Enyma
06.08.09,16:29
Dobrý deň, chcela by som sa poinformovať, čo sa týka výpovede pre nadbytočnosť. Som zamestnaná od 02/2006 - neurčitá doba. Ak zamestnávateľ mi chce dať výpoveď pre nadbytočnosť, ak mi ju doručí v mesiaci 08/2009, začne mi plynúť dvojmesačná výpovedná doba t.j. od 01.09.2009 do 31.10.2009 a zároveň po uplynutí dostanem aj dvojmesačné odstupné ? Kolektívnu zmluvu u zamestnávateľa nemáme.


Za všetky príspevky vopred ďakujem.


S pozdravom

enyma
Xanti
06.08.09,14:45
Odpoveď je ANO.

ak mi ju doručí v mesiaci 08/2009, začne mi plynúť dvojmesačná výpovedná doba t.j. od 01.09.2009 do 31.10.2009 a zároveň po uplynutí dostanem aj dvojmesačné odstupné ?
terezamaria
06.08.09,14:51
Dobrý deň, chcela by som sa poinformovať, čo sa týka výpovede pre nadbytočnosť. Som zamestnaná od 02/2006 - neurčitá doba. Ak zamestnávateľ mi chce dať výpoveď pre nadbytočnosť, ak mi ju doručí v mesiaci 08/2009, začne mi plynúť dvojmesačná výpovedná doba t.j. od 01.09.2009 do 31.10.2009 a zároveň po uplynutí dostanem aj dvojmesačné odstupné ? Kolektívnu zmluvu u zamestnávateľa nemáme.


Za všetky príspevky vopred ďakujem.


S pozdravom

enyma
Presne tak, ako si napísala, po uplynutí dvojmesačnej výpovednej doby Ti bude vyplatené odstupné vo výške 2 - mesačného priemerného zárobku.
majoneza
06.08.09,17:58
Bude to tak ako opisujete, pokial obidve strany nedohodnu nieco ine.

Mozno bude pre Vas a Vasho zamestnavatela lepsie, ak dohodnete, ze skoncite k 1.9.2009, ale s 3-mesacnym odstupnym. Zamestnavatel usetri mesiac penazi ale strati zamestnanca na 2 mesiace (ale ste vraj nadbytocna). Vy stratite mesiac penazi ale nemusite pracovat tie dve mesiace - ak je predpoklad ze rychlo najdete pracu - alebo ze aspon zacinate hladat o 2 mesiace skor tak je lepsie pre Vas aj z financnej stranky.

Len davajte pozor aby vysska odstupneho bola v dohode o skonceni PP.
16lukasko
06.08.09,18:01
robíš tam tri roky.. to znamená že máš právo na trojmesačnú výpovednú lehotu nie?
Xanti
06.08.09,18:03
robíš tam tri roky.. to znamená že máš právo na trojmesačnú výpovednú lehotu nie? Po 5 rokoch by mal právo. :D
majoneza
06.08.09,18:03
robíš tam tri roky.. to znamená že máš právo na trojmesačnú výpovednú lehotu nie?

Myslim si, ze to je ak pracovala tam 5 rokov alebo viac, pokial kolektivna zmluva a pracovna zmluva nehovoria nieco ine.
mzdarka renca
06.08.09,21:37
robíš tam tri roky.. to znamená že máš právo na trojmesačnú výpovednú lehotu nie?

§ 62
Výpovedná doba


(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
16lukasko
07.08.09,11:22
Ja viem ja vas iba skusam:D
VANUSKA
15.08.12,15:25
Ja mám nasledovný problém a hoci som ho nastolil v novej téme ...aj napriek tomu. Môj známy dostal výpoveď pre nadbytočnosť v okt. 2011 s dvojmensačnou výpovednou lehotou. Tá mu mala začať plynúť 1.11. 2011. On však išiel ešte v októbri na PN. Zá trvá doposiaľ. Podľa lekára však práceschopný bude k 1.9. 2012. Ako to s ním bude ďalej ? Podľa oznámenia zamestnávateľa nemá údajne nárok ani na odstupné ani na to aby ešte robil u neho tie dva mesiace. Poradťe ako má riešiť situáciu. Postupuje zamestnávateľ v zmysle platných predpisov ako mi nechce dať odstupné ani ho zamestnať na tie dva mesiace ???
Ďakujem
VANUSKA
15.08.12,15:27
Apropo...kedy mu vlastne skončí pracovný pomer, alebo je už skončený po uplynutí tej výpovednej 2-oj mesačnej lehoty ? To by znamenalo, že v roku 2012 už nebol počas PN zamestnancom firmy ???
Tweety
15.08.12,15:35
Apropo...kedy mu vlastne skončí pracovný pomer, alebo je už skončený po uplynutí tej výpovednej 2-oj mesačnej lehoty ? To by znamenalo, že v roku 2012 už nebol počas PN zamestnancom firmy ???
§64ZP

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.


Nárok na odstupné mu nevznikol.
VANUSKA
15.08.12,16:21
Vďaka za promtnú odpoveď.
Silkov
23.08.12,13:19
Ak sa ruší časť firmy a 4 zamestnanci sú nadbytočný od 1.9.2012. Môže firma dať zamestnancom okamžitú výpoveď? §? Ako je to s odstupným? 1. zamest. pracoval menej ako 1. rok ostatný zamest. pracovali viac rokov. Ďakujem za každú odpoveď.
veronikasad
23.08.12,13:27
Ak sa ruší časť firmy a 4 zamestnanci sú nadbytočný od 1.9.2012. Môže firma dať zamestnancom okamžitú výpoveď? §? Ako je to s odstupným? 1. zamest. pracoval menej ako 1. rok ostatný zamest. pracovali viac rokov. Ďakujem za každú odpoveď.
To je aká okamžitá výpoveď ?

Ak sa ruší časť firmy, zamestnávatel dá zamestnancom výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) ZP alebo z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 odst. 1 písm. b). Aby vznikol zamestnancom nárok na odstupné, musia požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Napr. ak výpoveď dostanú do konca augusta, do 31.8. musia ukončiť pracovný pomer ak chcu vyplatiť plné odstupné.
Silkov
23.08.12,13:29
Aká by bola výška odstupného v hore uvedených prípadoch?
veronikasad
23.08.12,13:42
Aká by bola výška odstupného v hore uvedených prípadoch?
§ 76
OdstupnéNa začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

(2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
Silkov
23.08.12,19:10
§ 76
OdstupnéNa začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
Priemerný mesačný zárobok vypočítam za obdobie 01/2012 do 08/2012?
Silkov
23.08.12,19:35
Ak sa ruší časť firmy, zamestnávatel dá zamestnancom výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) ZP alebo z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 odst. 1 písm. b). Aby vznikol zamestnancom nárok na odstupné, musia požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Napr. ak výpoveď dostanú do konca augusta, do 31.8. musia ukončiť pracovný pomer ak chcu vyplatiť plné odstupné.
Čo má obsahovať žiadosť zo strany zamestnanca adresovaná zamestnávateľovi pred začiatkom plynutia výpovednej doby?
veronikasad
23.08.12,19:50
Čo má obsahovať žiadosť zo strany zamestnanca adresovaná zamestnávateľovi pred začiatkom plynutia výpovednej doby?
Stačí na kopiu výpovede, ktorá ostáva zamestnávatelovi, napísať. "Žiadam o skončenie pracovného pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby dňa ... (napr. 31.8.2012). Dátum prevzatia + podpis zamestnanca

Zamestnávatel na základe toho spíše Dohodu v zmysle § 60 Zákonníka práce, v ktorej uvedie dôvod skončenia prac.pomeru (ten čo je uvedený vo výpovedi). Dohoda musí byť podpísaná zamestnancom aj zamestnávateľom.
anna81
11.02.13,11:59
Dobrý deň, minulý rok sme prepustili zamestnanca pre nadbytočnosť, pri kontrole a prečítaní niekoľkých tém týkajúcich sa výpovede mám v tom chaos. Preto by som sa chcela uistiť, že vypoveď prebehla ako mala a že mám všetko správne vypísané.
Zamestnanec odpracoval 8rokov, výpoveď bola ku dňu 10.11.2012, dostal odstupné.

1. napísala som výpoveď podľa §63 odst.1 písm b ZP - nakoľko ste sa stali pre našu organ. nadbytočný, dávame Vám výpoveď k 10.11.2012. Výpovedná doba začína plynúť 11.11.2012. (táto veta neviem či tam mala byť uvedená). Odôvodnenie - nedostatok financií.......preto Vám dávame výpoveď z nadbytočnosti. Výpoveď bola vyhotovená dňa 23.10.2012
2. zamestnanec žiadosťou požiadal o skončenie pracovného pomeru dohodou z dôvodu §63 odst.1 pism b k dátumu 10.11.2012, žiadosť bola vypísaná 24.10.2012.
3. dňa 27.10.2012 som vyhotovila dohodu o skončení pracovného pomeru ... zam-nec a zam-teľ sa dohodli, že touto dohodou rozväzujú prac.pomer založený prac.zmluvou dňa....pracovný pomer končí dňom 10.11.2012. zam-ncovi patrí odstupné za dobu 3 mesiacov.

