katikam
06.08.09,17:11
Dobrý den, rada by som sa opýtala, ked niekto chce predavat na mimibazári tovar, ktorý je na objednávku napr. z USA..musí si otvorit živnost a dávat bločky z reg.pokladne a normálne viest učtovníctvo, či ako to je..?

Dakujem.
Dáša_
06.08.09,15:31
Dobrý den, rada by som sa opýtala, ked niekto chce predavat na mimibazári tovar, ktorý je na objednávku napr. z USA..musí si otvorit živnost a dávat bločky z reg.pokladne a normálne viest učtovníctvo, či ako to je..?

Dakujem.

robí to pravidelne, za účelom dosahovania zisku?
katikam
06.08.09,17:18
Ano, pravidelne..
Dáša_
06.08.09,17:28
Ja si myslím, že keď sa to robí za účelom dosahovania zisku, naviac, berú sa dokonca objednávky, robí sa to stále, tak to naplňa všetky znaky živnosti. T.j. treba živnosť a všetky veci s tým spojené.
Ak sa ale predáva iba cez internet, tak registračka nemusí byť.
andreaS
06.08.09,18:08
mimo temy: by ma fakt zaujimalo kolko z predavajucich na mimibazare ma zivnost... napr. americka znacka victorias secret... ja si ju objednavam sama cez web, sice sa mi to teraz predrazuje o nasu dph (snazim sa byt v limite 150eur) ale stale ma to vyjde o polovicu menej ako pytaju daktore na mimibazare... pritom pochybujem, ze vobec beru na seba riziko reklamacii, ze dany tovar je certifikovany pre eu (keby VS chcelo, tak uz daaaaavno maju obchod minimalne v europe, ale je LEN v USA) a dane predavajuce nemusia ani nikomu platit najomne, odvody, dane... maju z toho ciste peniaze... samozrejme isto budu aj dake svetle vynimky... ale byt zivnostenskym uradom, resp. danovym uradom, tak taketo cierne podnikanie by som z fleku zarazila mastnymi pokutami... vsak natom velmi slusne zarabaju a nikde nic neodvadzaju, tak co... mna to proste vytaca ked niekto takto nacierno obchoduje...
katikam
06.08.09,18:18
Ok, že netreba pokladnu, ale aký potom vystaví bloček, ked to bude posielat zákazníkovi..? žiaden..? A do učtovníctva budú stačit výpisy z PayPal-u..?
ami2
06.08.09,18:27
mimo temy: by ma fakt zaujimalo kolko z predavajucich na mimibazare ma zivnost... napr. americka znacka victorias secret... ja si ju objednavam sama cez web, sice sa mi to teraz predrazuje o nasu dph (snazim sa byt v limite 150eur) ale stale ma to vyjde o polovicu menej ako pytaju daktore na mimibazare... pritom pochybujem, ze vobec beru na seba riziko reklamacii, ze dany tovar je certifikovany pre eu (keby VS chcelo, tak uz daaaaavno maju obchod minimalne v europe, ale je LEN v USA) a dane predavajuce nemusia ani nikomu platit najomne, odvody, dane... maju z toho ciste peniaze... samozrejme isto budu aj dake svetle vynimky... ale byt zivnostenskym uradom, resp. danovym uradom, tak taketo cierne podnikanie by som z fleku zarazila mastnymi pokutami... vsak natom velmi slusne zarabaju a nikde nic neodvadzaju, tak co... mna to proste vytaca ked niekto takto nacierno obchoduje...

Nedávno v televíznych novinách na toto poukázali. A konkrétne tam ukázali mim ibazár. Skúšobne objednávali a chceli doklad. Viac sa predávajúca neozvala. Ono nepotrvá dlho a klepnú im po prstoch. Tým čo živnosť nemajú.
ami2
06.08.09,18:30
Ok, že netreba pokladnu, ale aký potom vystaví bloček, ked to bude posielat zákazníkovi..? žiaden..? A do učtovníctva budú stačit výpisy z PayPal-u..?
Vytlačíš napríklad faktúru v počítači. Účet, ktorý používaš na podnikateľský účel, nezabudni ho nahlásiť na daňovom úrade.
andreaS
06.08.09,18:31
katikam: nepleties si ebay s mimibazarom?

ak to chces robit legalne, tak vystavis fakturu, kt. posles spolu s tovarom na dobierku, tebe peniaze pridu na ucet, kde zauctujes uhradu...

