materskom mlieku si z neho vypestovala ty tým, že doteraz nemal inú stravu.

No nič, treba natvrdo nasadiť aspoň spočiatku 1x denne nejaké iné jedlo okrem materského mlieka. A to správanie riešiť s detským psychológom.

S tymto zasadne nesuhlasim.
Plne kojene deti sa dnes zacinaju prikrmovat az od ukonceneho 6. mesiaca, nekojene od ukonceneho 5. mesiaca.
Minimalne kvoli potravinovym alegiam nema zmysel nic urychlovat.
Je pravda, ze kojene deti sa tazsie ucia na normalnu stravu, ale naucit sa naucia, aj ked zacinaju neskor.

Prec su casy, ked nase babky nechavali 2 mesacne babatka zuzlat korku z chleba.
ivka70
11.08.09,06:15
Nechajte maleho spat iba s manzelom, ktory mu moze ako nahradu vecer ponuknut napr iba vodicku z toho zaracneho poharika.
Lebo on sa nebudi kvoli hladu, ale kvoli ucicikaniu u maminky.
Takze ak tam mamina nebude, mozno bude zurit, ale par noci musi manzel vydrzat a maly pochopi.

Inak poznam pripad, kedy pomahalo v lete dieta "umorit" kupanim a prechadzami a slnieckom vecer tak, ze sa vecer najedlo a v noci nezobudilo.
A vecer je potrebne dat mu hustejsiu stravu - kasu a pod., aby mu to vydrzalo do rana.
Bionda
11.08.09,10:19
Ja napíšem moje ešte čerstvé skúsenosti s mojou dnes 3r. dcérou. Kojená bola do 2,5r. , plne kojená bez jedenia bola do roka a štyroch mesiacov- doktorka doporučovala začať jesť od 10mesiaca! nie skôr:) , ale Aless bola presvedčená, že ešte nie je pripravená, takže naozaj nič nejedla a zistila som, že aj keď začala vôbec to nebolo o klasických jedlách- čo vraj deti majú radi - zemiaky- neznáša , pyré ju napínalo, banány- nechce dať do úsť dodnes :D , je to mäsožravec, pozrie do hrnca a povie- "meťko je de?"- nemá rada ani žemlovku, ani ryžový nákyp- takže aj nájsť správny typ stravy- podľa gusta stravníka je dôležité , no ale čo sa týka kojenia od toho obdobia prikrmovania sme redukovali kojenie na 5x denne po jedle :D až ku max. 3x , po prekročení dvoch rokov sme sa dohodli na 2x a k úplnému odstaveniu ( myslela som si, že budeme chodiť aj do školy spolu :D , aby mala mliečnu desaitu :D) dopomohlo, že som musela začať užívať lieky a som jej vysvetlila, že mlieko je zlé a bolelo by ju bruško a nakoniec , že odišlo. Bola veľmi tvrdohlavá a prvé dva večery to zle znášala, dokonca som ju ani uložiť nemohla, ale neustúpenie pomohlo.
Dnes ráno a večer si vypýta mlieko do pohára so slamkou :D - teplé!
rozum
11.08.09,10:33
S tým odstavením je to trošku zložité a ako ľahko sa to povie.Mne sa osvedčilo to že cez noc ked sa dožadoval mojho mliečka tak som ho len hladkala a mojkala ho. Veď je to aj ocitoch.Veď vtedy mu mamička patrí celá vykompenzovať to prejavmi lásky k nemu.Ja som svojho syna kojila cez rok. A ozaj dievčatá uvedomujete si že už sa k nám nikdy tak silno nepritúlia ak viete o čom hovorím.Ahojte
lenkak
11.08.09,10:36
Rozum viem o čom píšeš, práve preto sa snažím vydržať kým sa dá. Ešte mi tie chvíle budú neskutočne chýbať. V noci máme zo 5 prestávok, tak ešte sa to dá zvládnuť.