Prosím Vás, je to takto správne?
Tweety
11.02.13,12:36
Dobrý deň, minulý rok sme prepustili zamestnanca pre nadbytočnosť, pri kontrole a prečítaní niekoľkých tém týkajúcich sa výpovede mám v tom chaos. Preto by som sa chcela uistiť, že vypoveď prebehla ako mala a že mám všetko správne vypísané.
Zamestnanec odpracoval 8rokov, výpoveď bola ku dňu 10.11.2012, dostal odstupné.

1. napísala som výpoveď podľa §63 odst.1 písm b ZP - nakoľko ste sa stali pre našu organ. nadbytočný, dávame Vám výpoveď k 10.11.2012.. Výpovedná doba začína plynúť 11.11.2012. (táto veta neviem či tam mala byť uvedená). Odôvodnenie - nedostatok financií.......preto Vám dávame výpoveď z nadbytočnosti. Výpoveď bola vyhotovená dňa 23.10.2012 Ak bola v 10. ,mes. aj doručená, tak je to nesprávne, VD začala plynúť až 1.11.
2. zamestnanec žiadosťou požiadal o skončenie pracovného pomeru dohodou z dôvodu §63 odst.1 pism b k dátumu 10.11.2012, žiadosť bola vypísaná 24.10.2012. OK.
3. dňa 27.10.2012 som vyhotovila dohodu o skončení pracovného pomeru ... zam-nec a zam-teľ sa dohodli, že touto dohodou rozväzujú prac.pomer založený prac.zmluvou dňa....pracovný pomer končí dňom 10.11.2012. zam-ncovi patrí odstupné za dobu 3 mesiacov. OK. Odstupné malo byť krátené za dobu od1.11.-10.11., pretože časť VD odpracoval.
Prosím Vás, je to takto správne?
V texte.
anna81
12.02.13,07:54
tak som z toho zasa jeleň, prečo VD začala plynúť až 1.11.?
odstupné už dostal, nekrátila som ho, môžeš mi prosím ťa poradiť ako mala vyzerať tá výpoveď aby sa mu to odstupné nekrátilo?
Tweety
12.02.13,08:14
tak som z toho zasa jeleň, prečo VD začala plynúť až 1.11.?
odstupné už dostal, nekrátila som ho, môžeš mi prosím ťa poradiť ako mala vyzerať tá výpoveď aby sa mu to odstupné nekrátilo?
VD začne plynúť prvým dňom mesiaca po mesiaci, v ktorom bola doručená. Teda ak bola doručená v okt., začína plynúť 1.11.. Ale tu bolo skončenie PP dohodou. Ak teda bola trojmesačná VD, a PP trval do 10.11., odstupné nemalo byť za celú VD ale len za časť. Takže dva mesiace a časť mesiaca nov..
anna81
12.02.13,08:22
VD začne plynúť prvým dňom mesiaca po mesiaci, v ktorom bola doručená. Teda ak bola doručená v okt., začína plynúť 1.11.. Ale tu bolo skončenie PP dohodou. Ak teda bola trojmesačná VD, a PP trval do 10.11., odstupné nemalo byť za celú VD ale len za časť. Takže dva mesiace a časť mesiaca nov..

takže výpoveď mala byť doručená a vyhotovená v novembri? aby sa mu nekrátilo to odstupné...
Tweety
12.02.13,08:43
takže výpoveď mala byť doručená a vyhotovená v novembri? aby sa mu nekrátilo to odstupné...
Nie výpoveď, tá bola dobre, ale dohoda, teda skončenie PP (ak ste chceli dať celé odstupné) malo byť 31.10.2012. Pretože pracoval ešte aj počas VD, teda len časti. Dohoda mohla byť takto, ale odstupné bolo treba primerane krátiť. Takto dostal aj mzdu za odpracovaný čas, aj odstupné za rovnaký čas.( od toho 1.11-10.11.)
anna81
12.02.13,09:07
problém je v tom, že skončenie PP bolo 10.11.2012, teda k tomu dátumu bol aj odhlásený zo SP a ZP.
ako to prosím ťa opraviť aby som nemusela prerábať mzdu a výkazy?