Silvia123
06.08.09,12:55
Ahojte švagrina mi dovolila použiť jej meno, aby som sa nemusel registrovať len pre jednu otázku, dúfam že vam to nevadi. Robim v jednej firme už 7 rokov, teraz na konci augusta dostanem výpoveď so 6 mesačným odstupným, s tým, že prvé tri mesiace, t.j. do konca novembra musím ešte odpracovať a za zvyšné tri mesiace dostanem hotové peniaze. Kamoši v robote mi tvrdili, že mám ísť v novembri na maródku, aby som sa prihlásil na úrad práce až v novom roku, že by sa mal meniť zákonník práce a mal by som mať nárok na 9 mesiacov podpory, ak sa prihlásim skôr, tak dostanem len 6 mesiacov. Je to pravda? dobre mi poradili? A keď pôjdem na tu marodku v novembri, to budem zamestnancom firmy, až dokedy tu marodku neskončím, lebo neviem či aj tak nemám ist na úrad prace v decembri. Aj tak neviem čo bude ďalej, kde si nájdem robotu, je to všetko bezvýchodiskové. Prosím aspoň mi dobre poradte, aby som dostával tú nešťastnú podporu čo najdlhšie, lebo neviem ako mám uživiť rodinu bez penazí.
Deno
Jana Motyčková
06.08.09,11:13
Zatiaľ sú to iba mediálne informácie, žiadna zmena zakonov nie je ešte ani v pripomienkovom konaní. Nepôjde o zmenu Zákonníka práce ale o zmenu Zákona o sociálnom poistení. Momentálne sa nič radiť nedá, kým nie je zákon schválený.
PS Už dnes viete, že v novembri budete chorý (a dlhodobo)?
Jara
06.08.09,11:16
Tak najprv výpoveď zrejme nedostaneš so 6 mes. odstupným, ale 3 mesačná výpovedná doba, t.j. budeš ešte pracovať ako píšeš a 3 mesiace budeš mať odstupné. Z toho mi vychádza, že ak výpoveď dostaneš v auguste, tak budeš mať výpovednú dobu september až do konca novembra. Od 1.12. budeš nezamestnaný. Teda vlastne budeš mať od 1.12. ochrannú lehotu 42 dní, počas ktorých ak ochorieš, tak budeš poberať nemocenské dávky. Nebudeš zamestnancom, ale vlastne u lekára nahlásiš firmu v ktorej si naposledy pracoval a povieš, že si v ochrannej lehote. Kedykoľvek v tomto období ochorieš, teda v tých 42 dňoch. Odnesieš PN-ku zamestnavateľovi, aj keď ti prac. pomer skončil, on ti urobí potrebný papier pre výpočet nemocenských dávok a odovzdá to na sociálnu poisťovňu, ktorá ti bude posielať dávku. Môžeš marodovať aj rok. V tej dobe sa nemusíš hlásiť na úrad práce, prípadne keby si sa nahlásil skôr a ochorel napr. po 10 dňoch, tak sa ti podpora v nezamestnanosti nebude vyplácať, ale nemocenské. Po skončení PN sa ti bude ďalej vyplácať podpora v nezamestnanosti. Na tú zrejme máš riadny nárok, keďže pracuješ 7 rokov. Na podporu má nárok ten, ktorý zo 4 rokov má odpracované 3 roky a to splňaš. Ohľadom tej dĺžky poberania podpory od 1.1. ako viem tak sa uvažuje, že ten bude poberať 9 mesiacov podporu, kto má odpracované 15 rokov. Myslím, že tomu rozumieš.
Jara
06.08.09,11:26
PS Už dnes viete, že v novembri budete chorý (a dlhodobo)?[/QUOTE]

Len maličká reakcia na túto vetu: Na východe to je roky stála prax, že po skončení prac. pomeru idú ľudia na PN-ku a bohužiaľ každý mesiac platia lekárom "ďakovné" 500,- sk /teraz vraj už 20€/ za vystavenie pokračovania PN-ky. Lekár je spokojný aj "pacient". Pacient ho nenahlási, veď mu lekár robí službu a lekár je spokojný, veď si postaví ďalší dom. Ja osobne len neviem, čo robí posudkový lekár, ak vidí koľko pacientov ma ten dotyčný lekár a dlhodobo chorých... No nevidím, aby sa s tým niečo robilo. Každý to vie a každý je ticho. To by stačilo zobrať len takých lekárov, čo boli vo veľkých podnikoch a kde bolo veľké prepúšťanie a hneď by sa to mohlo dokázať. No ale možno aj ten posudkový niečo dostane... Myslím, že tak to je vo viacerých oblastiach v našej republike. Sama som mala takých priateľov, čo si to vypočítali, že najprv rok pomarodia, potom vezmu podporu a potom môžu ísť do dôchodku.... Je to také verejné tajomstvo, žiaľ a teda nemajme ružové okuliare...
