betka
06.08.09,14:09
Mám jeden prípad, ktorý bude asi problém.

Spoločnosť A (SK) si objednala tovar u spoločnosti B (CZ). Zaplatila zálohu a pripísali sa na účet PP tejto spoločnosti B. NAkolko tento tovar (náhradné diely) potrebovala spoločnosť súrne, vycestovala do spoločnosti C (DE).

Dodanie tovaru sa uskutočnilo z A do C. Podľa par. 45 musia byť splnené všetky podmienky, aby išlo o trojstranný obchod. Ibaže podmienka 1/d nie je splnená. Tovar neodoslal ani neprepravil prvý dodavtel, ani prvý odberatel, ani iná osoba. Prepravila si ho spoločnosť A na svoj účet, na svoje vlastné náklady.

Čakám FA, FA nikde. Cítim problém, pretože si myslím, že spoločnosť B vystaví FA ako CZ12345, a nie ako DE. Spoločnosť B sa mala registrovať pre daň v Nemecku, teda v štáte C. A pre spoločnosť A ide o nadobudnutie tovaru z ČŠ C, teda mala by byť FA DE1234, od prvého odberatela=druhého dodavatela.

Čo mám spraviť, ak budú predtuchy správne, a FA od B bude CZ?
Aký problém nastane?
(nejde o dodanie tovaru v druhom ČŠ v Ceskej republike), teda nejdo o nadobudnutie tovaru.....:confused:

Vďaka za riešenie
Vladimír Ozimý
06.08.09,13:39
Mám jeden prípad, ktorý bude asi problém.

Spoločnosť A (SK) si objednala tovar u spoločnosti B (CZ). Zaplatila zálohu a pripísali sa na účet PP tejto spoločnosti B. NAkolko tento tovar (náhradné diely) potrebovala spoločnosť súrne, vycestovala do spoločnosti C (DE).

Dodanie tovaru sa uskutočnilo z A do C. Podľa par. 45 musia byť splnené všetky podmienky, aby išlo o trojstranný obchod. Ibaže podmienka 1/d nie je splnená. Tovar neodoslal ani neprepravil prvý dodavtel, ani prvý odberatel, ani iná osoba. Prepravila si ho spoločnosť A na svoj účet, na svoje vlastné náklady.

Čakám FA, FA nikde. Cítim problém, pretože si myslím, že spoločnosť B vystaví FA ako CZ12345, a nie ako DE. Spoločnosť B sa mala registrovať pre daň v Nemecku, teda v štáte C. A pre spoločnosť A ide o nadobudnutie tovaru z ČŠ C, teda mala by byť FA DE1234, od prvého odberatela=druhého dodavatela.

Čo mám spraviť, ak budú predtuchy správne, a FA od B bude CZ?
Aký problém nastane?
(nejde o dodanie tovaru v druhom ČŠ v Ceskej republike), teda nejdo o nadobudnutie tovaru.....:confused:

Vďaka za riešenie

úvaha je správna nejde o trostranný obchod.
Miesto dodania je nemecko. V takom prípade sa česká spoločnosť mala registrovať v DE a vystaviť Fa bez DPH pre Vás a vy vykonáte samozdanenie. Nemecká spoločnosť vystaví faktúru s nemeckou daňou pre českú spoločnosť.
Milan Benka
06.08.09,15:16
Mám jeden prípad, ktorý bude asi problém.

Spoločnosť A (SK) si objednala tovar u spoločnosti B (CZ). Zaplatila zálohu a pripísali sa na účet PP tejto spoločnosti B. NAkolko tento tovar (náhradné diely) potrebovala spoločnosť súrne, vycestovala do spoločnosti C (DE).

Dodanie tovaru sa uskutočnilo z A do C. Podľa par. 45 musia byť splnené všetky podmienky, aby išlo o trojstranný obchod. Ibaže podmienka 1/d nie je splnená. Tovar neodoslal ani neprepravil prvý dodavtel, ani prvý odberatel, ani iná osoba. Prepravila si ho spoločnosť A na svoj účet, na svoje vlastné náklady.