Bionda
11.08.09,10:43
a ten vzťah je medzi mamou a dieťatkom úplne iný, verte , mám doma 17r. , ktorú som kojila asi týždeň , s ňou som sa toľko nepoobjímala ako s touto našou malou .
rozum
11.08.09,10:50
Ešte môžeš skúsiť večer nakojiť a dať mu kašu na fľašu a nebude sa ti toľko budiť.Rozmýšľam nad odlúčení jedného od druhého.Traumatizovala by si tým seba aj malého,lebo vydržať bude ťažké aj pre teba.
lenkak
11.08.09,10:52
Rozum malý fľašu pozná na čaj, a je jedno čo mu dám večer jesť aj tak v noci chce byť so mnou, nie preto, že je hladný, ale že chce moju prítomnosť. Ukludňuje sa, bolia ho zuby, teplo ho ničí. Aj my sme nervózny a nespokojný v týchto horúčavách, aj keď nás bolia zuby. Tak pokiaľ vládzem nech má čo chce, ale tiež len do určitej miery.
Darina1234
11.08.09,10:55
Pridam aj ja svoj pribeh. Po narodeni druheho syna bolo všetko v poriadku, akurat po 14 dnoch som ja aj starši syn dostala salmonelozu a museli sme ist do nemocnice z hodiny na hodinu. Moj dvojtýždnovy syn zostal doma spolu s manželom a ja vo vysokých teplotách na infekčnom. Boli to hrozne chvile pre mna aj pre manžela a aj pre maleho. Ja som tam ležala dva týždne a o mlieko som prišla. Najhoršie bol na tom maly, pretože mu vtedy feminar nerobil dobre, trpel zapchou, plakal, no manžel si tiež vtedy vytrpel. Po prepusteni z nemocnice som si odstriekala taku vodu z prsnikov a manžel to odniesol na hygienu, vysledok znel, že salmoneloza sa do mlieka nedostane, len musim davat pozor na druhotny prenos bacilov.. Ja som začala prikladť asi po troch týždnoch maleho ku mäkkemu prsniku a mlieko sa mi zazrakom vratilo , kojila som ho do roka a pol. Umely cumel celkom odmietol a nikdy ho v puse nemal. Dodnes pride ku mne a rad je ked ho pritulim.
Martin Mocko
11.08.09,11:01
Teda neviem, či ako chlap môžem niečo do toho povedať, ale pokúsim sa môj pohľad na vec.
Každé dieťa je úplne iné. Máme doma dve dcérky. Staršiu lekár prikázal prikrmovať od 5teho mesiaca nutrilonom, lebo "málo priberala". Tak ju manželka kojila a zároveň dostávala i fľašu s nutrilonom. Tak to fungovalo asi do 10teho mesiaca, keď manželka znovu otehotnela a prestala ju kojiť zo dňa na deň. Mlieko sa stratilo a malej nechýbalo. Doteraz (má 2 roky) vypije denne 3-4 300ml fľaše mlieka ale normálne jedlo do nej dostať je problém. Pritom susedov syn ihneď ak začal dostávať fľašu, prestal "ťahať" materské mlieko.
Ďalšiu skúsenosť mám s mladšou dcérkou. Tá má momentálne 8mes. a až pred mesiacom začala dostávať príkrm (zemiak, mrkvu, brokolicu a pod.). Dovtedy mala iba a len materské mlieko. Skúšal som jej dať aj materské odstriekané mlieko z fľaše, keď manželka potrebovala niečo vybaviť ale cumlík do úst nezobrala. Taktiež ani pri tomto teplom lete sme do nej nedokázali dostať nijaký čaj ani nieč podobné. Proste chce iba materské mlieko a fľašu vôbec.

