justafa
06.08.09,13:58
na zaklade coho sa mozem rozhodnut vo svojej firme ci budem alebo nebudem platcom DPH a co z toho pre mna plynie v oboch pripadoch?
dakaujem
Vladimír Ozimý
06.08.09,12:42
na zaklade coho sa mozem rozhodnut vo svojej firme ci budem alebo nebudem platcom DPH a co z toho pre mna plynie v oboch pripadoch?
dakaujem

Základným prvkom na rozhodovanie je obrat. od 1.7. 2009 je to 49750 EUR. ak ho prekročíte za dvanásť po sebe nasledujúcich mesicov (nie kalendárny rok) potom ste povinní sa registrovať a stávate sa platiteľom zo zákona. ak tento obrat neprekročíte je to na Vás či platiteľom chcete byť alebo nie. Je to fakultatívne.
Lianka
06.08.09,12:44
Este tu je napr. § 7, ktory hovori o dalsich podmienkach, kedy sa musite registrovat za platitela DPH.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#7
Vladimír Ozimý
06.08.09,13:58
Este tu je napr. § 7, ktory hovori o dalsich podmienkach, kedy sa musite registrovat za platitela DPH.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#7

§ 7 hovorí o registrácii ale nie ste platiteľom z pohľadu zákona o DPH. Ste len osobou registrovanou na účely odvodu DPH ale nie ste platiteľom dane, pretože Vám nevzniká nárok na odpočítanie DPH, nárok vzniká len platiteľovi pri splnení podľmienok podľa § 49
justafa
07.08.09,10:52
tento obrat - 49750 EUR je stanoveny niekde v zakone,alebo podla coho poznam jeho vysku? chcem zacat podnikat, maloobchod, tzn.mala predajna s istym sortimentom. ako mam teda v zaciatkoch vystupovat, co bude pre mna vyhodnejsie - byt platcom,alebo neplatcom DPH?


Tiez sa chcem opytat co v pripade dani. Tovar budem nakupovat od dodavatelov a predavat ho.
uvediem 4 pripady:

A) som platcom DPH

a tovar nakupim od platcu DPH. tento tovar tym padom nakupim s DPH? Co to pre mna znamena?Ake povinnosti mam voci statu? ci jednoducho robim danove priznanie so sumami s DPH a tym to pre mna konci?

B) som neplatcom DPH

a tovar nakupim od neplatcu DPH. Tento tovar DPH nema a ja si ho musim sama vycislit a predavat s DPH? do danoveho priznania potom pisem sumu s DPH?

C) som platcom DPH

a tovar nakupim od neplatcu DPH.

D) som neplatcom DPH

a tovar nakupim od platcu DPH.

citala som prispevky venovane podobnej teme no nezodpovedali mi na otazky.
bv_alexandra
07.08.09,11:04
tento obrat - 49750 EUR je stanoveny niekde v zakone,konkrétne v zákone o DPHalebo podla coho poznam jeho vysku? podľa dosiahnutých obratov, laicky povedané že každých dvanásť mesiacov si prepočítate príjaté peniaze za predane tovary či služby.chcem zacat podnikat, maloobchod, tzn.mala predajna s istym sortimentom. ako mam teda v zaciatkoch vystupovat, co bude pre mna vyhodnejsie - byt platcom,alebo neplatcom DPH?
na toto je tu viacero tém:
treba použiť vyhľadávanie

Tiez sa chcem opytat co v pripade dani. Tovar budem nakupovat od dodavatelov a predavat ho.
uvediem 4 pripady:

A) som platcom DPH

a tovar nakupim od platcu DPH. tento tovar tym padom nakupim s DPH? Co to pre mna znamena?Ake povinnosti mam voci statu? ci jednoducho robim danove priznanie so sumami s DPH a tym to pre mna konci?
Povinnosťou je pravidelne odosielať na DU daňové priznanie na DPH, kde je súhrn všetkých DPH na vstupe aj na výstupe.