ami2: tak to by veru mohli...
katikam
06.08.09,18:57
nerozumiem prečo na dobierku..ved zaplatí vopred na učet..nemýlim si mmb s ebay..ja len chcem vediet, či do učtovníctva bude stačit výpis z ebay ako doklad o nadobudnutí tovaru..? a na tej fa., kt.sa bude posielat spotrebitelovi musí byt moja pečiatka..?
andreaS
06.08.09,19:09
je tu tema o paypal na slovensku, ako uctovat, pretoze paypal samotny nema zatial vypisy ako take... neviem preco si komplikovat platby cez paypal ked strasne vela ludi na slovensku s tym nema skusenosti... a kto ma paypal ucet, tak si rovno danu veci kupi cez ebay alebo priamo v danom obchode... /napr. nakupy u spominanej victorias secret robim cez embosovanu kartu, bez paypal, nie je potrebny/

ak by islo o platby na SK ucet a vopred, tak sa obavam, ze by si musela vystavit predfakturu a ak do 15 dni dojde zaroven k dodaniu /odoslaniu tovaru/ tak s tovarom posles ostru fakturu z kt. odpocitas zalohu... podla vysky zalohy moze byt fa s nulovou uhradou alebo s malym doplatkom...

iny postup je pri platcovstve dph... ono to fakt neni take jednoduche ako to vyzera...
katikam
06.08.09,19:27
Aďka, nechápeš ma: Ja tovar objednám cez paypal v USA, ja nechcem platby na SK cez paypal..ale pýtam sa, aký doklad dám do mojho učtovníctva že za kolko som to kupila, nadobúdací doklad myslím....bude tam stačit výpis z paypal-u..že kolko som za to platila..??? A ešte jedna otázka: kto ma bude kontrolovat, či posielam predfaktúry..? Potrebujem mat pečiatku..?
Chobot
07.08.09,07:19
Aďka, nechápeš ma: Ja tovar objednám cez paypal v USA

určite cez Paypal? Paypal je len platobný portál, cez neho som ešte nevidel, aby si niekto niečo objednával. Tam sa žiadny tovar neponúka..:rolleyes:


ja nechcem platby na SK cez paypal..ale pýtam sa, aký doklad dám do mojho učtovníctva že za kolko som to kupila, nadobúdací doklad myslím....bude tam stačit výpis z paypal-u..že kolko som za to platila..???

A ten, od koho tovar kupuješ, ti žiadnu faktúru alebo iný nákupný doklad nevystavuje? Ak nie, tak by som si k účtovnému prípadu aspoň vytlačil internetovú objednávku, kde je vidno, čo si kupovala a za akú cenu. Samotný pohyb na účte asi nebude účtovným dokladom, potom by si firmy nemuseli navzájom vystavovať faktúry...


A ešte jedna otázka: kto ma bude kontrolovat, či posielam predfaktúry..?

Pravidelne asi nikto. Ale na kontrolu môže prísť DÚ.


Potrebujem mat pečiatku..?

Nie.
katikam
07.08.09,08:13
OK, rozumiem..a samozrejme že cez PayPal len platím, nekupujem..! Faktúry mi neposielaju, tak som len chcela vediet, či bude stači akoby fa z paypalu, ale ak ano..tak som rada..čiže teraz musím ist na živnostenský urad požiadat o živnost, potom na sociálku zahlásit sa a vytvorit si firemný učet..ano..? ešte niečo som zabudla..?
bv_alexandra
07.08.09,08:24
OK, rozumiem..a samozrejme že cez PayPal len platím, nekupujem..! Faktúry mi neposielaju, tak som len chcela vediet, či bude stači akoby fa z paypalu, ale ak ano..tak som rada..čiže teraz musím ist na živnostenský urad požiadat o živnost, potom na sociálku zahlásit sa a vytvorit si firemný učet..ano..? ešte niečo som zabudla..?
zahlasiť sa na DU, ZP a Sp a potom
naštudovať zákony alebo si nájsť účtovníčku;):)
katikam
07.08.09,10:33
Ok, velmi ste mi pomohli, ale ešte by ma zaujímalo, že ked som na materskej a prejdem na IČO..tak prídem o materskú alebo ako je to v tomto..?
monika306
22.10.09,19:06
Ahojte, nechcem otvárať novú tému, tak skúsim svoju otázku položiť sem. Ako je to s plabou za členstvo na stránke mimibazar.sk? Pokiaľ viem, tak ju prevádzuje nejaký Čech - má sídlo v ČR, ak by som zaplatila členstvo, predpokladám, že faktúra by mi prišla z Čiech, nie je to problém? Čo z toho vyplýva? Vznikajú mi nejaké povinnosti?Ďakujem