sisa 7
06.08.09,13:42
Dohodárovy vyšla odmena za vykonanú časť 164,34€. Má podpísané vyhlásenie, čiže mu môžem uplatniť nezdaniteľnú časť 335,47€. Môžem ju uplatniť v plenej výške aj keď odpracoval iba 4dni? A ako je to z DB? Tam nemá nárok iba na alikvôtnu časť, keďže nemá odpracovaný celý mesiac?
A ešte posledná otázka: poistné dohodára sa počíta z odpracovanej odmeny alebo odpracovanej odmeny + DB?
ľudka
06.08.09,11:55
Dohodárovy vyšla odmena za vykonanú časť 164,34€. Má podpísané vyhlásenie, čiže mu môžem uplatniť nezdaniteľnú časť 335,47€. Môžem ju uplatniť v plenej výške áno, v plnej výške aj keď odpracoval iba 4dni? A ako je to z DB? Tam nemá nárok iba na alikvôtnu časť, keďže nemá odpracovaný celý mesiac? daňový bonus celý - ako chceš vyplatiť alikvotnú čas?
A ešte posledná otázka: poistné dohodára sa počíta z odpracovanej odmeny alebo odpracovanej odmeny + DB? IBA ZO MZDY, TEDA BEZ DB
sisa 7
06.08.09,12:24
Takže: 164,34€ - 335,47€ = 0 daň
+ DB na dve deti: 19,99€ x 2 = 39,98€ a ten mi DÚ pri štvrťročnom prehlade vráti.
DB sa môže vyplatiť len v prípade, že má minim. mzdu 147,71€ čo je polovica z minim. mzdy: 295,43€? Pochopila som to správne?
Lianka
06.08.09,12:26
sisa, DB je 20 EUR na dieta, od 1.7.2009.
veronikasad
06.08.09,12:28
=
Takže: 164,34€ - 335,47€ = 0 daň
+ DB na dve deti: 19,99€ x 2 = 39,98€ a ten mi DÚ pri štvrťročnom prehlade vráti.
DB sa môže vyplatiť len v prípade, že má minim. mzdu 147,71€ čo je polovica z minim. mzdy: 295,43€? Pochopila som to správne?
odkial máš údaje o min. mzde a výške DB ?