B) som neplatcom DPH

a tovar nakupim od neplatcu DPH. Tento tovar DPH nema a ja si ho musim sama vycislit a predavat s DPH? do danoveho priznania potom pisem sumu s DPH?
Ked nie ste platiteľ DPH vás vôbec nezaujíma.
C) som platcom DPH

a tovar nakupim od neplatcu DPH. V tomto prípade si na nakupený tovar + vaša marža musíte dať aj DPH. ODosielať danové priznanie, kde však platíte DPH na DU z predaného tovaru. a nemáte možnosť odpočtu. kedže ten od koho ste nakupili tovar nie je platiteľ DPH

D) som neplatcom DPH

a tovar nakupim od platcu DPH.

citala som prispevky venovane podobnej teme no nezodpovedali mi na otazky.DPH vás nezaujíma, je iba vašim výdavkom ovplynujúcim základ dane. Tzn že ked nakupite tovar za 100€ plus dph 19€ váš výdavok je 119€.
v texte
JarkaL
07.08.09,11:09
chcem zacat podnikat, maloobchod, tzn.mala predajna s istym sortimentom. ako mam teda v zaciatkoch vystupovat, co bude pre mna vyhodnejsie - byt platcom,alebo neplatcom DPH?


Tovar budem nakupovat od dodavatelov a predavat ho.



Vo Vašom prípade si myslím, že by bolo vhodné dobrovoľne sa zaregistrovať a byť platcom DPH.
justafa
07.08.09,13:10
"Povinnosťou je pravidelne odosielať na DU daňové priznanie na DPH, kde je súhrn všetkých DPH na vstupe aj na výstupe."
mysli sa tym?:
suhrn vsetkych DPH: jednoducho cena za ktoru som nakupila a predala,pocitat dph nemusim lebo uz je tam?
na vstupe- spocitana suma tovarov nakupenych za rok?
na vystupe- spocitana suma tovarov predanych za rok?

"som platcom DPH
a tovar nakupim od neplatcu DPH. V tomto prípade si na nakupený tovar + vaša marža musíte dať aj DPH."
Ako si dam sama DPH? napr. tovar som kupila za 100€ ale predavat ho budem za 110. Na sumu 110 musim dat DPH? Ako bude vyzerat suma 110 s DPH? do uctovnej knihy a priznania potom ratam len so sumami s DPH?

platit DPH danovemu uradu za predany tovar a nemat moznost odpoctu? co to znamena laicky,zjednodusene?
JarkaL
07.08.09,16:11
Nemám pri sebe kalkulačku, tak príklad pozmením.
Ak ste platca DPH a nakúpite od neplatcu za 90 €, dáte si maržu 10 €, predajná cena bude: základ dane 100 €
19 % DPH 19 €
cena spolu 119 €.
Zákazník Vám zaplatí 119 €, Vám zostane 100 € a 19 € uvediete v daňovom priznaní DPH a odvediete DU.
JarkaL
07.08.09,17:04
Príklad, ak Vy ste platca DPH a nakupujete tiež u platcu DPH:

Nakúpite za Zákl.dane 80,-€, daň 19% 15,20 €, cena spolu 95,20 €.

Vaša marža nech je zas 10 €. Predajná cena bude:
Zákl.dane 90,- €, daň 19% 17,10 €, cena spolu 107,10 €.

Do daňového priznania dáte
Základ dane na vstupe 80,-€, daň na vstupe 15,20 €

Základ dane na výstupe 90,- €, daň na výstupe 17,10 €.

Výsledok: vyjde Vám daňová povinnosť 17,10 - 15,20 = 1,9 € -to pošlete DU

Dúfam, že je to napísané zrozumiteľne.
JarkaL
07.08.09,17:09
"Povinnosťou je pravidelne odosielať na DU daňové priznanie na DPH, kde je súhrn všetkých DPH na vstupe aj na výstupe."
mysli sa tym?:
suhrn vsetkych DPH: jednoducho cena za ktoru som nakupila a predala,pocitat dph nemusim lebo uz je tam?
na vstupe- spocitana suma tovarov nakupenych za rok?
na vystupe- spocitana suma tovarov predanych za rok?


Daňové priznanie podávate podľa toho, či ste mesačný alebo kvartálny platca DPH. Mesačný platca podáva DP vždy do 25. dňa nasledujúceho mesiaca (napr. 25.2.2009 za 1/2009), kvartálny do 25 dní po skončení kvartálu (napr.25.4.2009 za 1-3/2009).
liba2
07.08.09,17:11
suhrn vsetkych DPH: jednoducho cena za ktoru som nakupila a predala,pocitat dph nemusim lebo uz je tam?
na vstupe- spocitana suma tovarov nakupenych za rok?
na vystupe- spocitana suma tovarov predanych za rok?
Ako platiteľ DPH máte nárok odpočítať si DPH zo všetkých nákupov ktoré ste uskutočnili od platiteľa DPH - napr. kanc. materiál, počítač, internet, telefon, benzín, rôzne opravy, služby... všetko čo použijete na podnikanie.
JarkaL
07.08.09,17:14
V svojich príspevkoch som odpovedala naozaj "po lopate", aby ste pochopili fungovanie DPH. Ale daňové priznania odporúčam, aby ste si nerobili sami, ale zverili účtovníctvo do rúk odborníka.
JarkaL
11.08.09,13:03
justafa, tak ako ste sa rozhodli? Platca a či neplatca?
veronikasad
11.08.09,13:25
justafa, tak ako ste sa rozhodli? Platca a či neplatca?
Jarka, postačí ti odpoveď z tohto príspevku ?

