erzet
06.08.09,13:39
Prosím Vás, sú teraz nejaké úľavy pri založení živnosti? Nejaké výhody? Ďakujem.
veronikasad
06.08.09,11:47
Prosím Vás, sú teraz nejaké úľavy pri založení živnosti? Nejaké výhody? Ďakujem.
môžeš byť konkrétnejší ?
platenie odvodov, dotácie z úradu práce, poplatky za založenie živnosti ...???
erzet
07.08.09,04:56
môžeš byť konkrétnejší ?
platenie odvodov, dotácie z úradu práce, poplatky za založenie živnosti ...???
Myslel som hlavne na založenie živnosti. Ale nepohrdol by som ani iným, pretože neviem, kde by mohli byť nejaké úľavy, výhody.
Lianka
08.08.09,08:44
Ak mas na mysli, danove a odvodove ulavy, take nie su.

Vyhody/nevyhody zivnosti si treba porovnat s inymi alternativami, ktore mas.
veronikasad
08.08.09,09:32
Myslel som hlavne na založenie živnosti. Ale nepohrdol by som ani iným, pretože neviem, kde by mohli byť nejaké úľavy, výhody.
všetko okolo založenia živnosti nájdeš v tomto linku :

http://www.podnikajte.sk/index.php?show=41

odvody začínajúceho živnostníka :
preddavky na zdravotné poistenie - vymeriavací základ si môže určiť sám, najmenej vo výške min. mzdy - do 31.12.2009 sú min. preddavky vo výške 41,37€

sociálne poistenie - povinne platiť nemusí, doporučujem prihlásiť sa ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, platí sa 4,4 % z vymeriavacieho základu, najmenej z min. mzdy (min.platba 13€) mesačne. Nárok na dávku je po 270 dňoch poistenia, do tejto doby sa započítava aj doba nem. poistenia zo zamestnania.
Povinným platitelom odvodov do SP sa stane, ak jeho príjem´= tržby za kal. rok presiahne 12-násobok min. mzdy. Výšku min. mzdy od 1.1.2010 ešte nepoznáme, za rok 2008 to bol mi.príjem vo výške 12x295,50€ - je jedno či to bolo dosiahnuté za 1 alebo 12 mesiacov podnikania.

Ak budeš evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na Úrade práce min. 3 mesiaca, môžeš po absolvovaní kurzu a schválení podnikatelského plánu požiadať o dotáciu na samostatnú zárobkovú činnosť.
marjankaj
08.08.09,10:09
Prosím Vás, sú teraz nejaké úľavy pri založení živnosti? Nejaké výhody? Ďakujem.

Možno to, že sa nebudeš musieť hlásiť na úrade práce pri hľadaní zamestnania.:D Inak budeš na tom ako každá SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba). Sám sa musíš starať, aby si mal príjmy na zabezpečenie tvojich výdavkov.

Mohol by si ešte požiadať úrad práce o dotáciu.
erzet
08.08.09,16:51
Ďakujem