min. mzda mesačná = 295,50€
daňový bonus od 1.7.2009 = 20€
Nárok na DB = príjem vo výške min. 1/2 mesačnej min. mzdy = správne
sisa 7
06.08.09,12:35
Už som to pochopila. Ste zlaté, že ste ma opravili a doviedli na správnu mieru.
Pekný deň Vám všetkým
valikaP
16.08.09,17:28
Dobrý večer, mohol by mi niekto pomôcť s výpočtom čistej mzdy brigádnikovi, dôchodca ( poberá starobný a vdovský dôchodok ). Za časť mu vyšla odmena 332,-eur, bude u nás zamestnaný do konca roka a takto by mala byť odmena každý mesiac ( čiže do konca roka 1660,- ). Odvody do SP viem, to je 0,8 a 0,25 % z hrubej mzdy ( spolu 3,48 eur ). Ale čo z daňou? Musím odviesť za neho DÚ preddavok dane ( kedže príjem je nad 5000 ), ak jeho príjem nepresiahne 1/2 nezdanitelnej časti za celý kalendárny rok? Veľmi by ste mi pomohli, na DÚ ma odporúčali do zákona, ale § mi robia chaos v hlave. Ďakujem.
drobeceva
16.08.09,17:35
Dobrý večer, mohol by mi niekto pomôcť s výpočtom čistej mzdy brigádnikovi, dôchodca ( poberá starobný a vdovský dôchodok ). Za časť mu vyšla odmena 332,-eur, bude u nás zamestnaný do konca roka a takto by mala byť odmena každý mesiac ( čiže do konca roka 1660,- ). Odvody do SP viem, to je 0,8 a 0,25 % z hrubej mzdy ( spolu 3,48 eur ). Ale čo z daňou? Musím odviesť za neho DÚ preddavok dane ( kedže príjem je nad 5000 ), ak jeho príjem nepresiahne 1/2 nezdanitelnej časti za celý kalendárny rok? Veľmi by ste mi pomohli, na DÚ ma odporúčali do zákona, ale § mi robia chaos v hlave. Ďakujem.
Jedná sa o dôchodcu, nárok na odpočítateľnú položku nemá, takže odmenu mu zdaníš-preddavková daň.
KEJKA
16.08.09,17:37
ak podpíše vyhlásenie, uplatníš mu odpoč. sumu po odpočítaní dôchodku, čo môže byť aj nula.Daň vypočítaš a odvedieš v zmysle zákona. V priebehu roka sa neriešia celoročné príjmy.
Ak dôchodca bude chcieť vrátiť daň, môže napr. podať daňové priznanie.(oprava príspevku)
valikaP
16.08.09,17:38
Čo potom jemu z tohto vyplýva? Má si podať daňové priznanie? alebo je to jednoducho daň, ktorú musí zaplatiť z tohto príjmu a hotovo....a kedže nemal príjem ktorý by podliehal podaniu daňového priznania za rok 2009, tak nič ani nepodá..mýlim sa alebo je to tak.
valikaP
16.08.09,17:42
Kejka, je to predsa len staršia pani, ktorá si troška zakladá na tom aby nemusela nič papierovať...a nechceme ju tým ani zaťažovať. Radšej skončí pracovať vtedy, ked presiahne sumu podliehajúcu podaniu daň. priznania..
valikaP
16.08.09,17:43
Prosím, ešte by ste mi vedeli povedať koľko je teraz NČZD? Aktuálna.
KEJKA
16.08.09,17:43
mýliš sa. Kedže zaplatil viac dane - dokonca nemusí zaplatiť nič, pričom daň bola odvedená, podá si DPFO, typ A, kde vyčísl tuto daň ako preplatok a požiada o vrátenie.
Tieto otázky sú tu vyriešené, resp. v DRAKovi,
100%ne neviem odpoved, či mu môže urobiť ročné zúčtovanie zamestnávateľ. Na 95% som si istá, že nie.
Ale na 1000% viem, že daň treba odvádzať bez skúmania celoročného príjmu.
==============
vzhľadom na predchádzajuce príspevky ešte dodám, že to DPFO jej môžete vypracovať vy, ona ho iba podpíše. Tak ju nebudete zaťažovať.
Prípadne ustrážite, aby mala mesačný príjem do výšky odpočitateľnej položky, takže vypočítaní daň budenula. Lenže je dôchodkyňa, takže tak to nepojde.................. opravené na základe nasledujúcich príspevkov.
valikaP
16.08.09,17:47
Vrátim sa ešte k predchádzajúcemu tvojmu príspevku. Si si istá, že ak podpíše vyhlásenie ( a myslím že aj bez neho, niečo také som v zákone čítala ) ak nemá sumu vyplácaného dôchodku väčšiu ako NČZD, tento rozdiel by som mala odčítať od základu dane?
KEJKA
16.08.09,17:55
Vrátim sa ešte k predchádzajúcemu tvojmu príspevku. Si si istá, že ak podpíše vyhlásenie ( a myslím že aj bez neho, niečo také som v zákone čítala ) ak nemá sumu vyplácaného dôchodku väčšiu ako NČZD, tento rozdiel by som mala odčítať od základu dane?

áno, presne tak.................opravené na základe nasledujucej diskusie.
drobeceva
16.08.09,17:58
Prosím, ešte by ste mi vedeli povedať koľko je teraz NČZD? Aktuálna.
NČZD je 335,47 EUR