http://www.porada.sk/1117690-post13.html
Môžeš si prečítať celú temu a pochopíš ...
JarkaL
11.08.09,13:30
No prečítala som si to. Ale nesmie nás to odradiť od toho, aby sme pomáhali iným, čo si náš čas budú viac vážiť.
veronikasad
11.08.09,13:31
Jarka, ja veľmi rada pomôžem, ale len po určité hranice ...
Lianka
11.08.09,13:34
justafa, tak ako ste sa rozhodli? Platca a či neplatca?

Ja som tuto otazku povazovala za provokacnu... :D:D:D
brato
26.08.09,11:59
Dakujem pekne že ste to tu tak krasne rozpisali konečne som v obraze.
Muška
26.08.09,12:17
Brato, pekné od Teba, že si pochválil dievčatá. :)
Určite ich to poteší, že ich odovzdané vedomosti nevyšli nazmar.
brato
30.09.09,10:05
Este tu je napr. § 7, ktory hovori o dalsich podmienkach, kedy sa musite registrovat za platitela DPH.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#7

Mam takyto problem.Niesom platca DPH , od 12.10. otvaram obchod z rozl.tovarom.kedže chodim často do zahraničia nakupil som si tovar do predajne.
Je to problem teraz ked nie som platca DPH? tento par.7 hovori o tom že som sa mal zaregitrovať teda ak som to dobre pochopil.
Možem ten tovar predať na Slovensku teraz?
Dik za info.
adabirk
30.09.09,11:06
- ak presahujete hranicu nákupu uvedenú v § 7 zákona o DPH vyplýva pre Vás registrácia v zmysle uvedeného ustanovenia,
- na Vašom mieste, ako obchodníka, by som však uvažovala nad alternatívou sa stať riadnym platiteľom DPH v zmysle § 4 zákona o DPH,
- je to z toho dôvodu, že ak budete registrovaný len v zmysle § 7 zákona zaplatíte DPH z nákupu, ale nárok na odpočítanie dane nebudete mať, ak však sa registrujete ako platiteľ DPH (§4), zdaníte nadobudnutie tovaru DPH a zároveň si uplatníte odpočítanie dane a budete na nule (neviem či som to napísala zrozumiteľne), samozrejme potom tovar konečným zákazníkom budete predávať už s DPH.
brato
30.09.09,17:54
- ak presahujete hranicu nákupu uvedenú v § 7 zákona o DPH vyplýva pre Vás registrácia v zmysle uvedeného ustanovenia,
- na Vašom mieste, ako obchodníka, by som však uvažovala nad alternatívou sa stať riadnym platiteľom DPH v zmysle § 4 zákona o DPH,
- je to z toho dôvodu, že ak budete registrovaný len v zmysle § 7 zákona zaplatíte DPH z nákupu, ale nárok na odpočítanie dane nebudete mať, ak však sa registrujete ako platiteľ DPH (§4), zdaníte nadobudnutie tovaru DPH a zároveň si uplatníte odpočítanie dane a budete na nule (neviem či som to napísala zrozumiteľne), samozrejme potom tovar konečným zákazníkom budete predávať už s DPH.

Určite ste to napisala zrozumitelne ale som vtomto uplny novačik takže som nerozumel skoro ani slovo:)

Teda ak som aspon trošku rozumel...

1.Nemusim sa registrovať pokial neurobim nákup z vonka za 420000sk
2.Ak to presiahnem tak sa musím registrovať lebo mi to uklada zákon.
3.čo s tovarom?Ak ho ja kupim od platcu DPH a ja sám som zatial neplatca
ako bude vyzerať moja cena?Napr tovar 100sk+19%=119sk+moja marža
vysledna suma napr.130sk Ako bude vyzerať blok s ERP?Ak nebudem platca DPH tak to tam nebude vobec zobrazene?