veronikasad
06.08.09,12:07
Dovolím si zacitovať z článku uverejneného v 7. čísle časopisu, ktorý vydáva Sociálna poisťovňa - "Zneužívanie sociálneho systému".

..."V súvislosti s finančnou krízou narástol počet dočasnepráceneschopných poistencov, a tým sa zvýšili finančné prostiedky vynakladané na účely sociálneho poistenia. V nadväznosti na to posudkoví lekári pobočiek zintenzívnili kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu u ošetrujúcich lekárov. Cielene vykonávajú kontroly najmä u tých ošetrujúcich lekárov, u ktorých významne stúpol počet uznaných dočasne práceneschopných pacientov. Posúdkoví lekári tiež zintenzívňujú kontroly dodržiavania liečebného režimu, najmä u poistencov uznaných za dočasne práceneschopných v ochrannej lehote, pri podozrení na zneužívanie dobrovolného nemocenského poistenia, pri opakovaných dočasných práceneschopnostiach "...
Jara
06.08.09,12:10
Súhlasím Veronikasad, ale to sa deje už aj 10 rokov a to teraz otvárajú oči? Som zvedavá čo zistia...
veronikasad
06.08.09,12:12
Čo keď sa o tie 20-eurovky navzájom delia ?
Jara
06.08.09,12:18
Teraz sa možno aj taxa zmení a niečo bude treba dať aj sestričke aj tomu kto nariadi kontrolu a vyšle posudkového... mimotemy No kríza je kríza... Mňa len prekvapuje, že pokiaľ to bolo na východe, tak si nik nevšimol, že rastie percento PNS keď sa zýšilo prepúšťanie :confused: , len teraz je to vidno, keď je prepúšťanie aj na západe krajiny :cool: . Sme tak malilinká republika a toľko rokov to trvalo... aj tu je vidieť ako je ten východ stále na chvoste. No ale hovorí sa, že ryba smrdí od chvosta... Až teraz došiel ten smrad? :D
Lianka
06.08.09,12:22
Len maličká reakcia na túto vetu: Na východe to je roky stála prax, že po skončení prac. pomeru idú ľudia na PN-ku a bohužiaľ každý mesiac platia lekárom "ďakovné" 500,- sk /teraz vraj už 20€/ za vystavenie pokračovania PN-ky. ...

Nechcem tu vyvolavat nejake vasne vychod vs. zapad... ale neda mi poznamku: niekto si "lezi" doma a zbytok republiky maka... :confused: Niet divu, ze v SP sa rychlym tempom minaju peniaze.:(
Silvia123
06.08.09,12:35
Aha, to som teda nevedel, že sa to dá takto zneužiť...však ani som sa o to nezaujimal, už od osemnastich poctivo makam a po uradoch som veru nebehal. Takže ak to chapem spravne, ak by som šiel v novembri marodiť, môžem marodiť aj pol roka a po pol roku sa prihlasiť na úrad prace a ešte pol roka poberať podporu!!! To teda čumim... ale zrejme to tak ľudia robia... Len môj problem je že to asi takto dlhodobo nepojde, lebo z marodky asi ťažko vyžijem, budem nutený si hladať aj brigady a to keby ma nenajde kontrola doma, tak mam asi veľký problém že! Neviem kde nabrali potom ti moji kolegovia tú informaciu o 9 mesiacoch podpory od nového roka, lebo ak by to tak bolo, tak to by som asi naozaj marodiť na ten mesiac šiel ak by sa teda dalo, to tiež je otazne, nemam ani s tym skúsenosti, ja keď som bol chory, tak som si bral ako pako dovolenku... A ak sa niečo zmeni -schvali sa novy zakon, kde si o tom môžem prečitať, aby som vas neotravoval. dakujem za objasnenie tychto veci
Jara
06.08.09,12:41