Vrátim sa ešte k predchádzajúcemu tvojmu príspevku. Si si istá, že ak podpíše vyhlásenie ( a myslím že aj
bez neho, niečo také som v zákone čítala ) ak nemá sumu vyplácaného dôchodku väčšiu ako NČZD, tento rozdiel by som mala odčítať od základu dane?
v daných mesiacoch nemá nárok na NČZD, nakoľko je dôchodkyňa /za predpokladu, že bola od 1.1.2009/. Ak by nebola dôchodkyňa od 1.1., tak nárok na NČZD by mala.
Ročné zúčtovanie dane jej môžeš urobiť aj Ty. Predloží Ti výpis dôchodkov zo SP. Podľa toho uvidíš, či má nárok na odpočít.položku. Ak je dôchodok vyšší, tak nárok nevznikne.
KEJKA
16.08.09,18:03
Vrátim sa ešte k predchádzajúcemu tvojmu príspevku. Si si istá, že ak podpíše vyhlásenie ( a myslím že aj bez neho, niečo také som v zákone čítala ) ak nemá sumu vyplácaného dôchodku väčšiu ako NČZD, tento rozdiel by som mala odčítať od základu dane?


NČZD je 335,47 EUR

v daných mesiacoch nemá nárok na NČZD, nakoľko je dôchodkyňa /za predpokladu, že bola od 1.1.2009/. Ak by nebola dôchodkyňa od 1.1., tak nárok na NČZD by mala.
Ročné zúčtovanie dane jej môžeš urobiť aj Ty. Predloží Ti výpis dôchodkov zo SP. Podľa toho uvidíš, či má nárok na odpočít.položku. Ak je dôchodok vyšší, tak nárok nevznikne.

nemôže predložiť výmer a priebežne odpočítavať rozdiel! opravené
ospravedlnujem sa.
valikaP
16.08.09,18:04
Ste zlaté posunuli ste ma dosť dalej v chaose §§§. Už len posledná neistota. Chcela som od vás počuť o NČZD pretože mám dve sumy a vôbec neviem ako si mám nájsť tú správnu. Mne dala účtovníčka ktorá spracuváva doklady sumu 398,33 platná od 1.7.2009. Je správna táto suma alebo to čo uviedla "drobeceva"?
drobeceva
16.08.09,18:09
Ste zlaté posunuli ste ma dosť dalej v chaose §§§. Už len posledná neistota. Chcela som od vás počuť o NČZD pretože mám dve sumy a vôbec neviem ako si mám nájsť tú správnu. Mne dala účtovníčka ktorá spracuváva doklady sumu 398,33 platná od 1.7.2009. Je správna táto suma alebo to čo uviedla "drobeceva"?
NČZD platí na rok 2009. Od 1.7. sa menilo životné minimum.
Nie priebežne nemôže odpočítavať, Kejka. Teraz jej robí výplatu tak, že jej zdaňuje, tamto bude riešiť cez RZD, alebo DP v roku 2010
KEJKA
16.08.09,18:14
NČZD platí na rok 2009. Od 1.7. sa menilo životné minimum.
Nie priebežne nemôže odpočítavať, Kejka. Teraz jej robí výplatu tak, že jej zdaňuje, tamto bude riešiť cez RZD, alebo DP v roku 2010
áno - má to logiku, dobré je, že sa jej dá urobiť RZD, kedže sama si DPFO robiť nechce - nevie.
Idem upraviť svoje príspevky, nech nezavádzajú.
valikaP
16.08.09,18:29
Žienky ďakujem za pomoc. Trocha svetla v spleti § nezaškodí. Pochopila som čo ste tým mysleli. Ešte raz ďakujem.
veronikasad
16.08.09,20:39
Čo potom jemu z tohto vyplýva? Má si podať daňové priznanie? alebo je to jednoducho daň, ktorú musí zaplatiť z tohto príjmu a hotovo....a kedže nemal príjem ktorý by podliehal podaniu daňového priznania za rok 2009, tak nič ani nepodá..mýlim sa alebo je to tak.
Ak hrubý príjem starobného dôchodcu nepresiahne 1/2 NČZD a do 31.3.2010 podá daňové priznanie, DU u zrazenú daň vráti. Po dosiahnutí príjmu vo výške 1/2 NČZD môže pracovať ďalej na dohodu, ale jeho mesačný príjem v ďalších mesiacoch musí byť do 5000sk/prepoč.na EUR, aby bol zdaňovaný zrážkovou daňou. Dôchodca nemá nárok na odpočet NČZD mesačne.

Ak hrubý príjem presiahne 1/2 NČZD má nárok na odpočítatelnú položku len vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným starobným dôchodkom.