4.Ak nakupim tovar od neplatcu DPH a sám som neplatca..
Dik za inho ešte raz
KEJKA
30.09.09,18:09
Určite ste to napisala zrozumitelne ale som vtomto uplny novačik takže som nerozumel skoro ani slovo:)

Teda ak som aspon trošku rozumel...

1.Nemusim sa registrovať pokial neurobim nákup z vonka za 420000sk
2.Ak to presiahnem tak sa musím registrovať lebo mi to uklada zákon.
ano treba sa registrovať, ale pozor a tú hranicu. Registrácia je povinná v momente, ked najbližšia dodávka prekročí tento limit a už podlieha zdaneniu.

3.čo s tovarom?Ak ho ja kupim od platcu DPH a ja sám som zatial neplatca
ako bude vyzerať moja cena?Napr tovar 100sk+19%=119sk+moja marža
vysledna suma napr.130sk Ako bude vyzerať blok s ERP?
na blokoch z ERP budeš mať o.i. DIČ nie ičDPH, a bude tam cena 130, bez čleeia na základ dae a DPH
Ak nebudem platca DPH tak to tam nebude vobec zobrazene? tak ako som napisala.

4.Ak nakupim tovar od neplatcu DPH a sám som neplatca..
Dik za inho ešte raz
Ak nakupim tovar od neplatcu DPH a sám som neplatca....................
u teba je vždy cena obstarania tá cena, ktorú zaplatíš dodávateľovi zo SR, je jedno či je platiteľ, alebo neplatiteľ.
Ak nakupiš zvonka, tak tam budeš mať cudziu DPH (českú?, maďarskú?....)
a zasa je to pre teba cena obstarania.
Ak už budeš nutený sa registrovať - tak k cene od dodávateľa si pripočítaš DPH, ktorú zaplatíš slov.DU a súčet je cena obstarania.

K tým cenám pripočítaš svoju maržu a predávaš.
Musí ti byť jasné, že tvoje ceny budú vyššie ako u konkurencie, alebo budeš musieť sa uspokojiť s nižšou maržou.
brato
30.09.09,19:02
Ak nakupim tovar od neplatcu DPH a sám som neplatca....................
u teba je vždy cena obstarania tá cena, ktorú zaplatíš dodávateľovi zo SR, je jedno či je platiteľ, alebo neplatiteľ.
Ak nakupiš zvonka, tak tam budeš mať cudziu DPH (českú?, maďarskú?....)
a zasa je to pre teba cena obstarania.
Ak už budeš nutený sa registrovať - tak k cene od dodávateľa si pripočítaš DPH, ktorú zaplatíš slov.DU a súčet je cena obstarania.

K tým cenám pripočítaš svoju maržu a predávaš.
Musí ti byť jasné, že tvoje ceny budú vyššie ako u konkurencie, alebo budeš musieť sa uspokojiť s nižšou maržou.

aha už mi to je jasne....Ďakujem velmi pekne za vysvetlenie.
PS.ak sa prihlasim ako dobrovolny platca DPH da sa ta DPH čka nejako potom vratit?
Napr urobim nakup v metre s DPH a nasledne si ju nejako odpišem?
prikl. tovar stoji 100sk bez DPH +10sk moja marža a na to ide ešte DPH?
čiže 100+10=110+19%=130,9sk za tuto sumu to predavam?
KEJKA
30.09.09,19:17
aha už mi to je jasne....Ďakujem velmi pekne za vysvetlenie.
PS.ak sa prihlasim ako dobrovolny platca DPH da sa ta DPH čka nejako potom vratit?
Napr urobim nakup v metre s DPH a nasledne si ju nejako odpišem?
prikl. tovar stoji 100sk bez DPH +10sk moja marža a na to ide ešte DPH?
čiže 100+10=110+19%=130,9sk za tuto sumu to predavam? ano

čo keby si trochu viac vyhľadával, tieto otazky su tu dosť často vysvetlené.
platiteľ DPH si uplatní nárok na odpočítanie DPH zo svojich nákupov. Potom maržu pripočíta k netto cene a k tomu ide DPH na výstupe. takže DPH odvedieš vlastne iba zo svojej marže,
brato
30.09.09,19:21
čo keby si trochu viac vyhľadával, tieto otazky su tu dosť často vysvetlené.
platiteľ DPH si uplatní nárok na odpočítanie DPH zo svojich nákupov. Potom maržu pripočíta k netto cene a k tomu ide DPH na výstupe. takže DPH odvedieš vlastne iba zo svojej marže,


ok Dakujem za info idem sa tu trocha pohrabať
pekny večer prajem
ekopo
30.09.09,19:47