elis33
06.08.09,10:57
Chcem zamestnať dôchodcu na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti. Je to moja mamina a bude my vypomáhať v obchode (sme s.r.o).Takže to chcem mať len ošetrené v prípade nejakej kontroly, ona nechce žiadne peniaze, ale musím jej dam napísať nejakú dojednanú cenu práce. Môže to byť napríklad aj len 1,00 € na hodinu?
A ako ďalej postupovať?Viem, že musím ísť na daňový úrad - prihlásenie sa na platenie dane zo závislej činnosti.Musím ísť to predpokladám ísť nahlásiť aj na sociálnu poisťovňu. Má aj mamina nejakú poviinosť to ísť niekde nahlásiť? Napr. do zdravotnej poisťovne?
Ďakujem Vám za rady.
veronikasad
06.08.09,09:00
Chcem zamestnať dôchodcu na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti. Je to moja mamina a bude my vypomáhať v obchode (sme s.r.o).Takže to chcem mať len ošetrené v prípade nejakej kontroly, ona nechce žiadne peniaze, ale musím jej dam napísať nejakú dojednanú cenu práce. Môže to byť napríklad aj len 1,00 € na hodinu?
A ako ďalej postupovať?Viem, že musím ísť na daňový úrad - prihlásenie sa na platenie dane zo závislej činnosti.Musím ísť to predpokladám ísť nahlásiť aj na sociálnu poisťovňu. Má aj mamina nejakú poviinosť to ísť niekde nahlásiť? Napr. do zdravotnej poisťovne?
Ďakujem Vám za rady.
Pojem "dohoda o vykonaní pracovnej činnosti" zákonník práce nepozná
Budete uzatvárať dohodu o vykonaní práce
alebo dohodu o pracovnej činnosti ?
Povinnosti voči SP a DU sú v oboch prípadoch rovnaké, rozdiel je len v rozsahu práce, ktorý môže na jednotlivý druh dohody vykonávať.
Xanti
06.08.09,09:04
Chcem zamestnať dôchodcu na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti. Je to moja mamina a bude my vypomáhať v obchode (sme s.r.o).Takže to chcem mať len ošetrené v prípade nejakej kontroly, ona nechce žiadne peniaze, ale musím jej dam napísať nejakú dojednanú cenu práce. Môže to byť napríklad aj len 1,00 € na hodinu?
A ako ďalej postupovať?Viem, že musím ísť na daňový úrad - prihlásenie sa na platenie dane zo závislej činnosti.Musím ísť to predpokladám ísť nahlásiť aj na sociálnu poisťovňu. Má aj mamina nejakú poviinosť to ísť niekde nahlásiť? Napr. do zdravotnej poisťovne?
Ďakujem Vám za rady.Tou mzdou 1euro za hodinu by si porušila zákonník práce o výške minimálnej mzdy, ktorá je v súčastnosti na úrovni 1,698 €/ hod.
Mamku ak je na dôchodku môžeš zamestnať na dohodu napr. DoVP alebo DoPČ. Kde za ňu budeš platiť 0,8% na úrazové poistenie, a 0,25% na garančné do SP a tiež aj daň z príjmu 19%. Samozrejme, mamina ako dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, ale ak nepresiahne jej príjem polovicu tejto čiastky, tak pri danovom priznaní môže žiadať o strhnutú daň, vrátia jej to. :D
A treba sa Ti prihlásiť do SP ako zamestnávateľovi.
JanoL
06.08.09,11:25
........ ona nechce žiadne peniaze, ale musím jej dam napísať nejakú dojednanú cenu práce. Môže to byť napríklad aj len 1,00 € na hodinu?


Nie že by som mamine nechcel dopriať, ale domnievam sa že môže byť aj to 1,00 € na hodinu.
Pozri § 228a zákonníka práce
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

Jano
Jara
06.08.09,11:44
Aj ja sa prikláňam k Janovi. Tu nejde predsa o zamestnanca, ktorý poberá mzdu, aby musela byť dodržaná min. mzda. Ide o dohodu za určitú prácu zobrať odmenu. Strany sa dohodli, že táto výpomoc je adekvátna tejto odmene. Nevidím v tom nič zlé... Ak sa mýlim, tak ma opravte
ľudka
06.08.09,11:51
Súhlasím, pri dohodách neplatí minimálna mzda.
drobeceva
06.08.09,12:08
Súhlasím, pri dohodách neplatí minimálna mzda.
Pri dohodách neplatí MM, tu je odmena za vykonanú prácu, na akej sa dohodnú z-c a z-ľ.
Xanti
06.08.09,13:39
Aj ja sa prikláňam k Janovi. Tu nejde predsa o zamestnanca, ktorý poberá mzdu, aby musela byť dodržaná min. mzda. Ide o dohodu za určitú prácu zobrať odmenu. Strany sa dohodli, že táto výpomoc je adekvátna tejto odmene. Nevidím v tom nič zlé... Ak sa mýlim, tak ma opravte

Súhlasím, pri dohodách neplatí minimálna mzda.

Pri dohodách neplatí MM, tu je odmena za vykonanú prácu, na akej sa dohodnú z-c a z-ľ.
Ja to viem, ale napísala som to preto tak , aby z-lia nezdierali :mee: tak z-cov, hlavne ak sú na dôchodku a chcú si prilepšiť lebo im nevychodí príjem ani na zaplatenie liekov.
Máte pravdu Jara, JanoL, ľudka i drobaceva. ;)