Takže aj s odstavením dieťaťa je to asi podobne. Každé dieťa je iné a zoberie to inak. Staršej dcérke sme vysvetlili vtedy, že mliečko musí zostať pre bábätko, ktoré sa narodí a ona to zobrala ako fakt. S tou mladšou to bude asi problematickejšie, keďže ju manželka plánuje kojiť čo najdlhšie. A čím je dieťa staršie, tým má viac rozumu a je to asi zložitejšie.
rozum
11.08.09,11:02
Takže ti len popriať veľa lásky tej materskej ktorá je jedinečná,veľa trpezlivosti ten hore vedel prečo a ako tvorí ženu zo srdiečkom ktoré veľa znesie.Ahoj veľa síl.
lenkak
11.08.09,11:19
Každé dieťa je iné.
Môjmu malému keď som dala fľašu, cumeľ, vypľul. Dlho trvalo kým si zobral fľašu s čajom. A dodnes on klasicky nesaje z fľaše, on ju hryzie a toľko cumlá v puse, kým z nej niečo nevytečie. On vie cecať iba z prsníka. A to poriadne silno.
jazzy
11.08.09,11:22
Druhu dceru som kojila 2,5 roka. Ked mi zubarka povedala, aby som prestala, lebo sa mi rozpadavaju zuby, skusala som pomaly prestat. Dcera to znasala velmi zle, napriek tomu, ze jedla svojmu veku primeranu stravu, hlavne v noci bola zvyknuta 4-5 krat si "cucnut". Problem bol aj v tom, ze som mala velmi vela mlieka. Gynekolog mi musel pichnut 5 nejakych injekcii, predpisal mi aj tabletky, aby sa mi zastavila laktacia. Poradil mi obviazat prsia elastickym obvazom, aby sa nenalievali. A cuduj sa svete, ten obvaz zabral aj na malu. V noci sa zobudila, ukazala som jej, ze "dida neni" a ona za 2-3 dni stratila uplne zaujem. Pri tretej dcere som kojenie ukoncila postupne v 1,5 roku uplne bez problemov. Takze rozhodne zalezi na povahe dietata.
rozum
11.08.09,11:27
Ano lebo inak papajú s prsníka a inak s cumľa.
Jara
11.08.09,11:30
Tak dlho kojila aj moja dcéra synčeka, teda môjho vnúčika. No a hlavne v noci, lebo zle spával a tiež si len potreboval cucnuť lebo cumeľ nemal a tak na prsníku zaspával. Darmo som jej hovorila nech to nerobí, dieťatko už neni hladné. Potom ju začal hrýzť, veď mal plnú pusu zúbkov a dostala škaredý zápal a veru bola nútená odstaviť a vytrpieť aj to žobronenie. Pár dní to ale chcelo pevné nervy. Malý plakal a prosíkal a dcéra plakala v kúpelni s pustenou vodou aby odolala tomu prosíkaniu, že "posím tošku, posím"
nika.sum
11.08.09,12:40
Moj maly zase stale pije kakavko (ale vola tak aj ciste kravske mlieko) z flasky s cumlom, je pravda ze ho sem-tam rozhryzie ale je to jeho oblubene rano, poobede a aj vecer. Ked je nahodou chory nic ine do neho nedostanem. Takto si asi nahradil didu, ale uz aspon vacsinou prespi celu noc (nacase) 2r.+9mes.. Tak nech cica aspon takto. A mojkavy je teda riadne. Ked nieco boli tak nikoho ineho nechce len maminu, nechce velmi zostavat u babiciek bez maminu a to noc ani nespominam. Neviem, neviem ako zvladneme skolku, hoci inak je velky sinter....
Bionda
11.08.09,13:15
:D ja som sa tiež toho bála a malá chodial- pred prázdninami do škôlky a úúúplne super a práve ju aj chválili ako dobre to zvláda. S tými starými rodičmi - to poznám aj u nás podobne. U nikoho v noci zostať nechce, cez deň bez akýchkoľvek problémov, ale večer čaká a maminka musí prísť- lebo dohody sa majú plniť- ak poviem nebude tam spať tak to platí, ale nechce, najradšej je so mnou alebo chce ísť do škôlky......
Nika nemaj strach, myslím si, že z kojených detí sú naozaj psychicky vyrovnané deti :D
Zdenka175
11.08.09,13:19
Ahoj denimama, ja mám tiež taký problém ako ty. Prvého som kojila 2,5 r. V noci si pýtal cca 7 x. Vyriešila som to takto. Všetci sme spávali v spálni. Odišla som s ním spať do vedľajšej izby. Hovorila som cici bolia a nie je mliečko. Od plaču zaspal, zobudil sa za 2 hodiny.Ponúkla som mu čaj. Odmietol a od plaču zaspal.A to sa opakovalo. Noc čo noc sa budil menej a menej a nakoniec vôbec.