Čakám FA, FA nikde. Cítim problém, pretože si myslím, že spoločnosť B vystaví FA ako CZ12345, a nie ako DE. Spoločnosť B sa mala registrovať pre daň v Nemecku, teda v štáte C. A pre spoločnosť A ide o nadobudnutie tovaru z ČŠ C, teda mala by byť FA DE1234, od prvého odberatela=druhého dodavatela.

Čo mám spraviť, ak budú predtuchy správne, a FA od B bude CZ?
Aký problém nastane?
(nejde o dodanie tovaru v druhom ČŠ v Ceskej republike), teda nejdo o nadobudnutie tovaru.....:confused:

Vďaka za riešenie

Dohodnite sa s českou spoločnosťou, že jej vyfakturujete prepravu. Ona nech to zahrnie do svojej fakturácie pre Vás. Takto bude preprava na účet prvého odberateľa.
betka
06.08.09,15:32
úvaha je správna nejde o trostranný obchod.
Miesto dodania je nemecko. V takom prípade sa česká spoločnosť mala registrovať v DE a vystaviť Fa bez DPH pre Vás a vy vykonáte samozdanenie. Nemecká spoločnosť vystaví faktúru s nemeckou daňou pre českú spoločnosť.

Vladko.

Aké problémy mám ja z toho?
Mám nejaké problémy?
Ako by mi mal vystaviť FA Cech?
Z CZ, alebo DE?

Ak mi vystaví z CZ. Možem vlastne samozdaniť? Keď ide o nadobudnutie z Nemecka?

Vždy mám zamotané problémy, už ma z toho poráža.:mee:
betka
06.08.09,15:41
Dohodnite sa s českou spoločnosťou, že jej vyfakturujete prepravu. Ona nech to zahrnie do svojej fakturácie pre Vás. Takto bude preprava na účet prvého odberateľa.

CHlapci vy ste poklady.

Ale, čo ak (CZ nevie nič pochopiť, on nepreplatí dopravu:mad:, to som si istá, .... volá sa Adolf ...... , už len to je div ....) ja budem mať od neho CZ FA nič nepokazím a samozdaním? Urobím nadobudnutie z ČR?
Aké zlo pre mňa vyplýva?

Mám v ruke i zálohovú FA. Musím si vypočítať z nej DPH 19% a toto je pre mňa DP par. 19.
Odposítať DPH budem mocť, keď budem mať v ruke od neho doklad. Ak bude od neho vystavená FA do 15-teho. Samozdanenie je dňom vystavenia. DP DPH 7/2009.

Ak bude vystavená 16.8. DP mi vzniká 15-deň, teda 15.8. DP DPH 8/2009-nárok na odpočítanie DPH.

CHalani, vždy vravím, že Z o DPH je náročný. A on naozaj je.
Vladimír Ozimý
07.08.09,04:55
jednoznačne povinnosť je na strane českej spoločnosti. Za tých podmienok aké sú musí sa zaregistrovať v nemecku a vystaviť fa s nemeckým IČDPH. Ak vystaví faktúru s českým aj tak by som s optarnosti vykonal samozdanenie nemám tým čo pokaziť. Ale p. Benka to presne popísal. Takto by som postupoval asi aj ja...skrátka prenies prepravu na českú spoločnosť...aspoň sa tak dohodnúť a je to v suchu...v každom prípade nech sa udeje čo sa udeje každopádne by som to samozdanil.
Vladimír Ozimý
07.08.09,08:28
Čo ja s týmto mám.:D:D
Z CZ strany bol zaslaný mail majitelom, že či ich účtovníčka (ja) nevie účtovníctvo. No neviem. :D:D

Dala som preposlať odpoveď moju, Fy pre kt. pracujem.: (a ešte dokonca, keby uviedli, že ide aspon o trojstr.obchod :D:D z CZ)

Komu:

...........................

Velmi podstatná vec!

FA by mala byť vystavená od p. ........ s prefixom DE, čiže mu vznikla povinnosť registrácie V Nemecku. Zrejme mu to pani účtovníčka vysvetlila. Pretože nejde o trojstranný obchod, čo sa na prvý pohlad zdá, preprava bola zabezpečená druhým odberatelom.