Lianka, aj s tým môžem len súhlasiť, ale na tom východe je fakt si nájsť akúkoľvek prácu, aj nehodnú vzdelania už roky problémom. Ak si zoženieš aj prácu zodpovedajúcu vzdelaniu, tak je to za tretinu mzdy čo v BA. To fakt viem o čom hovorím. Ekonóm s 30-ročnou praxou robí 2 firmy komplet všetko a za 580€. Účtovníčky s 20 ročnou praxou majú platy po 320-340€ a to sú šťastné, že vôbec patria medzi tých zamestnaných. Potom sa nedivím ani tým, čo takto špekulujú, pretože ani brigáda tu žiadna neni, sú tu hladové doliny. Si starý, tak trp? Je to taký začarovaný kruh. Z čoho majú ľudia žiť? Keď sa pozrieme perspektívne, tak vek odchodu do dôchodku sa ešte zvýši a kde nájdu ľudia prácu, ak majú problém nájsť prácu vo veku 50 rokov? Mám v Ba svachu, tak sa smeje, že koľko zarabám. Čo ja za rok, ona za mesiac. Syn mi študuje v BA a teraz bude v 5 ročníku VŠ a už si našiel prácu za 1700€ mesačne. Ja toľko nebudem mať nikdy. Vlastne ani s manželom nemám dohromady toľko. Viem, že to nevyriešime, ale nemôže každý odísť z východu, potom by bola nie kríza ale koniec sveta... Prepáč Lianka, je to také domotané a ja by som tiež bola veľmi rada, nech už je ako chce, ale aby nám Slovákom,aj tej strednej vrstve, nielen tým našim voleným tam hore, ale všetkým čo robia pre našu republiku bolo dobre, aby nik nebol nútený z dôvodu aby jeho rodina nežobrala, takto špekulovať.
veronikasad
06.08.09,12:43
Aha, to som teda nevedel, že sa to dá takto zneužiť...však ani som sa o to nezaujimal, už od osemnastich poctivo makam a po uradoch som veru nebehal. Takže ak to chapem spravne, ak by som šiel v novembri marodiť, môžem marodiť aj pol roka a po pol roku sa prihlasiť na úrad prace a ešte pol roka poberať podporu!!! To teda čumim... ale zrejme to tak ľudia robia... Len môj problem je že to asi takto dlhodobo nepojde, lebo z marodky asi ťažko vyžijem, budem nutený si hladať aj brigady a to keby ma nenajde kontrola doma, tak mam asi veľký problém že! Neviem kde nabrali potom ti moji kolegovia tú informaciu o 9 mesiacoch podpory od nového roka, lebo ak by to tak bolo, tak to by som asi naozaj marodiť na ten mesiac šiel ak by sa teda dalo, to tiež je otazne, nemam ani s tym skúsenosti, ja keď som bol chory, tak som si bral ako pako dovolenku... A ak sa niečo zmeni -schvali sa novy zakon, kde si o tom môžem prečitať, aby som vas neotravoval. dakujem za objasnenie tychto veci
Pripravujú sa zmeny v dlžke poberania podpory, nie je to ešte prerokované ani schválené v parlamente. Podľa vyjadrenia ministerky práce p. Tomanovej, malo by sa týkať len osôb, ktorí boli zamestnaní viac ako 15 rokov - to asi nie je tvoj prípad.

Čo sa týka tvojej PN-ky - ak naozaj budeš chorý a nepôjde o zneužívanie - môžeš na ňu nastúpiť pred ukončením pracovného pomeru. Zamestnávatel s tebou pracovný pomer skončí, ale nemocenské ti bude až do skončenia dočasnej prac. neschopnosti vyplácať soc. poisťovňa. Počas PN-ky ťa nezaevidujú na ÚP.
Alebo sa pôjdeš po skončení prac. pomeru zaevidovať na úrade práce a do 42 dní od skončenia prac. pomeru ti trvá ochranná doba, počas ktorej môžeš mať začiatok PN-ky ... Poberanie podpory sa ti preruší a znovu začne až po ukončení PN-ky.
Druhý spôsob je výhodnejší ...
