justafa
06.08.09,15:07
z akej ciastky si ako SZCO vypocitam odvody do socialnej poistovne?
Z celkoveho mesacneho vynosu mojej firmy alebo z coho? pocitam zo sumy s DPH alebo bez nej?
napr. zarobim 1000eur v hrubom a z tejto sumy si musim vypocitat odvody.
nasla som clanok,kde sa pocitalo nemocenske 4.4%,dochodkove 18.0%.su tieto percentualne hodnoty stanovene statom niekde v zakone? na zaklade nich si potom vypocitam odvod napr. z prijmu 1000€?
veronikasad
06.08.09,13:10
z akej ciastky si ako SZCO vypocitam odvody do socialnej poistovne?
Z celkoveho mesacneho vynosu mojej firmy alebo z coho? pocitam zo sumy s DPH alebo bez nej?
napr. zarobim 1000eur v hrubom a z tejto sumy si musim vypocitat odvody.
nasla som clanok,kde sa pocitalo nemocenske 4.4%,dochodkove 18.0%.su tieto percentualne hodnoty stanovene statom niekde v zakone? na zaklade nich si potom vypocitam odvod napr. z prijmu 1000€?
ak tvoj príjem=tržby za kal. rok presiahne 12-násobok min.mzdy /bez ohľadu na to, kolko mesiacov v roku podnikáš/, stávaš sa od 1.7. nasl. kal. roku povinným platitelom odvodov do sociálnej poisťovne.

Kalkulačku na výpočet odvodov nájdeš tu :

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco-od-1-jula-2009/25727s
Lianka
06.08.09,13:18
z akej ciastky si ako SZCO vypocitam odvody do socialnej poistovne?
Z celkoveho mesacneho vynosu mojej firmy alebo z coho? pocitam zo sumy s DPH alebo bez nej?
napr. zarobim 1000eur v hrubom a z tejto sumy si musim vypocitat odvody.
nasla som clanok,kde sa pocitalo nemocenske 4.4%,dochodkove 18.0%.su tieto percentualne hodnoty stanovene statom niekde v zakone? na zaklade nich si potom vypocitam odvod napr. z prijmu 1000€?

Vymeriavaci zaklad vypocitas principialne takto: Zaklad dane podla § 6 z danoveho priznania (tzv. "zisk") / 2 / pocet mesiacov podnikania v predchadzajucom roku

Mesacna vyska poistneho: 33,15% z vymeriavacieho zakladu (% sadzby jednotlivych fondov tu: http://www.socpoist.sk/poistne/512s)

Ber to ako velmi zjednodusene vysvetlenie.