No teraz mám zas ten problém syn má 19 mesiacov cumeľ nemá, fľašu odmieta.:mee: Pije len čaj z fľaše s takými nosáčikom. Pokúšala som sa ho ako 1r. odstaviť no on to nechápal, neustále plakal aj pol hodiny v kuse. Bolo mi ho ľuto. Povedala som , že asi v 2rokoch to pochopí. :eek:Chválabohu kojím len pred spaním a v noci . Na obed zaspí. Zobudí sa za hodinu cicne si a spí ďalej. Keď sa zobudí zas si cicne. V noci sa budí aj 7x:confused:V jedle je prebieravý!. Aspoň zje mliečne výrobky,pečivo, sladké. Odmieta ovocie, presnidavky, pudingy...... No my mamy to máme ťažké.:mee::eek: Niektoré detí sa odstavia samé a s inými sú takéto problémy:(

. Najjednoduchšie je pre teba nech ide spať s manželom vedľa a tie plače a vzdory ho postupne unavia. Bude sa budiť menej a menej. Niekedy to trvá aj 5 dní! Držím palce. Potom daj vedieť čo zabralo
nika.sum
11.08.09,15:26
:D ja som sa tiež toho bála a malá chodial- pred prázdninami do škôlky a úúúplne super a práve ju aj chválili ako dobre to zvláda. S tými starými rodičmi - to poznám aj u nás podobne. U nikoho v noci zostať nechce, cez deň bez akýchkoľvek problémov, ale večer čaká a maminka musí prísť- lebo dohody sa majú plniť- ak poviem nebude tam spať tak to platí, ale nechce, najradšej je so mnou alebo chce ísť do škôlky......
Nika nemaj strach, myslím si, že z kojených detí sú naozaj psychicky vyrovnané deti :D

Ja sa ani tak nebojim toho placu rano, to asi bude, ale prejde. Maly vsak zacal byt posledne mesiace (a teraz to uplne vrcholí) lakomy. Ked nechce nieco dat, niekoho niekam pustit, tak soti, capne (pľuť chvalabohu prestal) alebo hodi piesok. Mava zachvaty jedu. Niekedy vie byt uplne zlatucky, ale niekedy az hroza. Ani zo svojim starsim bratom sa nechce delit vacsinou - no des...verim, ze to prejde, len kedy?:mee:
Bionda
11.08.09,18:34
Treba skúsiť a nebáť sa, aby si zbytočne "nesiala" svoje obavy do dieťaťa. Ty musíš byť presvedčená, že to čo robíš je to najsprávnejšie a najlepšie preň a uvidíš , že to tak aj bude.;)
Držím palce. My sme do škôlky ešte neplakali, ja som si myslela, že bude veľmi dominantná, ale je úplne v pohode :D.
Určite daj vedieť ako ste to zvládli.
Kazu
11.08.09,18:44
Sestrina dcéra tiež takto dlho kojí svoju 2,5 ročnú dcérku. A malá to už má ako krátenie dlhej chvíle, chodí a žobroní aby sa mohla prisať. Mamička sa vyhovárala, že mliečko nemá a malá sa otočila k sestre a hovorí: "Baba didi má, baba dá" a už aj jej vyhŕňala tričko. :D
Zdenka175
12.08.09,04:22
Denimama. s tou stravou to tiež treba riešiť.:( Dávaj jesť dcére pred nim, aby si aj on potom pýtal:D
nika.sum
14.08.09,05:08
Vcera som stretla jednu znamu, mala ma teraz koncom mesiaca tri roky. Tiez ju chcela uz prestat kojit a nejako sa jej nedarilo. Jedneho dna si potrela bradavku citronom, mala odmietla, ze chce druhu, rychlo potrela aj tu a ani tu nechcela a prestala si pytat. Skuste vyskusat, mozno zaberie aj u Vas, kto ma problem s odstavením.
denimama
15.08.09,10:21
Ahoj vsetci,