S pozdravom ...........


Vidíte vyšla som z toho ako blbec.

Samozdaním FA s prefixom CZxxx. Adolfovi to nikto nevysvetlí.

No toto je problém celej EU...lebo všetci si všetko vysvetlujú uplne inak...ale to čo sme tu riešili je správne. Každopádne nejde o trostranný obchod...A Adolf nech sa hezky nasnída :)
nika224
29.09.11,11:36
Poraďáci, prosím Vás, tiež mám podobný problém s dodávkou v rámci EÚ a neviem, čo s tým...
Mala som faktúru za nákup z HU a žiadne prepravné doklady k tomu. Dodávku som samozdanila ako nadobudnutie tovaru. Následne mi teraz s odstupom času boli doručené CMR k tomuto tovaru a pozerám, že tovar fyzicky nešiel z HU, ale z AT priamo na SK, pričom túto prepravu hradila naša spoločnosť - čiže podmienky trojstranného obchodu splnené nie sú. Podľa toho, ako ste to tu rozoberali, môžem nechať teda tento tovar samozdanený? Môj dodávateľ z HU sa totiž v AT neregistroval a tovar mi dodal pod IČ DPH HU.
alusa783
30.09.11,07:31
Ahojte
mne sa prvýkrát dostala do rúk faktura označená ako trojstranný obchod a neviem čo s ňou
zaučtujem to normalne 501/321 a zaučtujem aj samozdanenie, potom sa mi to automaticky prenesie do mesečného výkazu dph, neskôr urobím suhrnný výkaz dph (ani tam ale neviem ako to spraviť.. viem že tam zaškrtnem 3stranný obchod ale niesom ista koho ič dph tam uvediem 1. alebo 2. ? (my sme 3)
a niekde som našla vetu že :
v záznamoch druhý odberateľ ( my) uvádza základ dane, sumu dane, názov alebo meno a adresu prvého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode ič pre dan pridelené v tuzemsku :(
z toho som uplne mimo tak čo mam vôbec urobit?
alusa783
10.10.11,06:07
hallo
čo mam robit s tou faturou sme posledný (druhý) odberatel kde to uvediem v čom je to pre mna iné ako iné faktury???
Betina2
14.10.11,07:33
Chcem sa len uistiť, že v tomto čisto hypotetickom prípade nejde o trojstranný obchod:

Spol. A (EU) dodala tovar pre spol. B (SR), pričom tovar bol odoslaný priamo z tretej krajiny mimo EU a nešiel od spol. A. Doprava sa začala na území tretieho štátu a skončila na území SR, pričom vôbec nešla cez územie štátu A. Bude k tomu doklad CMR. Bolo vystavené JCD s colným dlhom, ktorý pozostával len zo slovenskej DPH (clo nebolo vyčíslené), tá bola v riadne slovenskou firmou (príjemca uvedený v JCD) uhradená v prospech SR colnice. Ako krajina pôvodu v JCD je uvedené EU. Faktúra nebude, ale bude kúpno-predajná zmluva vystavená firmou A (EU) na firmu B. bez vyčíslenia DPH.

Môže sa v takomto prípade postupovať podľa § 49 ods. 2 písm. d) a následne § 51 ods. 1 písm. d), pričom miestom dodania je podľa § 13 ods. 2 SR (doprava sa začala mimo EU a skončila v SR - príjemca) a následne ustanovenie § 69 ods.8) ?

Bolo by to takto možné?

A ešte by ma zaujímalo, kedže sa zaplatí DPH colnému úradu, tak dňom úhrady ju bude možné odpočítať. Čiže vznikne mi daňová povinnosť na základe JCD, zaplatím ju, a následne ju budem môcť odpočítať? Čiže potom do nákladu resp. do vstupnej ceny majetku (ak by šlo o DHM) bude vstupovať len základ dane ? (clo nebolo vyrubené a dph sa vyrubí v JCD a po úhrade odpočíta)
Ako to správne podchytiť do evidencie a zaúčtovať?