DPH u platitela DPH do obratu pre vypocet poistneho nevstupuje, nie je teda ani zdanitelnym prijmom pre ucely dane z prijmu.
justafa
06.08.09,13:43
prepacte,ale som uplny zaciatocnik, ani na skole som nikdy nemala nic o daniach,vymeriavacich zakladoch..nic.preto nerozumiem celkom dobre.
mohli by ste mi uviest nejaky konkretny priklad ako, z coho sumu na odvody vypocitam?
veronikasad
06.08.09,13:46
prepacte,ale som uplny zaciatocnik, ani na skole som nikdy nemala nic o daniach,vymeriavacich zakladoch..nic.preto nerozumiem celkom dobre.
mohli by ste mi uviest nejaky konkretny priklad ako, z coho sumu na odvody vypocitam?
Uveď výšku ročného zisku a počet mesiacov podnikania.
A tiež, či tvoj príjem presiahne 12 x 295,50€ ročne
justafa
06.08.09,13:52
taktiez mi nie je jasny pojem vymeriaveci zaklad.je stale rovnaky, iny...?co je zaklad dane, 33,15%z vymeriavecieho zakladu.priklad by sa zisiel
veronikasad
06.08.09,13:57
taktiez mi nie je jasny pojem vymeriaveci zaklad.je stale rovnaky, iny...?co je zaklad dane, 33,15%z vymeriavecieho zakladu.priklad by sa zisiel
základ dane = tvoj zisk = rozdiel medzi tvojimi daňovými príjmami a daňovými výdavkami
justafa
06.08.09,13:57
vymeriavaci zaklad sa pocita z rocneho zisku? a ked je zisk kazdy rok iny? dajme tomu dajme tomu ak by bol moj rocny zisk 30 tis.€ a podnikam 15 mesiacov tak co s tym?
veronikasad
06.08.09,14:03
vymeriavaci zaklad sa pocita z rocneho zisku? a ked je zisk kazdy rok iny? dajme tomu dajme tomu ak by bol moj rocny zisk 30 tis.€ a podnikam 15 mesiacov tak co s tym?
odkedy má rok 15 mesiacov?
Výška poistného sa mení od 1.7. nasl. kal. roka - podľa dosiahnutých príjmov a zisku v predch. kal. roku ...
justafa
06.08.09,14:10
:) ja neviem myslela som ze myslis výškou ročného zisku a počtom mesiacov podnikania,pocet mesiacov ako dlho je firma na trhu...
zistujem ze mam medzery aj v terminologii, neviem co znemena danovy prijem a danovy vydavok.cize tym padom neviem co a hlavne z coho vypocitat. na priklade by mi to myslim bolo jasnejsie, uplne imaginarny priklad..
veronikasad
06.08.09,14:12
:) ja neviem myslela som ze myslis výškou ročného zisku a počtom mesiacov podnikania,pocet mesiacov ako dlho je firma na trhu...
zistujem ze mam medzery aj v terminologii, neviem co znemena danovy prijem a danovy vydavok.cize tym padom neviem co a hlavne z coho vypocitat. na priklade by mi to myslim bolo jasnejsie, uplne imaginarny priklad..
Zanes svoje doklady účtovníčke - určite ti správne poradí...
Cez PORADu - pokial nevieš uviesť podklady - je to ťažké ...
Lianka
06.08.09,14:14
:) ja neviem myslela som ze myslis výškou ročného zisku a počtom mesiacov podnikania,pocet mesiacov ako dlho je firma na trhu...
zistujem ze mam medzery aj v terminologii, neviem co znemena danovy prijem a danovy vydavok.cize tym padom neviem co a hlavne z coho vypocitat. na priklade by mi to myslim bolo jasnejsie, uplne imaginarny priklad..

justafa, vsetko, na co si sa pytala, uz Veronika odpovedala. Skus si to precitat este raz a pomaly, kazde jedno slovicko ;). Chce to klud, ked budes chciet chapat a zamyslis sa, pochopis :).

Uviest priklad nie je problem, len zadaj cisla, co Veronika pozadovala.
justafa
06.08.09,14:17
ja nemam ziadne doklady ani nepodnikam, vsetko je to imaginarne,chcem len vediet z coho si SZCO vypocita odvody do soc.poistovne.
veronikasad
06.08.09,14:18
ja nemam ziadne doklady ani nepodnikam, vsetko je to imaginarne,chcem len vediet z coho si SZCO vypocita odvody do soc.poistovne.
robíš si z nás srandy, myslíš, že sa nudíme ?
Lianka
06.08.09,14:18
Mozme skusit takto:
- zadaj vysku predpokladanych prijmov a vydavkov (mas to kalkulovane rocne alebo mesacne),
- za daj mesiac, v ktorom uvazujes zacat podnikat.
Lianka
06.08.09,14:20
robíš si z nás srandy, myslíš, že sa nudíme ?

Toto ma nastastie dnes nevytocilo ;). Ale obcas sa nedrzim ani ja a potrebujem si povedat :confused:, alebo tazko predychavam.
justafa
06.08.09,14:27
prepacte,kladiem zle otazky lebo v problematike nie som doma..
takze skusim inak.Len neviem ci to mam pocitat rocne,alebo mesacne..skusim vam to uviest mesacne.uplne "z brucha"
Predpokladane prijmy mesacne - 40 000Eur
Vydavky mesacne - 2O 000Eur
Ak zacnem podnikat 1.1.2010.
Lianka
06.08.09,14:44
Najma citaj, co ti piseme.