tak v nedelu na usvite som svojho syna kojila naposledy, odvtedy nic.:D Neosvedcilo sa nam, aby ma pri nom nahradil manzel, ako sme povodne planovali, pretoze maleho moja nepritomnost stresovala este viac. Najhorsie bolo vecerne zaspavanie, Tomas priserne plakal a jedoval sa, mlatil okolo seba, snazil sa buchat hlavou aj o stenu (ked som mu pod hlavu rychlo podsunula dlan, posunul sa dalej a skusal zase...). Kedze zo skusenosti viem, ze nanho dost dobre zabera moj "spev" ( jedina ucinna zbran na mojich nervakov;) - ak ma nevezmu naspat do prace, odstartujem po dvojitej materskej spevacku karieru), tak som mu spievala, hladkala som ho, prihovarala som sa mu.Zaspal. V noci sa budil, skusila som flasku s cajom i s kakaom. Odmietol oboje. Chvilu som ho drzala v naruci, aby sa upokojil, pytal mlieko; neustale som tvrdila, ze nemam, a ono mi pritom stekalo az pod kolena:mee:. Postupne bol nocny plac coraz redsi, dnes v noci prvy raz neplakal vobec. Cez den chodi pytat, ale vzdy ho nejako zabavime, odputame pozornost. Mali by ste ho vidiet, ako sa nam rozpapal. Pri obede mava pred sebou polievku, kompletny druhy chod a potom este zvlast cistu prilohu (cestovinu, ryzu a pod. - taku jedava moja dcera) a z tych troch tanierov sa na striedacku krmi, pomlaskava si, oblizuje sa az za usami. Radost pozerat, len sa vo mne pritom ozyva obava, ze ak nas pri kojeni strasili lekari nadvahou, co bude teraz, ked sa nam takto rozjedol:--- Najvacsi problem som s odstavenim mala ja - kedze bol doteraz taky pravidelny odber mlieka, nahle odstavenie mi neurobilo dobre; nadalej ho mam velmi vela, riesim to liekmi od gynekologicky, zatial s malo presvedcivymi vysledkami. Som vsak spokojna, necakala som, ze to pojde tak prirodzene.
rozum
15.08.09,10:33
Teším sa s tebou láskou človek ešťe nikdy nič nepokazil.Nedostatok lásky pokazí človeka.
Zdenka175
15.08.09,15:34
gratulujem:)
denimama
15.08.09,20:26
Dakujem!
nika.sum
18.08.09,14:42
Ahoj Denimama, ked som citala tvoj prispevok o ukonceni kojenia, bolo to ako pred rokom ked som prestala kojit ja, este aj ten spev :-) . Len pozor na tie lieky, kamaratka ma znameho gynekologa a povedal jej ze lieky proti laktacii by mali byt posledna moznost. Je uplne normalne ze sa ti este tvori mlieko, to postupne prestane. Mne ked sa plnili, tak som to odsala len trosku aby som ich uvolnila, masirovala som sa a postupne to ustupilo, kym sa mlieko strati uplne moze to trvat dost dlho...vela stastia.
judita1971
18.08.09,15:10
milá denimama, keď som čítala príspevok o tom ako sa ti to pekne podarilo, tak som ti chcela dať bodík, lebo si to zaslúžiš za to. Trpezlivosť, len trpezlivosť.
denimama
18.08.09,19:17
Vsetkym velmi pekne dakujem za povzbudive slova!
rozum
18.08.09,19:26
J a verím že porada je o tom že sú tu ľudia pre ľudí.
Zdenka175
19.08.09,18:17
Vcera som stretla jednu znamu, mala ma teraz koncom mesiaca tri roky. Tiez ju chcela uz prestat kojit a nejako sa jej nedarilo. Jedneho dna si potrela bradavku citronom, mala odmietla, ze chce druhu, rychlo potrela aj tu a ani tu nechcela a prestala si pytat. Skuste vyskusat, mozno zaberie aj u Vas, kto ma problem s odstavením.
Ja som to vyskúšala, a funguje to. ďakujem:):---
nika.sum
17.09.09,19:42
Treba skúsiť a nebáť sa, aby si zbytočne "nesiala" svoje obavy do dieťaťa. Ty musíš byť presvedčená, že to čo robíš je to najsprávnejšie a najlepšie preň a uvidíš , že to tak aj bude.;)
Držím palce. My sme do škôlky ešte neplakali, ja som si myslela, že bude veľmi dominantná, ale je úplne v pohode :D.
Určite daj vedieť ako ste to zvládli.

ahoj tak uz mame niekolko tyzdnov (skoro 3) uspesneho chodenia do skolky. Maly rano neplakal ani jedno, dokonca to prve uz o 7.00 h netrpezlivo preslapoval pri dverach ze uz chce ist a skoro do nej utekal. Par dni bolo ze sa lutostivo rozplakal ked som pre neho prisla. Teraz uz dva dni po sebe tam aj spinkal- v pohode, aj sa pekne napapa a zatial sa aj celkom pekne sprava, nebije deti a nejeduje sa - aspon nie v skolke. Tak dufam ze mu to vydrzi. Jedine, ze teraz nechce ist k babickam, bezo mna, je na mna po skolke viac naviazany. Ale to snad prejde, je toho na tych drobcov asi vela....