Silvia123
06.08.09,12:44
a ešte niečo, predtym som robil v inych firmach, mam odpracovanych štrnasť rokov, medzi pracami v rôznych firmach som bol vedeny vôbec alebo len kratkodobo na urade prace a v tejto poslednej firme bolo fakt dobre a tato sprosta kriza mi ničí život, všetku istotu a kľud aké som počas rokov v tejto firme nadobudol, všetko sa to zrutilo ako domček za karat, je mi z toho na nič. Ale ak to bude ten zakon od 15 odrobenych, tak aj tak mam smolu.
veronikasad
06.08.09,12:48
a ešte niečo, predtym som robil v inych firmach, mam odpracovanych štrnasť rokov, medzi pracami v rôznych firmach som bol vedeny vôbec alebo len kratkodobo na urade prace a v tejto poslednej firme bolo fakt dobre a tato sprosta kriza mi ničí život, všetku istotu a kľud aké som počas rokov v tejto firme nadobudol, všetko sa to zrutilo ako domček za karat, je mi z toho na nič. Ale ak to bude ten zakon od 15 odrobenych, tak aj tak mam smolu.
Zatial nič nie je schválené - zákon z parlamentu môže byť úplne iný ...
Ak chceš "natiahnuť" čas - začni PN-ku pred skončením prac. pomeru a zaevidovať sa choď až po skončení PN-ky.
Silvia123
06.08.09,12:57
ďakujem všetkým za ochotu a vysvetlenie, bože pre mňa je slovo nezamestnany niečo ako menejcenny, teda aspon sa tak budem citiť ked budem stať v rade a žobrať o podporu, neviem či chapete ako to myslim, nič v zlom. ahojte
veronikasad
06.08.09,12:59
ďakujem všetkým za ochotu a vysvetlenie, bože pre mňa je slovo nezamestnany niečo ako menejcenny, teda aspon sa tak budem citiť ked budem stať v rade a žobrať o podporu, neviem či chapete ako to myslim, nič v zlom. ahojte
Chápem, zažila som to a rozhodla som sa pre živnosť. Zatial nelutujem svoje rozhodnutie. Bolo to pred 6 rokmi ...
/bolo to po 27 rokoch práce v jednej firme - tiež ma to zobralo a nevedela som čo ďalej .../
Xanti
06.08.09,14:02
Nechcem tu vyvolavat nejake vasne vychod vs. zapad... ale neda mi poznamku: niekto si "lezi" doma a zbytok republiky maka... :confused: Niet divu, ze v SP sa rychlym tempom minaju peniaze.:( mimotemy Jaj Lianka, ale tie vášne vyvolávaš.mimotemy Myslím, že aj na západe sa nájdu tý čo ležia doma, nielen na východe. :eek:
By som povedala, že sú ludia čo chcú robiť a nedarí sa im nájsť prácu, a sú aj taký čo sa im robiť nechce a priateľnejšie pre nich je vysedávanie v krčmách. Myslím, že obe typy ludí sú aj na západe aj na východe krajiny. ;)
majoneza
06.08.09,15:15
Keby Socialna Poistovna fungovala skor ako banka, ze by pocitali kolko ludia im platili, a ze by nevyplatili nikomu viac ako uz dal do systemu, tak vacsina problemov v tejto republike by uz zmizla.
Tweety
06.08.09,15:31
Keby Socialna Poistovna fungovala skor ako banka, ze by pocitali kolko ludia im platili, a ze by nevyplatili nikomu viac ako uz dal do systemu, tak vacsina problemov v tejto republike by uz zmizla.
To by sa ale nevolala Sociálna, a nebola by štátnou.
majoneza
06.08.09,15:38
To by sa ale nevolala Sociálna, a nebola by štátnou.

Ano, presne tak.
BXLmiami
07.08.09,05:41
Keby Socialna Poistovna fungovala skor ako banka, ze by pocitali kolko ludia im platili, a ze by nevyplatili nikomu viac ako uz dal do systemu, tak vacsina problemov v tejto republike by uz zmizla.
No ja myslím,že naopak.Zopár jednotlivcov by problémy nemalo,ale drvivá väčšina ľudí a najmä našich romskych spoluobčanov by malo problémov o hodne viac.A ak by sa rozbehnli po republike,tak my s nimi.A platí to aj o zdravotníctve.mimotemy
Na margo lekárov a PN-každý z Vás ked robí,má milion problémov,ale nemá čas ich riešiť.Všetko sa dá do polohy teraz nemám čas.Ale ked idem byť nezamestnaný,zrazu je času dosť a je to finančne výhodné,tak to ľudia využiju.Vymenuju všetky problémy na ktoré nemali čas posledné roky a je to.Okrem toho,každý z nás si svojich pacientov pozná a dobre.Su ľudia,napr.matka sama s dieťaťom o ktorých viem že nemaju ani haka,tam to sama poradím a nemusí dávať nič.