Skor, ako zacnes podnikat, odporucam prestudovat si aspon:
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html
http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html
... aby si rozumela podstate, pojmom, a z toho vyplyvajucim povinnostiam, ktore ta iste neminu.

K prikladu:
rok 2010
ZP (zdravotne poistenie) z minima, minimum pre rok 2009 je 41,37 EUR/mes., pre 2010 je zatial vyska neznama.
V pripade subehu (zaroven zamestnanie) nemusis platit.
SP (socialne poistenie) neplatis.

rok 2011
ZP januar - jun 2011, minimum podla zakona,
ZP jul - december 2011 a januar - jun 2012, mesacny VZ (vymeriavaci zaklad) = 10 000 EUR, poistne 1 400 EUR/mesacne,

SP januar - jun neplatis,
SP jul - december 2011 a januar - jun 2012, mesacny VZ cca. 10 000 EUR, poistne 3 315 EUR/mesacne.

Nepytaj sa, ako som na to prisla - vyrobne tajomstvo ;). Postup je uvedeny v predchadzajucich prispevkoch a v prilozenych zakonoch.

Mala oprava: nebrala som do uvahy max. vymeriavaci zaklad.
Lianka
06.08.09,14:53
Max. poistne v sucasnosti je:

VZ na ZP: 2 006,17 EUR, z toho poistne 280,86 EUR/mesacne,
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168
max. poistne na SP: 799,50 EUR/mesacne.
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-jula-2009/924s

Max. VZ znamena, ze ak ti podla vyssie uvedeneho vypoctu vyjde poistne vyssie, ako zakonom stanovene maximum, platis poistne vo vyske zakonom stanoveneho maxima.
Ako bude stupat max. VZ v dalsich rokoch, nie je v sucasnosti zname.
justafa
06.08.09,14:57
velmi si cenim vasu trpezlivost so mnou :)
tie prispevky naozaj citam a snazim sa im pochopit.
odpoved na moju otazku sa ukryva mam dojem v tejto vete:
Vymeriavaci zaklad vypocitas principialne takto: Zaklad dane podla § 6 z danoveho priznania (tzv. "zisk") / 2 / pocet mesiacov podnikania v predchadzajucom roku

Mesacna vyska poistneho: 33,15% z vymeriavacieho zakladu

zial neviem si to aplikovat na svoje potreby a vedomosti....

cize ako vypocitat vymeriavaci zaklad: zaklad dane=moj zisk=rozdiel medzi prijmom a vydavkami.to mi podla vsetkeho ak vas dobre chapem vyjde v danovom priznani ista suma.tuto sumu potom delim poctom mesiacov podnikania v pred.roku?alebo co znamena znacka /2/?
Lianka
06.08.09,15:01
Ano, zhruba tak (ak povazujeme vsetky prijmy a vydavky za danove - vid. Zakon o dani z prijmov).

Znacka znamena: ... / (deleno) 2 / (deleno) pocet mesiacov podnikania...
justafa
06.08.09,15:09
dakujem naozaj velmi pekne, trosku mi je to jasnejsie a teraz hor sa na zakony..
ALDA
06.08.09,15:23
dakujem naozaj velmi pekne, trosku mi je to jasnejsie a teraz hor sa na zakony..

Na zákony treba hor najskôr a potom sa zorientovať, bez toho to nejde.
Číslo jedna: Naštudovanie zákonov!!!!!
Číslo dve: Otázky...
GARANTRANS
07.08.09,06:49
Nie sú teraz odvody do SP nižšie o 2,75%? Nemalo by to byť 30,4%?
abel
07.08.09,07:20
Nie sú teraz odvody do SP nižšie o 2,75%? Nemalo by to byť 30,4%?
Ber to tak, že justafa začala študovať zákony od piky, teda od začiatku platnosti. Kým sa prelúska po poslednú novelu, už to bude ovládať dokonale. ;)
Lianka
07.08.09,11:47
Nie sú teraz odvody do SP nižšie o 2,75%? Nemalo by to byť 30,4%?

Mas pravdu, neuvedomila som si to.

Aspon pre zakladnu orientaciu hadam mu/jej ten vypocet stacil.