02Michaela
06.08.09,17:50
Ahojte poraďáci.
Pozerala som aj staršiu tému, ale neviem nájsť odpoveď.
Ak som v hmotnej núdzi, mám možnosť si privyrobiť, je mi jasné, že nesmie môj zárobok presiahnuť 2,5 násobok živ. minima za 12 mesiacov. No neviem, čo je lepšie a aký je v tom vlastne rozdiel. Je lepšie ísť na Dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti. Viete mi vysvetliť rozdiel? A čo je výhodnejšie ak som občan v hmotnej núdzi?
Lebo ak poberám dávku 97 €, privyrobím si napr. 20 € a oni mi stiahnu 20 €, dostanem 77€, tak to :o nechutne povedané, nemusím sa trepať do práce. Alebo to len zle chápem? Našla som tiež že ak je dohoda o pracovnej činnosti tak sa pokladá za príjem 75% čistého zárobku (tomuto nechápem) a ak je dohoda o vykonaní práce tak je to 100% (ani tomu nerozumiem) . :o Pomôžete mi niekto? Dostala som ponuku, roznášať letáky, a ja beriem každé privyrobenie, kde si môžem zlepšiť svoju finančnú situáciu, len neviem, či sa mi to oplatí ak mám prísť o dávku. Ďakujem za všetky rady.
Xanti
06.08.09,16:02
Robiť na niečie meno,
naozaj pri DoVP sa každý príjem berie a strháva sa z dávky v hmotnej núdzi. Naozaj je to tak ako si napísala, že zarobíš 20 € ale oni ti vyplatia 77 € ak zarobíš 10 € tak ti dajú 87 eura.
Ako občanovi v hmotnej núdzi je výhodnejšie ísť robiť aktivačné práce, alebo dobrovolnícku službu http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-73411738

A ak je pravda čo si napísala pri DoPČ tak ak zarobíš pri tejto dohode 20 € tak Ti z dávky v hmotnej núdzi strhnú 75% z 20 € tj. 15 € strhnú a dostaneš 82€.
02Michaela
06.08.09,16:09
Robiť na niečie meno,
naozaj pri DoVP sa každý príjem berie a strháva sa z dávky v hmotnej núdzi. Naozaj je to tak ako si napísala, že zarobíš 20 € ale oni ti vyplatia 77 € ak zarobíš 10 € tak ti dajú 87 eura.
Ako občanovi v hmotnej núdzi je výhodnejšie ísť robiť aktivačné práce, alebo dobrovolnícku službu http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-73411738

A ak je pravda čo si napísala pri DoPČ tak ak zarobíš pri tejto dohode 20 € tak Ti z dávky v hmotnej núdzi strhnú 75% z 20 € tj. 15 € strhnú a dostaneš 82€.
Tak to sa mi naozaj neoplatí, keď ja sa umordujem roznášaním letákov a vlastne aj tak mi to stiahnu:mee::confused::(
Xanti
06.08.09,16:12
Tak to sa mi naozaj neoplatí, keď ja sa umordujem roznášaním letákov a vlastne aj tak mi to stiahnu:mee::confused::(No áno umakáš sa a neprilepšíš si. :(
Robiť na niečie meno
02Michaela
06.08.09,17:07
No áno umakáš sa a neprilepšíš si. :(

Na niekoho meno, žiaľ asi nemám na koho. Som sama s dieťaťom. Hovorili mi, že keby som mala v rodine študenta, tak by sa dalo, lebo oni nemusia odvádzať ani daň. Ale žiaľ, som sama. :(
Jozef Mihál
06.08.09,17:22
Skúste pracovať nie na dohodu ale na zmluvu o dielo s tým, že príjem sa bude zdaňovať podľa § 8 zákona 595/2003 o dani z príjmov ako príležitostný príjem.
31Jankal
08.12.09,07:14
Takže z tohoto sa hmontá núdza neznižuje? A môže mať aj účtovníčka uzatvorenú zmluvu o dielo? a bude sa zdanovať podľa §8 zákona o dani z príjmov
veronikasad
08.12.09,07:16
Takže z tohoto sa hmontá núdza neznižuje? A môže mať aj účtovníčka uzatvorenú zmluvu o dielo? a bude sa zdanovať podľa §8 zákona o dani z príjmov
Účtovníctvo je volná živnosť, preto buď na dohodu o pracovnej činnosti (ide o opakovanú činnosť, výkon práce u jedného zamestnávatela max. 10 hod. týždenne), alebo živnostenský list.
31Jankal
08.12.09,07:32
No to by som prišla o celú hmotnú núdzu keby som išla na živnosť. A ešte si aj sama platiť odvody. Dakujem za odpovede.
inga26
08.12.09,11:22
Môžeš pracovať na dohodu o vykonaní práce a dávka v hmotnej núdzi sa nekráti. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=846
31Jankal
08.12.09,11:44
Tak potom to je super. To odkedy platí? Lebo to tam nebolo. Dakujem potešilo.
Xanti
08.12.09,16:03
Môžeš pracovať na dohodu o vykonaní práce a dávka v hmotnej núdzi sa nekráti. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=846
Prepáč povedala si A a nedopovedala si B, ktoré je tiež veľmi dôležité

príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=864) do výšky dvojnásobku životného minima (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=847) získané za 12 mesiacov, Životné minimum na plnoletú osobu je 185,19 €, táto suma je platná od 1.7.2009.
Takže nesmie za 12 mesiacov prekročiť príjem 370,38 €. Čo ju myslím z biedy nevytiahne.
31Jankal
09.12.09,05:59
Ale som rozvedená mám dieťa tak aj na to sa vzťahuje životné minimum, ktoré je 84,52€ za mesiac. Takže nemôžem za rok zarobiť viac ako 539,42 brutto. /185,19x2 + 84,52x2/.
AK ZLE RáTAM TAK MA OPRAVTE.
Mna skôr zaujímala ta dohoda o vykonaní práce kedy tam pribudla?
inga26
09.12.09,10:08
Prepáč povedala si A a nedopovedala si B, ktoré je tiež veľmi dôležité Životné minimum na plnoletú osobu je 185,19 €, táto suma je platná od 1.7.2009.
Takže nesmie za 12 mesiacov prekročiť príjem 370,38 €. Čo ju myslím z biedy nevytiahne.

Myslím si, že odkaz ktorý som použila vo svojom príspevku bol jednoznačný. Každý vie čítať a podmienky za ktorých sa môže pracovať na dohodu bez toho, aby mu bola krátená dávka, sú tam predsa jasne rozpísané.:)
Xanti
09.12.09,10:11
Myslím si, že odkaz ktorý som použila vo svojom príspevku bol jednoznačný. Každý vie čítať a podmienky za ktorých sa môže pracovať na dohodu bez toho, aby mu bola krátená dávka, sú tam predsa jasne rozpísané.:)
Hm, ak by si trošku viac prispievala tak by si zistila, že ludia to chcú poväčšine na zlatom podnose. :o A na mnohé veci ich treba upozorniť. Len to som myslela ked som písala svoj príspevok. ;)
inga26
09.12.09,10:13
Tak potom to je super. To odkedy platí? Lebo to tam nebolo. Dakujem potešilo.

Odkedy to platí neviem, ale predtým syn pracoval na dohodu a z hmotnej núdze sa odrátavalo, potom bol na absolventskej praxi, teraz ide opäť na dohodu, a na sociálke som sa dozvedela o tejto zmene. Mňa skôr zaujíma ako dlho to takto ostane;)
31Jankal
09.12.09,11:10
[QUOTE=31Jankal;1229702]Ale som rozvedená mám dieťa tak aj na to sa vzťahuje životné minimum, ktoré je 84,52€ za mesiac. Takže nemôžem za rok zarobiť viac ako 539,42 brutto. /185,19x2 + 84,52x2/.
AK ZLE RáTAM TAK MA OPRAVTE.
QUOTE]
Prepáčte, ale na toto ste mi neodpovedali, už teraz som dosť opatrná preto sa tak vypytujem,nakoľko ma v minulosti niekto udal a musela dosť veľkú čiastku vracať.
Xanti
09.12.09,11:14
Ale som rozvedená mám dieťa tak aj na to sa vzťahuje životné minimum, ktoré je 84,52€ za mesiac. Takže nemôžem za rok zarobiť viac ako 539,42 brutto. /185,19x2 + 84,52x2/.
AK ZLE RáTAM TAK MA OPRAVTE.

Prepáčte, ale na toto ste mi neodpovedali, už teraz som dosť opatrná preto sa tak vypytujem,nakoľko ma v minulosti niekto udal a musela dosť veľkú čiastku vracať.
Osobne na to odpovedať neviem,
zákon nehovorí o životnom minime plnoletej osoby, len o životnom minime. Takže to môže byť aj tak ako to rátaš ty ale aj tak ako som to vyrátala ja. :eek: